Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Indianredskin - 16-08-2020

(16-08-2020, 19:15)Adrian07 a scris: Sper ca gardurile din fata stadionului sa fie acoperite cu bannere ( imagini de pe stadion, imagini cu suporterii etc) asa era la vechiul stadion al lui Totenham si nu arata rau, sper sa fie asa altfel arata urat.

O idee foarte bună , felicitări.
Poți să le transmiți ideea ta celor implicati.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - ritza_ - 17-08-2020

Ceva mișcare la stadion, am înțeles ca astăzi a venit de la lpf ptr omologare.... Știe cineva informații?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - UTAFan90 - 17-08-2020

https://www.aradon.ro/ut-arad/exclusiv-uta-fc-voluntari-se-poate-juca-la-arad-1278273/

EXCLUSIV. UTA - FC Voluntari se poate juca la Arad!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 17-08-2020

Noroc cu bunavointa celor de la LPF incurajate si de faptul ca nu pot intra momentan suporteri pe stadion , ca altfel...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - diangelis - 17-08-2020

Tot raul spre bine!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 17-08-2020

NU stiu cat e de bine, e doar o derogare temporara insa prefer sa vad lista lor de obiectiuni inainte de a mai spune ceva.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 17-08-2020

Macar acum poate au o lista cu ce trebuie sa faca. Saptamana trecuta, constructorul zicea ca nu au primit de la primarie nicio lista cu ceea ce e absolut necesar pentru omologare. A facut totul dupa informatii pe care si le-a cules singur.
Dar ce sa ne mai miram de profesionalismul celor din primarie?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 17-08-2020

(17-08-2020, 14:37)BogdyS a scris: Macar acum poate au o lista cu ce trebuie sa faca. Saptamana trecuta, constructorul zicea ca nu au primit de la primarie nicio lista cu ceea ce e absolut necesar pentru omologare. A facut totul dupa informatii pe care si le-a cules singur.
Dar ce sa ne mai miram de profesionalismul celor din primarie?

Singurul care merita felicitari dupa aceasta "victorie" e Dragos cat despe Ignat n-ai ce sa -i ceri , este un produs a unui sistem care il vrem uitat , dar parca ca de raie  nu putem scapa de ei...
Eu unul nu sunt fericit ca cei de la LPF , EAD etc au inchis ochii...si au dat aceasta derogare , asa nu o sa vada oamenii cat de competenti sunt marii functionari din primarie!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 17-08-2020

Pe de o parte e bine, pentru ca daca nu se dadea ragazul asta, Dragos pica de fraier, toata vina era aruncata pe el si pe firma lui.
Iar incompetentii din primarie se vor da mari si tari, cu cateva zile inainte de alegeri!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Gru - 17-08-2020

In clipul TV Arad de astazi se vede clar cum gazonul este ars destul de tare in jurul perimetrelor a mai multor cercuri dinspre tribuna 1, probabil cercuri formate de raza aspersoarelor. Ori sunt idioti aia de la rulourinde gazon ca le-au proiectat gresit si nu acopera uniform gazonul, ori cei care ingrijesc gazonul ca nu le regleaza corespunzator.

https://www.facebook.com/1492314687650200/posts/2683198358561821/?vh=e la secunda 10 se vede cel mai bine.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 17-08-2020

Am discutat cu persoana care a fost solicitata sa rezolve problema cea mai arzatoare cu conexiunile pentru transmisiile tv.La o prima estimare costurile se ridica undeva in jurul sumei de 700 de mii de euro!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 17-08-2020

(17-08-2020, 17:29)Gru a scris: In clipul  TV Arad de astazi se vede clar cum gazonul este ars destul de tare in jurul perimetrelor a mai multor cercuri dinspre tribuna 1, probabil cercuri formate de raza aspersoarelor. Ori sunt idioti aia de la rulourinde gazon ca le-au proiectat gresit si nu acopera uniform gazonul, ori cei care ingrijesc gazonul ca nu le regleaza corespunzator.

https://www.facebook.com/1492314687650200/posts/2683198358561821/?vh=e la secunda 10 se vede cel mai bine.

