Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kapa - 11-03-2020

Nu e normal deloc sa apara sigla primariei la intrarea pe stadion ce aberatie este asta (suntem cumva echipa FC Arad)???trebuie sa apara doar sigla UTA-ei , de asemenea schimbate scaunele bancii de rezerva astfel incat pe fiecare sa fie pictata stema UTA-ei!!!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cipri - 11-03-2020

(11-03-2020, 21:15)Kapa a scris: Nu e normal deloc sa apara sigla primariei la intrarea pe stadion ce aberatie este asta (suntem cumva echipa FC Arad)???trebuie sa apara doar sigla UTA-ei , de asemenea schimbate scaunele bancii de rezerva astfel incat pe fiecare sa fie pictata stema UTA-ei!!!

L-am intrebat pe noul faraon al Aradului, dar omu o tine pe a lui. Am scapat de dracu si am dat de frateso.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - raptor - 12-03-2020

Pentru noi UTA se confunda cu stadionul insa pentru politicieni stadionul e doar un loc unde azi e UTA iar maine poate fi ... alta echipa. Nu ar fi prima data, nu?
Si atunci ce rost are sa pui numele echipei daca ea se poate schimba 'la nevoie'.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 12-03-2020

Si eu sunt de aceeasi parere, administratia municipala din prezent nu vede stadionul asa cum il vedem noi cu ochi de suporter UTA, pentru ei este doar un vehicul electoral si nimic mai mult.
Bun, pot admite anumite chestiuni gen e stadion municipal si nu doar al UTEI insa ce ma ingrijoreaza este incompetenta lor, nu vor fi in stare nici sa il intretina la cat sunt de prosti si de orgoliosi. Tot ce putea sa mearga prost a mers mai prost decat ne asteptam, colac peste pupaza pare ca pierdem garantia la gazon tot din cauza balbelor birocratice facute de primarie asa problema scrisului de la tribuna a II-a este una minora in comparatie cu ce "surprize" o sa ne mai faca astia.

Stiu si ei ca nu au realizari in mandatul asta si ii dau cu un tupeu caracteristic inainte, chipurile noi suntem de vina ca nu apreciem ca se face, ce tot comentam atata de intarzieri si de probleme? Isi urmaresc doar interesul politic si nimic mai mult insa de data asta au intins coarda prea mult.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cipri - 12-03-2020

(12-03-2020, 10:35)Kidu a scris: Si eu sunt de aceeasi parere, administratia municipala din prezent nu vede stadionul asa cum il vedem noi cu ochi de suporter UTA, pentru ei este doar  un vehicul electoral si nimic mai mult.
Bun, pot admite anumite chestiuni gen e stadion municipal si nu doar al UTEI insa ce ma ingrijoreaza este incompetenta lor, nu vor fi in stare nici sa il intretina la cat sunt de prosti si de orgoliosi. Tot ce putea sa mearga prost a mers mai prost decat ne asteptam, colac peste pupaza pare ca pierdem garantia la gazon tot din cauza balbelor birocratice facute de primarie asa problema scrisului de la tribuna a II-a este una minora in comparatie cu ce "surprize" o sa ne mai faca astia.

Stiu si ei ca nu au realizari in mandatul asta si ii dau cu un tupeu caracteristic inainte, chipurile noi suntem de vina ca nu apreciem ca se face, ce tot comentam atata de intarzieri si de probleme? Isi urmaresc doar interesul politic si nimic mai mult insa de data asta au intins coarda prea mult.
Gunoaiele astea comanda pe banii nostri. Macar akm la final sa faca si cum vrem noi. Si asa pe bibart o sa-l vedem numa la inaugurare apoi pauza. Suntem umiliti pe banii nostri si noi sa nu avem nici un cuvant de zis?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 13-03-2020

Multi asteptam sa fie gata odata... eu unul pana nu vad UTA acolo,nu mai cred nimic!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - joker - 13-03-2020

Exista vreo șansa sa fie omologat cum zice bilcea in Aprilie ? Tehnic vorbind nu cred ca FRF poate omologa ceva pe vorbe sau pe un proiect aruncat in fata,pentru ca nu vad cum pot avansa pana la începutul lunii Aprilie cât sa poată începe omologarea.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 13-03-2020

Pai asta e noua umilinta legata de stadion : fusereala, graba, lucrari de mantuiala si omologare cu inaugurare partiala , cu meciuri jucate pe un stadion fara tribuna I finalizata. Ca sa fie complet meniul dupa cateva luni de la inaugurare va fi si inchis pt probleme tehnice si reparatii , la fel ca si bazinul de inot facut de aceiasi tehnodomus care dupa 3 luni de la inaugurare a fost inchis pt reparatii.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Indianredskin - 14-03-2020

