Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Indianredskin - 21-07-2017

(21-07-2017, 3:31)micalaceanul a scris: Nu-i chiar identic din ce vad eu. In proiect pare mai inaltat arcul. Sunt din ce in ce mai curios cum va arata in final. E clar ca acoperisul va veni mai jos decat in filmulet.

[Imagine: z9gS6ia.png]

[Imagine: Cl3g10p.jpg]

Să-l vedem odată gata să revină echipa acasă.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 21-07-2017

Sunt de acord cu Micalaceanul. In proiect "the arch" e ridicata pe niste stalpi tip schela si se termina unde se termina tribuna. Ce au pus ei e fara stalpii aia si doar o curba continua,vine pana langa stalpii de nocturna si e mai jos din aceasta cauza, si acoperisul va fi mai jos ca in proiect. Cred ca solutia aleasa e mai "solida" sa zic asa pentru ca nu se pune o presiune exagerata pe stalpii care ar fi tinut-o la capeti.

Daca si locurile de sus vad bine terenul/banca de rezerve si meciul nu cred ca e o problema ca e mai jos acoperisuul , estetic pare sa fie mai OK.

Nu stiu la tribuna 1 cum vor face ca acolo vine blocul ala si daca si nu o pot pune asa jos ca nu vad aia din loje meciul.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 21-07-2017

(20-07-2017, 22:48)adymax a scris: I929 Cred ca e fixata deja de aia au lucrat aseara pana tarziu.  Au disparut macaralele inalte de la fata locului?

Macaralele inca sunt acolo(parcate insa ce-i drept ),au lucrat insa pana tirziu pentru ca din cate am inteles eu ,pretul pe zi la o astfel de macara in exploatare  este undeva la 1000 de euro!
Acel arc de cerc urmeaza a fi cuplat in urmatoarele zile prin niste nervuri metalice cu stalpii de la tribuna.Deci nu este singura structura metalica de la tribuna cum poate credeau unii.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 21-07-2017

Dupa cum vad eu in proiect, arcada metalica sta sprijinita pe doi stalpi metalici care au aceeasi structura metalica ca si arcada.
In realitate din ce se vede in poza, stalpii aia au fost cumva integrati in arcada si nu au mai fost asamblati ca niste structuri separate insa sunt ceva mai scunzi.
Nu cred ca o sa mai vina nimic sub arcada insa din cum aproximez la ochi nu cred sa fie probleme de vizibilitate cu colturile terenului. Nu arata rau insa asta tot nu scuza ritmul lent al lucrarii si toate intarzierile acumulate.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 21-07-2017

Nu vor fi probleme de vizibilitatea cu colțurile terenului, dar din ce am remarcat ieri, cred că nu se vor vedea colturile de la peluză, adică cei care vor sta la ultimele rânduri de sus nu vor avea o priveliște generală a stadionului. 

La ora asta au început montarea și a nervurilor metalice de la acoperișul tribunei a 2-a:

[Imagine: 20229119_1605741876104692_2629139728753697089_n.jpg]

[Imagine: 20228741_1605741906104689_8156837901397696139_n.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Roby - 21-07-2017

Astea sau pus serios pe treaba Big Grin


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 21-07-2017

Dupa cum vedeti si in pozele de mai sus, cascarabetele alea dintre tribuna a II-a si peluza dinspre ARED sunt tot in picioare.
Doar ne facem dracului pentru a nu stiu cata oara de ras si nu le rezolva Primaria nici macar pe alea. La cat sunt de incompetenti si de papagali, nu ma mai mira nimic.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 21-07-2017

Ar fi culmea sa ramana kkt-urile alea in picioare...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 21-07-2017

Din cate stiu s-a emis o decizie de expropiere pentru respectivele imobile acum un an de zile dar ca, si in cazul turnului TV nu stiu sincer ce se asteapta....


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 24-07-2017

(21-07-2017, 15:09)cipri_23 a scris: Nu vor fi probleme de vizibilitatea cu colțurile terenului, dar din ce am remarcat ieri, cred că nu se vor vedea colturile de la peluză, adică cei care vor sta la ultimele rânduri de sus nu vor avea o priveliște generală a stadionului. 

Asa e, cei din coltul tribunei a II-a de pe randurile de sus nu se vor vedea cu cei din coltul peluzei de pe randurile de sus insa din cum vad eu situatia, nu vor exista probleme de vizibilitate a meciului.