Sa i aduca naibi pe aia la stadion ca  au dat 1 milion de euro pe el!Pe de alta parte am inteles ca si cel care se ocupa de gazon e capos, la un moment dat a zis ca nu i spun miticii lui ce trebuie sa faca ca sti el mai bine...si promitea ca gazonul o sa arate perfect ,asta undeva prin mai ...suntem in august si vedeti si voi cum arata..


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Gru - 17-08-2020

Usor, usor mergem catre un cost mai normal dupa ce punem toate cheltuielile, 700k partea media, 3-400k invelitoarea exterioara+ce o sa mai vina. In ciuda tuturor plansetelor, la capacitatea asta, costul stadionului de pana acum a fost unul redus, acum vedem de ce, au "uitat" sa faca lucruri.

Later edit: Tehnodomus a primit 27 mil RON, Drast 16.3 mil RON, firma care a facut nocturna inca 6 milioane, gazonul 4. In total avem aproximativ 53-54 milioane de RON, putin peste 11 milioane EUR, la astia adaugam milionul necesar acum si ajungem la ceva peste 12 milioane EUR. Ar mai fi parcarile care probabil au fost prinse pe alta linie de buget a Primariei, mai trebuie tinut cont ca o parte din echipamentele de la nocturna au existat. Costul e decent, problema e sa nu isi bata joc de calitatea a ce se livreaza.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - diangelis - 17-08-2020

Costul e mai mult decat decent. Stadionul Arcul de Triumf care se face acum pentru EURO 2021 are 8k locuri si este hidos. Pe langa asta, costul stadionului este de 36 milioane de euro, si nici nu se compara cu bijuteria noastra din Arad.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 17-08-2020

În prima fază, costul minim la care se ridică cablarea e de 150 de mii de euro, din spusele directorului Paul Balta de la Djemba IT&C, cel care a fost desemnat să se ocupe de problema asta. Mâine se întâlneşte cu Ignat să-i predea proiectul. În proiectul iniţial se menţiona cablarea de la carul de transmisie pâna la camerele TV de la tribuna 1 si cu interconectarea camerelor la tabloul central. Dar, în caietul de sarcini, rubrica asta a lipsit...

Au fost multe nereguli găsite astăzi de comisie. Au făcut cabinele comentatorilor la ultimul etaj, dar in afara de curent, nu au mai tras nimic. Acum trebuie să spargă prin pereţi să lege comunicarea cu camerele TV centrale si cele din zona de 16 metri. Trebuie făcut un tunel de la zona de vestiare, până în parcare si trebuie delimitat cumva locul unde va fi carul de transmisie.

Peluza oaspeţilor va fi plasată în peluza dinspre Calea Victoriei, în colţul jos de lângă tribuna oficială. Încă nu au delimitat zona cu gard.

Legat de platformele TV de lângă colţuri, ziceau că dacă fac cadru larg la cameră în timpul meciului, intră în imagine structura de la acoperiş. Vor vedea la meciul cu Voluntari dacă e aşa. Tot legat de transmisie, se plângeau că partea stângă a terenului e mai apropiată de tribună, şi când se mută faza în partea dreaptă, deranjează la imagine.

Cireaşa de pe tort a fost problema peretelui despărţitor din zona tunelului-vestiarelor. Din ce îmi aduc aminte s-a făcut puţină tevatură pe seama asta în trecut (în presă), când au construit un perete acolo şi până la urmă l-au dărămât. Ce să vezi..cei de la TV au cerut să-l facă din nou, să nu poată presa să filmeze momentele când jucătorii intră în tunel şi posibile scandaluri, etc.

