Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 22-08-2019

La interior se lucreaza ceva?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Giuliano - 22-08-2019

Nu mai are rost să întrebați de interior. Așa cum SCU a informat acum trei săptămâni, tot ce mai trebuie făcut la stadion în afară de scaune (excepție tribuna I), gazon și nocturnă, face obiectul unei noi licitații. Care nici măcar nu a fost demarată. Procedurile după demararea licitației durează aproximativ trei luni. Abia după aia, în cazul fericit că nu sunt contestații, vom putea vedea efectiv lucru la tribuna I. Dar repet, în condițiile în care jegurile de la primărie nici măcar n-au dat drumul licitației, va mai trece enorm de multă apă pe Mureș până se va lucra la tribuna I, interioare etc. Sper că măcar acuma e clar cum stăm. Nu de alta dar am impresia că oricât ne-am agita unii dintre noi să oferim imaginea reală, continuăm încă să așteptăm ”nu știu ce” din partea primăriei. Poate de aceea suntem și așa ușor de prostit și atât de greu de urnit când e vorba de revoltă.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 22-08-2019

Din pacate Giuli, asa este Sad Degeaba scriem aici, dam comunicate in care explicam cu lux de amanunte ce am discutat si cu cine, care e stadiul lucrarilor sau faptul ca avem doar certitudinea ca SIGUR nu e gata stadionul anul asta si, sper ca nu va fi cazul dar la cum ii vad, poate nici la anul.......si tot mai se bucura unii ca vad 3 scaune montate aiurea in tramvai sau intrebari de genul celei de mai sus.

Nu oameni buni, nu lucreaza nimeni la stadion. Se va face probabil o noua licitatie, care nici macar nu exista momentan daramite sa avem vreun castigator, nu mai vb de termene. Sa fie liniste, sa ii lasam sa lucreze in pace zic. Pacat de echipa asta care nu va apuca sa joace pe noul stadion cu falca&co. Da stiu, ce vina are falca, oricum altii nu avem mai buni, asta macar a facut ceva, a furat dar a si facut, etc, etc.

Macar anul asta ne putem bucura de fotbalul jucat de echipa, ca sa inchei intr-o nota pozitiva


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cristi_Arad - 23-08-2019

Imi cer scuze ca ma bag ca musca in lapte, dar din ultimele 2 postari inteleg ca parca ar fi de vina si restul naivilor pentru situatia actuala a stadionului ca stau cu mana in san si nu fac nimic.
Credeti ca daca ne-am aduna maine vreo 3000 in fata primariei si am si sparge vreo 3 geamuri, am avea stadionu la cheie pana in Aprilie anul viitor?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - joker - 23-08-2019

Tocmai de aia întrebam dacă s-a lucrat ceva in interior n atâția ani pentru ca montarea scaunelor nu reprezintă absolut nimic. Nu înțeleg rostul montării lor acum ca sa stea bătute de soare,ploaie zăpada etc.In cel mai bun caz va fi finalizat pe următoarele alegeri ca sa fie aruncat praf in ochi pentru voturi, da deja nu ar fi o surpriza sa nu îl finalizeze nici măcar atunci.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 23-08-2019

(23-08-2019, 8:07)joker a scris: Tocmai de aia întrebam dacă s-a lucrat ceva in interior n atâția ani pentru ca montarea scaunelor nu reprezintă absolut nimic. Nu înțeleg rostul montării lor acum ca sa stea bătute de soare,ploaie zăpada etc.In cel mai bun caz va fi finalizat pe următoarele alegeri ca sa fie aruncat praf in ochi pentru voturi, da deja nu ar fi o surpriza sa nu îl finalizeze nici măcar atunci.

Legat de scaune , partea proasta este ca din nu stiu ce motiv au luat foliile jos de pe ele ,deja toate sunt pline de praf. Daca cineva citeste acest forum din partea administratie sau chiar domnul Balan, sa trimita pe cineva sa puna husele de plastic pe acele scaune, este chiar pacat sa stea asa fara foliile de protectie pana cand stadionul va fi inaugurat.Pe de alta parte Bibart a declarat zielele trecute ca daca el nu termina stadionul anul viitor ( din moment ce  a spus el , ma gandesc ca se referea pana la finalul mandatului sau , asta fiind undeva in mai -iunie) se va imbraca in mos craciun , dar daca il termina se vor imbraca cei care circotesc acum?!?Smile))) , asta ca o replica la un cetatean care ii reprosa ca nu se avanseaza la stadion....Smile))))


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Giuliano - 23-08-2019

Și noi ar trebui să țopăim de fericire la anul că va fi gata la trei ani de la termenul inițial?! Idioțenia ăstora e nemăsurată! Altfel, aș fi tentat să-i cumpăr de pe acum un costum lui Bibarț; dar nu de Moș Crăciun ci de Pinocchio.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 24-08-2019

Nici o sansa să-l dea la cheie(inchis pe exterior,parcare la sol sau etajata,inchis colțuri,amenajări interioare,dotări,instalații aici includ si centralele termice pt fiecare corp de clădire in parte pt apa calda si calorifere) până la alegeri.
Poate sa se îmbrace în moș Crăciun de pe acum.
Pe de altă parte au pus poze noi cei de la Rulouri de gazon.
https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=2749032278442641&id=878760548803166


