Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 14-01-2018

Nu e deloc o prostie . Ar trebui sa trecem cumva peste lehamitea asta si dezgustul la adresa lor si sa ne gandim la ce modalitati de actiune ne-au mai ramas. O intalnire nu e chiar deloc o idee rea (nu doar pe tema stadioanelor ci si legat de viitorul clubului in general)


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 15-01-2018

Avem proiectul de buget pe 2018.In care sunt incluse stadionul FN, gazonul, modernizarea nocturnei, modernizare Motorul etc.
http://www.primariaarad.ro/proiecte.php
La secțiunea 1) repartizare excedent(200 de mil lei) sunt bugetate toate aceste lucrări logic ar trebui să urmeze licitatiile pt. obiectivele respective dar ca în fiecare an avem trecute doar investitiile nu și puse în practică.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 24-01-2018

Era vorba și un proiect de hotărâre de consiliu ca se va preda amplasamentul către CNI pt. A se putea lucra în paralel stie cineva s-a mai realizat această predare? Cu ocazia asta s-ar fi putut preda si studiul de fezabilitate făcut de primărie pt. Gazon pt. A se castiga timp.
Ps: Astăzi se lucra intens la tribuna 1.
https://www.google.ro/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.primariaarad.ro/download/OrdineZi/oz29092017/9%2520PH%2520din%252029_09_2017_nr_345%2520CNI%2520Stadion%2520UTA.pdf&ved=2ahUKEwiZl8DohO_YAhVGCSwKHTtpCzAQFjACegQIChAB&usg=AOvVaw1nv2sAfkEuGAK48-KxVqLz
În link proiectul de hotărâre privind predarea însă nu stiu daca a fost și adoptat.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 24-01-2018

Ceva poze Man9 ai facut?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 24-01-2018

Nu ca am trecut în grabă. Se turna ciment la plafonul hotelului la care mai e de ridicat 1 nivel și se cofrau părțile laterale tribunei 1 pt. coloanele ce leagă stâlpii pe care se vor monta ultimele prefabricate ale tribunei din zonele laterale.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 26-01-2018

Stadiu lucrari, 25.01.2017,
Dupa cum va spunea si Man09 mai sus, se lucreaza la etajul I al tribunei oficiale si la partile laterale ale tribunei I.

Tribuna I, vedere dinspre Colonia UTA:
[Imagine: bptq5uf.jpg]

Tribuna I, vedere dinspre Policlinica AS:
[Imagine: EVaYehi.jpg]

Tribuna I, accesul subteran la Hotel, tribuna I si tribuna oficiala. Se poate intra chiar cu autocarul aici:
[Imagine: y4aKTh0.jpg]

Tribuna I, vedere din stadion:
[Imagine: eoUlLIV.jpg]

Peluza Sud:
[Imagine: Qs55BrX.jpg]

Tribuna a II-a:
[Imagine: aqPZ3hV.jpg]

Peluza Nord:
[Imagine: pSzweQC.jpg?1]

Dupa cum vedeti mai este mult de lucru, ritmul e anemic. Nicio sansa sa fie gata mai repede de 2020 dupa cum deduc eu ca se si doreste din partea primarului.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 26-01-2018

La tribuna 1 tocmai asta este scopul ,sa se intre cu autocarul pana sub tribuna ,va fi parcare acolo pentru vestiare.Mai este mult de lucru,si vad ca nu s-au tinut deloc de graficul transmis de Ignat....turnul este tot acolo,arcul de cerc de la peluza nord nu este montat ,si nici macar nu au fost in stare sa demoleze cresa si popicaria ca ziceau ca o vor face in regie proprie.
Deloc de apreciat mizeria din santier ,o firma serioasa nu lucreaza asa ,i-as invita pe cei de la Tehnodomus sa vada cum lucreaza cei de la UMB pe lotul de autostrada Ilia-Soimus....


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 26-01-2018

Stiu ca asta e scopul, ziceam doar pentru cei ce nu au urmarit indeaproape evolutia lucrarilor.
Mizeria ca mizeria insa si calitatea prefabricatelor facute de ei in atelerieul propriu lasa de dorit, uitati-va la gradenele alea de beton cat sunt de strambe.

