Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - R-1946 - 02-02-2018

S-a inceput la urmatorul etaj...eram in trecere...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 03-02-2018

(02-02-2018, 18:51)R-1946 a scris: S-a inceput la urmatorul etaj...eram in trecere...

Ce anume s-a inceput?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Paul0 - 03-02-2018

Stalpii aia au aparut cam de o saptamana. Cum a zis R-1946, s-a inceput dar cred ca nu ce trebuie. Mie imi par a fi stalpi de sustinere a acoperisului, nu de inca un nivel. Arata ca un de arc de cerc. Si daca e asa chiar e bataie de joc. Ma gandesc ca s-au facut asa rapid pentru ca pana sa isi dea seama cineva sa fie prea tarziu, "acuma vrei sa ii dau jos?" ceva de genul..

[Imagine: 302xd7t.jpg]
[Imagine: 2qa8iz5.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cristi_Arad - 03-02-2018

Asa-i, mai mult ca sigur aia sunt stalpii de sustinere a arcadei...dar ghici ce? Mai e loc sub ei de o cascarabeta mica unde se va putea vinde langos cu cico. Astfel ni se va spune ca totusi s-au facut 3 nivele, iar la al patrulea s-a renuntat din cauza PSD-ului.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Crishu - 03-02-2018

[Imagine: maxresdefault.jpg]

Seamana , dar nu rasare.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 03-02-2018

Comparand cele doua poze se pare ca 2 nivele s-au evaporat.....


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 03-02-2018

Parterul pare mai înalt decât în pozele de prezentare deoarece conține și demisol unde vor fi vestiarele probabil, sub acoperiș probabil ar trebui să vină CNI-ul cu facilitatile pt. Televiziuni(cabină comentatori,masa presei, studio TV, platforme cameramani) etc. Atunci ar rămâne doar 1 etaj lipsa. Nu știm cât înseamnă ăsta în mp efectivi poate să renunțat la restaurant sau altceva de obicei la noi aceste filmulețe de prezentare sunt mai mult schite nici pasarela peste Mureș nu a ieșit ca în poze. Oricum ar fi proiectul acum e prea târziu sa fie modificat, trebuia prezentat publicului la demararea lucrărilor pe site-ul primăriei sau al firmei constructoare.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 03-02-2018

Da, comparand pozele se pare ca s-au mai taiat 2 nivele, macar de ar fi iesit cu un comunicat dar inca odata ne arata cat sunt de *profesionisti*...
Cat despre lucrari, muncitorii lucreaza saracii de ei, maxim 5-6 daca sunt, mai vre-o 2 ani si e gata!!!!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 05-02-2018

Nu se pare, sigur au taiat 2 nivele. Dar cum aradeanul se multumeste cu orice nu o sa conteze, conteaza ca se face ceva si ca o sa fie un stadion de 12 500 de locuri daca si alea o sa fie respectate.

Daca tot au taia 2 etaje sa castige spatiu putea sa modifice proiectul si in loc de intrarea subterana pt autovehicule putea sa inchida acolo sa mai faca un etaj unde purea fi muzeu, magazin de prezentare etc. Asa garantez ca multe din cele anuntate initial se vor taia din lipsa de spatiu.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 05-02-2018

S-a renuntat la hotel pararea mea. Dar nu m-ar mira faptul ca asa a fost proiectul de la inceput, si nu ce ni s-a aratat pe net! Oricum, concluzia e clara...FMM ghita!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Robi - 06-02-2018

Dupa parerea mea s-a reunntat la un etaj si nu la doua . Posibil sa se renunte acum la restaurant si sa fie acolo hotelul.  Proiectul  a suferit modificari fata de ce e pe acel video, acolo pare  fara subsol, Man09 a vazut bine. Proiectul nu avea 3 etaje, erau doar doua.  Fata de planul care il vedem la stadion, grinda aia pe orizontala (cu verde) nu este  si aia cred ca a derutat, crezand ca sunt trei nivele.
 
