Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 19-08-2015

Multumesc frumos! Lasa-mi te rog un numar de telefon in privat.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 19-08-2015

astazi de dimineata se incarca intr-o camioneta si al doilea turn de filmat ,probabil cu aceasi destinatie, stadionul Motoru


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Chere - 19-08-2015

(19-08-2015, 8:44)psv a scris: astazi de dimineata se incarca intr-o camioneta si al doilea turn de filmat ,probabil cu aceasi destinatie, stadionul Motoru

Le-au montat deja: unul in stranga tribunei oficiale iar alalalt langa fostul, de acuma, "sector al oaspetilor", adica in mijlocul tribunei I.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - bsa924 - 20-08-2015

Foto: La noul stadion se toarnă stâlpii de susținere

http://sportarad.ro/foto-la-noul-stadion-se-toarna-stalpii-de-sustinere/


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 22-08-2015

Am tot incercat sa gasesc un stadion deja construit apropiat ca design de cel din schite dar nu prea am avut noror ca gasesc ceva asemanator. Cel mai apropiat e asta dar are 24 de mii de locuri,imaginati-va doar partile de sus  a tribunelor fara schela aia alba de pe ele si fara colturile incrucisate si legate, cred ca seamana destul:

https://www.bing.com/images/search?q=the+john+smith+stadium&FORM=IARRTH&ufn=john+smith%27s+stadium&stid=60ae1868-6939-3e3a-61bd-3256bba96a94&cbn=EntityAnswer&cbi=0&FORM=IARRTH

https://www.bing.com/images/search?q=galpharm+stadium&FORM=HDRSC2

Daca gasiti ceva mai asemanator postati.

Cea mai mica peluza a lor e de 4000 de locuri, a noastra parca de 2000 va fi deci jumate:


http://www.htafc.com/cms_images/chadwick-lawrence-stand-16-9238-1435573_1600x900.jpg

A trecut un an de la demararea demolarii vechiului stadion, daca ne luam dupa ritmul avut cred ca stadiul lucrarilor e unul normal si daca se pun pe treaba pana la primava fac o peluaza, cred ca in primava 2017 va fi gata.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Xtreme - 22-08-2015

Dupa ochi nu-ti poti da seama de ritm..., un stadion asemanator se poate construii si in 6 luni si in 2 ani, depinde de ce se mai construieste pe linga si cu ce spor se construieste. Probabil acesta este si motivul pentru care nu se dau cartile pe fata.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 27-08-2015

Astazi de dimineata am observat ca s-au montat si ultimii piloni (cei mai inalti ) de la peluza nord.Mai mult decat atat, am observat ca muncitori fabrica piloni direct pe santier,erau o gramada deja finalizati care asteptau sa fie montati.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 27-08-2015

Aia ce ii fac la stadion nu sunt piloni, sunt grinzi de legatura in fundatie. Uita-te atent ca pilonii verticali au alta calitate, sunt finisati mult mai bine.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 27-08-2015

E foarte posibil sa ai dreptate , din masina in trecere nu am reusit sa ii vad chiar de foarte aproape,esential este ca se lucreaza,si par sa avanaseze ceva mai bine lucrarile in ultima vreme.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 27-08-2015

Ieri au mai montat un rand de stalpi (al patrulea) la peluza dinspre ARED. Nu stiu daca sunt cei mai inalti sau mai vine unul in spatele lor. La sol mai exista o structura de beton sprijinita pe pilotii forati insa s-ar putea sa fie fundatia pentru sprijinul acoperisului.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - micalaceanul - 27-08-2015

http://sportarad.ro/noul-stadion-francisc-neuman-rasare-spre-soare/


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Geo86 - 21-09-2015

Care mai e situatia la stadion? ( nu sunt in tara )


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 22-09-2015

Pare ca iar au redus motoarele. Cel putin din ce se vede la santier.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Oli - 25-09-2015

Bombă la UTA! Amânare din pix: renovarea stadionului Francisc Neumann va fi finalizată doar în luna mai 2018

În decembrie 2013, deci acum aproape doi ani, primarul Gheorghe Falcă chema toată mass-media din Arad la Sala Ferdinand din Palatul Administrativ pentru a anunța, cu fast, că s-a finalizat licitația pentru renovarea stadionului UTA. Astfel, s-a semnat contractul cu Tehnodomus, firma condusă de George Maxinan.

„Este o promisiune care am făcut-o arădenilor și o îndeplinim: vom avea un stadion la cele mai ridicate standarde. Municipalitatea a demonstrat că inveștește în infrastructura sportivă”, spunea atunci Falcă.

