Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 04-11-2016

Nu cred ca mai modernizeaza ceva, ar fii o imbecilitate. Partea din spate a gradinitei(cea dinspre stadion) mai are putin si cade, cred ca balconul care era la etaj e descompus de ceva timp!
Dar la noi se poate orice!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 04-11-2016

(04-11-2016, 10:13)BogdyS a scris: Nu cred ca mai modernizeaza ceva, ar fii o imbecilitate. Partea din spate a gradinitei(cea dinspre stadion) mai are putin si cade, cred ca balconul care era la etaj e descompus de ceva timp!
Dar la noi se poate orice!

Din pacate sa pus tigla noua pe toata partea respectiva (catre Atrium), si azi dimineata cand am trecut pe acolo erau vreo 6 muncitori care tocmai atunci intrau in fosta gradinita.  Sad


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 04-11-2016

Inseamna ca se pregateste ceva. interesant e ce.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 04-11-2016

Din cate se pare, cele 2.5 milioane de euro vor fi distribuite pentru trei lucrari: schimbarea gazonului (+ instalatiile de incalzit, irigat, drenat, utilajele de intretinere a gazonului), adaugarea unor reflectoare amplasate pe copertina tribunelor pentru a suplimenta calitatea nocturnei (cea existenta va ramane) și ultima lucrare e alocata imbunatatirii fata de proiectul vechi pentru transmisiile TV, radio și a presei scrise.

Stadiul lucrarilor actuale a noului stadion au ajuns la 47%. Motivul oficial pentru care se lucreaza relativ incet e faptul ca bugetul alocat a fost unul destul de mic (7.5 milioane euro), de aici si termenul de aproape 3 ani pentru finalizare. Facand o comparatie cu stadionul din Targu Jiu, cu aproape aceeasi capacitate, costul estimat a ajuns la 22 de milioane.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 04-11-2016

O mare vrajeala! La oricare din imbunatatirile astea pot sifona din bani fara probleme.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 04-11-2016

Noi construim himere… Aradul, umilit de un sat din Ungaria!

 
O știre despre UTA a trecut oarecum neobservată prin peisajul media arădean. Este caldă, este de astăzi dimineață, nu pare deloc senzațională, dar în spatele ei se ascunde neputința unei administrații care nu face altceva decât să se laude cu himere.

Am mai publicat în trecut declarația primarului Gheorghe Falcă care a fost dată în luna mai a acestui an, dar credem că din ea putem distinge unele lucruri care au strânsă legătură cu subiectul nostru de astăzi.

„Sportul arădean este și a fost întotdeauna o prioritate pentru noi, chiar dacă anumite persone vociferează și aruncă vorbe grele împotriva mea, împtriva colegilor mei sau împotriva funcționarilor publici. Aradul găzduiește competiții sportive importante, competiții europene.

În ultimii ani am reușit să investim în reabilitarea bazelor sportive Stadionul Motorul, ICRTI, Stadionul Sânnicolau Mic, Stadionul Șega/Fulgerul, Stadionul Bujac sau Stadionul de atletism Gloria. Tot în ultimii ani, am reușit să realizăm în Arad nu mai puțin de 20 de terenuri de baschet în cartiere, 150 de mese de tenis de masă, 21 de terenuri de sport și 10 săli de sport la școli. Investițiile din ultimii ani confirmă preocuparea pe care o avem pentru sportul arădean, indiferent ce spun contracandidații mei. Totuși, vreau să vă spun că investițiile în sport nu se vor opri aici, ele vor continua” (Gheorghe Falcă – Aradon – 27 mai 2016).

Știți unde s-a antrenat UTA în această dimineață? Răspunsul vi-l dăm tot noi, deși mulți îl cunosc: la Battonya, un sat, sau poate comună, fie el chiar orășel din Ungaria, de lângă graniță, imediat cum treceți vama la Turnu. Battonya are o populație de aproximativ 10.000 de locuitori, deci de aproximativ 16 ori mai puțin ca Aradul.

