Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - alexutz924 - 29-11-2014

Asta ii varianta finala/oficiala?

arata foarte bine parerea mea , un Stade Velodrome in miniatura Big Grin


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 29-11-2014

Din a 3 a incercare le-a reusit asta e cea mai faina varianta Big Grin


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 01-12-2014

Arata ok aceasta ultima varianta.CE ma deranjeaza sunt acele dulapuri care inmagazineaza circuitele electrice postate in fata fiecarui stalp de nocturna.....sper sa gaseasca o alta solutie acolo(se pot muta in spatele stalpilor sau si mai ok ar fi sa le introduca subteran in plus e interesant ce se va intampla cu genertorul de curent care momentan se afla langa cladirea ajf care va fi demolata).Avand in vedere ca proiectul este build &design este normal sa apara anumite modificari fata de proiectul initial constructorul incrcand sa isi optimizeze costurile de constructie(la nivel de zvon se discuta ca s-au facut aceste modificari si in consecinta reduceri de costuri deorece parte din banii alocati pentru constructia stadionului vir fi folositi la despagubirea celor care detin popicaria/cresa/turnul Tv etc.)


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - R-1946 - 04-12-2014

Aceasta ultima varianta,este oficiala?
Nu avem o vedere mai ampla cu tribuna I,mai precis cu caile de acces,se vede doar culoarul de acces de la vestiare si bancile de rezerve,care din cate se observa vor fi mutate la tribuna I.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - REDSHARK - 05-12-2014

sincer, arata foarte bine in schimb mi-ar place sa fie putin mai mare, macar de 15.000 de locuri


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - dedei - 05-12-2014

S-a executat trasarea si au inceput lucrarile la fundatii.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 14-12-2014

Surprinzător astăzi era ceva activitate la stadion,de ceva zile a a părut o mașină de forat care lucra la peluza sud cât și un excavator care lucra ceva la tribuna a doua,am observat ca sunt trasate perimetrele la cele doua peluze cât și la tribuna a doua,din păcate însă șantierul este foarte înghesuit, și nici pana în ziua de astăzi nu este curățat în totalitate(tabela e tot acolo la fel și cele trei refugii pentru camerele tv postate la tribuna inati,nu mai vorbesc de clădirea cresei, popicaria, turnul tv și gradinita care se afla intr-o stare tot mai deplorabila pe zi ce trece).....sa speram însă că se va transa cât mai urgent situația acestor obiective


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 14-12-2014

Probabil foreaza coloanele pentru pilotii fundatiei.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - dedei - 14-12-2014

Exact. Utilajul e de 10 zile santier. Momentan se lucreaza la fundatiile izolate de la peluza sud. S-au realizat trasarile si se executa sapaturile.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 15-12-2014

Nu stiu dc cladirea AJF mai este in picioare.Sper ca nu ala va fi viitorul muzeu.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 15-12-2014

Din spusele lui Lucaci cladirea este a lor?Sper sa o demoleze si sa le ofere un sediu in alta parte sau in incinta noului stadion.
http://sptfm.ro/2014/12/13/exclusiv-ajf-arad-singura-asociatie-din-romania-aflata-insolventa-adrian-lucaci-trebuie-sa-platim-7-500-de-lei-pe-luna-conform-planului-de-reorganizare/


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 15-12-2014

Nu e a lor si acea cladire poate fi daramata fara nici o problema . Problemele sunt in continuare la cresa, gradinita si turnul radio-tv. Ar fi ridicol sa ramana in picioare, iar strategia pe care se merge (cel putin asta sustin cei in cauza) este ca s-au apucat de autorizatii si de construit in jurul lor ca sa nu mai piarda timp si spera ca pana la faza finala sa reuseasca sa finalizeze negocierile pt achizitia si daramarea lor.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 20-01-2015

S-au mutat cu forarea si turnarea pilotilor din fundatie la peluza dinspre ARED. La cealalta peluza si la tribuna a II-a se pare ca sunt gata.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 28-01-2015

Termenul oficial pentru terminarea stadionului, spus de gura lui Moşneag: martie 2017. Angry Confused   Cum naiba sa nu-l poata face in doi ani mari si lati?  Poate ar trebui sa vorbim cu constructorul daca e posibil sa faca tribunele pe rand, astfel incat sa poata fi deschis partial mai repede. De exemplu ar putea face prima data tribuna I, unde vor fi si vestiarele, plus o peluza.

