Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - UTAFan90 - 31-08-2019

https://www.sportarad.ro/2019/08/31/se-lucreaza-pe-mai-multe-planuri-la-arena-francisc-neuman-aprilie-de-termenul-de-finalizare-pe-care-autoritatile-locale-nu-mai-vor-sa-l-rateze-foto/

Aici sunt mai multe poze.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - PCC - 31-08-2019

Cum e,cum nu e, trebuie sa recunoastem ca arata fain peluza cu scaunele montate


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 31-08-2019

Sper ca e in plan sa scrie UTA ARAD cu scaune albe intre cele rosii macar la T1 sau T2!!!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 31-08-2019

Chiar ca e "low cost", balustradele alea sunt oribil de groase si din teava normala nu de aia care nu rugineste.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 31-08-2019

(31-08-2019, 18:07)adymax a scris: Chiar ca e "low cost", balustradele alea sunt oribil de groase si din teava normala nu de aia care nu rugineste.

Esti sigur ca alea sunt balustradele pentru tribuna pentru ca eu nu am acesta certitudine??Eu cred ca nu a venit nici o balustrada ,alea mai degraba sunt elementele de la scara tehnica care va fi montata pe coronamentele tribunei intai si a doua.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 01-09-2019

Ai dreptate, se vad in pozele alea cu Genie ca le-au pus in arcada.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 02-09-2019

http://www.aradon.ro/nocturna-inchide-traficul-la-uta/2313468
Sper sa aiba atata minte cei din administratie atat timp cat a venit macaraua aia mare de care vorbea Ignat acum aproape doi ani de zile , sa dea jos si turnul ala hidos din fata tribunei 1!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 02-09-2019

https://postimg.cc/gallery/zpg1j2t0/
Poze la adresa de mai sus cu primul stalp pe care s-au montat azi proiectoarele LED.Maine se continua cu ceilalti stalpi.Cei de la rulouri de gazon lucrau la suportii de sustinere pentru poarta dinspre Ared.La ora 18:00 se lucra la scara tehnica de acces pe arcada de la tribuna a doua,sunt presati de timp sa termine cat mai repede deoarece nu se poate monta gazonul pana ei nu termina respectivele lucrari.Se continua si montarea scaunelor la peluza dinspre vagoane.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 03-09-2019

Intreb ca un nestiutor, nu trebuie montate si tabelele electronice inainte sa monteze gazonul?  Cum o sa mai intre apoi fara sa strice gazonul? Nu e acelasi lucru ca la noscturna de pe acoperis?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 03-09-2019

Pai da, dar daca nu-s Smile. Se va merge pe aceasi varianta cu macaraua,alta nu exista .Cum ai spus tu , astfel de lucrari cu un anumit grad de complexitate nu vor mai putea fi realizate din interiorul arenei odata cu montarea gazonului. ! Cum am spus , ELBA este presata maxim de cei de la rulouri de gazon sa isi termine treaba in interior ca sa se apuce de gazon ......si asa sunt foarte mult intarziati din cauza lor.
p.s. am primit confirmarea ca se demoleaza si turnul zilele astea odata cu finalizarea montarii proiectoarelor la cei patru stalpi.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 03-09-2019

Eu unul nu mai cred nimic pana nu vad turnul disparut. Smile


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 05-09-2019

37 de leduri sa apara una orfana, de ce nu 42 sau 36?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - tobo` - 05-09-2019

Treaba făcută ieri arata ca o carpeala. Un led orfan și rândul de sus gol. Devine deja penibil stadionul asta, 5 ani pentru un stadion "nou" cârpit de 11.000 de locuri.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 05-09-2019

Asa se intampla cand 15 ani te-ai obisnuit sa furi mai mult decat sa faci. "a furat dar a si facut" s-a transformat incet incet in Arad in "a furat ....si nu a mai facut"


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - RudolphWST - 05-09-2019

Turnul mai are cateva elemente si e dat jos complet...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 05-09-2019

Turnul e jossss!!!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - R-1946 - 05-09-2019