Știți de ce? Pentru că Aradul nu are în acest moment un teren practicabil pe care UTA să se antreneze. Acele arene înșirate de Gheorghe Falcă în declarația de mai sus sunt impracticabile cu excepția terenului sintetic de la Șega, suprafață refuzată de staff-ul tehnic al Bătrânei Doamne pentru că pune în pericol integritatea jucătorilor. În acea declarație, Falcă nu amintește nimic despre baza sportivă din cartierul Subcetate, una distrusă efectiv tocmai de cei de la Primăria Arad în primăvara acestui an.

battonya-1

FOTO: Arena din Battonya pe care s-a antrenat UTA în această dimineață

„Noi construim Aradul modern!” era unul dintre mesajele din campania electorală a primarului Falcă. Într-adevăr, din punct de vedere al bazelor sportive, unele au fost renovate, în timp ce stadioanele UTA, Vagonul, Strungul și Telecom au fost demolate. Însă niciuna dintre bazele sportive renovate, cele enumerate mai sus, nu este practicabilă. Altfel de ce s-ar fi antrenat UTA la Battonya? Pentru că la Arad s-a lucrat degeaba, scump și foarte prost, atât de prost încât milioanele de euro investite în aceste baze sportive se dovedesc a fi aruncate la canalizare din moment ce singura echipă de fotbal a Aradului aflată în circuitul de performanță este nevoită să se antreneze în Ungaria în perioada competițională!

Având exemplul de astăzi, să ne amintim cum în anii 2003, 2005, 2007, UTA antrenată atunci de Radu Nunweiller, apoi de Silviu Iorgulescu sau și mai târziu de Marius Lăcătuș, se antrena prin județ, la Sânpaul, Sânleani sau Horia, pentru că nu avea terenuri practicabile în municipiu. Suntem, după mai bine de un deceniu, la același nivel, sau chiar mai prost decât atunci pentru că de data aceasta nici măcar în județ nu s-a mai găsit o variantă pentru a se antrena echipa.



„Ne-am antrenat în Ungaria, la Battonya, la la ora 11 la 13. Terenul este bun, dar nu extraordinar. Oricum, este mai bun decât Motorul. Am fi putut să ne antrenăm în Sânnicolau Mic, dar acolo stă apa pe teren” (fotbalist al echipei UTA)



Referitor la stadiul lucrărilor de la stadionul Francisc Neumann, ele au fost începute în mai 2014 și au ca termen de finalizare data de 21 mai 2018. În urmă cu câteva zile, viceprimarul Bibarț ne anunța că totuși este posibil ca termenul să fie prelungit. Deci la Arad, un stadion cu o capacitate de 12.540 de locuri va fi finalizat în 4 ani și câteva luni, poate 5 ani, poate 6, cine știe…

Dincolo de exemplul Baronului Francisc Neumann, care în 1946, cu lopata și cu roaba, a construit într-un singur an cea mai modernă arenă din țară la acele timpuri – cea demolată de administrația Falcă – care avea la acea vreme o capacitate de 17.000 de locuri.

Rămânem în Ungaria, țara în care UTA s-a antrenat în această dimineață, și venim cu un alt exemplu. Arena „Groupama” din Budapesta, cea pe care își dispută meciurile de acasă echipa Ferencvaros Budapesta, are o capacitate de 22.000 de locuri, este funcțională și a fost construită în numai 17 luni!

Lucrările la arena „Groupama” au început la 28 martie 2013, iar la 10 august 2014 stadionul a fost inaugurat printr-un meci de gală între Ferencvaros și Chelsea.

Vezi mai jos imagini cu Groupama Arena, un stadion luminat pe timpul nopții, unul de 4 stele, construit în decursul a doar 17 luni!

http://specialarad.ro/noi-construim-himere-aradul-umilit-de-un-sat-din-ungaria/


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 04-11-2016

Eu nu înțeleg de ce trebuie modernizată nocturna.
Când s-a făcut proiectul stadionului, tribunele au fost desenate cu actuala nocturnă, ba chiar ni s-a servit explicația că nu se poate face stadion de 17 mii de locuri tocmai din cauza stâlpilor. Nu cred că instalația de nocturnă este neconformă standardelor UEFA, spre deosebire de tribune și celelalte facilități. Deci, de ce să fie modernizată nocturna, așa de fițe sau doar să mai prelungim termenul de dare în folosință a stadionului? Am văzut că deja se alocă din buget niște bani pentru studiul de modernizare... Wink Între timp, Motorul devine tot mai mult o mlaștină iar pentru un ipotetic sezon 2017-2018 în Liga I trebuie să ne facem planuri SF cu terenul Gloria sau stadioane din alte orașe.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 04-11-2016