Man09, a spus la un moment dat de un etaj suplimentar,  planul care il vedem la stadion poate e facut  cu etajul suplimentar  si el nu a fost aprobat, sau peste  ce se vede pe plansa de la stadion trebuia sa fie un etaj suplimentar? Asta ar fi insemnat  3 nivele.  Cred ca de la inceput acel etaj suplimentar  era cu semnul intrebarii si pana la urma s-a renuntat la el, din lipsa de bani sau din alte motive, acei bani fiind directionati spre gazon si nocturna suplimentara.  Acum intre acoperis si SKY BAR  undefinedsunt cam 5 m, suficient pentru facilitatile care vor fi pt televiziuni. Liftul o sa fie prelungit ( asa cum era si pe planul cu 2 etaje) pentru a asigura urcarea la Sky Bar si pentru accesul la cei care vor transmite meciurile.  Asa vad eu acum stadionul, oricum ar trebui sa ne spuna cineva oficial cum sta treaba cu acel etaj suplimentar (sau nu) si de ce nu a mai fost facut.

[img][Imagine: 2mza1so.jpg][/img]

[Imagine: nyw6s8.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Robi - 06-02-2018

Dupa parerea mea s-a reunntat la un etaj si nu la doua . Posibil sa se renunte acum la restaurant si sa fie acolo hotelul.  Proiectul  a suferit modificari fata de ce e pe acel video, acolo pare  fara subsol, Man09 a vazut bine. Proiectul nu avea 3 etaje, erau doar doua.  Fata de planul care il vedem la stadion, grinda aia pe orizontala (cu verde) nu este  si aia cred ca a derutat, crezand ca sunt trei nivele.

Man09, a spus la un moment dat de un etaj suplimentar,  planul care il vedem la stadion poate e facut  cu etajul suplimentar  si el nu a fost aprobat, sau peste  ce se vede pe plansa de la stadion trebuia sa fie un etaj suplimentar? Asta ar fi insemnat  3 nivele.  Cred ca de la inceput acel etaj suplimentar  era cu semnul intrebarii si pana la urma s-a renuntat la el, din lipsa de bani sau din alte motive, acei bani fiind directionati spre gazon si nocturna suplimentara.  Acum intre acoperis si SKY BAR   sunt cam 5 m, suficient pentru facilitatile care vor fi pt televiziuni. Liftul o sa fie prelungit ( asa cum era si pe planul cu 2 etaje) pentru a asigura urcarea la Sky Bar si pentru accesul la cei care vor transmite meciurile.  Asa vad eu acum stadionul, oricum ar trebui sa ne spuna cineva oficial cum sta treaba cu acel etaj suplimentar (sau nu) si de ce nu a mai fost facut.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 06-02-2018

Lipsesc 2 etaje, si la Skybar e etaj doar ca spre A Vlaicu e terasa/balconul. Daca te uiti din interiorul stadionului pe filmulet se vad clar 3 etaje, acum e doar un etaj cel indicat de tine.

[Imagine: UTA_Arad_Comparation.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Crishu - 06-02-2018

Adi , unde ai nr 2 ii o simpla delimitare intre nivele, la nivel estetic, asadar doar 1 nivel dispare din peisaj. Sunt curios cum vor schimba datele problemei tinand cont ca acoperisul si tot a fost planuit la o anumita cota.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Paul0 - 06-02-2018

Adymax are dreptate. Robi am modificat putin schita facuta de tine. In exterior par doua dar sunt 3 nivele. Acum e construit nivel 1 inclusiv. Posibil ca proiectul care nu l-a vazut nimeni sa nu includa aceste nivele. Noi discutam doar pe acel clip de prezentare care este si in presa.sau tabla din fata stadionului.
[Imagine: qrhqp3.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 06-02-2018

Proiectul a fost modificat din ziua în care am descoperit alt tip de acoperiș. Din poze la trib 1 par 2 clădiri alipite în realitate e una singură+ subsol de asemenea turnurile pe lateralele trib 1 nu erau și nu știm ce sunt tot lifturi s-au scări. Loc exista suficient sub acoperiș și pt. Skybar și pt televiziuni bani să fie să se poată construi.
Iar oficiala nu e obligatoriu să fie separată se poate delimita un spațiu la trib 1 cu scaune vip ca premier League atunci se pot păstra camerele de hotel cu vedere înspre teren, oricum era vorba de 23 de locuri de cazare adică vreo 12 camere duble care nu ocupă exagerat de mult spațiu așadar dacă se dorește se poate găsi loc pt hotel.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Robi - 06-02-2018

