Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Gdeck - 07-08-2015

Sandu Ion este proprietarul PAB Romania, nu Tehnodomus. Dar nici cu Tehnodomus nu mi-e rusine, sunt firma de casa a primariei, iar daca ne luam dupa alte "realizari" ale lor ar fi motive serioase de emotii.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - R-1946 - 07-08-2015

Chiar e atat de dificil sa se prezinte un proiect,o schita,insa ceva oficial,(proiectant,primarie) sau pur si simplu nu se doreste acest lucru,..o prostie de altfel,pt. ca cine ar avea ceva de spus oricum o sa spuna la final,cum s-a intamplat si cu pasarela.
Apropo...proiectantul este acelasi cu cel al pasarelei?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - micalaceanul - 10-08-2015

[Imagine: 11826029_1049002041785600_53838361653481...e=563AADCF]

Stadiul actual al lucrarilor de la peluza nord. Poza este preluata de pe grupul SCU de pe facebook.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Xtreme - 10-08-2015

Nu stiu de ce am impresia ca lucrarile astea arata destul de ciudat si nu sunt chiar conforme normelor... da poate ma lamureste careva cu mai multa expertiza...Smile


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 11-08-2015

La ce te referi mai exact, ce anume ti se pare ciudat?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Yoghy - 11-08-2015

Cred ca se refera la lemnele alea bagate la stalpi ca sa ii tina drepti...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 11-08-2015

Alea sunt niste pene de centrare. Sunt provizorii. E o practica normala in constructii.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Xtreme - 11-08-2015

Ma refer mai degraba la bifurcatiile alea nebetonate unde inca nici santul nu-i sapat, si la faptul ca lipseste hidroizolatia, nu se vede sau (inca) nu este nevoie? Cel putin din poze nu reiese daca betonul sa turnat direct in cofrag si pe pamant si gata...
Intreg santierul arata destul de neorganizat, adica seaman cu un camp de lupta. Smile
Pacat ca se misca asa incet...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - RedNeck - 11-08-2015

Acum am citit ca Tehnodomus s-a apucat de renovarea cladirii Palatului Cultural (Filarmonicii), lucrare care va dura 2 ani. Sper ca nu va afecta prea mult lucrarile de la stadion.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 11-08-2015

(11-08-2015, 18:22)RedNeck a scris: Acum am citit ca Tehnodomus s-a apucat de renovarea cladirii Palatului Cultural (Filarmonicii), lucrare care va dura 2 ani. Sper ca nu va afecta prea mult lucrarile de la stadion.

Asta-i baiu'! Se apuca de 10 proiect si ei defapt au putini oameni...unde curg banii si se fac presiuni .... Acolo se lucra  mai mult!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 11-08-2015

La tribuna 1 oare de ce nu lucreaza? Stie cineva?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - micalaceanul - 13-08-2015

http://www.livearad.ro/domnule-falca-cine-e-incompetentul-care-blocheaza-lucrarile-la-stadionul-uta-foto/


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 13-08-2015

Cred ca este tot mai clar ca trebuie facut presiuni serioase atat la Primarie cat si la constructor sa iasa cu proiectul la vedere si termenele de constructive. Altfel s-ar putea sa mai vedem surprize.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 13-08-2015

Am trecut astazi pana la stadion. In ultimele zile s-au miscat mai bine.

Peluza dinspre Vagoane:
[Imagine: IMG_0979.jpg]

In imagine se vede cum incarca pamant pentru a-l pune drept umplutura la peluze dupa ce au turnat structurile de beton:
[Imagine: IMG_0980.jpg]

Peluza dinspre ARED:
[Imagine: IMG_0978.jpg]

Tribuna a II-a:
[Imagine: IMG_0977.jpg]

Am vorbit cu seful muncitorilor de la santier si am spicuit cateva concluzii:
- la tribuna I nu s-au facut inca forajele pentru va nu aveau spatiu de manevra. Le vor face, nu sunt probleme cu firma subcontractoare insa lucrarile de la tribuna I sunt mai complexe pentru ca acolo este si tribuna oficiala cat si corpul administrativ.
- pe langa ce se vede mai vin doua randuri de stalpi atat la peluze cat si la tribuna
- structura de rezistenta (stalpi, grinzi, gradene) va fi gata in primavara
- nu sunt probleme cu banii
- anexele de la tribuna a II-a se vor darama
- nu trebuie hidroizolatie la betoanele semnalate de Xtreme. Nivelul hidrostatic este la -3 m, si daca s-ar ridica accidental tot nu ar fi coroziv pentru acele betoane. Intreaga structura sta pe pilotii forati pana la -12 m. Pare sa aiba logica ce zice omul.

P.S. Abia astazi au dus la "Motorul" primul turn pentru filmarile TV (cel din stanga tribunei I, de la linia de 16 m) si ala dus de catre Tehnodomus pentru ca daca e dupa Dugaesescu nu se misca nimic. Ba ca n-are oameni, ba ca e ora 15 si e tarziu si tot asa.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - mash510void725 - 13-08-2015

(13-08-2015, 18:12)Kidu a scris: - pe langa ce se vede mai vin doua randuri de stalpi atat la peluze cat si la tribuna

Sa inteleg ca in spatele stalpilor montati deja mai vin inca doua randuri de stalpi? Sper ca am inteles bine, deoarece am emotii cu privire la inaltimea tribunei si a unghiului la care aceasta va fi ridicata de la sol. Sper sa fie cat mai inalta si sa foloseasca un unghi cu raza mare (la maximul admis de normativele in vigoare).


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 13-08-2015

In partea din mijloc da pentru ca vazuta de sus, partea din spate are forma unei raze de cerc.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 13-08-2015

Multumim de update Kidule.

Esti sigur ca mai vin 2 randuri de slalpi, am si eu emotii cu inaltimea tribune? Din poza asta vad doar un rand de "pahare" in spatele celor pusi deja pe partea centarala a peluzei:

http://www.livearad.ro/wp-content/uploads/2015/08/20150812_143445_030.jpg


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - bsa924 - 13-08-2015

Nu va fi mai joasa deoarece nu cred ca randurile o sa mai inceapa de la nivelul solului iar daca in spatele stalpilor care sunt acum montati mai vine cel putin un rand de stalpi dublu ca marime inaltimea ar fi una destul de ok. Nu pot tribunele sa aiba o inaltime foarte mare la cele 12700 de locuri sau cat va avea in final stadionul.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 13-08-2015

(13-08-2015, 18:53)adymax a scris: Multumim de update Kidule.

Esti sigur ca mai vin 2 randuri de slalpi, am si eu emotii cu inaltimea tribune? Din poza asta vad doar un rand de "pahare" in spatele celor pusi deja pe partea centarala a peluzei:

http://www.livearad.ro/wp-content/uploads/2015/08/20150812_143445_030.jpg

Asta mi-a zis omul. Initial si eu m-am mirat insa daca te uiti mai atent ai sa vezi ca si in spatele paharelor fara stalpi mai exista un rand de piloti forati.

Nu cred ca au rost toate lamentarile astea pentru ca oricum nu stim noi mai bine decat ei ce trebuie facut, ce unghi trebuie sa aiba tribuna s.a.m.d.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 13-08-2015

La tribuna 2 stalpii par sa vina doar pana la careul de 16, sau nu vad eu bine.

Nu ne lamentam ci doar discutam si ne dam cu parerea.