Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Miki - 23-09-2014

Legat de "noul proiect", sunt destul de sceptic. Pe site-ul ala, la status scrie "propunere licitatie". Ma rog, si site-ul pare in constructie, dar ma gandesc ca ar fi trebuit sa puna acolo "executie" sau ceva asemanator. In fine, pana nu apare un proiect oficial, imi vine greu sa iau in seama altceva.
Important e sa-l termine la timp si sa ajungem in prima liga sa jucam pe el.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 23-09-2014

E situl unei importante reviste de arhitectura unde proiectatul stadionului nostru si-a expus cateva schite din proiect.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 23-09-2014

Despre ce site vorbiti ca eu vad doar o schita si aia daca dai "Search" si scrie Prezentare. Apoi situl e al firmei de arhitectura...despre ce revista vorbesti Kidule?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 23-09-2014

Imi place mai mult proiectul asta britanic mai aerisit cu lumina naturala mai multa mult mai benefic si pt gazon.Oare asta e cel real dintre cele doua sau e doar o propunere stie cineva sigur chestia asta?In hotararea CLM sau in site-ul de licitatii publice trebuie sa scrie denumirea proiectantului.
Camera web pt.lucrari se poate pune pe Antena Radio chiar a fost la un moment dat pusa o camera cand se transmiteau meciurile pe USTREAM dar nustiu daca chiar pe antena a fost pusa.Alt loc nu mai este poate doar pe unul dintre blocurile ARED.
Tehnodomus-ul stie cel ,mai bine proiectul ca dupa el fac stadionul.
Eu am un fix cu scaunele trebuie sa fie rabatabile astfel nu se va aduna mizeria pe ele.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 23-09-2014

In 2014 scaunele rabatabile sunt o necesitate, sa nu zic buretate cum sunt cele de la Debrecen de exemplu.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 23-09-2014

Exact cel de la debrecen il aveam si eu in minte cand ma gandeam la scaune cum sa fie.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 23-09-2014

Pacat ca-s taiate colturile din tribune, s-ar mai castiga locuri destule plus nu ar arata asa ciuntit. Cat se economisteste ca se mentine nocturna actuala? 100 de mii?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 23-09-2014

ca tot veni vorba de nocturna, sper ca "dulapurile" acelea aflate in fata stalpilor (pe care le-am vazut doar pe UTA din toate stadioanele cu nocturna ) vor fi repozitionate,arata total aiurea,desemenea nu stiu ce se va intampla cu generatorul aflat langa cladirea cu birouri inca nedemolata?!
legat de dotari ,avand in vedere pretul la care se va construi stadionul tare ma tem ca ne vom trezi cu niste low-costuri de toata frumusetea pe partea de dotariSad,in conditia in care probabil si constructorul va incerca sa "scoata cat mai mult din aceasta lucrare


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 23-09-2014

Subscriu la spusele lui PSV cred ca o sa avem o tabela de o sa ne fie dor dupa cea veche.
Nocturna a costat 1 mil si cv de euro era risipa de bani sa fie schimbata dar se puteau face tribunele 1 si 2 mai mari.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 23-09-2014

Dacă până-i gata tot o s-o ţinem tot într-o chibiţeală cu stadionul, o să înnebunim. Deocamdată asta e, suntem la mâna Primăriei şi a constructorului, ce-o ieşi o ieşi. Cu greu mai pot fi făcute acum modificări importante de structură. Promisiunile spun că stadionul va putea fi omologat pentru Europa League, aşa că până să batem la porţile Ch. League să mai aşteptăm puţin, să urmărim lucrările şi să avem puţină încredere măcar în constructor.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 24-09-2014

Sunteti ridicoli cu lamentarile voastre dar unul din voi nu ar sapa un pic mai mult dupa informatii.
Tabela va fi noua si din ce am inteles vor fi chiar doua tabele. O instalatie de nocturna costa minim 1 milion de euro, deci numai de vreo 10 ori mai scump adymax.

