Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 30-07-2017

Primaria a spus clar in toate comunicatele de presa acoperisul va fi similar cu cel de la Cluj adica din tabla.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 30-07-2017

Ok, atunci posibil sa ma insel eu.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 04-08-2017

A avut cineva drum prin zona, se lucreaza la stadion?
Din cate am observat si tribuna a 2 a nu e uniforma in coltul cu ruinele sunt mai putine locuri arcada e mai joasa.
De asemenea la tribuna 1 mai au de pus cateva randuri de gradene in fata gradinitei pe locul acela gol apoi langa vine un rand de scari pe care vor cobori spectatorii.
Sunt sceptic ca se va respecta termenul mai exista enorm de mult de munca, fiecare perimetru cu pericol de cadere in gol necesita un gard de protectie pt.aviz ISU, mai trebuie finalizat hotelul, acoperisurile, invelis exterior daca vom avea ma tem ca nu la cum a fost reproiectat acoperisul, toalete ,scaune,scari, tabela, iluminare, sonorizare, sistem de monitorizare video,turnicheti, gazon cu tot ce include,parcari,amenajari interioare.
In ritmul actual nu e nici o sansa sa se respecte termenul de 31 mai 2018.Mai ales ca iarna mai mult se sta iar gazonul si toate instalatiile de incalzire,drenaj,irigat vor trebui incepute din timp cel tarziu Martie 2018 pt a se putea respecta termenul de 31 Mai.Iar la cum se misca treburile la Motorul slabe sanse ,plus ca Faraonul a plasat problema la CNI iar lui ii convine sa aibe munitie pt.razboaie in presa.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 04-08-2017

(04-08-2017, 9:51)Man09 a scris: Din cate am observat si tribuna a 2 a nu e uniforma in coltul cu ruinele sunt mai putine locuri arcada e mai joasa.
De asemenea la tribuna 1 mai au de pus cateva randuri de gradene in fata gradinitei pe locul acela gol apoi langa vine un rand de scari pe care vor cobori spectatorii.

Mie tribuna a II-a imi pare simetrica si te poti convinge de asta numarand randurile din fiecare capat al tribunei.
La tribuna I, da, mai trebuie sa completeze cu gradene in fata gradinitiei, acolo avansul e mai mic.

Si da, la cum se misca nu ii vad sa termine intr-un an.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 04-08-2017

Partea buna la noua varianta de acoperis e ca se muta presiunea de pe stalpii stadionului pe structura metalica ancorata pe fundatii din beton fiind mai rezistent.
De asemenea stalpii de nocturna vor fi mascati de grinzile de sustinere a acoperisului intrucat fundatiile de ancorare sunt in fata nocturnei iar acoperisul va acoperi si o mica parte din gazonul din spatele portilor unde vor face incalzirea fotbalistii.De asemenea banuiesc ca tabelele vor fi amplasate tot pe structura de sustinere a acoperisului astfel vor fi mascate gradinita si ruinele dinspre peluza Ared.Astea sunt plusurile noi variante.
Sunt curios unde vor fi amplasate bancile de rezerve pe video-ul de prezentare nu apar.
Astea sunt supozitiile mele dupa cum sunt amplasate fundatiile de sustinere a acoperisului ar trebui un punct de vedere de la un inginer de santier de la fata locului, e clar ca nu va iesi ca in proiect , la fel a fost si in cazul pasarelei peste Mures tot de Tehnodomus realizata.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Oli - 04-08-2017

Tempoul din zilele astea este mai scazut se si intelege si acum este cod rosu de canicula, chiar ii inteleg pe muncitori care stau toata ziua in caldura, Dar asta nu scuza cu nimic stadiul in care se afla lucrarile, aveau posibilitatea sa avanseze in zilele cand erau conditii bune de lucru.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 04-08-2017

Au avansat si atunci dar la bazinul de polo.
Tutankamon are grija sa nu dea mai mult decat poate duce firmei sale preferate probabil dupa stadion urmeaza Regenerarea Urbana,viitorul pod de pe Saguna etc.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 06-08-2017

Oare acoperisul va acoperi si trotuarul din fata primului rand de scaune? Mai vine prelungit si dincolo de arcada?
De tribuna a 2 a spun la peluze e clar ca va fi.
Ar fi utila mai multa transparenta iar firma si autoritatile sa ne prezinte o macheta cu noua forma de acoperis.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 09-08-2017

http://m.prosport.ro/sport-life/special/interviu-stadionul-arad-face-banii-orasului-primarul-gheorghe-falca-acuza-rafuieli-politice-primit-2016-finantare-cni-e-activata-bastion-primeste-bani-guvernarile-psd-reprezentantul-cni-versiune-16685072
Fara cuvinte...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 09-08-2017

(09-08-2017, 9:20)Man09 a scris: http://m.prosport.ro/sport-life/special/interviu-stadionul-arad-face-banii-orasului-primarul-gheorghe-falca-acuza-rafuieli-politice-primit-2016-finantare-cni-e-activata-bastion-primeste-bani-guvernarile-psd-reprezentantul-cni-versiune-16685072
Fara cuvinte...

