Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 06-09-2016

Cu placere, Adi! Le-am facut cu gandul la tine.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 06-09-2016

Esti un gentleman, raman dator, sper sa ajung in tara intr-o zi.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Robi - 06-09-2016

La tribuna a II e nevoie de inca patru stalpi, cate doi pe lateralul tribunei, tribuna a II-a va fi mai lunga, pana aproape de stalpii de la nocturna! In stadiul asta cred ca peluzele vor ramane inca vreo doua luni! trebuie prelungiti si stalpii de sustinere din spatele peluzelor, aia la care se vede doar fierul, armatura! Sa nu ne imbatam cu apa rece, e acelasi ritm pe santier! E normal sa se vada unele progrese, inca putin si a mai trecut un an...

Am auzit ca unde e gradinita o sa fie o policlinica! Nu stiu daca e adevarat, dar mi-a spus un domn care cunostea toate detalile legate de stadion, interese de partid, istoria clubului, a dat si nume! Zicea ca se muta o policlinica din Vlaicu in actuala gradinita de la stadion!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 07-09-2016

http://www.vestic.ro/articol_53603/nou-termen-de-finalizare-la-stadionului-%E2%80%9Efrancisc-neuman%E2%80%9D.html

Deci noiembrie 2017, asta înseamnă turul sezonului 2017-2018 pe Motorul sau Gloria...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Oli - 07-09-2016

Vestiarele la T2 sunt ?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 07-09-2016

Din cate tin eu minte sunt la T1 pentru ca acolo va fi si un culoar subteran pentru pre-incalzirea jucatorilor. Cel putin asa erau planurile initiale.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Oli - 07-09-2016

Atunci degeaba este gata restul daca T1 unde sunt vestiarele nu este gata. Unde se dezbraca jucatorii, in baraci ? Vrajeala si asta...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 07-09-2016

Se pot face niste vestiare provizorii sau poate vor mai fi si alte vestiare pentru juniori.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 23-09-2016

Zero mobilizare la stadion de cateva zile bune !!!Este inadmisibil asa ceva !!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - micalaceanul - 23-09-2016

Ritmul este in general foarte slab, dar eu am observat ceva nou: saptamana asta au aparut partile de jos ale scheletului gradenelor de la tribuna 1.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 24-09-2016

Hai ca se lucreaza in ateliere la acoperis. Sa nu fim rai! Smile


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 06-10-2016

S a votat astazi in CLM cumpararea terenului din spatele stadionului FR(cred ca include si cresa).in sfarsit


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 06-10-2016

In sfarsit au facut mortii ceva si in directia asta!
Trebuia sa fie rezolvata problema asta de minim doi ani.
Inca o dovada de "competenta si eficacitate" pe banii fraierilor


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 06-10-2016

Mie nu imi vine sa cred ca au rezolvat-o ?!?! Deja vedeam stadionul rasarind printre cresa, gradinita si stalpul ala radio-tv Sad((


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 07-10-2016

Stai ca nu spune nimeni nimic despre turnul radio-tv.

@psv, ai cumva si hotararea CLM sa o vedem si noi? Merci!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 07-10-2016

O veste excelenta. Nu vad nimic specific pe ordinea de zi publicata pe situl primariei dar poate au bagat-o la punctul 9: http://www.primariaarad.ro/ordinezi.php?action=full&sid=407


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 07-10-2016

Din pacate nu am hotararea de consiliu,dar puteti intra pe pagina "imparatului"Smile) de pe FB ,e prima lui interventie din sesiunea live pe care a avut-o din nou ieri!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 07-10-2016

Parca vad ca din nou isi aroga merite aiurea si se lauda cu lucrul facut pe jumatate la fel cum a fost si cazul gradinitei.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 07-10-2016

Au alocat banii într-o rectificare bugetară pentru terenul respectiv și pentru încă unul din Micălaca. Însă cred că mai e ceva timp până ca terenul să fie preluat de primărie deoarece mă gândesc că se aplică același regim ca la terenul Tricolul Roșu: comisie de negociere, negociere, hotărâre de aprobare a prețului. Cred că acum s-au pus doar niște bani deoparte, nu cred că s-a făcut etapa legală de negociere cu proprietarul. Asta înseamnă și că totul ar putea cădea dacă nu se ajunge la o înțelegere, mai ales că Primăria nu prea poate da, legal, cât cere proprietarul, ci trebuie să se învârtă undeva în jurul prețului pieței stabilit de un evaluator autorizat. Bine, poate da mai mult dar apoi se atrage atenția Curții de Conturi și altor asemenea instituții mai puțin prietenoase. Dar poate s-au făcut fazele astea și nu țin eu minte, ar fi mai bine.

Oricum, stadionul a început să se construiască pe lângă aceste construcții. Dacă ele vor dispărea, se va mai elibera din spațiul de lângă tribune și va arăta mai bine sau se vor mai putea face niște parcări sau alte facilități. Dacă încurcau proiectul foarte rău, trebuiau cumpărate înainte de reconstrucție.

Edit: Pentru ca primăria să cumpere un teren mai trebuie adoptate încă cel puțin două hotărâri: una de formare a comisiei de negociere, și apoi una de aprobare a prețului stabilit de comisie. Nu am auzit încă de așa ceva și nu cred că există o limită minimă de bani sub care Primăria poate cumpăra terenuri mai simplu dpdv birocratic.

Edit 2: S-au alocat 135.000 lei pentru acest teren, nu știu dacă s-a făcut ceva evaluare. Există un referat al unui serviciu din primărie, dar nu știu cine are acces la el.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Old UlTrA - 07-10-2016

30000 euro pe ternul ala, nu cred ca-l poate cumpara la pretul asta, e subevaluat.