Cat despre promisiunule lui Ignat, totul e apa de ploaie pentru fraieri si naivi. Nu dau doi bani pe ce promite.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - D10S - 26-01-2018

cand o sa fie gata va fi unul din stadioanele foarte frumoase ale Romaniei, un mini-Velodrome. ca design este, din punctul meu de vedere, mai frumos ca stadionul din Ploiesti si Tg Jiu. si chiar daca este mult mai mic parca-mi place mai mult chiar si in comparatie cu Cluj Arena sau Arena Nationala, e mai cochet. pacat ca se taraganeaza lucrarile, chiar o sa fie un stadion foarte frumos.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Robi - 26-01-2018

In urma cu aproximativ doua saptamani am fost la stadion si l-am intrabat pe inginerul de acolo daca peste aceasta placa (atunci lucrau la armatura) vine un nou etaj, mi-a spus ca nu! Se vor prelungi acei stalpi  si peste acesti stalpi o sa fie montat direct acoperisul (se vad in poze, acum au cam 1 m lungime si sunt in mijloc ca niste sine de metal, nu sunt ca ceilalti care au armatura doar din fier striat). Intre acoperis si acest etaj a spus ca vor fi amenajate diverse facilitate pentru televiziuni!  Acum doua zile am fost  din nou la stadion si  un muncitor de acolo mi-a spus acelasi lucru, nu mai vine alt etaj peste acesta!  Daca va uitati pe proiect, in spatele tribune I sunt trei nivele , din ce se vede in pozele  urcate de Kidu  si din ce spun cei de pe santier, pana la urma vor fi doar doua!  Inseamna ca proiectul a intrat la apa!  Vad ca au cofrat si balustrada din interior, ar mai fi stalpi de cofrat si de turnat, colturile tribunei I de finalizat (gradenele se afla pe gazon), langa policlinica se afla rampa de acces la tibuna I, acolo ar mai fi de cofrat si de turnat balustrada  si de finalizat cateva trepte in partea de jos a rampei,  ar mai fi de montat structura metalica la peluza N si tribuna I, astea vin de la tm si probabil vor fi montate  ambele  dupa ce finalizeaza structura de la tribuna I.  In proiect tribuna I are in total 12-13 randuri de scaune,  vad ca aici au respectat proiectul, daca numaram gradenele .  Cred ca doar etajul  acela din spate a intrat la apa dupa spusele celor de pe santier!  In proiect se vede cum  acoperisul depaseste turnul  care urmeaza sa fie demontat, daca ne uitam acum pe poze se vede cum cu acest nivel nu are cum sa depaseasca acoperisul  turnul, inseamna ca s-a taiat din proiect un etaj ca sa fie finalizat mai repede si ca sa faca economie la bani, falca se tot plangea de acei 2,5 milioane de euro de la CNI. Falca se lauda la Florin Manea  ca pana in iunie  stadionul  e gata ( probabil nu a spus anul). Pana in iunie probabil finalizeaza  tot ce e legat de structura, restul nu se stie cand…
Pe motorul e aceeasi bataie de joc, totul e la fel ca in toamna!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 26-01-2018

Ignat a fost in concediu de cand am vb cu el anul trecut . Am inteles ca s-a intors saptamana trecuta din concediu si a vb cu Meszar . Eu unul nu l-am mai sunat . Verbal ati vazut si in presa , motorul se lauda in continuare ca il gata in martie si Neuman in iunie. Meszar in continuare sustine ca sunt minciuni iar parerea lui e ca motorul va fi maxim gata prin aprilie , mai, iar Neuman nici vorba anul asta , si ca fie sunt vorbiti cu falca sa ne dea prosteala si o tin una buna cu "anul asta sunt gata amandoua" si ne mint in fata cu un tupeu ordinar , fie il mint si pe el si nu vor sa recunoasca ca sunt incapabili si continua sa avanseze aceleasi termene probabil pana la expirarea acestora (vezi precum termenele avansate catre noi cu decembrie si ianuarie pt motorul si Neuman).

Despre calitatea lucrarilor din Arad e suficient sa ne uitam in jurul nostru si cred ca avem sute sau mii de exemple care ne pot da o idee cam la ce sa ne asteptam si in cazul stadioanelor


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 26-01-2018

Personal nu cred ca vom avea probleme de tipul Ilie Oană din Ploiesti. https://youtu.be/1OzplD5L0mo
https://youtu.be/op7QgNeKLB0
Calitatea lucrărilor nu as critica-o având în vedere bugetul construcției și faptul că este prima lucrare de acest gen pt. Tehnodomus ba chiar aș lauda accentul pus pe calitatea fundatiilor pe cantitatea uriașă de beton turnată pe turnarea de socluri mari pe lateralele peluzelor și pe interconectarea tuturor stâlpilor atât la nivelul solului cât și la ultimul nivel de gradene s-a turnat beton de parcă construcția trebuie să reziste la cutremure de 9 pe Richter, de asemenea structura acoperișului este foarte bine ancorată în sol prin arcadele principale, cred ca accentul s-a pus pe trăinicia lucrării dacă vechiul stadion a rezistat 60 de ani și acesta ar trebui să reziste minim la fel.
Lupaș spunea că sa ajuns la un consens putere opoziție în CLM ca în toamna stadionul să fie gata, de asemenea primarul spunea ca primaria merge în paralel cu CNI cu propriile licitații pt. Restul de lucrări în caz că CNI va tergiversa.
Nici eu nu cred în acest termen din toamna în cel mai optimist caz primăvara-vara 2019.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 26-01-2018