Vreti mai multe informatii, nu sunteti multumiti cu ce gasiti aici, mergeti frate la stadion si stati toata ziua pe capul constructorilor.

Nu, nu se puteau face mai mari tribunele. Trebuie respectat un unghi sub care spectatorul priveste catre teren plus alte motive de siguranta care nu te lasa ca tribuna sa fie prea abrupta.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cip_leo - 24-09-2014

am plecat de la asta la un moment dat: http://liga2.prosport.ro/seria-2/diverse/video-uta-isi-face-super-stadion-cat-costa-cate-locuri-va-avea-si-cat-dureaza-constructia-9375630
bun, si pana la urma cate locuri va avea stadionul? poate spune cineva macar cu aproximatie? ramane la 8700 sau 8200 cate erau in plan? pentru europa league se aplica aceleasi reguli ca si pentru UCL: UEFA stadium categories are categories for association football stadiums laid out in the UEFA Stadium Infrastructure Regulations.[1] Using these regulations, stadiums are rated as category one, two, three, or four (renamed from elite) in ascending ranking order. These categories replaced the previous method of ranking stadiums on one to five star scale in 2006. A stadium must be category four to host games in the playoffs of the qualifying stage for the UEFA Champions League or any game in the main competition.[2] Category four is also required to host any game in the main competition of the UEFA Europa League[3] or the UEFA European Football Championship.[4]
toate datele le gasiti aici: http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/Regulations/uefaorg/Stadium&Security/01/48/48/85/1484885_DOWNLOAD.pdf
deci nu numarul de spectatori e esential pentru certificare ca si categoria 4 ( minim 8000) ci restul conditiilor Smile


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 24-09-2014

Varianta oficială, articol scris de corespondentul local Mediafax:

[i]Arad: Stadionul "Francisc Neumann" (UTA) va fi modernizat cu peste 32 de milioane de lei
[/i]
Stadionul "Francisc Neumann" din Arad, cunoscut ca Stadionul UTA, va fi modernizat în urma unei investiţii de peste 32 de milioane de lei, în următorii trei ani, contractul pentru lucrări fiind semnat, vineri, cu firma arădeană Tehnodomus.

La licitaţia pentru atribuirea lucrărilor de modernizare a Stadionului "Francisc Neumann" din Arad (Stadionul UTA) au participat trei companii, câştigătorul fiind anunţat, vineri, odată cu semnarea contractului.

Firma care va executa lucrările este Tehnodomus Arad, iar valoarea contractului este de 32.733.275 lei, cu TVA inclusă, banii care vor fi alocaţi de la bugetul local pe parcursul a trei ani.

"Este un moment important nu doar pentru sportul arădean, ci pentru întregul oraş, un vis care începe să devină realitate, un nou stadion la UTA, care să îndeplinească toate condiţiile pentru competiţii interne şi internaţionale", a declarat primarul Aradului, Gheorghe Falcă.

Potrivit sursei citate, lucrările vor duce la creşterea capacităţii stadionului, iar la final obiectivul va respecta toate standardele UEFA.

Capacitatea bazei sportive va creşte de la 7.000 de locuri la 12.548, din care 2.798 la tribuna oficială şi la tribuna întâi. Conform documentaţiei proiectului, tribunele vor fi acoperite integral, vor exista 15 puncte de acces în stadion, iar sub peluza din sud va exista un mini-hotel, destinat cazării pe termen scurt a echipei oaspete şi a personalului auxiliar.

În zona stadionului va fi amenajată o parcare cu 300 de locuri pentru autoturisme şi 20 pentru autocare.

Lucrările nu vor duce la închiderea bazei sportive pe toată perioada, pentru că se vor desfăşura pe porţiuni, pentru ca arena să poată fi utilizată.

De altfel, primarul Falcă a declarat că înainte de deschiderea şantierului vor exista discuţii cu echipele care folosesc baza sportivă, pentru a nu le fi afectate programele de antrenamente.