Am trecut azi pe lângă stadion, o echipă din 3 oameni lucrau pe o nacelă sub grinzile de la peluza dinspre gară și o altă echipă mică lucra la subsolul de sub tribuna 1, în rest liniște deplină.Am văzut foarte multe materiale pregătite in jurul stadionului și schelele montate la tribuna 1.Dezamăgirea a fost când am văzut pe viu cum arată tribuna 2-a după montarea scaunelor ptr a forma UTASad, T-ul ăla e dea dreptul grotesc de prost realizat , sunt curios ce minte luminată a putut aproba așa ceva ?Am mai obsevat niște profile metalice fixate pe peretele exterior al peluzei dinspre PUB, bănuiala mea este că pe aceste profile vor monta ceva material kitch-os ptr a Închide exteriorul peluzei și tribunelor și datorită faptului că profilele nu sunt înalte până la tavanul peluzei rămâne un gol ,pe unde in caz de vreme neprielnică o să între ploaia , zăpada , vântul etc , acest lucru o să creeze disconfort spectatorilor.Sper să mă înșel in aprecierile mele dar pe zi ce trece se abat tot mai mult de la proiectul inițial , atât ca și capacitate cât și ca design ,utilități și materiale folosite.Imi pare că diriguitorii de la primărie au un singur scop: să termine cât mai urgent stadionul indiferent de cum o să arate la final și cât de bine o să fie realizat ptr a ne demonstra ce tari sunt ei.Sper ca presupunerile personale de mai sus să fie demontate cu fapte de cei indreptătiți și să ne bucurăm cu toții de un stadion emblematic și de o echipă frumoasă.


Hai UTA.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 14-03-2020

ce sa intamplat pana la urma cu receptia ce trebuia sa aiba loc ieri pentru gazon? din cauza neplatii facturilor sa amanat?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cipri - 14-03-2020

Se pare ca v-or tine cont de parerea nostra si o sa modifice scaunele la tribuna II. O sa adune literele si o sa puna stema in al 4 lea rand.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Indianredskin - 14-03-2020

II
(14-03-2020, 20:20)Cipri a scris: Se pare ca v-or tine cont de parerea nostra si o sa modifice scaunele la tribuna II. O sa adune literele si o sa puna stema in al 4 lea rand.

Le-a venit mintea la cap , sper să-mi dea o bere ptr ideeSmile


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cipri - 18-03-2020

Am trecut azi pe langa stadion. Deja au pus ampora pe cladirea de la intrare, erau o gramada de materiale pe langa stadion. Deja au inceput sa faca si ultimul etaj din BCA. La peluza dinsprea Ared era o macara si dadeau cu cv sub gradene la imbinari. Inca nu au facut modificari la scaunele de la tribuna II. Se vedea cu ochiul liber ca se lucreaza alert. Daca continua tot asa, termenul de finalizare o sa fie respectat


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 18-03-2020

Inca este mult de lucru, sa vedem cum sta si constructorul cu cash -flow-ul...dar tot respectul pentru modul cum s-a mobilizat pana acum!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 18-03-2020

Din pacate urmeaza o perioada de criza destul de lunga. Va fii foarte greu sa se mentina ritmul, dar sa speram ca e foarte bine organizat si va trece cu bine peste perioada care urmeaza.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 26-03-2020

Lucrările sunt tot mai avansate la stadion!

