Forumul "Bătrânei Doamne"

Versiunea integrală: Conducerea clubului
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Nu stiu de unde ai tu informatia asta ,dar eu am informatia ca Roman de exemplu a returnat inapoi toti banii primiti ca si prima de instalare(asta ar fi si motivul pentru care conducerea repede ,a acceptat despartirea)
Conform Codului Muncii daca incetarea contractului de munca este unilaterala, iar angajatul nu are nicio culpa, atunci are 2 variante : se intoarce la locul de munca pe acelasi salariu si pe aceeasi functie sau alege sa primeasca salarii compensatorii. Se pare ca Gligor a preferat sa primeasca salarii compensatorii.
(12-10-2017, 10:21)psv a scris: [ -> ]Nu stiu de unde ai tu informatia asta ,dar eu am informatia ca Roman de exemplu a  returnat inapoi toti banii primiti ca si prima de instalare(asta ar fi si motivul pentru care conducerea repede ,a acceptat despartirea)


Nu am stiut asta....si Grigorie la fel a returnat prima? Pentru ca din cate am inteles Grigorie a avut o prima de instalare mai mare decat Roman. Ideea e ca si daca doar Grigorie a plecat cu bani destui de la Arad fara sa faca absolut nimic....atunci poate si Gligor sa isi ceara drepturile.
Dedei, hai sa fim corecti: chiar n-are nicio vina?
Ce naiba tot o dam cotita, a vrut banii aia fara sa munceasca pentru ca atunci cand a fost trimis la echipa a II-a s-a dat lovit.
Evolutiile sale au fost sub-mediocre si spun asta sa fiu elegant. Nu mai poti renunta la nimeni si trebuie sa ii platesti pentru ca nu vor ei sa plece, sa stea cu japca si sa isi ia bani pentru care nu au prestat nimic.
Cand UTA i-a intins o mana atunci cand a venit accidentat de la FC Olt, a uitat.

Oricum ati intoarce situatia, victima in cazul asta e UTA nicidecum Gligor.
Daca e sa fim corecti, INAINTE ca Gligor sa se dea lovit, clubul i-a desfacut abuziv contractul de munca. El doar a egalat la 1 situatia de pe tabela si probabil a reactionat ca majoritatea cand suntem luati de prosti.
Doar la noi in Romania poate un judecator/instanta/comisie sa spuna ca e alba , iar altul judecand cu aceleasi hartii in fata sa spuna ca e neagra.

Asta e acuma.

Legal o fi avand dreptate acum Gligor, insa nu poti sa imi spui ca e moral ca UTA sa ii plateasca 12 luni de salar in avans unui jucator liber acum de contract .

Mai tin minte pe finalul sezonului trecut (cu balotesti si acs la baraj) , acum cateva luni , unii ii banuiau pe cativa dintre jucatori de blaturi,pariuri si vanzari de meciuri ,si chiar si Gligor era unul dintre cei banuiti si acuzati .

Am spus-o si atunci si o spun si acum ca nu cred varianta asta (cel putin nu am nici o dovada mai clara care sa sustina aceste variante) , ci pur si simplu ca asta a fost valoarea lor si au capotat chiar "pe final" .

Mi se pare ciudat acum sa te bucuri (?!) ca UTA are sa ii plateasca unui jucator salariul in avans pe un an.

A fost o greseala a conducerii clar 100%, ca nu s-au inteles pe mai putini bani si fara acest scandal care nu a ajutat nici una dintre parti , insa tinand cont ca unii ii faceau vanzatori si blatisti pe cativa dintre jucatorii astia mi se pare ciudat ca acum sa le plangi de mila sau sa le tii partea .

Repet . A fost dreptul sau si a castigat intr-un final , dupa ce initial pierduse total in prima instanta. Dar nu poti sa ii spun Bravo ! unui jucator care a dat UTA in judecata si a castigat, oricat de obiectiv sau corect mi-as dori sa fiu.



Din pacate greselile facute anul asta de Meszar&co (si nu numai anul asta, dar anul asta poate si lipsa rezultatelor sportive le-a scos mai abitir ca in anii precedenti in evidenta) ii dau apa la moara faraonului sa pedaleze puternic pt inlocuirea totala a conducerii clubului.