Clar nu se va juca pe FR nici in 2018 dar la Falconetti ii convine,o sa aiba pe cine da vina pentru ca stadionul nu este functional....nu vedeti ca nici nu mai stie cand e termenul de finalizare ...si pana acum repeta obsesiv de fiecare data cand avea ocazia  mai 2018?!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - red11 - 09-08-2017

Anul viitor poate ca va fi gata Motoru!
Francisc Neumann tare mi-e frica ca va fi gata prin 2020.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 09-08-2017

Gunoiul asta n-a fost capabil sa rezorve anexele alea dinspre ARED, turnul e tot in picioare, nu mai vorbesc de gradinita. Nu va mai uitati in gura lui.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kapa - 09-08-2017

Se stie totusi capacitatea finala a stadionului, pentru ca deja vad mai multe variante de la 12 878 cat era initial la 12.500 e o diferenta mare pt. ca esti obligat sa acorzi 5% din capacitatea stadionului echipei vizitatoare asta inseamna ( vreo 600 si ceva de locuri in cazul nostru ) plus cateva locuri libere de tampon am putea totusi fi 12.000 de Aradeni la un meci al UTA -ei acasa sau Nu.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 09-08-2017

Nu va fi gata nici Motorul...Deșert acolo, uscaciuni... Mizerabila atitudine!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Triple H - 09-08-2017

(09-08-2017, 12:33)Kapa a scris: Se stie totusi capacitatea finala a stadionului, pentru ca deja vad mai multe variante de la 12 878 cat era initial la 12.500 e o diferenta mare pt. ca esti obligat sa acorzi 5% din capacitatea stadionului echipei vizitatoare asta inseamna ( vreo 600 si ceva de locuri in cazul nostru ) plus cateva locuri libere de tampon am putea totusi fi 12.000 de Aradeni la un meci al UTA -ei acasa sau Nu.

Capacitatea exacta o aflam cel mai sigur cand e finalizat, am observat si eu diferente de cateva sute de locuri, dar in fine..
Probabil 10.500 sau 11.000 maxim anticipez eu ca vom fi la un meci cu suporteri oaspeti. 12.000 de aradeni putem fi probabil doar in situatia in care suporterii oaspetilor lipsesc / nu isi anunta prezenta la meci.

@Referitor la interviul cu Falca din ProSport, l-am citit si eu, cea mai dezamagitoare afirmatie e asta de departe:

ProSport: Care este stadiul construcţiilor la stadionul din Arad?

Gheorghe Falcă, primarul Aradului: În grafic. Conform planurilor, trebuie finalizat în 2018. Nu mai ştiu ce lună.

" Nu mai stiu ce luna" - suna mai degraba a "anul viitor stiu ca trebe' dar mai stie draqu in ce luna era... egal, vedem... ca-n reclama, nu e panica man! "

Trist... sper totusi, subliniez totusi, sa finalizam Motorul, sa avem un stadion pus la punct, sa jucam naibii in ARAD (!!), cu un gazon bun (de iarba daca se poate, vezi la Chiajna ce aiurea e cu artificialu' ala, respectiv nu mai vreau mocirla si sa ne facem de rusine in direct la TV) , cu tribune si mai aproapiate de teren, si in caz de promovare sa putem juca acolo, sa nu mai fim prinsi cu pantalonii-n vine.

Cel mai prioritar in acest moment ar trebui sa fie/ramana finalizarea stadionului Motorul. Dar e greu cu alde Falconete...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - red11 - 09-08-2017

Si eu cred ca capacitatea exacta a stadionului se va afla dupa ce se va monta ultimul scaun. Vedem ce-o iesi  Big Grin . Arcul de sustinere al acoperisului tribunei a II-a a isit cum a iesit. Sa vedem restul. Nu va mai  faceti iluzii ca sa nu aveti deziluzii : )))


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kapa - 09-08-2017

Oricum am citit regulam federatiei privind desfasurarea meciurilor de fotbal din campionat si nu este prevazut niciunde ca trebuie lasata o zona libera de tampon sau sa nu ocupam toate locurile in afara de procentul de 5% ( rezervat echipei oaspete) deci se pot ocupa toate locurile. In meciurile din Cupele Europene se poate sa fie diferit.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - R-1946 - 09-08-2017

(09-08-2017, 19:22)red11 a scris: Si eu cred ca capacitatea exacta a stadionului se va afla dupa ce se va monta ultimul scaun. Vedem ce-o iesi  Big Grin . Arcul de sustinere al acoperisului tribunei a II-a a isit cum a iesit. Sa vedem restul. Nu va mai  faceti iluzii ca sa nu aveti deziluzii : )))

Nu inteleg ce vrei sa spui...a iesit cum a iesit...nu a iesit bine?..e defect?...sau nu-ti place tie?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - red11 - 09-08-2017

Pai nu prea ii ca in proiect Smile)). Si daca ma asez acolo-n colt la tribuna a2-a nu o sa vad aproape jumate din coregrafie, de exemplu...

Tare mi-e frica ca a intrat la apa


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - R-1946 - 10-08-2017

(09-08-2017, 23:30)red11 a scris: Pai nu prea ii ca in proiect Smile)). Si daca ma asez acolo-n colt la tribuna a2-a nu o sa vad aproape jumate din coregrafie, de exemplu...

Tare mi-e frica ca a intrat la apa

Daca era ca si in proiect,nu vedeai nici atat,pt ca stalpul de sustinere al arcului era mai aproape de coltul tribunei,daca tribuna era patratoasa gen Ploiesti,era mai grav.Din punctul meu de vedere,va iesii un stadion destul de frumos,mai aparte fata de altele,ai sa vezi.Singurul lucru de care sunt inca sceptic,este legat de copertajul tribunelor,care sper sa nu fie din panza.