Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Robi - 19-06-2016

Intr-o luna si ceva au reusit doar sa cofreze legatura dintre grinzi, in rest mai nimic! Acum inteleg de ce termenul e 2018, dar in ritmul asta nici atunci nu-l termina, sa nu uitam de finisaje, de tribuna I care va fi mai complexa (hotel, muzeu, etc.). Sa inceram sa nu ne consumam pentru ca, din pacate, nu putem schimba ritmul lucrarilor, la un moment dat domnul Gheorge Maxinan spunea ca vor fi si o suta de muncitori pe santier, .....probabil vor fi la montarea scaunelor!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Robi - 24-06-2016

Astazi s-au montat primele gradene la peluza Sud, un muncitor a spus ca pentru inceput se pun doar sase pe rand... Au montat gradenele la peluza Sud fara sa cofreze si sa toarne acele legaturi intre grinzi, poate reuseste cineva sa fotografieze, telefonul meu e pe duca Smile si nu au iesit pozele de calitate.. Gradenele sunt mai lungi decat distanta dintre grinzile de sustinere, am inteles ca la imbinari(la capeti), sub ele, vin ceva stalpi care sa le sustina.
O imagine face cat o mie de cuvinte, asa ca cineva sa ma salveze si sa urce o fotografie, e mai simplu!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - |R|O|B|I| - 29-06-2016

27.06.16 | Foto: Viorel Musca

[Imagine: 13533132_10205756337302108_7073152930612...e=57EBA783]

[Imagine: 13533205_10205756335782070_9095362671702...e=5801932A]

[Imagine: 13516402_10205756332621991_9126565198330...e=57FDA634]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 29-06-2016

Eu inteleg ca pun gradene , dar cu 3-4 muncitori si o macara lesinata nu cred ca poti construi un stadion Sad((


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 30-06-2016

Scrie pe aradon patronii Tehnodomus trimisi in judecata pt dare de mita daca se solutioneaza cu o condamnare sa nu avem parte ca in cazul pasajelor intra firma in insolventa si ne luam adio de la stadion.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - red11 - 30-06-2016

de acum in colo dumniezo cu mila..
( vorbeam cu ai mei imediat dupa alegerile locale si le spuneam ca falca nu apuca sa termine actualul mandat pentru ca intra la puscarie, s-ar putea sa se intample asta mai repede decat ma asteptam...)

http://www.aradon.ro/patronii-de-la-tehnodomus-trimisi-in-judecata-pentru-mita/1658752

trist oameni buni! foarte trist...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 30-06-2016

Stai calm, e proces pentru mită fără arestare Smile) Nu pleacă niciunde cei doi şi firma teoretic nu ar trebui să fie prejudiciată. Deocamdată sunt doar trimişi în judecată, până la sentinţă mai trec doi ani, timp până când sper că se va putea juca fotbal pe Francisc Neuman.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 22-07-2016

Dupa mai mult de doua saptamani in care nu s-a lucrat nimic la peluze, astazi s-au mai pus cateva gradene la peluza de langă Ared-uri:

[Imagine: IMAG1080.jpg]

[Imagine: IMAG1082.jpg]

Stadiul lucrarilor la Tribuna 1:

[Imagine: IMAG1084.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 23-07-2016

Bine ca au inceput sa miste ceva. Ca o parare personala, la peluze gurile de access din filmulet sunt puze cam aiurea. Se puteau pune 3 pe scarile de access undeva mai sus + 2 cai de acess pe lateralul peluzei nu in tribuna, se mai castigau ceva locuri si accesul era mai usor. Sper sa nu fie chiar ca in filmulet.Desi dupa cum pun gradele se pare ca vor fi ca in video. Multumim Cipri de poze si update.

[Imagine: attachment.php?aid=157]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 23-07-2016

Adi, cred ca motivul pentru care nu le-au amplasat pe scari e ca nu pot asigura o capacitate necesara pentru fiecare "gura" de acces.
In caz ce necesitate cand stadionul trebuie evacuat, trebuie sa te incadrezi intr-un anumit timp. Eu speculez ca asta ar fi motivul.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 24-07-2016

Am vazut ca si la Giurgiu sunt la fel facute ca in proiect. Cred ca e solutie si mai ieftina pentru ca nu trebuie sa faca scari pana asa sus in spatele tribunei. Cum o fii doar sa-l vedem terminat pana peste un an.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Robi - 26-07-2016

Adi, la cum se misca nu-l vedem terminat intr-un an! la tribuna I mai e de munca, tribuna a doua nu are montata nicio gradena, mai e nevoie de stalpi, sa nu uitam ca vine iarna si nu stiu cat vor mai lucra... Pana la data finalizarii mai e un an si 10 luni, dar in ritmul asta termenul va fi depasit! Practic tribuna I care e si foarte complexa( vestiare, hotel, etc.) e sub nivelul pamantului, tribuna a doua inca are nevoie de stalpi de sustinere! Daca vin acei peste o suta de muncitori promisi, atunci POATE il termina intr-un an si zece luni!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 27-07-2016

Azi s-au montat mai multi stalpi de sustinere la tribuna 1. De asemenea, s-au mai montat cateva gradene bune la peluza dinspre Ared si se poate vedea cum au prins contur caile de acces. In ultimele zile, parca se misca ceva mai bine ritmul constructiei. Astazi in jurul orei 18:30 încă erau muncitori care lucrau la tribuna 1.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 27-07-2016

Poze? O filmare cu drona cred ca ar prinde bine daca s-au mai montat gradene etc.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 28-07-2016

Saptamana asta se pare vor finaliza peluza Nord la nivel de gradene!Daca ar trage tare ar putea finaliza in intregime cele doau peluze pana la sfarsitul anului! La tribuna a doua insa nu s-a mai lucrat nimic de vreo doua luni ,acolo mai trebuie forati niste piloti,dar.....deocamdata nu pot, deorece ii incurca cresa.Sincer nu stiu ce mai asteapta si nu demoleaza atat cresa cat si popicaria desi au anuntat lucrul asta de vreo trei luni!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 28-07-2016

Daca ar trage tare ar termina (la stadiul gradenelor de beton instalate) ambele peluze si tribuna a II-a. Nu e mare smecherie ce fac ei insa ritmul in care lucreaza e sub orice critica.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - micalaceanul - 28-07-2016

Poze proaspete cu stadionul de azi, 28 iulie 2016

[Imagine: vRc8GRE.jpg]

[Imagine: fpcGOCX.jpg]

[Imagine: hkhW1rq.jpg]

[Imagine: b1wPIkr.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 29-07-2016

Multumim Micalaceanul de poze. Arata bine peluza si cred si eu ca daca ar trage tare ar termina cele 3 tribune stadiul gradenelor anul asta.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Indianredskin - 01-08-2016

I
(27-04-2016, 21:36)Kidu a scris: Aici vom sta. In peluza asta a stat si prima data SUR-ul. In plus e mult mai facil accesul dinspre si spre pub. Smile

Super dacă reveniți în peluza veche ...acolo mi-am făcut junioratul cu voi , acolo m-a dus tata și un unchiul meu prima data la UTA , puțin mai in zona tabelei stăteau ei ... Ce vremuri frumoase?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 01-08-2016

Asa-i Zoli, nu esti singurul lovit de nostalgie. Smile