Indiferent de bilele negre acumulate de ei , in speta de Meszar fiindca restul trebuie sa recunoastem ca sunt simpli executanti, mie unul tripleta falca&tucudean&popa nu imi inspira nici macar o minima siguranta , ca sa pot marsa pe inlocuirea actualei conduceri cu aceasta tripleta care se zvoneste tot mai puternic ca va veni "impusa" .

Daca nu vom putea impiedica sa se intample asta si tripleta "salvatoare" va veni la UTA, inseamna ca nu am invatat nimic din lectiile ultimilor 10 ani , iar eu unul voi lua o pauza mai lunga de tot ce inseamna UTA
Tucudean investea de mult daca vroia, nu vine Popa stati linistiti. El nu stie despre asa ceva din cate mi-a zis acum ceva zile la teren la el. El sustine in continuare ca nu a facut blaturi acum ceva timp cand a fost la UTA, cel putin el nu stie despre asa ceva
(12-10-2017, 14:41)Redpunk_one a scris: [ -> ]Doar la noi in Romania poate un judecator/instanta/comisie sa spuna ca e alba , iar altul judecand cu aceleasi hartii in fata sa spuna ca e neagra.

Asta e acuma.

Legal o fi avand dreptate acum Gligor, insa nu poti sa imi spui ca e moral ca UTA sa ii plateasca 12 luni de salar in avans unui jucator liber acum de contract .

Mai tin minte pe finalul sezonului trecut (cu balotesti si acs la baraj) , acum cateva luni , unii ii banuiau pe cativa dintre jucatori de blaturi,pariuri si vanzari de meciuri ,si chiar si Gligor era unul dintre cei banuiti si acuzati .

Am spus-o si atunci si o spun si acum ca nu cred varianta asta (cel putin nu am nici o dovada mai clara care sa sustina aceste variante) , ci pur si simplu ca asta a fost valoarea lor si au capotat chiar "pe final" .

Mi se pare ciudat acum sa te bucuri (?!) ca UTA are sa ii plateasca unui jucator salariul in avans pe un an.

A fost o greseala a conducerii clar 100%, ca nu s-au inteles pe mai putini bani si fara acest scandal care nu a ajutat nici una dintre parti , insa tinand cont ca unii ii faceau vanzatori si blatisti pe cativa dintre jucatorii astia mi se pare ciudat ca acum sa le plangi de mila sau sa le tii partea .

Repet . A fost dreptul sau si a castigat  intr-un final , dupa ce initial pierduse total in prima instanta. Dar nu poti sa ii spun Bravo ! unui jucator care a dat UTA in judecata si a castigat,  oricat de obiectiv sau corect mi-as dori sa fiu.



Din pacate greselile facute anul asta de Meszar&co (si nu numai anul asta, dar anul asta poate si lipsa rezultatelor sportive le-a scos mai abitir ca in anii precedenti in evidenta)  ii dau apa la moara faraonului sa pedaleze puternic pt inlocuirea totala a conducerii clubului.

Indiferent de bilele negre acumulate de ei , in speta de Meszar fiindca restul trebuie sa recunoastem ca sunt simpli executanti, mie unul tripleta falca&tucudean&popa nu imi inspira nici macar o minima siguranta , ca sa pot marsa pe inlocuirea actualei conduceri cu aceasta tripleta care se zvoneste tot mai puternic ca va veni "impusa" .

Daca nu vom putea impiedica sa se intample asta si tripleta "salvatoare" va veni la UTA,  inseamna ca nu am invatat nimic din lectiile ultimilor 10 ani , iar  eu unul voi lua o pauza mai lunga de tot ce inseamna UTA

Sincer ,poate imi scapa dar nu imi aduc aminte un alt jucator sa fi castigat  la instante un astfel de caz ,,,liber de contract si salarul in avans pe ultimul an de contract,in mai toate cazurile in final s-a ajuns la despartiri amiabile.
Imaginati-va cum vor reactiona ceilalti jucatori de care conducerea va incerca sa scape in iarna......
Meszar si echipa s-au bucurat si se bucura din partea mea de toata consideratia si buna incredere ,dar ce gafe impardonabile s-au facut cel putin in ultimele 6 luni ,.....e mult ,mult prea mult!
(12-10-2017, 15:41)Adrian07 a scris: [ -> ]Tucudean investea de mult daca vroia, nu vine Popa stati linistiti. El nu stie despre asa ceva din cate mi-a zis acum ceva zile la teren la el. El sustine in continuare ca nu a facut blaturi acum ceva timp cand a fost la UTA, cel putin el nu stie despre asa ceva