Daca ce spune Robi e adevarat defapt au taiat 2 etaje. Eu pe proiect vad 3 nivele dinpre interiorul stadionului de la tribuna si 4 de afara din fata stadionului. Macar de ar face un skydeck pe interior.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Robi - 26-01-2018

Man09, la noi o sa fie acoperit cu tabla, nu cu prelata! nu vor fi probleme cu zapada!
adymax, am scris exact ce mi-a spus acel inginer (sigur era inginer, dupa ce am vorbit cu el si a plecat, mi-a confirmat un muncitor de acolo ca e inginer), zilele trecute am auzit aceeasi varianta legata de etaj!
Cei care aveti drum pe acolo puteti sa intrebati si voi, sau sa asteptam sa vedem daca construiesc alt etaj sau prelungesc doar acei stalpi si monteaza structura metalica!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 26-01-2018

În lista propusă spre finanțare a CNI apare și formularea,, Extindere tribuna 1 (nivel 2) nu stiu la ce se referă posibil pt. Acele facilități pt.televiziuni.
Nu m-as mira pe acoperișul oficialei pe viitor să răsară o terasă ca la mall.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 26-01-2018

Man09, nu sunt de acord cu tine. Daca tu iti construiesti o casa si zidarul vine si iti spune: eu sunt baiat bun dar e prima casa pe care o fac asa ca nu imi comenta daca nu iti ies peretii drepti sau tencuiala nu e plana, zi-mi ca nu il bagi in p**** ma-sii?

Revenind la Francisc Neumann, pretul nu e mare dar nici mic. A mai crescut ulterior cu vreo doua milioane jumate de euro daca nu mai mult. In plus de asta nu puteau sa ceara la fel ca si altii care au ceva in spate in domeniul asta.

Cat despre betoane, nu sunt eu strucurist si nici inginer constructor insa bunul simt tehnic imi spune ca impreuna cu arhitectul au supradimensionat totul pentru ca nu erau siguri pe ei. Nu sunt primii si nici ultimii si cam asa se lucreaza in Romania insa la aspectul asta nu ma pot plange ca s-au zgarcit.

Daca vine un cutremur in Arad de 10 grade pe scara Richter, o sa mai ramana in picioare blocurile Z-26, Z-27, Z-28 si stadionul. Restul o fi tot moloz.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 27-01-2018

Nu vad unde o sa mai faca hotelul daca au disparut 2 etaje. Oricum era utopic ca primarie sa administreze un hotel.

Cu privire la intrarea autocarului sub tribuna, ar trebui sa fie o intrare si o iesire sa treaca autobuzul pe acolo, din proiect nu vad sa fie doua, spre policlinica nu e loc ca acolo e calea pietonala de access.

[Imagine: Stadion_UTA_exterior_Trb1.jpg]

[Imagine: Stadion_UTA_interior_Trb1_vip.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 27-01-2018

Adymax ideea era ca autocarul să dea cu spatele să intre sub tribună dar nu stiu cat e de posibil având în vedere lățimea străzii Frații Neuman și ca în zilele cu meci vor fi plin de mașini parcate pe strada, probabil autocarul va opri paralel cu intrarea.
Iar hotelul era binevenit pt. Jucătorii clubului, juniori cantonamente la stadion etc.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cristi_Arad - 27-01-2018

Hotelul era binevenit si pentru jucatorii echielor oaspete care fac deplasarea cu o zi inaintea meciului. Putea fi o afacere care mai amortiza investitia, sau poate s-ar fi putut creea un cadru legal ca acei bani sa fie redirectinoati catre bugetului pe care primaria il aloca clubului anual.
Dar e fantastic cum la noi toate proiectele intra la apa, dar bugetul alocat pt ele creste insa fara vreo explicatia data cuiva.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 27-01-2018

Eu zic ca vorbim supozitii,nu cred ca s a taiat nici un hotel,doar spatiul dintre copertina si ultimul etaj construit, s a mutat pe proiectul CNI