Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 09-04-2016

Parca se faceau panouri pe care scrie Beneficiar:,suma totala e ivestitiei si ceva date concrete. Arata ca un panou publicitar.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Xtreme - 09-04-2016

pai e panou publicitar bine gandit, celalalt panou probabil ca exista in alt loc sau poate a fost uitat Smile


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Paul0 - 10-04-2016

Salutari, azi am uploadat un nou video cu santierul de la stadion.

Semne bune, mai ales in ultima vreme e diferenta fata de data trecuta. Sper sa o tina in ritmul ultimei luni.




RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 11-04-2016

Paul, multimim atat tie cat si prietenului tau cu drona. Ma bucur ca ne-am intalnit.
Pe viitor cand mai vreti sa filmam si poate si prietenul tau, ne auzim la telefon si mergem tot asa "sa evitam aglomeratia".


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 11-04-2016

Incepand cu luna Martie s-a lucrat foarte bine, se vad progresele in video-ul de mai sus. Aprilie vad ca, continua pe aceeasi linie...au lucrat chiar si duminica!!
Dar tare mi-e frica ca ritmul asta a tine doar pana in iunie... Daca se lucra in ritmul actual de la inceput aveam deja stadion nou!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 11-04-2016

Adevarul e ca lucrarile ascunse nu au un ritm atat de bun si toate forajele alea necesita timpi tehnologici de executie care nu pot fi sariti.
In plus au lucrat in paralel in atelierul lor la toate acele elemente prefabricate pe care acum le asambleaza ca un lego. Asamblarea merge mult mai repede si este mult mai vizibila insa chiar si asa, puteau sa fie mult, mult mai avansati pentru ca au fost multe perioade moarte in care nu s-a lucrat defel nici la foraje si nici structuri prefabricate nu au fost aduse la stadion cum faceau de fiecare data dupa ce isi construiau un stoc la ei in atelier.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 12-04-2016

Multumim Paul pentru filmare. La fel si Kidului ca a asistat.  Va fii superb odata terminat!

[Imagine: stadion-plan.jpg?fit=610%2C380]




RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 13-04-2016

Daca in poza atasata de adymax cea de sus e schita de la tribuna 1 eu asa cred se vede clar in coltul din stanga ca si proiectarea e asimetrica,proiectul tribunei oficiale a avut de suferit din cauza gradinitei ceea ce inseamna ca de la bun inceput nu sa dorit un stadion la standarde europene ca si la Petrolul unde stadionul nu are un colt datorita unei curti ne arata ca in Romania in continuare e valabila vorba las ca merge si asa.Sunt 4 constructii(cresa,popicaria,gradinita antena) care blocheaza acest stadion sa fie european si lipsa unei parcari de minim 1 mie de locuri.Daca baza militara din Gai costa 8 mil de euro unde se muta soldatii din cetate si dureaza 2 ani stadionul costa 9 mil si se face in aproape 4 ani...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 13-04-2016

Am vrut sa  comentez si eu pe tema asta. Schita de sus pare sa fie de la tribuna 1, cred ca la a doua era loc mai mult pentru hotel dar privind partea plina a paharului la a doua se poate face o parcare etajata in spatele tribunei lejer. Asta e, proiectul a fost facut cu idee ca gradinita ramane. Am schitat cam cum cred ca va veni tribuna 1, foarte aproape de turn.

[Imagine: 2016_04_11_2.png]

[Imagine: 2016_04_12_1.png]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - RedNeck - 14-04-2016

E o cretinitate ca au lasat gradinita aia acolo, si au facut stadionul "pe langa gradinita" ! Tampiti, atat pot sa zic !


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 17-04-2016

Fapt imbucurator,se lucra(structuri tribuna a doua) inclusiv astazi !


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - tobo` - 17-04-2016

Acuma ca echipa noastra face pasi mici spre promovare... Intreb si eu pe cei care poate au mai multa experienta din punct de vedere legislativ sau tehnic, e posibil sa se inaugureze partial stadionul, daca promovam, sa joace echipa in Arad ? Ma gandesc ca Motorul nu poate fi omologat pentru Liga 1...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Xtreme - 17-04-2016

daca se vrea, il si poate termina pana in toamna...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - lucid - 17-04-2016

Se va putea juca si pe Motorul, asta sa fie problema cea mai mare...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 17-04-2016

Se poate forta sa avem construite peluzele si tribuna a II-a astfel incat sa jucam in liga 1 chiar pe Francisc Neumann. Asta trebuie facut si nu alte fantezii cu Motorul cosmetizat sau pe Cluj Arena.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 17-04-2016

Parca dureaza un an sa refaca gazonul. Doar daca ramana tot asta.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 18-04-2016

In prima faza va ramane tot asta daca nu se apuca in paralel sa lucreze si la gazon.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - arroeee - 18-04-2016

"Pentru că noul stadion Francisc Neumann va avea un gazon nou, în această săptămână, actualul gazon va fi tuns, iar apoi parcelat în bucăți de 50/50 cm care vor fi donate arădenilor ce vor să păstreze ca amintire o bucată din gazonul de pe fosta arenă UTA, gazon pe care s-au disputat atâtea meciuri frumoase care au bucurat miile de fani ai "Bătrânei Doamne" . " gheorghe falca..


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - dedei - 18-04-2016

Falcă „aruncă bomba”: stadionul, gata anul viitor?