Serios?? Trebuia sa ii dai doua dupa cap sa isi aduca aminte!
dam acuma in Gligor ca a cerut banii , da nu aud același tam-tam ca Grigorie a luat 7 mii de euro la semnătura si a plecat dupa o repriza , Ciucă Buleică si toate NON valorile astea au luat o căruță de bani de la UTA , iar rus si alți arădeni au plecat din cauza câtorva zeci de mii de lei , nu de euro... sunt greșeli mari ale conducerii fie ca o recunoașteți fie ca nu. Aceste greșeli persista din liga 3 doar ca acum ies mai tare la suprafața , la un club normal gradinaru si Drăgan erau demult plecați .
joker am scris ca au gresit mult (si in cazul asta , dar si in alte gafe facute in ultimii 3-4 ani).

Nu da nimeni in Gligor, dar nici nu o sa ii ridic statuie ca cere bani in avans de la UTA, sau sa ii dau dreptate pt asta . Cum am zis, poate a castigat juridic insa moral .......

Tot asa cum nu vb aici de Chindris, Botis sau Copil sau altii in ultimii ani, care au plecat de la UTA fara sa dea in judecata clubul si nu au avut merite mai putine decat Gligor
Dacă ar fi toți pe jumătate ca Botiș și Chindriș am trai în Elveția nu în tara asta!
Tot ce a ramas e sa salvam sezonul acesta, cu 3 victorii esti mai sus de mijlocul clasamentului, am tot zis de mult ca trebuie implicata si o parte a suporterilor in club, in luarea unor decizii cum ar fi renuntarea la unii jucatori, la aducerea altora etc. E foarte importanta prezenta suporterilor in club si aici iarasi ii dau exemplu pe movi.
Victoria de duminica foarte importanta! Haide UTA!
La ultima întâlnire de la pub, Mezsar l-a pus pe Drăgan pe speaker iar acesta a afirmat că Grigorie n-a avut primă de instalare, n-a avut clauză de reziliere iar salariul a fost de 1500 de euro. Eu pot să iau în considerare că Drăgan minte însă cu o condiție: ca cei care spun că Grigorie a luat mii de euro să își asume asta. M-am săturat de ”am auzit”, ”se zice că”, ”mi-a zis cineva că”. Are curajul cineva să ofere un nume sau să își asume răspunderea pentru o asemenea afirmație? Nu, atunci hai să nu ne mai facem purtătorii de cuvânt ai tuturor cloțelor din orașul ăsta.
Bine atunci ii girăm in continuare pe Drăgan si codru pentru ca nu avem dovezi, vorbele alea nu cred ca sunt aruncate total aiurea.
Nu ai inteles nimic din ce a zis Giuliano.
Despre un implant de care UTA are nevoie urgentă!

16 noiembrie 2013. Final de meci între UTA și FC Bihor pe arena Francisc Neuman din Arad. În ciuda unui meci dominat autoritar, în care utiștii au făcut vorba vechilor cronicari ”risipă de efort”, meciul se încheie la egalitate 0-0. La final echipa se îndreaptă către tribuna I unde se află masată galeria arădeană, aflată în protest împotriva conducerii de atunci, și răspunde aplauzelor ultrașilor cu un gest care avea să facă înconjurul țării: jucătorii își trimit suporterii pe teren, le iau locul în tribună și încep să cânte pentru ei. Atunci am văzut oameni lăcrimând de emoție. Pentru mine unul, a fost cel mai impresionant moment pe care l-am trăit pe un stadion de fotbal. Punere în context: echipa UTA-ei era formată din jucători ”expirați„, refuzați sau tinere speranțe cărora niciun antrenor de la alte echipe nu avea curajul să le ofere o șansă. Veniseră la Arad pentru că erau disperați să joace. În acea perioadă la UTA nu mai vroia să vină nimeni. Încăpută pe mâna unui interlop de cea mai joasă speță, Adrian Marțian, Bătrâna Doamnă era un club muribund, cu milioane de euro datorii și cu salarii neplătite de mai bine de jumătate de an. Jucătorii ajunseseră să doarmă pe la suporteri, să mănânce din cheta strânsă de aceștia și să joace literarmente cu foamea-n gât. Cu toate acestea, condusă de un antrenor ambițios până la nebunie, pe numele său Eugen Trică, echipa se bătea în teren cu orice adversar. Ce-i drept marea majoritate a meciurilor erau pierdute însă de multe ori la mare luptă și în unele situații chiar nemeritat. Ba, din când în când, tot la mare luptă, echipa asta mai și ieșea de pe teren victorioasă. Dacă numărul punctelor câștigate era totuși mic, respectul din partea suporterilor era unul imens; pentru că nu poți să nu susții niște jucători care trag de ei și care în ciuda mizeriei de nedescris în care își desfășurau activitatea, înțelegeau să onoreze tricoul clubului pentru care evoluează, dar mai ales pe oamenii care îi susțineau în ciuda rezultatelor nefavorabile.