În urmă cu o săptămână, trecând prin șantierul de la stadionul „Francisc Neuman”, spuneam că au fost atacate mai multe fronturi. Se lucra cu aproximativ 80 de muncitori, aceștia având foarte mult de lucru. Unele zone din stadion, precum etajul doi, acolo unde se va așeza mass-media, nici nu avea proiect, dacă vă vine să credeți. Dar, lucrurile s-au așezat apoi, însă administratorul de la „Drast company”, câștigătoarea licitației, Radu Dragoș a ales să nici nu mai iasă în presă cu declarații.
Lucrări avansate
Acum, dacă treci pe la stadion, e evident că lucrurile se mișcă. Poate nu e nimic spectaculos, dar vă garantăm că se avansează. Nu se vede, dar se simte, am spune.
Sunt nu mai puțin de 18 firme care sunt „pe baricade”, cu un total de vreo 90 de oameni. Aceștia muncesc zilnic, majoritatea dintre ei la interioare. Sunt masați, în număr mare, la tribuna oficială, acolo unde nu s-a facut mai nimic de fosta firmă. La demisol, etajul I și II se muncește la interioare, nici nu se văd muncitorii, dar acolo sunt cei mai mulți. E o muncă de sisif, dar lucrurile merg înainte. Pe toate nivelurile se tencuiește „la greu”, se văd deja și cabinele destinate mass-media, la ultimul nivel.
Instalații sanitare
În alte zone ale stadionului, unde lucrările erau mai înaintate, încăperile sunt aproape finalizate! E vorba de toaletele de la Tribuna a II-a și Peluza Sud. Acolo, au intrat deja electricienii, iar instalațiile sanitare sunt montate una câte una. Următorul pas e comanda geamurilor și a ușilor, deoarece constructorul nu vrea să se trezească, la un moment dat, că vreun nebun a intrat pe acolo și a vandalizat totul. Asta, așa, ca idee, deoarece „Drast Company” are pază la stadion.
Casa de bilete
Mai mult decât atât, tot la Peluza Sud e aproape gata casa de bilete. Ea poate fi văzută de oricine trece pe Calea Aurel Vlaicu, în zona liniilor de tren de la Astra. În toată acea zonă a avut loc și un amplu proces de igienizare, doarece știe toată lumea cum boscheții creșteau fără ca pe nimeni să intereseze.
Gândurile merg spre COVID-19!
Așadar, se lucrează intens, dar cu coada ochiului se trage și la situația din țară. Șeful de șantier, inginerul Stelu Rotar explică: „Lucrurile merg ca pe roate, sperăm să nu apară nimic care să ne conturbe. Nu ascund faptul că ne uităm spre situația pricinuită de noul coronavirus. S-au luat deja tot felul de măsuri, deocamdată nu suntem afectați, însă cine știe dacă pe viitor nu se va decide să se oprească totul. Sperăm să nu fie cazul”.

https://www.aradon.ro/ut-arad/lucrarile-sunt-tot-mai-avansate-la-stadion-1180285/


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 27-03-2020

Lucrarile ca lucrarile , dar ce materiale si mai precis ce solutii se adopata ne duc cu gandul la Gurba, cu tot respectul pentru locuitorii din localitatea respectiva.... si nu la Arad!Ultima isparava , pe stalpii de cadere de la peluze si tribune se monteaza nici mai mult , nici mai putin decat plasa zincata din aia ordinara cu 32 de lei panoul care se gaseste la Dedeman....Daca atata putem intr-un oras care se doreste european , imi este rusine ca sunt contemporan cu acesti indivizi care ne spun ca stadionul se face din banii aradenilor.Nu multumesc din banii mei nu vreau sa se faca asa o badjocura!Solutiile astea gen stalpii sudati si vopsiti in spatele stadionului+ plus plasa asta zincata jenanta care se foloseste de obicei la imprejumirea unei organizari de santier , toate astea intra in cele 4 milioane de euro!!!???!!! Imi este tot mai clar ca nu exista si nu a existat nici un proiect de terminare a stadionului iar ce se face acum este efectiv o munca ad-hoc , de genu''vedem ce o iesi" oricum prostimea o sa se bucure iar noi sa avem buzunarele cat mai burdusite!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Pelle - 27-03-2020

(27-03-2020, 10:17)psv a scris: Lucrarile ca lucrarile , dar ce materiale si mai precis ce solutii se adopata ne duc cu gandul la Gurba, cu tot respectul pentru locuitorii din localitatea respectiva.... si nu la Arad!Ultima isparava , pe stalpii de cadere de la peluze si tribune se monteaza nici mai mult , nici mai putin decat plasa zincata din aia ordinara cu 32 de lei panoul care se gaseste la Dedeman....Daca atata putem intr-un oras care se doreste european , imi este rusine ca sunt contemporan cu acesti indivizi care ne spun ca stadionul se face din banii aradenilor.Nu multumesc din banii mei nu vreau sa se faca asa o badjocura!Solutiile astea gen stalpii sudati si vopsiti in spatele stadionului+ plus plasa asta zincata jenanta care se foloseste de obicei  la imprejumirea unei organizari de santier , toate astea intra in cele 4 milioane de euro!!!???!!! Imi este tot mai clar ca nu exista si nu a existat nici un proiect de terminare a stadionului iar ce se face acum este efectiv o munca ad-hoc , de genu''vedem ce o iesi" oricum prostimea o sa se bucure iar noi sa avem buzunarele cat mai burdusite!

Vorbesti serios? Pai o sa fie cel mai urat stadion"nou" de la noi...batjocura pe bani publici.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 27-03-2020

Am vazut cu ochii mei azi dimineata , tocmai i-am scris si la Sergiu Balcea sunt curios ce imi raspunde!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 27-03-2020

[/url][url=https://postimages.org/][Imagine: 90698686-210939040163798-2384734050838380544-n.jpg]fallout 3 re[url=https://postimages.org/][/url]