Paul, nivelul notat de tine cu 3 se poate realiza, nu e sigur ca s-a anultat, acolo e spatiul intre acoperis si nivelul actual (1) care se poate compartimenta.
Adymax, cred ca are dreptate Crishu, unde ai notat nivelul 2, vazut din interiorul stadionului, e doar o delimitare de nivele.
Sunt curios ce era cu acel etaj suplimentar despre care se discuta, planul care il vedem la stadion contine acel etaj suplimentar? Sau peste ce se vede pe acel panou trebuia sa apara un etaj suplimentar? Am spus si mai sus, cred ca acel etaj a fost de la inceput cu semnul intrebarii si poate etajul ala lipseste. Planul a suferit modificari, incepand cu arcada din metal, acoperis din tabla, plus acele doua turnuri pe lateral, subsolul. Am inteles ca muzeul este  "prevazut undeva pe jos".


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cristi_Arad - 06-02-2018

In poza urcata de Paul0, intre nivelul 0 si nivelul 1, acolo ce ar trebui sa fie defapt? Par doar niste piloni de sustinere pentru nivelele superioare 2 (restaurant) si 3 (hotel) care au exact inaltimea unui nivel. Nici in filumetul cu proiectul nu e precizat ce ar trebui sa fie acolo. Poate ca s-a renuntat la inaltarea excesiva a constructiei si au coborat mai jos nivelele 2 si 3. Daca e asa si se vor pastra atat hotel-ul, restaurantul si Skybar-ul atunci nu ar fi o tragedie. Oricum la cum arata in filmulet, arcada metalica de la tribuna I ar fi avut o inaltime extrem de mare...nu stiu cum ar fi montat-o.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Old UlTrA - 06-02-2018

Azi se legau stilpi din fata pentru urmatorul etaj


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 09-02-2018

S-au votat (IN SFARSIT) studiile de fezabilitate pt lucrarile suplimentare la stadion (gazon, nocturna,etc) . Nu are sens sa vorbim de avioanele cu finalizare 2018 in care inca mai persista primaria , dar probabil ca undeva cand ne vom apropia de termenele anuntate initial (iunie-septembrie) vor iesi si vor da vina pe "guvernul psd" si gata , au rezolvat problema.

http://www.aradon.ro/clm-isi-asuma-lucrarile-ce-ar-trebui-realizate-de-cni-la-stadionul-uta/1982548

Aleșii locali municipali au aprobat, în ultima ședință de consiliu, cu unanimitate de voturi, două proiecte de hotărâre vizând Stadionul UTA. E vorba de documentaţia tehnico-economică faza DALI şi indicatorii tehnico-economici pentru obiectivul de investiţie „Modernizare instalaţie de nocturnă şi alimentare cu energie electrică la Stadionul UTA” şi documentaţia Studiului de Fezabilitate revizuit pentru obiectivul de investiţie „Lucrări de amenajare gazon, instalaţie de încălzire şi instalaţie irigare Stadionul UTA”. Sunt tocmai lucrările pe care Compania Naţională de Investiţii s-a angajat să le finanţeze…

În locul CNI…
Imediat după momentul votului, primarul Gheorghe Falcă le-a mulţumit tuturor consilierilor, arătând că votul lor „confirmă neîncrederea faţă de Compania Naţională de Investiţii care trebuia să realizeze acest obiectiv. Şi, dacă până la acest moment, dânşii nu au aceste studii aprobate, e greu de crezut că în vară o să avem gazon de la Compania Naţională de Investiţii. Totuşi, paşii pe care îi facem noi ca să nu rămânem de căruţă din cauza nepunerii în practică a proiectului de 2,5 milioane de euro semnat de Primărie şi CNI, arată de fapt că în România nu contează că ai un contract. Dacă ai un guvern care nu vrea să îl pună în practică, nu îl pune. De aceea noi am făcut aceste documentaţii, să dăm drumul la lucrări pe banii noştri, pentru că nu avem încredere în Guvernul României. Mă bucur că şi consilierii PSD nu au această încredere” – a punctat primarul Gheorghe Falcă în plenul CLM.