De Leo Sfara

Primarul „aprinde fitilul” şi spune că lucrările sunt în avans, iar în toamna lui 2017 s-ar putea juca acolo dacă FRF este de acord să se dispute competiţii, deşi lucrarea nu ar avea recepţia făcută.

După victoria de la Mioveni, care a instalat-o pe UTA pe loc de baraj, Gheorghe Falcă a reacţionat rapid. La doar 24 de ore de la izbânda jucătorilor, primarul Aradului a convocat o întâlnire cu presa pe şantierul stadionului „Francisc Neuman”. Nu de alta, dar era şi ziua în care clubul UTA împlinea 71 de ani.

„La mulţi ani”, UTA

Gheorghe Falcă şi-a început discursul, chiar de pe gazonul stadionului „Francisc Neuman”: „Astăzi este ziua clubului UTA, împlineşte 71 de ani. Este un club mare al acestei ţări, unul cu care Aradul se mândreşte. Felicitări pentru evoluţia din acest an, pentru ascensiunea pe care o arată. La mulţi ani, UTA!” – a spus Falcă.

Lucrări avansate

Deşi pare greu de crezut, edilul a anunţat că lucrările la stadion sunt avansate. „Este o investiţie foarte mare a Aradului, una la care am lucrat cu mult spor. Lucrările sunt avansate, nu aşa cum s-a mai scris, că sunt în urmă, constructorul este în avans! La cele două peluze şi tribuna a II-a e terminată toată infrastuctura (monolitizare racorduri grinzi cu stâlpi; montaj grinzi și gradene; turnat stâlpi monolit pentru acoperiș). Iată câteva date relevante privind volumul de lucrări și cantitățile de materiale puse în operă până la această dată: lungime totală piloți: 15 732 metri lineari; volum beton: 4 445 metri cubi; cantitate armătură: 504 735 kg.

E gata anul viitor

Primarul Aradului a auncat bomba în privinţa datei la care stadionul va fi gata. „Din punctul nostru de vedere, în toamna anului viitor am putea avea competiţii, dar fără recepţie. Dacă Federaţia Română de Fotbal va accepta să se joace aşa, atunci vom avea meciuri încă din campionatul 2017/2018. Dacă nu, atunci în anul 2018 va fi gata stadionul.

Gazonul va fi donat fanilor

O idee excelentă este aceea de a dona gazonul, adică o parte din istoria UTA-ei, fanilor. „Vom tunde şi parcela gazonul, apoi bucată cu bucată îl vom dona fanilor. Vom aduce, la schimb, covor de iarbă, după ce toate instalaţiile de irigare şi încălzire vor fi montate” – a conschis Falcă.

Grădiniţa rămâne

Primarul Falcă a mai spus că popicăria şi creşa din spatele stadionului vor dispărea până când stadionul va avea recepţia. Din păcate, grădiniţa rămâne.

„Vrem o imagine cât mai bună asupra noului stadion. În jurul acestuia va mai rezista doar grădiniţa, care e o afacere privată, iar ea nu a fost vândută. Am vrut să o cumpărăm, pentru a ne extinde cu parcarea, dar nu a fost posibil, fiind refuzaţi” – a mai spus Falcă.

Date tehnice ale noului stadion

Stadionul Municipal Francisc Neuman UTA va avea capacitate de aproximativ 12.000 locuri, pentru competiții naționale și internaționale, încadrându-se în categoria IA conform normelor românești, și categoria a II –a UEFA.

Ca dotări necesare pentru îndeplinirea condițiilor de mai sus, enumerăm următoarele:

Accese principale pentru sportivi și oficiali, presă, V.I.P., spectatori, administrație, aprovizionare;

Parcaje pentru sportivi și oficiali, parcare pentru public, alei carosabile de decongestionare, de circulație curentă și de serviciu;

Zona sportivi; vestiare, grupuri sanitare, spațiu pentru antrenori/arbitri, cameră de oaspeți, cameră pentru dezvoltarea forței, spațiu de încălzire interior, serviciu medical, cameră de control dopaj;

Zona presă: locuri în tribuna principală, racorduri telecomunicații, cabine

Zona V.I.P: loje oficiale și de onoare în zona centrală a tribunei oficiale

Spectatori: locuri individuale în tribune, grupuri sanitare, alimentație publică, locuri pentru persoane cu dizabilități;

INFORMARE Lucrări executate până la data de 18.04.2016

Peluza Nord, peluza Sud, tribuna II – terminat toată infrastructura

Forat, montat armătură, turnat piloți, diametru 600mm, L=12 m, 1311 bucăți

Montat stâlpi, grinzi, gradene, radiere

Tribuna I – executat toți piloții de susținere pentru stâlpi

Lucrări care se vor executa în următoarea perioadă

Peluza Nord, peluza Sud, tribuna II – monolitizare racorduri grinzi cu stâlpi

Montaj grinzi și gradene

Turnat stâlpi monolit pentru acoperiș

Tribuna I – finalizat toată infrastructura

Câteva date relevante privind volumul de lucrări și cantitățile de materiale puse în operă până la această dată:

Lungime totală piloți = 15 732 metri lineari

Volum beton = 4 445 metri cubi

Cantitate armătură = 504 735 kg

http://www.aradon.ro/falca-arunca-bomba-stadionul-gata-anul-viitor/1635614

ce tigan...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 18-04-2016

Acum si-a redescoperit filonul utismului...