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 28-08-2019

Parcarea la sol si zona din jurul stadionului nu cred ca intra in obiectul licitatiei.Cred ca o vor face pe intretinere( spunea ieri Bibart la Radio Arad ca trebuie sa se apuce de ea) avand din vedere ca n-ai nevoie de proiect tehnic pentru asa ceva avand in vedere complexitatea scazuta) .Desi le-am sugerat (avand in vedere ca se laudau ca le-au ramas bani in urma licitatiei de la proiectul de regenerare urbana si vreau sa faca inca cateva fast park-uri in cartiere ) , sa faca in loc de o parcare la sol, o parcare supraetajata in spate la tribuna a doua ( in loc de 200 si ceva de locuri , sa fie 400 si ceva de locuri),dar....


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - diangelis - 29-08-2019

Astazi se lucra la peluza dinspre Calea Aurel Vlaicu, se montau scaune..


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 29-08-2019

(29-08-2019, 18:08)diangelis a scris: Astazi se lucra la peluza dinspre Calea Aurel Vlaicu, se montau scaune..

Se monteaza si  fasiile de gazon sintetic in  zonele in care s -a asfaltat saptamana trecuta.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - diangelis - 29-08-2019

(29-08-2019, 19:35)psv a scris:
(29-08-2019, 18:08)diangelis a scris: Astazi se lucra la peluza dinspre Calea Aurel Vlaicu, se montau scaune..

Se monteaza si  fasiile de gazon sintetic in  zonele in care s -a asfaltat saptamana trecuta.

Am vazut duba celor de la ,,rulouri de gazon" (original nume..), dar nu aveam idee ce lucrau


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - diangelis - 29-08-2019

Las aici pozele de pe pagina de facebook ,,Rulouri de Gazon"


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 30-08-2019

La nocturnă vad ca nu se mai lucrează nimic.
Mai intra scaune si in peluza catre Ared mai este un rand jos care poate fi umplut plus ca scarile de acces pe mijloc sau facut putin cam late mai se castigau niste locuri dar daca asa sa proiectat inseamna ca atat de late trebuie pt a se realiza fluxul de evacuare rapida, sunt curios care va fi capacitate finală ultima oara se vorbea de 11.600 de locuri.
Parcarea poate o va face Porr dar nu pot până nu demolează clădirile părăginite si turnul care sta chiar in calea de intrare a liftului catre urcare la hotel acolo mai trebuie turnate scări de beton dar nu este loc de turn si izolată clădirea cu polistiren.
La partea din față a tribunelor se poate alege in loc de balustrade panouri plexiglass ca la Cluj Arena chiar si sus in spate se poate securiza cu plexiglass e mai sigur transparent si nu blochează imaginea catre teren.
De asemenea pe turnurile de la trib 1 stanga si dreapta unde sunt scări și lift pt a se urca la oficială se pot monta 2 ecrane mari Led pt reclame video ale sponsorilor.
Plus ca in spatele porților de fotbal fiind aproape de peluze cred ca trebuie montate plasele acelea înalte sa nu loveasca cu mingea spectatorii sau sa se arunce cu obiecte din tribune nu stiu daca sunt obligatorii de la UEFA sau nu ca nu sunt pe toate stadioanelor.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 30-08-2019

La fel sus unde e etajul pt presa se poate amenaja un bar/restaurant loc e suficient e si priveliștea catre Aurel Vlaicu.
Iar deasupra etajului presei unde e pe schelet metalic se mai poate amenaja un etaj tehnic până chiar sub acoperis pt cameramani sau ce mai e nevoie.
De asemenea in colțuri daca le închid se pot folosi ca si magazii pt utilaje sau studio tv cu vedere catre teren pt transmisiunile de inainte si dupa meci.
Dacă vrem să joace si nationala mare nu se poate fără studio tv si parcare mai mare altfel nu aprobă UEFA.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - PCC - 30-08-2019

Au inceput sa lucreze de ieri la nocturna de pe arcade.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 30-08-2019

(30-08-2019, 6:10)PCC a scris: Au inceput sa lucreze de ieri la nocturna de pe arcade.

Da, de aia se vede nacela aia acolo.Incerc sa ajung pe acolo azi sa mai fac niste poze.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 30-08-2019

Asteptam pozele PSV. Smile


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 30-08-2019

(30-08-2019, 17:46)adymax a scris: Asteptam pozele PSV. Smile

Nu prea a fost ce poza, in afara de faptul ca  au aparut si portile de joc cat si utilajele celor de la rulouri de gazon pentru montarea gazonului.Pe de alta parte ,cei de la Elba montau scara de acces la arcada de la tribuna a doua ,scara care va folosi la accesul tehnic catre lampile LED care vor fi montate pe aracadele de la tribuna 2 si tribuna 1.Estimez din ce am vazut la fata locului ca in maxim doua saptamani se vor apuca de montatul gazonului.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 30-08-2019

Bine PSV, te-ai scos.Si mie mi se par exagerat de late caile de access din tribune, se mai castigau ceva locuri de le faceau mai inguste.