Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 12-08-2014

In cazul nostru eu interpretez ca autoritatea emitenta ar trebui sa fie Primaria Arad conform:
b) de primarii municipiilor sau ai oraşelor, pentru construcţiile şi lucrările de orice fel din intravilanul şi din extravilanul acestora, cu excepţia celor din competenţa de emitere a preşedinţilor consiliilor judeţene;

Tot citind acel link interpretez ca avem nevoie de autorizatie si pentru "Motorul" conform:
a) lucrări de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinaţie sau de reparare a construcţiilor de orice fel, precum şi a instalaţiilor aferente acestora (cu excepţia reparaţiilor la instalaţiile interioare şi branşamentele exterioare, de orice fel, aferente clădirilor, fără implicaţii asupra structurii de rezistenţă sau aspectului arhitectural al acestora);

Refuz sa cred ca cei la Serviciul bazelor sportive sunt atat de incompetenti incat nu au stiut aspectele astea.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 12-08-2014

Da, pe undeva e un blocaj birocratic şi nu înţeleg de ce pentru că Primăria e până la urmă beneficiarul lucrării.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 18-08-2014

am trecut astazi pe la stadion,activitate 0,dintre utilaje doar excavatorul care lucra acum doua saptamani la demolarea tribunei a doua se mai gaseste la stadion,fiind parcat undeva in parcarea din spatele tribunei a doua


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 19-08-2014

"ART.1: Se aprobă trecerea construcţiilor aferente Stadionului Municipal Francisc Neuman din domeniul public în domeniul privat al municipiului Arad în vederea scoaterii din funcţiune, potrivit Anexei nr.1, care face parte integrantă din prezenta hotărâre.
ART.2: Se scot din funcțiune, se casează și se valorifică mijloacele fixe enumerate în Anexa nr.2, care face parte integrantă la prezenta hotărâre.
ART.3 : (1) Materialele recuperabile rezultate din dezmembrare vor fi utilizate și valorificate în continuare în procesele de întreținere și reparații de către municipiul Arad.
(2) Materialele neutilizabile, nerecuperabile se vor valorifica prin vânzare. Sumele obținute, după deducerea cheltuielilor de dezmembrare se fac venit la bugetul local, cont IBAN RO17TREZ0215004XXX010287.
ART.4 : Tabela electronică având numărul de inventar 20092, de la stadionul UTA cu o valoare de inventar de 525.487,04 lei, se transferă la Stadionul Motorul.
ART.5 : Prezenta hotărâre se va duce la îndeplinire de către serviciile de specialitate din cadrul aparatului de specialitate al Primarului Municipiului Arad şi se va comunica celor interesaţi de către Serviciul Administraţie Publică Locală."

Mai sus un extras dintr-un proiect de hotărâre ce va intra la vot în şedinţa CLM de joi dimineaţă. Probabil că asta e una din formalităţile birocratice care împiedică emiterea autorizaţiei de demolare şi demolarea propriu-zisă.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 19-08-2014

Cata birocratie si incompetenta. Adica nu puteau sa prevada asta , mai ales ca e o formalitate si mai ales ca se discuta despre stadion de DOAR 10 ani ? In fine sa zicem ca mai bine mai tarziu decat niciodata, ce dracu mai poti spune Sad

ps. sunt curios daca in anexa 1 si 2 se spune ceva si de gradinita si de fosta popicarie.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 19-08-2014

Ce incompetenti..incredibil.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 20-08-2014

Anexele sunt de genul: "cladirea 1, 2, 3 etc". Nu am vazut harta unde sa apara care cladiri sunt astea.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Xtreme - 21-08-2014

mai in gluma sau mai in serios, nu poate da falca cu subsemnatul sa continue lucrarile... eu chiar nu sunt fan falca, da voi fi, odata cu terminarea lucrarilor si inaugurarea noului stadion. Poate traiesc atat, cat sa o vad si pe asta.. speranta moare ultima Smile