„Contractul de execuție a lucrărilor a fost încheiat cu firma SC TEHNODOMUS SA Arad, care a câștigat licitația  cu o ofertă în valoare de 32 733 275, 15 lei  (TVA inclus). Lucrările vor dura 36 de luni”, se spunea tot în decembrie 2013.

Corina Drăghici, purtătorul de cuvânt al Primăriei, venea cu o completare în luna iunie a anului trecut, 2014: „Modernizarea arenei, Stadionului Municipal Francisc Neumann, arena UTA, a început in luna iunie, atunci a fost predat amplasamentul catre constructor, constructorul are la dispozitie 36 de luni pentru a finaliza lucrarea”, conform digi24.ro. Deci, declarația Corinei fiind oficială, termenul de finalizare al lucrărilor la stadion trebuia să fie iunie 2017.

Ce spunea George Maxinan, administratorul Tehnodomus, în iunie anul trecut?

„După demontarea scaunelor, gardului, tabelei de marcaj şi celorlalte obiecte aflate pe inventar, vom trece efectiv la demolare. Vom începe cu peluzele, urmând ca până la finalul anului, atât cât vremea ne va permite, să terminăm lucrările de infrastructură. Cu siguranţă, la anul trecem şi la structură, la turnat betoane, construcţii metalice şi compartimentări. În fine, vor urma finisajele şi dotările arenei. Vor fi perioade în care vor lucra şi 100 de angajaţi, sau chiar peste acest număr, e un proiect major al oraşului. Cu siguranţă, termenul din contract (n.a. 36 de luni) va fi respectat, dar intenţionăm să terminăm mai repede. Practic, totul va fi ridicat de la 0, mai puţin instalaţia de nocturnă, de care nu ne atingem. Nici gazonul nu e treaba noastră”, a spus Maxinan pentru Sport Arad.

Această declarație a apărut atunci când au început lucrările de demolare, în iunie anul trecut, prezentate în fotografia de mai jos.

Cum stau de fapt lucrurile? Vom avea stadion doar în 2018!

Probabil vă întrebați de ce lucrează foarte puțin oameni în prezent la stadionul Francisc Neumann -UTA. În afara stadionului este un panou pe care scrie că lucrările de demolare trebuie finalizate în luna februarie 2015. Aici, Tehnodomus este în grafic, acestea fiind finalizate încă de anul trecut. Astfel,amânarea s-a făcut din pix…

Dar surpriza apare dacă intrați în incinta stadionului. Lângă barăcile în care stau muncitorii este pus un panou în care apare surpriza:

- termenul de execuție al lucrărilor – 36 de luni

- Data începerii lucrărilor – 21.05.2015

- Data finalizării lucrării – 21.05.2018

Acum înțelegeți de ce se lucrează în ritmul pe care îl observăm de fiecare dată când trecem prin zona stadionului? Pentru că Tehnodomus este în grafic… Constructorii mai au un termen de 31 de luni începând de astăzi!

Am sunat la Tehnodomus, iar de acolo ni s-a transmis că nu ni se pot oferi informații despre acest proiect. L-am sunat pe domnul George Maxinan, dar nu ne-a răspuns. Am fost anunțați de secretarele dânsului că „nu vă va răspunde dacă nu cunoaște numărul de telefon…”

Astfel, așteptăm un răspuns al dânsului fie telefonic, fie prin e-mail.

Cum ar putea motiva Primăria?

Nu am vorbit cu cei de la Primărie. Ei ne-au spus ce au avut de spus la timpul potrivit, în iunie 2014. Lucrurile nu sunt deloc așa cum ni le-au prezentat primarul Falcă sau purtătoarea de cuvânt a edilului, Corina Drăghici. Noi doar putem anticipa un viitor răspuns care ar putea suna în felul următor (n.r. noi doar anticipăm Wink): „lucrările de construcție au început în luna mai anul curent, astfel că termenul de finalizare este de 36 de luni de la startul acelor lucrări. Până în luna mai s-a finalizat doar procesul de demolare…”. Ar mai putea să motiveze această amânare cu un an al termenului de finalizare prin tot felul de motive puerile:

- au apărut probleme neprevăzute

- stâlpii de nocturnă au fost amplasați în X

- terenul este mlăștinos și ne-am gândit să facem băi de nămol dar în cele din urmă a fost abandonat proiectul