Ovidiu Moşneag

„Pentru că s-a vorbit despre construirea unui sens giratoriu la intrarea de pe DN7 către Strada Câmpul Liniștii, aș vrea să încep cu complexul sportiv de la ICRTI, unde în continuare există un Studiu de Fezabilitate care a fost elaborat și care urmează a fi aprobat în cadrul Consiliului Local. Valoarea investiției este de aproximativ 53 de milioane de lei, iar în cadrul proiectului sunt prevăzute următoarele: teren sintetic pentru rugby, un teren sintetic pentru fotbal, dar și alte patru terenuri cu iarbă naturală pentru fotbal. Toate aceste terenuri vor fi prevăzute cu dotările necesare. Un alt proiect prevede construcția unui complex sportiv în zona Alfa, mai exact în zona străzii Mărului. În cazul acestui complex sportiv a fost cuprinsă, în bugetul acestui an, o sumă de aproximativ 100.000 de lei destinată unui studiu de fesabilitate care să ne arate mai apoi care este nivelul investiției pentru acest proiect. În cadrul acestui complex se dorește construcția a șase terenuri de tenis cu suprafață de zgură, patru terenuri de baschet cu suprafață tip tartan, două terenuri de handbal, două terenuri de fotbal și un teren de rugby. În urma studiului de fezabilitate vom putea lua în calcul chiar și construirea unor tribune, pentru că în cadrul acestui complex ne dorim să se desfășoare și competiții oficiale. Tot în cadrul acestui complex ne dorim și construirea unei săli de sport, o sală care să fie destinată unor sporturi precum: gimnastica ritmică, boxului, judoului sau alte sporturi de contact. O altă investiție importantă, interesantă pentru toți arădenii, este cea de la Stadionul von Neumann, care este în curs de derulare. Această investiție se ridică la 33 de milioane de lei, lucrările începând anul trecut și având ca termen de finalizare luna martie a anului 2017”, a declarat Ovidiu Moșneag, consilier local municipal al PNL Arad.

http://newsar.ro/cum-vad-consilierii-municipali-ai-pnl-dezvoltarea-aradului-si-ce-i-au-cerut-lui-falca/


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - alexutz924 - 29-01-2015

53 de milioane de lei pentru 6 terenuri 2 sintetice si 4 cu iarba ???? Si 33 de milioane doar pentru stadionul municipal ???? care trebuie sa se ridice la standarde europene.Nu am inteles eu bine sau amenajarea a 6 terenuri poate sa coste cu 20 de milioane de lei mai mult decat ridicarea unui stadion la nivel european? Iar daca tot vor sa faca atatea terenuri in zona alfa de ce nu se contruieste macar un teren si in Aradul Nou in locul celui pe care l-au spart ca vezi doamne trebuia sa treaca autostrada fix prin mijlocul lui.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 29-01-2015

Initial nu am fost atent la sume, dar intr-adevar, faptul ca din start a zis de 53 milioane inseamna ca totul e cam gargara, din moment ce construirea stadionului pe o suma mult mai mica e finantata in trei ani. Depinde ce contine acel studiu de fezabilitate, ce ozn-uri a mai prevazut sa se construiasca. Daca e un proiect serios atunci nu pun un gard si delimiteaza cateva terenuri, ci ar trebui sa construiasca instalatii subterane de incalzire, vestiare pentru fiecare teren, mici tribune, etc. Dar si asa suma pare foarte mari si daca ne luam dupa cum au impartit banii pe stadion, inseamna ca ritmul de construire ar trebui sa fie de un teren pe an... Huh


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 12-02-2015

Am fost ieri pana la stadion sa fac niste poze pentru a-i tine la curent pe cei ce nu pot sa il vada direct.

Asadar la peluza dinspre ARED, pilonii forati au fost turnati cu totii. Sunt 8 randuri duble de piloti forati la 12 m adancime, armati cu fier-beton si umpluti cu beton:
[Imagine: peluza_ared.jpg]

[Imagine: peluza_ared_2.jpg]

Si la peluza dinspre "Vagoane" pilotii forati sunt gata:
[Imagine: peluza_vagoane.jpg]

[Imagine: peluza_vagoane_2.jpg]

Din pacate situatia Gradinitei pare sa nu isi gaseasca rezolvare desi aceasta este intr-o stare vadita de degradare, loc unde boschetarii isi fac culcus. Paznicii santierului mi-au zis ca ei stiu ca se va darama insa nu as pune prea mult pret pe spusele lor.
[Imagine: gradinita.jpg]

La tribuna a II-a exista ceva sapaturi insa abia ieri pareau sa se apuce la foratul pilotilor pentru fundatie:
[Imagine: tribuna_II.jpg]

[Imagine: tribuna_II_2.jpg]

Cresa + popicaria sunt si ele tot acolo si sincer sa fiu nu stiu care sunt ultimele stiri. La cresa in zona marcata cu rosu se vad niste rufe la uscat semn ca cineva inca locuieste acolo:
[Imagine: cresa.jpg]

Am sa vorbesc si cu restul colegilor din SCU sa mai facem o adresa catre Primarie in care sa cerem mai multe detalii despre punctele inca nerezolvate: gradinita, cresa, popicarie, turnul TV din fata stadionului. 


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - REDSHARK - 12-02-2015

Da acolo locuieste un batran , un amarat am fost si eu intr-o zi si am intrat acolo.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 12-02-2015

Din cate stiu eu este un caz social, nu vad prea multe probleme in a i se rezolva situatia.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 14-02-2015

Multumim Kidule de poze. Ce urmeaza dupa procedeul asta?