Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 06-08-2015

Pai nu sunt amplasati toti.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 06-08-2015

(06-08-2015, 9:00)Kidu a scris: Ala nu este ultimul rand, este cel din mijloc. In spate mai vine un rand de stalpi aproximativ dubli ca inaltime fata de cei din poza. Uita-te la peluza dinspre ARED si ai sa vezi cate randuri de "pahare" pentru stalpi sunt.

La tribuna 1 nu cred ca perimetrul tribunei este obstructionat de gradinita. Probabil e vorba doar de planificarea lucrarilor de pe santier. Eu n-as fi lasat tribuna I la urma mai ales ca acolo sunt si vestiarele dar ma rog.

E posbil sa fi lasat tribuna 1 la urma din motive de costuri


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - tobo` - 06-08-2015

Ce ma "ingrijoreaza" e ca nu vom scapa de gradinita. Am vazut in ultima vreme renovari pe acolo, termopane noi, pereti gletuiti pe interior. Cred ca proprietarul a "prins" o slabiciune si joaca tare in speranta ca va suge o gramada de bani de pe primarie daca se vrea disparitia gradinitei.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - red11 - 06-08-2015

eu vad gradinita ca pe un laitmotiv , tinuta acolo cu buna stiinta ..un alibi . sper sa ma insel si macar peste un an jumate doi  sa se poata juca primul meci pe noul stadion . poate nu sunt eu cel mai bine informat dar nu cred ca s-a predat vreo lucrare, recenta, in Arad , fara intarzieri


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Oli - 06-08-2015

Nu doar gradinita , ci si celelalte cladiri din spate...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 06-08-2015

(06-08-2015, 11:25)tobo` a scris: Ce ma "ingrijoreaza" e ca nu vom scapa de gradinita. Am vazut in ultima vreme renovari pe acolo, termopane noi, pereti gletuiti pe interior. Cred ca proprietarul a "prins" o slabiciune si joaca tare in speranta ca va suge o gramada de bani de pe primarie daca se vrea disparitia gradinitei.

Pai din cate stiu eu ,proprietarul a cerut pe ea inainte de a fi modernizata 3 milioane de euro(!!!),va imaginati cat ar cere acum,eu cred ca trebuie sa ne impacam cu gandul cu acea grdinita va ramane acolo mult si bine(apropo ,am inteles ca tot gradinita va fi acolo)!Cred ca ar fi indicat ca in acea sesizare care se va face catre primarie legat de graficul lucrarilor  la stadion sa se ceara lamuriri legat de situatia imobilelor din jurul stadionului(cresa,popicarie,turnul TV,etc...).
Situatia e penibila rau,primaria nu este in stare sa "rezolve" cladirile din jurul noul FR(fie si printr-un proces de achizitie) si riscam sa avem un stadion frumos dar plin de boscheti de jur imprejur dar viseaza la cai verzi pe pereti gen achizitie fabrica TEBA sau terenul de la Tricou Rosu,asta e viziunea celor care ne conduc..din pacate


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 06-08-2015

(05-08-2015, 8:33)BogdyS a scris: ieri au mai au mai fost ridicati 3 stalpi (1 mare, pe ultimul rand si 2 mai mici pe randul din fata).

Eu m-am luat dupa ce a zis Bogdy si din asta am dedus ca stalpii mai inalti sunt de pe ultimul rand deci aia va fi inaltimea. Daca mai vine un rand de stalpi in spatele celor inalti e ok inaltimea.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 06-08-2015

Nu are cum sa fie aia inaltimea finala deoarece tribuna Sud va fi supraetajata


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 06-08-2015

(06-08-2015, 10:00)R-1946 a scris: Mi se pare cam mare distanta intre primul rand de piloni si stalpul de nocturna din partea dreapta.la peluza sud,in raport cu marginea suprafetei de joc.

Cred ca mai vine cate un rand de stalpi atat in dreapat cat si in stanga celor ridicati ca sa fie 7 stalpi pe rand, cel putin atatea "pahare se vad" din partea disnpre Vlaicu.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 06-08-2015

(06-08-2015, 18:39)psv a scris: Nu are cum sa fie aia inaltimea finala deoarece tribuna Sud va fi supraetajata

In ce schita/video ai vazut tu peluza supraetajata?  Huh

Uitati-va la postul #276-276 > Am si uitat ca ala e final.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - R-1946 - 06-08-2015

Cine a zis ca acela e final?
A mai aparut unul de atunci la 340!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 06-08-2015

Eu cred ca asta e varianta finala:
[Imagine: f433a611649ba2114347ab8f9d9775fd.jpg]

Cel putin asta e ultima aparuta si dupa cum vad amprenta la sol a peluzelor asa pare sa arate.