Contre
Social-democratul Beniamin Vărcuş a intervenit, şi el, pe subiect, subliniind că „cei de la CNI ne-au spus clar: Primăria trebuie să termine lucrările, să predea către CNI acest lucru, după care CNI va face demersurile necesare. Sunt două lucruri diferite” – a opinat Vărcuş, acuzându-l pe primar că „aruncă pisica moartă” în curtea PSD „deşi această pisică nu este a noastră”.

„Daţi-mi, vă rog, articolul din legea achiziţiilor care să susţină afirmaţia dumneavoastră!” – i-a cerut primarul lui Beniamin Vărcuş, sugerând de fapt că acest articol de lege nu există. „Nu este adevărat ce v-au spus cei de la CNI. V-au minţit. Şi nu ne finanţează…” – a conchis Gheorghe Falcă.

Nocturna: 6,5 milioane lei
Potrivit Municipalităţii, investiţia în modernizarea instalaţiei de nocturnă şi alimentare cu energie electrică la Stadionul UTA se ridică la 6.576.448 de lei cu TVA, finanţarea urmând a fi asigurată din fonduri ale bugetului general şi alte surse atrase în condiţiile legii. Durata de realizare a investiţiei este de nouă luni.

„Instalaţia de iluminat nocturn a vechiului stadion fiind realizată în anul 2008 în

conformitate cu Regulamentul UEFA – ediţia 2006 este uzată tehnic şi moral şi nu mai corespunde cerinţelor actuale ale standardelor UEFA şi FRF. Deoarece construirea Stadionului UTA se desfăşoară pe vechiul amplasament al stadionului, instalaţia de nocturnă este scoasă din funcţiune iar instalatia electrică de alimentare a sistemului de iluminat nocturn existent este dezafectată în cea mai mare parte. Având în vedere că noua construcţie a stadionului UTA s-a grevat pe existenţa celor 4 stâlpi care au făcut parte din vechiul sistem de iluminat nocturn se impune utilizarea acestora şi în cadrul noului sistem de iluminat nocturn. Municipiul Arad doreşte modernizarea întregului Stadion UTA astfel încât să se asigure respectarea integrală a condiţiilor impuse de standardul UEFA 4 cu privire la omologarea stadioanelor pentru disputarea meciurilor naţionale şi internaţionale de fotbal, televizate. Din acest motiv, s-a propus și aprobat, finanțarea întocmirii unei documentații – faza D.A.L.I – Modernizare instalaţie de nocturnă şi alimentare cu energie electrică la Stadionul UTA” – se arată în expunerea de motive care a însoţit proiectul de hotărâre CLM.

Gazonul, în şase luni
Lucrările de amenajare a gazonului, instalaţia de încălzire şi instalaţia de irigare a Stadionului UTA ar urma să coste 4.675.988 lei (inclusiv TVA). Potrivit Municipalităţii, durata de realizare a investiţiei este de şase luni.

„În momentul de faţă gazonul terenului de fotbal nu mai corespunde exigenţelor prezente de desfăşurare a competiţiilor sportive. Prin prezentul studiu se propune amenajarea unei suprafeţe totale de 9.840 mp constând în suprafaţă de joc, suprafaţă tehnică pentru încălzirea jucătorilor şi spaţiu tehnic ce conţine dotările necesare sistemelor de irigare, încălzire şi drenaj sub terenul de joc. Lucrările propuse presupun: decopertare, platformă de fundare, drenaj, sistem de irigare, agregate drenante, platformă bănci de rezervă, rigole, jgheab betonat cablaje electrice, încălzire electrică, borduri, gazon artificial perimetral, mediu de creştere gazon, amendamente, montare covor de gazon de fotbal, marcaje, achiziţie echipamente. Prin realizarea acestei investiţii se va obţine un gazon care să poată găzdui competiţii de fotbal din divizia A şi meciuri internaţionale, normele de proiectare respecta instrucţiunile FIFA, UEFA şi FRF” – se arată în expunerea de motive a proiectului de hotărâre CLM.