- a plouat în septembrie și cei de la starea vremii ne-au tras țeapă că nu ne-au anunțat

- a nins în noiembrie iar noi nu eram obișnuiți cu așa ceva în ultimii ani

- i-a fost rău inginerului de șantier și a fost câteva săptămâni în concediu medical

- doi munictori au copiii la o școală din județ astfel că au întârziat din cauza traficului aglomerat

- a născut soția unui muncitor și fără el nu puteam amplasa schela

- a amplasat Poliția Rutieră radare în zonă, astfel că viteza lucrărilor a fost redusă etc…

Nu prea ține? De ce? Pentru că înainte de demararea lucrărilor, s-au făcut studii de fezabilitate – punctul forte al primarului – astfel că se știa din start despre ce e vorba….

Serios? Nici măcar noi nu am fost foarte serioși când am enumerat eventualele motive, cele de mai sus… Cine v-ar mai crede? Cum este posibil ca un stadion de 12.500 de locuri să fie finalizat în 4 ani, din iunie 2014, până în mai 2018?… (pardon, 3 ani și 11 luni, scuze…)

Ce prevede proiectul?

Tehnodomus a câştigat licitaţia publică de lucrări cu o ofertă în valoare de 32 733 275, 15 lei  (TVA inclus). Lucrările de construcţii vor dura 36 de luni şi după finalizare arena ultramodernă va avea 12 584 de locuri. Tribuna oficială şi tribuna I vor strange 2.798 locuri, tribuna a II-a – 3.982 locuri, peluza nord: 2.902 locuri (suprafaţă utilă 215,4 mp.), iar peluza sud: 2.902 locuri (suprafaţa utilă 510,49 mp). Conform documentaţiei proiectului, tribunele vor fi acoperite integral, vor exista 15 puncte de acces în stadion, iar sub peluza Sud va exista un mini-hotel, destinat cazării pe termen scurt a echipei oaspete şi a personalului auxiliar. În zona stadionului va fi amenajată o parcare cu 300 de locuri pentru autoturisme şi 20 pentru autocare.

Contractul de execuție a lucrărilor a fost încheiat cu firma SC TEHNODOMUS SA Arad, care a câștigat licitația  cu o ofertă în valoare de 32 733 275, 15 lei  (TVA inclus). Lucrările vor dura 36 de luni.

Ce cerem noi?

Dorim ca Primăria Arad să dea publicității contractul semnat cu SC Tehnodomus, cu toți termenii de rigoare, plus anexe în cazul în care acestea există. De asemenea, dorim să aflăm ce penalizări i se aplică firmei constructoare pentru fiecare zi de întârziere a finalizării lucrării.
http://specialarad.ro/bomba-la-uta-amanare-din-pix-vom-avea-stadion-in-mai-2018-foto/

[Imagine: TXcF9P2.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cip_leo - 25-09-2015

Smile 2021 sa inauguram stadionul cu un spectacol omagial dedicat Maretului Neinfricatului Faraonului Primar Pre Capitala Europeana Culturalnica


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 25-09-2015

Sa faca macar 2 tribune sa putem juca in liga 1. La noi in Arad tot timpul s-a intarziat cu toate, sa nu ne miram!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 26-09-2015

Propun SCU sa incerce sa mediatizeze prin intermendiul presei situatia noul FN,nu sa poate ca proiectul tehnic si graficul cu lucrarile sa nu fie pus la transparenta in asa fel incat orice doreste sa poate sa-l consulte!
Transparenta 0 (pana la urma ce incearca sa ascunda ), nu am cunsotinte juridice dar nu cred ca este legal asa ceva ,vorbind de un obiectiv de interes local,parca am trai in Madagascar ci nu intr-un stat membru al UE......si pana la urma stadionul se face de la bugetul local adica din banii nostri ai tuturor aradenilor.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 01-10-2015

Se mediatizeaza ceva:

http://sportarad.ro/stadionul-neuman-constructorul-si-a-luat-o-marja-mai-mare-de-timp/#comment-114333

Bine ca pun prima poza de la proiectul vechi nu cel actualizat...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 01-10-2015

Sport Arad nu sunt atat de in tema cu investigatia precum sunt cei de la Special Arad. Au vazut si ei ca subiectul arde si ca Danila le-a luat fata, drept urmare trebuie sa scrie si ei ceva.

In sfarsit, bine ca se mai pun paie pe foc.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 01-10-2015

Cam gata sunt lucrarile la stadion anul acesta, nu or muncit toata vara si deja vine frigul!!!