Tribuna I e posibil sa fi ramas la urma din cauza ca acolo va exista o parte subterana unde lucrarile sunt mai complexe. E doar o speculatie insa imi aduc aminte ca spunea arhitectul de un fel de culoar de incalzire ce va fi subteran.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 06-08-2015

Da asta e ultima varianata. Pacat de distanta mare lasata intre tribune sa bata nocturna pe gazon. Total aiurea sa faci stadionul dupa cum e amplasata nocturna, inteleg ca se econimisesc bani der pe termen lung se va cheltui mai mult cand se decid ca e mai buna cea amplasata direct pe acoperisul tribunelor.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - R-1946 - 07-08-2015

Se pare ca la tribuna intai-a accesul persoanelor se va face prin zona mediana a tribunei,pt.ca acolo exista doar gura de acces a jucatorilor de la vestiare,insa pot fi vazute niste trepte chiar la marginea tribunei care releva acest lucru.
Totusi ar fi mai frumos(corect),din partea primariei sau a constructorului sa prezinte niste imagini OFICIALE,mai in ansamblu,a produsului finit.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - dedei - 07-08-2015

Referitor la aspectul arhitectural si numarul de locuri trebuie sa intelegem ca totusi acest stadion va fi facut exclusiv din bugetul local, din banii tuturor aradenilor. Ar trebui sa ne multumim chiar si cu atat. Din pacate nu avem politicieni aradeni care au puterea de a face lobby pentru a primi bani de la Guvern pentru stadion ( vezi Cluj, Craiova, Tg-Jiu).

Privind obiectiv, pe undeva e nedrept ca din banii aradenilor sa se cheltuie si mai multi bani pentru un stadion.
Desigur, daca Primaria era cu adevarat profesionista (ceea ce in nici intr-un caz nu e...) se puteau accesa fonduri europene.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 07-08-2015

Si se putea face din timp proiectul Dedei, nu pe fuga , se putea face ceva bun ca raport calitate-pret-confort-durabilitate,etc,etc

De exemplu arhitectul spunea ca i-a fost impus sa faca stadion semi rotund fiindca asa era facut de prima firma de arhitectura care a intrat in faliment ulterior si sa mentina gazonul actual si nocturna. Solutia propusa de el ar fi fost un stadion inchis la colturi , dreptunghiular, orientat pe axele geografice si nu oblic cum e acum , cu nocturna montata pe acoperis pe cele doua tribune,etc,etc.

Asa a trebuit sa faca poriectul intr-o luna si fara inlocuirea gazonului (la aceea ora nu era aprobat) si pastrand caracterul de semicerc pt a nu taia din vizibilitatea oferita de actuala nocturna....de asemenea i s-a cerut sa tina cont si de cladirile din fata si spate fiindca le "vor darama pana la final insa momentan sa le includa in proiect"...ceea ce inseamna ca teoretic daca primaria nu va gasi intelegere la bercea si jkovacs-josan raman pe loc daramaturile Sad


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 07-08-2015

Ce ma irita pe mine si mai mult este faptul ca in momentul de fata nimeni din Primarie nu lucreaza sau nu se ocupa ca problema cladirilor nedomolate sa se rezolve.
Intr-un final vor mai incerca sa vorbeasca cu proprietarii si daca aia se tin ferm pe pozitie vor veni si vor spune ca nu s-a putut. Tipic pentru administratia Falca.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 07-08-2015

Azi au inceput montarea si la peluza dinspre Ared. Pana acum s-au ridicat 4 stalpi.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 07-08-2015

(07-08-2015, 0:22)R-1946 a scris: Se pare ca la tribuna intai-a accesul persoanelor se va face prin zona mediana a tribunei,pt.ca acolo exista doar gura de acces a jucatorilor de la vestiare,insa pot fi vazute niste trepte chiar la marginea tribunei care releva acest lucru.
Totusi ar fi mai frumos(corect),din partea primariei sau a constructorului sa prezinte niste imagini OFICIALE,mai in ansamblu,a produsului finit.

Nu avem schita cu tribuna 1 dar dupa ce se vede pare sa aiba o cale de access la etaj pe lungimea terenului. Vezi si din schite ca inclinatia la partea de jos nu e asa abrupta si sa vad si niste scari semn ca va fi diferita fata de restul, plus ca acolo vor fi si birourile etc.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - tiramisu3p - 07-08-2015

Doar sa nu fie o "ieftinea electorala".. Eu sincer am avut emotii de cand am aflat ca de lucrare se ocupa tehnodomus, firma lui sandu ion daca nu ma insel..