Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 02-07-2015

S-a aprobat in CLM , s-au alocat bani de la buget. Nu stiu detalii daca s-a facut licitatie sau se va da cu incredintare directa insa am inteles ca va fi gata pana anul viitor si gazonul.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - dedei - 13-07-2015

Lucrarile par sa decurga destul de incet la stadion deoarece Tehnodomus a ales sa produca ei fundatiile prefabricate. Fiind un numar foarte mare, in jur de 190 de fundatii, se lucreaza mai mult in atelier.
Intr-adevar, Tehnodomus are probleme financiare, care din pacate pentru ei nu depind de ei ci de beneficiari care intarzie platile.
La stadion, dupa terminarea fundatiilor se va lucra cu un numar mai mare de persoane.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 13-07-2015

Ai ceva informatii "inside"? Inteleg daca nu le poti face publice insa in ultimele doua luni nu au lucrat absolut nimic pe santier.
In plus de asta forajele de la tribuna I nu s-au facut si nici utilajul de forat nu mai este la stadion. Din ce stiam eu si ce am vorbit cu muncitorii, responsabila de foraje era alta firma care a fost contractata pentru lucrarile astea.
Mie mi-e teama ca aia nu si-au luat banii de la Tehnodomus si s-au luat si au plecat. E doar o supozitie personala, poate ma insel si bine ar fi sa ma insel.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - dedei - 13-07-2015

Cei de la Tehnodomus au probleme financiare datorita decontarilor foarte intarziate. Nu se platesc lucrarile executate de ei (cauze diverse), ei nu pot acoperi ordinele de plata furnizorilor si subcontractorilor. Din pacate asa e in constructii si de la o asemenea problema se ajunge usor la insolventa. Dauna peste care ei nu au putut trece este cea cu terenul de golf.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 14-07-2015

Szude off topic. Ce sa intamplat cu terenul de golf?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 14-07-2015

E vorba de un extra mega giga proiect SF fantezist de realizare a unui teren de golf plus cartier rezidențial de fițe și figuri la ieșirea din Fântânele spre Frumușeni, pe nu știu câte hectare. Au cumpărat terenul, au făcut o lansare de fițe la Astoria, au început să lucreze, după care a venit criza și pauză. De câțiva ani e terenul răscolit pe acolo și pe marginea drumului județean spre Lipova se vede un gard lung pe care scrie Butterfly Park. Caută pe google Butterfly Park Arad sau Fântânele și găsești mai multe detalii.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - dedei - 14-07-2015

Ideea este ca firma (italieni) nu au mai platit situatiile de lucrari (facturile) firmei Tehnodomus, astfel ca o parte din lucrare a fost facuta direct din banii firmei pe care nu i-a mai recuperat. Firmei i s-a cerut falimentul si acum se judeca pentru recuperarea prejudiciilor firma Tehnodomus fiind la masa credala. Miza este terenul.

Mutati discutatia la off-topic.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 14-07-2015

Dedei, ce ziceai ieri: astazi dimineata au inceput sa descarce o tura noua de grinzi prefabricate.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - REDSHARK - 21-07-2015

In momentul de fata se cunoaste care este dimensiunea suprafetei de joc pe stadionul Francisc Neumann( Lungime, latime) si cat va fi ( se va extinde?) dupa construirea noului stadion


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 21-07-2015

Constructorul o cunoaste in mod sigur si nu cred sa fie probleme in sensul asta.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kapa - 26-07-2015

Dar asa ca si informatie se stiu dimensiunile suprafetei de joc de pe Francisc Neumann, mi s.a parut tot timpul ca este putin cam mica suprafata de joc ( dar probabil este doar iluzie optica e clar ca nu se poate aprecia corect doar din priviri).


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - R-1946 - 26-07-2015

Masurata cu rigla pe google earth,..cca.105-68,exact cat suprafata de joc de la timisoara,dar si cat cea de la Barcelona.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 27-07-2015

Am observat astazi ca a aparut o macara imensa la peluza Sud,cred ca in curand va incepe montarea prefabricatelor de dimensiuni mai mari urmand ca peluzaincet -incet sa prinda contur.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 27-07-2015

Acuma ca va prinde stadionul contur intrebarea e cum va arata. Parca era vorba ca Falca va prezenta o macheta sau macar niste desene. Nu se poate face o adresa la primarie?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - RedNeck - 28-07-2015

Asa-i adymax...in momentul asta ar trebui sa se stie cum arata stadionul. Cred ca toata lumea ar fi curioasa sa vada varianta oficiala, nu doar cea aparuta pe blog-uri...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 29-07-2015

Astazi s-a demontat tabela de la stadion.

[Imagine: 11791630_1018429991502553_29731140_n.jpg]

[Imagine: 11798306_1018429994835886_1956533518_n.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 29-07-2015

Cand o sa fie remontata pe "Motorul" sper ca "ecspertul" Dugaesescu sa n-o puna cu fata catre gradinile oamenilor.

Apropo, numai suportul metalic al tabelei ar fi costat vreo 25.000 de Euro. Nu zic ca e mult pentru ca un profil metalic de calitate costa insa era pacat sa rugineasca aiurea si sa il taie vreun destept pentru fier vechi ca la cat sunt de cretini astia, nu m-ar mira.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 31-07-2015

A inceput montrea pilonilor la peluza Sud,macaraua de care va spuneam acum cateva zile era la datorie la ora 17:30!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 31-07-2015

Next week - daca aveti timp trageti ceva poze. E un milestone important!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - tobo` - 01-08-2015

Am trecut azi pe la FN si avem primii doi piloni montati la peluza dinspre vagoane :

[Imagine: IMAG0917.jpg]