Primarul a spus că o parte din actualul stadion va fi menţinută şi transformată în muzeu.

Firma are la dispoziţie trei ani pentru finalizarea lucrărilor, adică până la sfârşitul anului 2016.

Debutul proiectului a întârziat un an, investiţia fiind anunţată de primarul Gheorghe Falcă încă în 2012, când spunea că până la finele acelui an va fi organizată licitaţia şi semnat contractul.

Anunţul de licitaţie a fost publicat însă în primăvara acestui an, dar a fost retras imediat, pentru a fi aduse modificări la caietul de sarcini, procedura fiind reluată în această toamnă.

În 2006, municipalitatea a investit 700.000 de euro pentru schimbarea scaunelor şi pentru alte reparaţii, asfel încât pe stadion să se poată disputa meciuri din Liga I.

În 1946, când a fost inaugurată, arena din Arad era considerată cea mai frumoasă din ţară, baza fiind construită de baronul Francisc Neumann.

http://www.mediafax.ro/sport/arad-stadionul-francisc-neumann-uta-va-fi-modernizat-cu-peste-32-de-milioane-de-lei-11800736

Oficial vor fi 12 mii şi ceva de locuri. Cred că doar de la dărămăturile de azi şi de la o poză pe un site de arhitectură nu ne putem da seama dacă s-au produs sau nu abateri, dacă până la urmă va ieşi un stadion mai mic sau nu. În privinţa tribunelor eu reţin varianta necurbată cu cele patru corpuri de tribună distincte.

Ceea ce trebuie să facem ca suporteri, mai ales SCU, este să ţinem aproape de constructor ca el să lucreze transparent şi să fim siguri în permanenţă că suntem pe calea cea bună. De aceea cred că trebuie vorbit cu ei, făcut un site unde să fie încărcat proiectul şi orice problemă de construcţie să ne fie transmisă printr-un mod sau altul. Referitor la standardele UEFA, criteriul pentru care s-a ales varianta cu 12 mii, aşa cum s-a mai scris cred şi pe forumul vechi, a fost cel al locurilor de parcare. Oficial cel puţin.

Dacă s-ar întâmpla să iasă altceva decât ceea ce ştim sau s-a promos, va trebui să avem o reacţie mai consistentă decât câteva opinii pe internet. Toate se leagă însă, cu câţi vom merge mai mulţi la meciurile UTA-ei, cu atâta vom avea putere şi legitimitate mai mare să cerem să se pună osul la treabă şi să se facă un stadion acceptabil, inclusiv pe viitor unul de Şampions Lig.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 24-09-2014

Da stiu cip. Asta era scuza (poate reala dracu stie) pt care nu s-a facut stadionul mai mare de 12700 sau cat dracu a mai ramas ca vad ca nimeni nu stie sigur. Fiindca celelalte conditii sunt raportate la numarul de scaune si de intrari/iesiri si de locuri de parcare si de locuri procentual raportate de loje vip si loje pt presa , spatii pt sponsori si pt suporteri atat gazda cat si oaspeti,etc,etc si orice loc peste 12 mii si cate or mai fi , erau inutile fiindca restul conditiilor nu le mai puteai intruni. Ca spatiu si pret poti sa il faci de 18-20.000 de locuri, dar nu te mai incadrai cu restul facilitatilor raportate la marimea aia si le faceai degeaba fiindca oricum mai sus de 4 (sau cat o fi) nu puteai sa fii acolo, sau cel putin asta se spune oficial de ceva luni incoace . Poate chiar nu a mintit cu asta jita, din cate vad . Oricum faptul ca s-a facut pe genunchi treaba, se vede mai ales din faptul ca nu stim nici azi si nu anunta nimeni ce se intampla cu cele 3 cladiri si turnul radioTV care sunt in picioare si nu apar in niciuna din variantele de stadion care circula pe internet, ceea ce ma face sa cred ca nici una nu este valabila si ca stadionul e creionat doar in mintea unora si noi ne tot dam degeaba cu parerea pe aici.

