Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Robi - 11-02-2017

Se cofreaza  partea superioara de la tribuna 2. In ritmul asta nu e nicio sansa sa fie finalizat la termen in 21 Mai 2018.
(11-02-2017, 12:53)Adrian07 a scris: Am vazut astazi ceva poze cu stadionul din Craiova, incredibil ce se lucreaza acolo fata de noi. Stie cineva, se misca pe Neumann?  Sau doar 2-3 muncitori?



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 13-02-2017

Nu cred ca sunt 3, eu am vazut doar doi, care tot weekend-ul asta au montat un singur cofrag la T2. Au lucrat la el vineri, samabata si azi dimineata tot la acelasi cofrag erau!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 18-02-2017

Situatia la zi a lucrarilor.

Se pare ca ritmul lucrarilor se datoreaza capacitatii reduse a constructorului nu din cauza banilor. Cea mai mare problema este faptul ca toate elementele prefabricate sunt facute de catre Tehnodomus in regie proprie si nu cumparate de la alti furnizori.
Motivul este lezne de inteles, costul, trebuie sa se incadreze in bugetul licitat si e si prima lucrare de o asemenea anvergura pentru ei.

Pana la un punct ii inteleg insa trebuiau sa se gandeasca si la aspectele astea. Nu e normal sa poti turna 4, maxim 5 grinzi la tine in atelier. Acolo sunt niste timpi tehnologici pe care nu prea poti sa ii scurtezi si multiplicat cu necesarul tuturor prefabricatelor, ne putem da seama de ce suntem atat de intarziati.

Din pacate in momentul de fata, in Arad nu avem alt constructor de o anvergura mai mare si nici la licitatie nu prea s-a inghesuit nimeni.
Ca sa facem o comparatie: ICIM-ul avea cu totul si cu totul alta capacitate si constructia Catedralei Ortodoxe de la Podgoria a durat mai bine de zece ani.
In sfarsit, sa trecem la poze.

Tribuna I:
[Imagine: Nu6ful9.jpg?1]

Peluza Nord:
[Imagine: HJZGej8.jpg]

Tribuna a II-a:
[Imagine: 6rjhqCs.jpg?1]

Peluza Sud:
[Imagine: 9Yea2ZK.jpg]

Plus un mic BONUS Smile
[Imagine: UNX1gxL.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - RedNeck - 18-02-2017

Multumiri pentru "update"...
Aradul face din nou bere locala ?   Super...E buna ?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 18-02-2017

N-o face Aradul, o face chiar un utist de-al nostru: Ovi Luca sau L_U_K aici pe forum. Smile
Este vechea reteta de la Arbema, nu e doar marketing.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 19-02-2017

Multumim Kidule de update si de bere. Smile
Nici o schimbare fata de toamna doar ca lucreaza la cofrajele de la muchia tribunelor.
Cel putin inca 2 ani pana joaca UTA din nou "acasa".


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 26-02-2017

Am trecut astazi pe la stadion si am observat ca ,constructorul care lucreaza la gradinita a inceput igienizarea spatiului adiacent gradinitei.Un lucru bun am zis la prima vedere ,dar din pacate igienizarea a inceput prin decapitarea/smulgerea tuturor copacilor care se gaseau in fata si in curtea gardinitei....Are cineva vreo ideea ce vor sa faca pe amplasamentul respectiv ,fosta curte a gradinitei?
Legat de stadion ,se lucra si astazi din pacate in acelasi efectiv de 4-5 oamenii,stadiu cam tot pe acolo ,sunt cofrate arcadele la peluza nord si tribuna a doua,parca au mai avansat putin la partea de infrastructura la tribuna intai si am observat ca au inceput sa cofreze stalpii care vor sustine acoperisul de la a doua.
Legat de turnul Tv am observat ca este complet parasit.chiar nu inteleg de ce inca il mai pastreaza ,chiar nu mai are nici o utilitate.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Robi - 26-02-2017

(26-02-2017, 20:14)psv a scris: Am trecut astazi pe la stadion si am observat ca ,constructorul care lucreaza la gradinita a inceput igienizarea spatiului adiacent gradinitei.Un lucru bun am zis la prima vedere ,dar din pacate igienizarea a inceput prin decapitarea/smulgerea tuturor copacilor care se gaseau in fata si in curtea gardinitei....Are cineva vreo ideea ce vor sa faca pe amplasamentul respectiv  ,fosta curte a gradinitei?
Legat de stadion ,se lucra si astazi din pacate in acelasi efectiv de 4-5 oamenii,stadiu cam tot pe acolo ,sunt cofrate arcadele la peluza nord si tribuna a doua,parca au mai avansat putin la partea de infrastructura la tribuna intai si am observat ca au inceput sa cofreze stalpii care vor sustine acoperisul de la a doua.
Legat de turnul Tv am observat ca este complet parasit.chiar nu inteleg de ce inca il mai pastreaza ,chiar nu mai are nici o utilitate.