PAi cum zicea Kidu. Nocturna avem, deci daca aloci 2,5 mil pt nocturna cat "trebuie" cu adevarat sa cheltui pt nocturna ??? In loc sa darami actuala nocturna si sa o muti pe Motorul sau pe viitoarea baza de pregatire de pe Campul Linistii (Smile))) ) si sa inchizi colturile arenei F. Neuman si sa maresti astfel si capacitatea stadionului cu cateva mii de locuri, iar nocturna sa o refaci pe acoperisul viitoarei arene ca si pe stadioanele moderne de banii astia, de ce sa nu montezi niste becuri pe langa cele existente care nu aduc nici un plus si practic pot fi cu valoare zero de intrare si sa sifonezi toata suma ???? jmecher de jmecher gangster mafiot Wink


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 04-11-2016

De banii primiţi de la Minister nu s-a zis de umplerea colţurilor, doar de gazon şi modernizarea nocturnei. Dar, să fim optimişti, poate la o "următoare strigare" vom primi bani şi de umplerea colţurilor, după ce şi grădiniţa va fi cumpărată...noi să ajungem până atunci în şampions lig, că restul se rezolvă!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 04-11-2016

Hai sa ne intelegem: forma semirotunda a tribunelor nu are nimic de a face cu nocturna actuala pe stalpi. Forma tribunelor este data de amplasament pentru ca pe deoparte este strada Fratii Neumann, dincolo sunt liniile si gradinita. Va pot da n exemple din Franta unde sunt stadioane cu nocturna pe stalpi care au tribunele dreptunghiulare.
Din cauza asta imi mentin parerea ca trebuia gasita o solutie cu mizeria aia de gradinitia si construit stadionul pe axa Nord-Sud.

In rest se pare ca asistam la un nou furt nesimtit din partea camarilei lui Falca. Vor topi cele 2.5 milioane pe nimicuri.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 05-11-2016

(04-11-2016, 22:09)Kidu a scris: Hai sa ne intelegem: forma semirotunda a tribunelor nu are nimic de a face cu nocturna actuala pe stalpi. Forma tribunelor este data de amplasament pentru ca pe deoparte este strada Fratii Neumann, dincolo sunt liniile si gradinita. Va pot da n exemple din Franta unde sunt stadioane cu nocturna pe stalpi care au tribunele dreptunghiulare.
Din cauza asta imi mentin parerea ca trebuia gasita o solutie cu mizeria aia de gradinitia si construit stadionul pe axa Nord-Sud.

In rest se pare ca asistam la un nou furt nesimtit din partea camarilei lui Falca. Vor topi cele 2.5 milioane pe nimicuri.

Uite ce scria aradonul în mai 2015 şi sunt sigur că şi între noi mai vorbeam de faptul că din cauza nocturnei s-au mai tăiat din locuri. 

Cum însă până în vara lui 2017, timpul e aliatul celor de la Tehnodomus, nu ne putem lega de acest aspect. Vom bate moneda însă (tot) pe capacitatea stadionului. Care, pe surse demne de încredere, a mai intrat la apă puţin. Cu vreo mie de locuri pe scaune. Chipurile, că stâlpii de nocturnă încurcă proiectarea. Şi costurile ar depăşi banii alocaţi de municipalitate. De aici, până la creionarea unei alte schiţe de proiect, cu minus 1.000 locuri pe stadion, n-a mai fost decât un pas. Care va atrage, pe lângă o posibilă întârziere a finalizării investiţiei, o sumedenie de critici din partea suporterilor utişti. Care văd cum noul stadion intră la apă până nu s-a turnat primul strat de beton. Iar în acest ritm, n-ar trebui să fie (prea) şocaţi dacă la final, locurile pe scaune vor fi sub 10.000…

http://www.aradon.ro/stadionul-uta-intra-la-apa/1530907


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 05-11-2016

Acum e tardiv. Si Kidul Si I929 au dreptate. Initial Falca s-a legat de faptul ca nocturna e destul de noua si se salveaza bani iar apoi au mai diparut ceva scaune dupa motivul citat mai sus.