Cum zicea si Luci , daca o tinem asa timp de 2 ani (minim) cred ca o sa o luam razna Smile)))


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - alexutz924 - 24-09-2014

Am o intrebare daca stie cineva sa raspunda.Reflectoarele de pe stalpii de nocturna nu se puteau demonta si sa fie montate de jur imprejurul stadionului cum sunt pe aproape toate stadioanele noi? Astfel nu ar fi trebuit cheltuiti alti bani cu instalatie de nocturna noua am fi scapat de stalpi si am mai fi castigat cv locuri in plus.Este doar o intrebare din curiozitate si nimic mai mult. Big Grin


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Miki - 24-09-2014

Ii foarte bine ca lumea ii interesata de noul stadion, cu totii suntem nerabdatori sa il vedem in picioare. Dar am o rugaminte: nu mai puneti intrebari "cand, de ce, cum". Nu exista cineva pe forum care sa stie toate detaliile (cred eu), iar cand se afla ceva, cel care detine informatia cu siguranta o va impartasi cu noi. Mersi Smile


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 24-09-2014

Ce mai au de demolat pina se pot apuca efectiv de sapat si turnat fundatiile?Cladirea de birouri,cresa si popicaria? Plus de demontat tabela,platformele de filmat,statuia si gardul de langa generator parca.Si taiat copacii din jur.Oare gradinita va mai avea curtea ei interioara? aceea cu locul de joaca oricum cred ca e parasita numai e functionala.
Astea ar mai fi pina e curata zona.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 24-09-2014

Carcotim pentru ca totul e in ceata. Nu ne-a aratat Falca nici o schita, nimic precum a facut la pasajul pietonal peste Mures. Tot cu filmuletul ala ne-a aburit. Dupa cum spune si Alexutz nocturna putea sa fie demonatat si instalate reflecoarele pe acoperis. Cu nocturna actuala tot acolo se va ajunge pentru ca nu va putea acoperi tot terenul din cauza acoperisului si vor trebui sa fie montate reflectoare suplimentare pe acoperis oricum.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 24-09-2014

(24-09-2014, 15:13)alexutz924 a scris: Am o intrebare daca stie cineva sa raspunda.Reflectoarele de pe stalpii de nocturna nu se puteau demonta si sa fie montate de jur imprejurul stadionului cum sunt pe aproape toate stadioanele noi? Astfel nu ar fi trebuit cheltuiti alti bani cu instalatie de nocturna noua am fi scapat de stalpi si am mai fi castigat cv locuri in plus.Este doar o intrebare din curiozitate si nimic mai mult. Big Grin

Nu pentru ca instalatia actuala a fost conceputa sa functioneze de pe stalpi, ceea ce spui tu inseamna practic o noua instalatie nocturna cu alte reflectoare al caror flux luminos trebuie calculat in functie de pozitionarea pe copertina stadionului.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - alexutz924 - 24-09-2014

(24-09-2014, 18:57)Kidu a scris:
(24-09-2014, 15:13)alexutz924 a scris: Am o intrebare daca stie cineva sa raspunda.Reflectoarele de pe stalpii de nocturna nu se puteau demonta si sa fie montate de jur imprejurul stadionului cum sunt pe aproape toate stadioanele noi? Astfel nu ar fi trebuit cheltuiti alti bani cu instalatie de nocturna noua am fi scapat de stalpi si am mai fi castigat cv locuri in plus.Este doar o intrebare din curiozitate si nimic mai mult. Big Grin

Nu pentru ca instalatia actuala a fost conceputa sa functioneze de pe stalpi, ceea ce spui tu inseamna practic o noua instalatie nocturna cu alte reflectoare al caror flux luminos trebuie calculat in functie de pozitionarea pe copertina stadionului.

Ok mersi de raspuns credeam ca poate se pot demonta reflectoarele si pot fi montate de jur imprejur.