Din cate stiu pe acel spatiu nu vor face nimic, se vede si in plan ca e doar o platforma acolo, ar fi bine sa fie parcare, gardul din fata gradinitei va fi si el demolat si ramane doar...policlinica in picioare fara niciun gard imprejurul ei. Legat de cofrajul de la Peluza Nord, acolo e turnat deja, in cateva zile se scoate cofrajul lateral si se pun gradenele,  T2 si P N vor arata in cateva zile(saptamani) ca Peluza Sud. Sambata se lucra si la canalizarea de sub tribuna oficiala, s-au asezat tuburile de 120 si peste ele se va turna  o placa de beton, din ce au zis muncitorii apa va fi trasa pe sus, prin tavan si pe urma se vor masca (probabil cu scafe de rigips, sau tavan din acela fals cum apare in varianta video la vestiare). Legat de turn nu stiu nimic. Gradinita e izolata aproape in totalitate, acoperisul e schimbat, sunt si geamuri noi, din cate stiu e renovat si subsolul si interiorul, probabil vor sa deschida policlinica pana la finalizarea stadionului.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 27-02-2017

Concesiunea antenei catre postul de radio respectiv expira anul acesta in luna mai conform actelor de pe site-ul primariei logic si normal ar fi ca dupa expirare sa fie dezafectata relocata etc.dar sa fie luata de acolo sa avem o panorama frumoasa a stadionului.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 27-02-2017

Repostez linkul primariei cu fisierul pdf ce contine hotararea primariei privind concesiunea pe 5 ani din 31.05.2012. https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjkkKnB_K7JAhVFVywKHaLiCO8QFggyMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.primariaarad.ro%2Ffiles%2Fhotariri%2Fh6559.pdf&usg=AFQjCNE8p1LgdIxXXaYll4kCYu50X4fWMA&bvm=bv.108194040,d.bGg


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 27-02-2017

Multumim! Documentul asta face lumina in privinta turnului si din ce inteleg aici, nu vad niciun motiv pentru care Primaria nu ar putea sa demoleze turnul dupa expirarea celor cinci ani de contract care se implinesc exact anul asta.
O veste buna pentru ca imi era teama sa nu fi fost instrainat in mod "ciudat" asa cum s-a mai intamplat si cu alte proprietati.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 27-02-2017

Repet ,turnul nu mai este folosit de nimeni dar probabil nu se pot atinge de el pana cand nu expira perioada de concensiune


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - I 929 - 03-03-2017

Am văzut în proiectul de buget al primăriei pentru 2017 că au fost prinși 4.825.000 lei pentru lucrări de gazon și instalație încălzire la stadionul Francisc Neuman. Sper ca asta să însemne disponibilitatea de a face lucrările din bani propriimcât de rapid, dacă dintr-un motiv sau altul nu se va pune gazonul nou de către CNI. Pe de altă parte pentru Motorul văd doar 40.000 lei, cel puțin în proiectul de repartizare a excedentului bugetar.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 12-03-2017

Se lucra ieri la ora 16:00 la FR(!!) ,daca vineri se cofrau ultimii stalpi de la peluza Nord ,astazi erau deja decrofati si se lucra la montarea gardenelor.Se poate observa o mobilizare mult mai buna la stadion in ultima saptamana ,cred ca Tehnodomus lucreaza si cu , ceva subcontractori pe anumite lucrari.
Vineri erau mobilizate mai multe echipe ,la peluza nord se cofrau ultimi stalpi ,la peluza sud si tribuna intai se lucra la infrastructura iar la trribuna a doua se montau gradene.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 12-03-2017

Nu cred ca isi permit ei sa subcontracteze. Au facut-o la lucrari cu un grad ridicat de complexitate cum au fost pilotii forati pentru fundatie.
In sfarsit, sper sa ii tina "naravul".


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Indianredskin - 12-03-2017

Chiar nu se poate să închidă cele 4 colțuri ale stadionului?Acustica ar fi net superioară plus am câștiga și o iluminare mai bună cu nocturna montată pe copertină.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 12-03-2017

(12-03-2017, 17:31)Indianredskin a scris: Chiar nu se poate să închidă cele 4 colțuri ale stadionului?Acustica ar fi net superioară plus am câștiga și o iluminare mai bună cu nocturna montată pe copertină.

In proiect sunt prevazuti bani si pentru "modernizare instalatie de nocturna stadion Francisc Neuman" ,ceea ce inseamna ca una din variante poate fi renuntarea la actualul sistem cu ,cei patru stalpi situatii in cele patru colturi si aplicarea proiectoarelor direct pe acoperisul tribunelor.A doua si ceva mai simpla, este pastrarea actualului sistem si doar inlocuirea proiectoarelor cu altele mai puternice pe sistem LED.Desi prima varianta este clar ceea dorita de toate lumea dar din pacate este si foarte costisitoare ,si la cate modficari a suferit acest proiect imi este teama ca daca se merge pe aceasta varianta se vor aduga alte luni de intarziere la cele care deja exista si nu si le asuma nimeni!
Ce sa faci asta se intampla cand te zgarcesti si lucrari de o asemenea amploare se face in stil pur romanesc doar pentru a inchide gura...prostimii


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 12-03-2017

@psv Cum adică "se vor adauga alte luni de intarziere la cele care deja exista"?? Nici măcar nu ne-am apropiat de termenul de finalizare si deja visăm la luni de întârziere?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 12-03-2017

Faceam referire la etapele prevazute in proiect vs ce este realizat la aceasta data.Cel putin cred ca se vede cu ochiul liber ca obiectivul nu arata ca unul care poarte fi finalizat in 2017(bine mai putin hotelul care are termen mai 2018).


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 12-03-2017

Ca sa inchizi colturile alea ar trebui sa sacrifici strada Fratii Neumann. In plus de asta trebuie construite alte structuri cu fundatie si structura de rezistenta. Nu cred ca se justifica si nici n-ar fi primul stadion de acest gen.