Revenim în prezent. La aproape 4 ani de la acel moment UTA este un club stabil. Trecută prin drama falimentului și a unui nou început din liga a IV-a, Bătrâna Doamnă a revenit în liga secundă. De data asta fără datorii, cu niște condiții decente asigurate jucătorilor și mai ales cu un plafon salarial aproape la nivelul primei ligi. În componența lotului găsim nume cu zeci și sute de meciuri experiență în liga I, ba și cu titluri de campion la purtător. Și cam aici se opresc diferențele. Constante rămân rezultatele din teren. După o treime de campionat UTA se află pe loc retrogradabil. Doar că acum, așa cum era de așteptat dacă ne raportăm la condiții și pretenții, jucătorii nu mai primesc aplauze. Și nici ei nu mai cântă pentru suporteri. Ba mai mult vociferează și fac pe victimele neînțelese. Și culmea că le merge. În timp ce suporterii le cer, pe bună dreptate, să predea tricourile și să plece dacă nu sunt capabili să respecte acest club făcându-și meseria și dând totul pe teren, alții îi mângâie pe cap. Prin alții înțeleg cuplul de antrenori care, disperat fiind că nu mai găsește niciun buton pe telecomanda vestiarului la care vedetele noastre de carton să reacționeze, au ajuns să ceară premieri speciale pentru victorii cu echipe sătești gen Miroslava sau Afumați. Nu e cazul să explic absurditatea și penibilul situației. E suficient ca fiecare dintre noi să își imagineze că la locul de muncă, după o perioadă în care timp de mai multe săptămâni nu și-a îndeplinit targetul, șeful de echipă merge la conducerea firmei să ceară prime pentru stimularea angajaților care subperformează!

Pe de altă parte, ca într-o familie în care mama își pupă odorul iar tata scoate cureaua, vine onor conducerea clubului și, la două zile după aprobarea primelor, anunță o serie de sancțiuni, înclusiv salariale! Să acorzi prime și să îngheți salarii nu e doar ridicol dar e și contraproductiv și definitoriu pentru lipsa de strategie din club. Contraproductiv pentru că într-o astfel de situație jucătorii nu vor face altceva decât să manipuleze și să își caute alibiuri iar din celălalt punct de vedere, luarea unor măsuri contradictorii arată că în această situație de criză, conducerea nu are un plan foarte clar și coerent de aducere a corăbiei pe linia de plutire. Pentru mine e evident că nu s-a luat în calcul niciun moment posibilitatea ca strategia întăririi lotului cu foarte mulți jucători ”experimentați” să nu aibe succes astfel că nu a fost gândit niciun plan de rezervă care să fie activat în caz de nevoie. Iar acum reacțiile sunt spontane, negândite și fără efect pozitiv.

Dacă e să analizăm mai atent lucrurile, putem observa că la UTA problemele au început să apară cam acum mai bine de un an. Să ne aducem aminte că după ratarea barajului cu FC Voluntari, UTA a mai avut doar câteva săptămâni de succes: cele din a doua parte a turului campionatului trecut. Atunci Laurențiu Roșu prelua o echipă aflată în vrie totală și până în iarnă reușea să o aducă pe loc promovabil. A urmat însă apoi o nouă cădere din care nu ne-am mai revenit nici acum; odată cu mutarea la Șiria (ăsta e un aspect care va fi analizat într-un articol separat), UTA a pierdut promovarea iar acum se află mai aproape de liga a treia decât de primul eșalon. În toată această perioadă UTA a reușit doar 3 victorii pe teren propriu! Dacă e să căutăm explicații putem observa ușor că imensa majoritate a jucătorilor aduși în ultimele trei perioade de transferuri au fost un eșec total. De asemenea, în decursul a circa un an UTA a schimbat patru antrenori: Roland Nagy, Laurențiu Roșu, Adrian Mihalcea și Adrian Falub iar cel de-al cincilea, Cristi Todea, nu pare nici el să fi găsit cheia redresării echipei. Aceste aspecte nu pot duce decât la o singură concluzie: la UTA există o mare problemă de competență pe partea de management sportiv. Dacă din punct de vedere al managementului general și economic, actuala conducere a clubului are meritul de a fi demonstrat că un club de fotbal poate exista și fără datorii la stat, cu salarii plătite la zi, cu condiții de performanță decente și chiar cu pași timizi de europenizare a marketingului și imaginii, toate acestea pălesc din cauza aspectului care, pentru orice suporter din lumea asta, este cel mai important: performanța sportivă.

