Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 14-08-2015

Adi, esti de-a dreptul obositor. V-am mai zis in paginile anterioare ca nu sunt toti stalpii, ca pe colturi atat la tribuna cat si la peluza inca nu au fost montati.

Chiar nu puteti sa vedeti nimic constructiv din tot proiectul asta, chiar nu aveti altceva de facut decat a baga de vina sau de a cauta orice chichita la fiecare poza pe care o pun aici? Chiar nu-i puteti da niciun pic de credit constructorului.
In conditiile astea imi bag piciorul si nu mai pun nicio poza pentru ca m-am saturat de tot felul de comentarii malitioase. Pana mea, zici ca ati fi absolvit cu totii facultatea de constructii, zici ca at fi toti ingineri constructori.

Da, e adevarat ca Romania nu e SUA, da e adevarat ca Tehnodomus nu se misca asa cum ne-am dori, e adevarat ca sunt multe necunoscute la care noi nu avem acces insa cu toate astea noi cei din SCU ne dam silinta sa va tinem la curent.
Ati putea aprecia macar faptul ca oamenii de la santier sunt intelegatori, ca nu comenteaza cand mergem pe acolo, ca ne raspund cu placere de fiecare data desi nu au nicio obligatie fata de noi. Ba chiar mai mult de atat nici nu am avea ce cauta pe santier.
Si da, inteleg sa bagati de vina, sa fiti critici insa nu e normal sa faceti asta oricand, la orice ora. M-am saturat de fatalisti si de pareologi. GATA, nu mai pun nicio poza!

P.S. Ba da, te lamentezi aiurea de fiecare data. Culmea tot tu te superi cand am glumit cu dedei pe tema limbajului tehnic folosit de el, chipurile tu stii ca doar ai constructori in familie. Nu te supara insa nu prea dai dovada ca te-ai pricepe la constructii si spun asta din intrebarile pe care le pui.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Xtreme - 14-08-2015

Asa este Kidule, sper ca muncitorii sunt aradeni si poate chiar utisti. Oricum sper sa lucreze asa incat sa fie mandri de ce vor realiza!
Mersi totusi pentru poze Smile


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kapa - 14-08-2015

Mi se par foarte utile toate fotografiile si informatiile postate despre constructia nouilui stadion asteptam informatii si poze noi pt cei care nu suntem si nu locuim in Arad credeti-ne este o mare bucurie!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 14-08-2015

(14-08-2015, 10:52)Xtreme a scris: Asa este Kidule, sper ca muncitorii sunt aradeni si poate chiar utisti. Oricum sper sa lucreze asa incat sa fie mandri de ce vor realiza!
Mersi totusi pentru poze Smile

N-ai inteles nimic.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - tobo` - 14-08-2015

Mai ramane sa ii bagati strambe lui Kidu ca nu a facut pozele dintr-un unghi bun sau nu a focalizat cum trebuie. Dar asta, probabil la postarile viitoare Smile))


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Xtreme - 14-08-2015

Eu vorbeam serios, nu la mishto! Apropo de unghi, poate reuseste careva sa faca o poza de ansamblu de la un nivel mai ridicat de sol, adica de pe acoperisul unui bloc din vecinatate.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 14-08-2015

Nu ai vrea sa inchiriez o drona? Tu crezi ca e chiar asa simplu sa te urci pe unul din blocurile din vecinatate? Toate au accesul blocat pe acoperis. M-am interesat deja sa ma urc pe unul din blocurile centrale (alea mai inalte) din cartierul ARED.
Alt unghi din care s-ar putea face o poza decenta de ansamblu nu vad insa chiar asa nu vad ce detalii ati vrea sa vedeti in acele poze, detalii pe care nu le-ati putut vedea pana acum?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - tobo` - 14-08-2015

(14-08-2015, 13:47)Xtreme a scris: Eu vorbeam serios, nu la mishto! Apropo de unghi, poate reuseste careva sa faca o poza de ansamblu de la un nivel mai ridicat de sol, adica de pe acoperisul unui bloc din vecinatate.

Poti incerca sa urci pe turnul TV sau pe unul din stalpii de nocturna  Big Grin

PS : Sincer lamentarile astea referitoare la constructia stadionului devin demne de misto... Omu chiar s-a straduit sa ne tina pe toti la curent cu starea santierului de la stadion, ar trebui apreciat macar efortul ca s-a dus pana acolo la 38+ de grade si a stat de vorba cu oamenii de pe santier doar ca sa fim noi la curent cu "situatia".