Legat de nr. de proiectoare de pe cei 4 stalpi,ceva nu se leaga.Citez dintr-o postare anterioara:
Legat de sistemul de iluminat ,s-a demarat deja licitatia , foarte probabil Francisc Neuman va fi primul stadion din Romania cu nocturna de tip LED.Din cate stiu eu ,nici macar cablurile montate la nivelul gazonului care faceau legatura intre cei patru stalpi nu mai sunt bune , au fost distruse in timpul lucrarilor de ridicare a tribunelor. Investitia facuta in 2007-2008 e compromisa , cred ca nimeni nu stie de ce se incapataneaza sa pastreze stalpii aia...

Extras din DALI , ce doresc sa faca legat de instalatia de nocturna :
a. Demontare 208 proiectoare de iluminat existente (2000W/proiector) ale instalatiei
de nocturnă veche realizată in anul 2008;
b. Demontare cabluri electrice de legătură existente în stâlpii de iluminat nocturn;
c. Demontare tablouri de distributie existente la baza fiecărui stâlp de iluminat
nocturn;
d. Verificare instalatii existente de prize de pământ si instalatii existente de protectie
contra loviturilor de trăznet si dacă se vor constata elemente componente
deteriorate si nefunctionale acestea se vor inlocui;
e. Completare prize de pământ pentru obtinerea valorilor corespunzătoare de max.
1ohm ale rezistentelor de dispersie. Realizarea unei prize de pământ din
platbandă de OL Zn 40x4mm care va asigura legătura galvanică intre toti stâlpii
metalici de iluminat nocturn, in acest mod realizandu-se si aducerea la acelasi
potential – zero – a acestora;
f. Montare 164 corpuri de iluminat de tip LED (putere 1471W/corp iluminat) pe
stâlpii de iluminat nocturn existenti si 30 corpuri de iluminat de tip LED (putere
1471W/corp iluminat) pe structura de sustinere a copertinelor amplasate pe
părtile laterale ale terenului de fotbal (tribuna 1 si tribuna 2);
g. Montare tablou electric general si tablouri de distributie la baza fiecărui stâlp de
iluminat nocturn;
h. Montare generator electric pentru asigurarea alimentării de rezervă a instalatiei
de iluminat nocturn;
i. Montare structuri metalice auxiliare pentru fixarea corpurilor de iluminat cât si
pentru asigurarea conditiilor de mentenantă corespunzătoare pentru corpurile de
iluminat care se vor monta pe cele două copertine;
j. Montare instalatii electrice de distributie realizate din cabluri electrice din cupru
pozate subteran pentru racordarea tablourilor electrice si aparent pe elementele
de sustinere a corpurilor de iluminat;
k. Montare echipamente de comandă si reglare a iluminatului nocturn


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 05-09-2019

Da,asa am zis si eu ,doar ca in loc de LED uri de 1471 watts ,s-au montat LED -uri cu putere de 1580 watts,de aici probabil si diferenta ,de au pus 37 de bucati in loc de 41.Oricum nocturna va fi tot de 1400 de lucsi,cand puteau suplimenta ,pe pozitiile libere de pe stalpi si o ridicau la 1600 de lucsi.Se schimba des normativele UEFA ,si o sa ne trezim peste 1 an ca trebuie sa suplimentam ,suntem la limita pe normativul de flux luminos dar de ce sa faci un lucru odata si bun cand poti sa l faci de doua ori...

Aproape au finalizat atat montarea scarii tehnice cat si montarea LED urilor pe arcada de la tribuna 2....o sa se vada bestial?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Man09 - 06-09-2019

2 ore 3 oameni 1 macara si un flex le-a luat 5 ani
Vaisamar de ei ii mai si prostesc pe ăștia din presa sa scrie ca necesita autogen barele erau goale pe dinăuntru.
https://www.facebook.com/1492314687650200/videos/374555796811358/


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 06-09-2019

Am vazut si eu clipul si se aude flexul, unde e autogenul?

Hai cu petrecerea,a disparut turnul!