Daca din start se facea stadionul pe axa NS puteau sa-l faca dreptunghiular. Raman la parerea ca trebua facut stadionul pe un teren mai mare in afara orasului unde se puteau face si terenuri de antrenament si sala polivalenta,bazin etc. Chiar daca nu era trasport public in timp se putea face.

Asta e acum, cu asta defilam.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 05-11-2016

Luci, da s-au pierdut locuri cu stalpii de nocturna pentru ca-i logic ca ar fi crescut capacitatea daca puteam inchide colturile insa repet, colturile nu au nimic de a face cu forma semirotunda a tribunelor. Ala e un artificiu cauzat de amplasament.
Si da, asta ne mai costa locuri pierdute din capacitate.

Uite cateva exemple care arata ceea ce va ziceam:
http://www.worldstadiums.com/stadium_pictures/europe/france/haute_normandie/le_havre_deschaseaux.shtml
http://www.worldstadiums.com/stadium_pictures/europe/germany/hessen/wiesbaden_brita.shtml
http://www.worldstadiums.com/stadium_pictures/europe/germany/baden_wurttemberg/heidenheim_gagfah.shtml


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 06-11-2016

vedere de la Ared-uri


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Robi - 09-11-2016

psv, frumoasa fotografie, dar trista. De aici se vede ca doar niste betoane nu sunt suficiente pentru a ridica un stadion. Inca e mult de lucru la finisaje, terminarea peluzelor, a tribunelor. Sper ca nu se distruge drenajul gazonului, ala e aur curat pentru teren! E plin de santuri pe acolo de la utilaje, stim ca se schimba gazonul, dar nu stiu daca asta implica si drenajul care, dupa parerea mea, e foarte bun!
In privinta colturilor stadionului, cred ca se putea inchide chiar daca s-a construit forma asta ovala la peluze si tribune. La colturi se puteau construi mai putine randuri, undeva la maxim 10, de la teren si pana in strada FN sunt cativa metri buni. Cel mai bun exemplu e stadionul lui NK Maribor din Slovenia: http://www.thefootballstadiums.com/nk-maribor in prima fotografie se vede bine ca la coltul terenului sunt doar cateva randuri!
Acum nu cred ca se pune problema sa se inchida colturile, desi poate ar arata mai bine cu niste panouri acolo, in felul acesta se va evita sa iasa mingea afara din stadion!
 In privinta nocturnei, cred ca ar arata mult mai bine stadionul cu reflectoare pe acoperis si aceasta sa fie mutata la o alta baza sportiva din oras, macar in felul acesta s-ar justifica acei bani primiti de la CNI, decat sa ne inchida gura cu niste maruntisuri la stadion, o nocturna noua, gazonul si utilajele de intretinere cred ar justifica banii si in plus ne-am alege cu o nocturna la o baza de pregatire din oras! Macar de s-ar face totul cu cap si nu in bataie de joc!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 09-11-2016

Aseara in jur de ora 19 se lucra de zor la gradinita. Cred ca se zugraveste in interior!
Legat de gazon, totul e compromis, din moment ce au intrat utilajele pe el sigur nu mai exista nici drenajul. Ce nu inteleg eu e de ce au pus gardul initial daca tot au intrat pe el? De ce s-au chinuit sa-l protejeze cateva luni, dupa care au depozitat gradenele pe gazon?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 09-11-2016

BogdyS, faci o confuzie: drenajul nu are nimic de a face cu stratul de suprafata care intr-adevar trebuie schimbat.
Drenajul este format din niste straturi succesive de bolovani, pietris de diferite granulatii, nisip si abia la suprafata vine stratul vegetal in care incoltesc radacinile gazonului.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 09-11-2016

Da, stiu asta, dar cand trece un utilaj de 50 de tone peste straturile astea crezi ca nu le afecteaza? Bine ar fi sa nu fie asa, desi ma cam indoiesc!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 09-11-2016

Din cate stiu eu terenul trebuie refacut. Nu prea cred ca a patit ceva drenajul pentru ca nici utilajul ala nu are chiar 50 t. Poate in sarcina insa atunci nu sta pe teren.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 09-11-2016

Ba tocmai ca de pe teren a pus toate gradenele. Ma rog, ne putem da cu parerea la infinit, vom vedeam la final ce si cum!