Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 15-09-2014

Si pe ploaie se lucreaza...se pare ca merge treaba!!!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 15-09-2014

Au tras destul de bine in ultima saptamana. In fiecare zi mai putin duminica au lucrat pana pe la ora 18-19.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - tobo` - 16-09-2014

Ca sa fiu mega carcotas si pretentios, ar putea chiar sa aprinda nocturna si sa lucreze non stop Big GrinBig GrinBig Grin


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sergiuarad - 16-09-2014

http://inarad.tv/secvente-din-demolarea-stadionului-francisc-neuman-uta/


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 16-09-2014

Interesant: firma ce păzeşte şantierul e Piroş Security...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 16-09-2014

Tribuna I este si ea demolata si molozul curatat la fel ca la tribuna a II-a. Peluza dinspre Vagoane e si ea demolata, a mai ramas doar zidul ce delimiteaza perimetrul in cele doua sectiuni mai putin inalte (de la sectorul galeriei catre cei doi stalpi de nocturna).
Peluza dinspre ARED este in curs de demolare.

Am vorbit cu seful de santier astazi si el zicea ca sunt in grafic, ca se apuca de fundatii, ca vor mai face niste studii geo suplimentare sa fie siguri dar nu cred ca au sa intampine probleme. Daca e sa o luam asa nu au fost probleme nici la fundatiile blocurilor ARED si acolo sunt fundatii mult mai adanci.

I-am intrebat de cele doua cabine suspendate din dreptul liniei de 16 m a carerurilor mari - daca nu se poate instala una la "Motorul" si au confirmat si ei ca nu e mare smecherie sa demontezi un turn din ala si sa il remontezi dincolo. De altfel atat cele doua structuri cat si platforma din spatele tribunei oficiale sunt ale Primariei si Primaria poate face ce vrea cu ele. La fel si cabina comentatorilor.

I-am zis lui Meszar a doua oara sa ceara ca una din cele doua cabine sa fie instalata la "Motorul" in spatele bancilor de rezerve. Ii mai trebuie doar un postament de beton si o scara si gata smecheria.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 16-09-2014

Kidu-le ii dai maxim la Meszar Smile)) Bine faci macar pe noi sa ne intereseze suporterii daca altii nu-si bat capul.
Meszar stie are primaria in plan sa puna si instalatia de incalzit gazonul? spre finalul lucrarii.
Mersi de update Wink


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 16-09-2014

Man09, mi-e teama ca Sanyi Meszar nu are nicio treaba cu ce se intampla la Francisc Neumann, in sensul ca nu depinde de el. Gazon incalzit trebuie sa avem daca stadionul trebuie sa fie omologat chiar si pt meciuri de Liga 1 din 2016 incolo, daca bine stiu eu.

Sa stiti ca e un tip foarte de treaba, foarte comunicativ si mereu deschis la sugestiile noastre. Nu am mai avut noi demult un manager asa bun la UTA, daca l-am avut.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 19-09-2014

Astazi am primit confirmarea de la inginerul de pe santier ca situatia cresei (cladirea din spatele vestiarelor) si a popicariei este in curs de rezolvare si ca si aceste doua cladiri urmeaza a fi demolate.
Gradinita in schimb nu se va demola si asta poate fi o problema pentru constructor. Nu este proprietatea Primariei, apartine tot urmasilor baronului. De asemenea turnul ala metalic facut de comunisti, ramane pe pozitie.

Peluza dinspre ARED e si ea demolata, a mai ramas doar o parte din zidul exterior ca si gard protector.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 19-09-2014

ok dar primaria poate face o oferta proprietarilor pentru achizitionarea terenului pe care se face gradinita(si cresa este in proprietatea celor de la IMOTRUST si acolo se pare ca s-a gasit o rezolvare),deasemenea pastrarea turnului de televizune este o aberatie si sincer nu-i inteleg sensul


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 20-09-2014

Gradinita apare si in proiect langa stadion antena nu apare.E aceasi situatie ca si la Petrolul sau la Galleria Mall din Arad.
O darapanatura fara nici o utilitate incerta juridic care strica aspectul noi constructii.
Daca sa putut rezolva sa primim stadionul gratis nu cred ca nepotul lui Neuman s-ar caciuli la 200 de metri patrati din cauza unei cladiri care ar putea strica aspectul catre un nou stadion care poarta numele bunicului lui si continua traditia inceputa de acesta.
Asteptam si poze cine poate sa faca sau a gasit pe net.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 20-09-2014

    Aici se vede.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 20-09-2014

Situatia lucrarilor - 20.09.2014

Peluza dinspre ARED e demolata cum va ziceam si ieri. Astazi au mai carat doar moloz ramas de ieri.
[Imagine: IMG_0202.jpg]

Cele doua anexe (cresta in stanga si popicaria in dreapta) care vor fi demolate. Sper sa nu avem vreo surpriza neplacuta si aici:
[Imagine: IMG_0207.jpg]

Gradinita care va ramane nedemolata. Din cate am inteles eu proiectul si din cate ziceau si muncitorii, nu afecteaza constructia efectiva a stadionului dar ii incurca la desfasurarea lucrarilor.
[Imagine: IMG_0208.jpg]

Peluza dinspre "Vagoane", demolata zilele trecute.
[Imagine: IMG_0204.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - maryan - 20-09-2014

Triste imagini Sad
Sa sperăm ca se apucă in curând de contructia stadionului nou!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 23-09-2014

Conform sitului www.psarhitectura.ro , proiectul stadionului s-a mai modificat fata de cum il stiam noi din randarile alea ce au aparut pe net:

[Imagine: stadion-UTA-1-940x540.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 23-09-2014

Oare asta sa fie ?



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 23-09-2014

Ala e din ce se vede. Arata mai bine, mai britanic.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 23-09-2014

Totusi ar trebui sa vina cineva cu clarificari din punctul asta de vedere..nu sa aflam cum e cand deja e gata stadionul sau sa descoperim in timpul lucrarilor Smile)


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 23-09-2014

Cum o fi dar sa-l vedem facut. Asta din video o fi propunerea initiala dar nu vad hotelul si ce mai ziceau ei la peluze. Doar la oficiala e inchis. E mai bun decat ala oval dar nu-mi place acoperisul ala inclinat dar probabil din necesitate l-au proiectat asa sa bata nocturna de pe stalpi pe gazon.

Nu se poate pune undeva o camera la ceva bloc sa avem time-lapse cu costruirea stadiunului?


https://www.youtube.com/watch?v=or3IAVBkkdk


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 23-09-2014

Am mai discutat ideea asta si la o sedinta de SCU. Mi se pare interesanta si sper sa reusim sa facem peste 2 ani si noi un videoclip asemanator