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Xtreme - 14-08-2015

Ziceam si eu, poate are careva acces sau chiar este vre-un utist pe forum care sta la blocurile respective din zona si poate face o poza din balcon. In rest numai de bine!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 14-08-2015

De fiecare data i-am multumim Kidului sao oricine a postat poze sau updates. Kidul chiar e singurul care respire UTA pe aici si nu am comentat nici odata de calilatea sau unghiul pozelor. Nu am criticat nici constructorii doar am analizat pozele cum au facut si altii de alfel. De acum observ pozele si imi pastrez parerille si comentariile sa nu se mai atace nimeni pe aici.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Miki - 14-08-2015

Haideti, va rog, sa nu mai discutam pe langa subiect. Orice poza, orice informatie este binevenita si apreciata.
Trebuie sa intelegeti ca oricine are informatii, le va impartasi cu noi, nu tine nimeni secrete (dintre noi), asa ca nu mai puneti intrebari de genul "se mai lucreaza?/cat au avansat?/etc".


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - bsa924 - 17-08-2015

La stadionul UTA, primele semne vizibile :

La stadionul UTA, primele semne vizibile. A început montarea primiilor piloni de susținere la tribune. Stadionul „UTA – Francisc Neuman” a fost construit în 1940, atunci a început construcția, și a fost inaugurat la data de 1 septembrie 1946 cu ocazia meciului UTA Arad – Ciocanul 1-0. era considerată cea mai frumoasă arenă din România la acea oră, fiind asemănătoare cu celebra arenă Highbury, al echipei londoneze Arsenal, echipă pe care baronul Neumann o admira. În locul vechii arene va fi ridicată una nouă, la standarde europene, care să poată găzdui inclusiv meciuri de Europa League. Lucrările de construcții vor fi finalizate în 2017. După finalizare arena va avea 12 584 de locuri acoperite

http://www.arq.ro/la-stadionul-uta-primele-semne-vizibile-foto-video/476


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Miki - 17-08-2015

Oarecum off-topic, dar nu a inceput constructia stadionului in 40. Stiam ca in 45. A mai fost si razboiul... poate a vrut sa spuna ca a inceput constructia in mijlocul anilor 40 Big Grin


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 17-08-2015

In '45 a inceput constructia stadionului. Le-am scris deja.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - diangelis - 17-08-2015

Jur ca nu-mi vine sa mai cred nimic .. cum trebuie sa arate pana la urma stadionul ? Ca in videoul de pe site-ul ARQ , sau ca in pozele de mai sus cu *Varianta aia* ?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 17-08-2015

La ce "video ARQ" te referi? Cred ca te referi la randarea aia 3D aparuta prima data. Pune-o aici sau pune un link sa vedem despre ce vorbim.
Parerea mea ca varianta finala este "varianta aia".

Incetati sa mai defulati aici. Nu e nimeni de vina in cadrul suporterilor, din contra am facut tot posibilul sa avem acces la informatii si v-am prezentat tot ce am aflat. Doar nu aveti impresia ca tine cineva informatia pentru el?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 17-08-2015

Nu cred că se poate construi varianta rotunjită la colţuri din cauza grădiniţei. Oricum, aşa ţin minte din ultimele discuţii că ar fi varianta cu tribunele despărţite unele de celelalte.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - red11 - 18-08-2015

http://www.arq.ro/cartierul-vlaicu-asa-cum-nu-l-ai-mai-vazut-uite-ce-imagini-a-surprins-o-drona/502

pentru cei care doresc o filmare de ansamblu al santierului de la noul stadion , acum sau peste ceva timp , in articol apare numele cameramanului Dacian Pantea . eu personal nu-l cunosc dar poate e cunoscut de vreunul dintre voi


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 18-08-2015

L-am sunat pe baiat, i-am explicat situatia, faptul ca am avea nevoie de aproximativ 5 minute de filmare cu santierul, faptul ca vide-ul nu are caracter comercial si este doar pentru suporterii din afara tarii.

Initial a cerut 50 de Euro, apoi 200 RON si cand a auzit ca de fapt e doar pentru suporteri, a zis 100 RON. Nu am stat sa negociez, va trebui sa vorbesc in SCU daca aprobam sau nu plata asta. Oricum nu renunt la idee si in cel mai rau caz caut pe altcineva cu drona.

Personal cred ca e un pic cam mult sa dam 100 RON pt 5 minute de filmare. Nu e vorba ca asociatia nu ar avea banii astia insa cred ca am putea face o colaborare mai de durata sa filmam periodic la 3-4 luni sa zicem si atunci pretul ar fi altul.
Pe de alta parte nu pot avea pretentia ca cineva sa ne filmeze moca.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Paul0 - 18-08-2015

Slaut.

Lasa-l pe om sa filmeze la nunti cu asa onorariu. Am eu un prieten cu drona si camera de filmat. Putem gasi o zi in care sa fim liberi si sa filmam sau sa pozam santierul. Eventual si periodic la 2-3 luni, sa speram sa avem motiv cat mai des sa filmam. Gratuit binenteles.

Kidu sau care doriti sa ne ocupam ma puteti contacta si pana la finalul saptamanii eu zic ca o rezolvam.