[Imagine: hbzp1OF.jpg?1]

[Imagine: 1N3D81j.jpg]

[Imagine: bfRUdWH.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 24-07-2017

Mersi pentru poze Kidu-le. E bine ca se lucreaza, dar mai e mult pana departe... sper sa se rezolve si cu turnul ala!!!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cristi_Arad - 24-07-2017

Pacat ca nu a fost proiectat arcul respectiv putin mai inalt astfel incat sa aiba toata lumea o privire panoramica cu tot stadonul. Probabil problema asta va exista si la peluze si la tribuna I.
Daca stai la tribune in colturi de exemplu, nu poti vedea o coregrafie in peluza. Mi se pare aiurea.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 24-07-2017

Ai dreptate insa nu cred ca este un impediment atat de major. E o chestiune de geometrie ca spectatorii celor doua colturi nu se pot vedea direct.
Stalpii nocturnei nu i-au dat prea multe posibilitati proiectantului insa nu are sens sa mai reincalzim acum ciorba asta. Stim cu totii ca stalpii trebuiau demontati, colturile inchise si nocturna sa fie una de tip perimetral fixata pe acoperis. Acum insa asta e.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cristi_Arad - 25-07-2017

Nu e un impediment foarte mare pentru ca terenul se vede ok din orice colt al stadionului, dar avand in vedere ca un stadion il construiesti pentru cativa zeci de ani, cam multe compromisuri am facut.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 25-07-2017

Nu vreau sa laud actuala administratie pentru ca mi-e sila de Falca si clica lui insa daca e sa privim realist problema o sa vedem ca fara ajutorul guvernului nu se face nimic (fara noi, Ploiestiul este singurul care are cel mai mare procent de finantare din fonduri locale) si la cum se misca lucrurile in Romania vor mai trece multi ani de zile pana cand municipii ca Timisoara, Pitesti, Brasov, Galati, Iasi, Constanta, Oradea, Sibiu vor avea stadioane noi.
Am dat in mod expres aceste exemple pentru ca in afara de Bucuresti, de Craiova unde exista stadion in constructie sau Cluj, aici exista traditie fotbalistica.

O sa repet acest argument ori de cate ori va trebui: Aradul si Romania in general nu se poate compara cu marile metropole europene respectiv tarile din vest unde infrastructura iti permite sa faci stadioane la marginea localitatii sau chiar in afara ei.
Da, erau mul loc de mai bine si la proiectul actual insa cu tot chinul prin care trecem eu zic ca vom avea un stadion frumos cu atmosfera frumoasa. Visez de multe ori cum se scurg "raurile" de ultrasi dinspre peluza spre Old Lady's Pub unde vom sta si ne vom bea berile stand afara umpland strada asa cum o faceam in vremurile bune. Smile


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 28-07-2017

Scheletul acoperișului tribunei a 2-a prinde contur:

[Imagine: 20374564_1613532225325657_9004422675688719215_n.jpg]

[Imagine: 20258465_1613532255325654_4383778319559407208_n.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 28-07-2017

Se stie de la constructor din ce material o sa fie acoperisul? Dar spatele tribunelor cu ce va fi inchis?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 28-07-2017

Cu un fel de prelata.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 29-07-2017

Da ce e asta cort? Smile

Serios acuma, nu placi de policarbonat dinastea?

http://www.carboplak.ro/galerie-foto

Daca se merge pe varianta cu prelata ca pe Ilie Oana e cam aiurea ca au ales solutia asta cu arcada in loc sa fi sustinut acoperisul doar de stalpii din spate pt ca era deajuns. Asa o sa aveti arcada asta care obsructioneaza vederea care nu-si are rostul. Plus ca pentru prelata trebuie sa se faca bolte in sus ca pe IO sa nu stea apa,acolo sant mai dese nervurile alea principale.

http://ph-online.ro/sport/item/12816-exclusiv-acoperisul-stadionului-ilie-oana-s-a-rupt-galerie-foto


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 29-07-2017

Poze postate de Radutucra pe skyscrapercity, sper sa nu se supere ca le-am postat aici:  http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=141453217&postcount=4599

[Imagine: 36071970611_af60600cef_c.jpg]

[Imagine: 36071971661_4bb655138b_c.jpg]

[Imagine: 36071972261_b8d7b3ce7c_c.jpg]