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 21-08-2014

Dacă e să vorbim serios, atunci în general un primar nu se poate substitui consiliului local. Problema e că trebuiau să trimită mai repede hotărârea asta în CLM.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cip_leo - 21-08-2014

ii doare-n p*** de ce se intampla. s-a sesizat probabil cineva ca stadionul e in domeniul public si nu in cel privat al orasului si lucrurile s-au blocat temporar. e o diferenta de regim juridic intre cele doua domenii privind luarea hotararii privind dreptul de a dispune de respectivul imobil. aici demolarea si casarea e echivalenta unei vanzari ( ca sa se inteleaga ) si din domeniul public imobilele nu pot fi vandute.
nu-i nimic, Aradul e in fata!


Re: Stadionul "Francisc Neumann" - Miki - 22-08-2014

[Imagine: 5bd4355fd9f1dd7f01c87e73d55c4f09.jpg][Imagine: a473aedf4555a4a3ea1c43c89f6e40a6.jpg][Imagine: c5d90e4e8978a84027fd9400582de7cf.jpg][Imagine: cf8310d6fc7462ebbed810a8792bd0ed.jpg]
Imagini de azi, 22 august 2014


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cip_leo - 22-08-2014

trist


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 22-08-2014

Bine ma emo, si tu acum! Smile
Ma bucur ca s-au reapucat de treaba. Alta viata cu excavatorul asta!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 23-08-2014

Sa intelegem ca s-au primit in sfarsit hartiile necesare?
   


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 23-08-2014

Probabil ca da.
In alta ordine de idei tribuna a II-a e la pamant:
[Imagine: IMG_0141.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 24-08-2014

Merci Kidule de poza. Bine ca in sfarsit se misca treaba. Cred ca daca ar fii vointa deja in toamna asta ar putea sa se apuce de contruirea efectiva. Pana nu vad ca ridica ceva (o parte de tribuna-ceva) praca nu sunt linistit ca intradevar se va face un stadion nou.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 24-08-2014

Deocamdata simt si eu ca cip doar tristete cand vad pozele astea. Poate oi fi si eu emo, dar cand ma gandesc ca acolo am fost prima data pe stadion si cate meciuri ale UTA-ei am vazut de acolo din copilarie si pana in zilele noastre,turnurile alea pe care stateau unii la meciuri si eu ca si copil ma gandeam cum oare s-au urcat acolo sus, bucuria de la goluri, saritul pe gard si manifestarile mai putin ortodoxe cand veneau poli sau dinamo la Arad sau cand arbitrii ne privau de un egal sau o victorie prin decizii aiurea, cantatul cu tot stadionul si impingerea de la spate a echipei in momentele delicate ale ultimelor minute din meci, primele injuraturi cu "inflorituri" auzite tot acolo, bucuriile si tristetile traite alaturi de familia utista.......sper sa vad si eu ca se apuca de construit cat mai repede sa nu stau cu nodul asta in stomac prea mult timp Sad


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 24-08-2014

Mai adaugati un emo in lista Smile)) 11-12 ani de sambete si miercuri am petrecut pe acest stadion chiuleam de la scoala cand erau intermediare sa ajung la meciuri,am stat si in ploi torentiale.Tin Minte un meci din B de acum vreo 4-5 ani cu Baia Mare intr-o miercuri ,meci fara miza 5 mii de oameni cantau pe o ploaie torentiala.
Speram ca noul stadion sa ne aduca amintiri si mai placute.
UTA traieste prin suporterii ei mai mult decat prin orice altceva.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 24-08-2014

68 de ani a rezistat stadionul asta va vine sa credeti,o viata de om.Ce a facut Baronul Neuman nu va fi egalat niciodata a daruit identitate Arad-ului.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 25-08-2014

am trecut astazi pe la stadion,se lucreaza cu doua excavatoare,cel care a spart vineri tribuna a doua se ocupa astazi de "maruntirea "bucatilor de beton rezultate in urma demolarii tribunei a doua iar al doilea a inceput pe la ora 11 sa demoleze vestiarele.