Am văzut şi grafica 3D cu posibila închidere a stadionului. Arată bestial! Aia (dacă se va face), va fi singurul punct forte al stadionului şi, poate, terasa de la ultimul etaj din cadrul tribunei oficiale.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 17-08-2020

(17-08-2020, 22:21)cipri_23 a scris: În prima fază, costul minim la care se ridică cablarea e de 150 de mii de euro, din spusele directorului Paul Balta de la Djemba IT&C, cel care a fost desemnat să se ocupe de problema asta. Mâine se întâlneşte cu Ignat să-i predea proiectul. În proiectul iniţial se menţiona cablarea de la carul de transmisie pâna la camerele TV de la tribuna 1 si cu interconectarea camerelor la tabloul central. Dar, în caietul de sarcini, rubrica asta a lipsit...

Au fost multe nereguli găsite astăzi de comisie. Au făcut cabinele comentatorilor la ultimul etaj, dar in afara de curent, nu au mai tras nimic. Acum trebuie să spargă prin pereţi să lege comunicarea cu camerele TV centrale si cele din zona de 16 metri. Trebuie făcut un tunel de la zona de vestiare, până în parcare si trebuie delimitat cumva locul unde va fi carul de transmisie.

Peluza oaspeţilor va fi plasată în peluza dinspre Calea Victoriei, în colţul jos de lângă tribuna oficială. Încă nu au delimitat zona cu gard.

Legat de platformele TV de lângă colţuri, ziceau că dacă fac cadru larg la cameră în timpul meciului, intră în imagine structura de la acoperiş. Vor vedea la meciul cu Voluntari dacă e aşa. Tot legat de transmisie, se plângeau că partea stângă a terenului e mai apropiată de tribună, şi când se mută faza în partea dreaptă, deranjează la imagine.

Cireaşa de pe tort a fost problema peretelui despărţitor din zona tunelului-vestiarelor. Din ce îmi aduc aminte s-a făcut puţină tevatură pe seama asta în trecut (în presă), când au construit un perete acolo şi până la urmă l-au dărămât. Ce să vezi..cei de la TV au cerut să-l facă din nou, să nu poată presa să filmeze momentele când jucătorii intră în tunel şi posibile scandaluri, etc.

Am văzut şi grafica 3D cu posibila închidere a stadionului. Arată bestial! Aia (dacă se va face), va fi singurul punct forte al stadionului şi, poate, terasa de la ultimul etaj din cadrul tribunei oficiale.

Care sunt costurile pentru inchiderea despre care vorbesti?si mai mult decat atat ,care sunt planurile ,se face acum ,peste un an ,peste 10?Am vorbit si eu cu Paul iar informatia e ca daca se doreste un sistem care sa fie validat de UEFA,si sa fie conform cu standardele la care se doreste clasificarea arenei ,costul e cel de care am vorbit in postarea mea ,adica 700k.Aia la 150k e doar  o carpeala dar tot acolo o sa ajungem daca ne dorim meciuri de europa pe stadion


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 17-08-2020

Undeva la 350 de mii de euro. Probabil, înainte de următoarele alegeri locale Smile)


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cristi_Arad - 17-08-2020

Acea grafica 3D cu posibila închidere a stadionului o putem vedea undeva?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 18-08-2020

Cum drac nu au inclus sistemul de interconectare a camerelor TV in licitatie cand stiu sigur ca falcone s-a laudat cu asta in trecut? Si mie mi s-a parut din poze ca balcoanele alea pt camere tv de la 16 m sunt prea sus si vor prinde structura acoperisului cand muta canera spre coltul terenului, designul asta al acoperisului va crea multe probleme din punctul asta de vedere, de aia nici nu se construiesc stadione cu designul asta la acoperis.

Unde vedem grafica 3d pt inchiderea tribunelor?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 18-08-2020

Pentru ca cei ce au facut caietul de sarcini au fost niste tilicari incompetenti care habar nu au avut ce presupune un stadion modern. Au cautat ei pe net, si-au facut o idee superficiala si nu le-ai mai putut scoate-o din cap.

Imaginati-va ca nu avem spatiu pentru un sediu al clubului, nu avem spatiu pentru magazin al suporterilor, avem 13 camere de cazare dar nu avem spatiu pentru restaurant si oricum capacitatea acelor 13 camere nu este suficienta daca vrei sa cantonezi echipa si staff-ul acolo.