Împărtășesc și eu punctul de vedere al unor prieteni, anume că microbistul arădean are tendința de a dramatiza, de a exagera și mai ales de a avea o memorie foarte, foarte selectivă. Comparațiile dintre criza sportivă a UTA-ei din acest moment și infecția în care acest club a trăit aproape permanent după Revoluție, infecție care a dus la moartea clinică de acum câțiva ani, este deplasată și de prost gust. În același timp însă pot să înțeleg foamea de performanță a suporterului arădean și frustrarea că stabilitatea financiară în loc să aducă performanța sportivă ne afundă mai rău în mediocritate, toate acestea conducând către reproșuri la adresa actualei conduceri, reproșuri care, pe fond, sunt îndreptățite. Din acest punct de vedere, conducerea clubului arădean, dacă vrea să stabilizeze situația, cred că trebuie să ia mai multe decizii, dintre care două sunt obligatorii:

1. Îndeplinirea promisiunii de a avea o relație deschisă cu abonații clublui prin informări directe atunci când este cazul. Ei bine, dacă acum, în situație de criză, conducerea clubului nu se deschide către suporterii autentici, pentru a asculta și a explica, pentru a face schimb de opinii, nu știu când ar mai putea să o facă. Rolul întâlnirilor cu abonații nu cred că este acela de a rosti niște cuvinte frumoase, de a ne bate peste spate, a face niște poze și a lua o gustare împreună. Rolul acestor întâlniri cred că e acela de a solidifica o relație de încredere care să se concretizeze într-un plus mental și organizatoric care să ducă la o creștere a performanței din teren. Ori exact de acest lucru are UTA nevoie acum.

2. ”Transferul” imediat al unui manager pe partea sportivă, care să cunoască bine antrenorii și jucătorii din fotbalul românesc, care să aibă priceperea și autoritatea de a face curățenie în vestiarul otrăvit al UTA-ei pentru ca apoi să construiască o echipă în adevăratul sens al cuvântului. Sigur că un astfel de manager e foarte greu de găsit: în Arad după părerea mea nu există iar în țară foarte mulți dintre autointitulații oameni de fotbal sunt doar profitori care au avut poate o performanță managerială într-un anumit context, performanță din care trăiesc mediatic și acum, indiferent de ce dezastre au lăsat în urmă ulterior. Și totuși nu cred că e imposibil de găsit un profesionist autentic; poate un jucător retras mai recent, cu inteligență și ambiție, de preferință cu niște cunoștințe acumulate în fotbalul occidental. Poate că varianta ideală era ca un astfel de om să fie format în timp de către club, lucru care nu s-a întâmplat și s-ar putea să reprezinte un alt minus al actualului management. Cert e că misiunea identificării acestui profesionist e dificilă dar obligatorie; altfel UTA va continua să se zbată în zodia întâmplării, în care deciziile pe partea sportivă se vor lua în ”orb” pe informații insuficient verificate și analizate.

https://dreptunghiulverde.blogspot.ro/search/label/UTA
frumos scris. idei bune. dar mi-e ca se prefigureaza altceva. ceva de care multi dintre noi ne-am ferit, ba mai mult, ceva ce multi dintre noi, desi ar trebui toti, am fi scarbiti. sper sa nu se intample. sper ca Alexandru Meszar sa aiba mai multa minte decat gio, in momentul aducerii lui martian.
am dat copy paste la postarea asta la fiecare postare a ta.
Bogdan Mara cred ca ar putea fi acel manager sportiv de care avem nevoie
Bogdan Mara e în conducerea lui CFR Cluj și îmi e greu să cred că am putea să-l deturnăm de acolo. Dar da, la un profi de genul ăsta mă gândeam.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26