Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kapa - 28-04-2020

Deci pana la urma se pare ca este un teren facut pe nisip si pe balast cu mari probleme de inradacinare... exact ceea ce spuneam acum mult timp in urma cand am vazut cum se face montarea gazonului...vai si amar


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 28-04-2020

Eu tot nu inteleg de ce avem nevoie de aceste balustrade care le monteaza pe caile de acces si in fata primului rand. La Craiova, Ploiesti, Cluj nu sunt aceste balustrade. Ce rost au?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kapa - 28-04-2020

Balustradele au rostul de a face ca peluza noastra sa arate ca un tramvai...de un prost gust maxim ( nu e atat de abrupta peluza sa necesite asa ceva, mi se pare absolut oribil!( prea ca la țară)


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Pelle - 29-04-2020

(28-04-2020, 22:59)Kapa a scris: Balustradele au rostul de a face ca peluza noastra sa arate ca un tramvai...de un prost gust maxim ( nu e atat de abrupta peluza sa necesite asa ceva, mi se pare absolut oribil!( prea ca la țară)

Corect, nu au vreun rol real pe inclinatia asta, dar la legile noastre...europene!!!, in afara de acela ca si ele costa, deci mai pun niste bani in salba cui trebuie. Ce e mai dureros pt mine, este ca fiind un stadion platit din bugetul local si nu cel central, nu am fost suporterii consultatii, uite macar pe probleme de genul, nu suntem obligati sa punem balustrade, dar am vrea, voi ce ziceti, culoarea si aranjarea scaunelor, inchiderea lateralelor, chestii de estetica. Nuu, a facut Falca totul sifon si vaca de muls de acusi un deceniu din acest stadion, propun sa ii dam denumirea Sagrada Familia Stadium, ca la fel ca si Biserica, pare ca vesnic nu va fi gata Smile


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Indianredskin - 29-04-2020

Râdem, glumim, dar parcă nu e râsul nostru... trist ce se întâmpla la stadion și eu zic ca e doar începutul problemelor , ăștia parcă ne fac în ciudă !


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 06-05-2020

Stadiul lucrărilor - 6 mai 2020:

[Imagine: 1.jpg]
[Imagine: 2.jpg]
[Imagine: 3.png]
[Imagine: 4.jpg]
[Imagine: 5.jpg]
[Imagine: 6.jpg]
[Imagine: 7.jpg]
[Imagine: 8.jpg]


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 06-05-2020

Multumin Cipri de poze. La T1 acolo unde inca nu au pus scaunele o sa vina mesele presei si zona VIP? Grotesc arata balustradele, nu au putut sa pune din material care nu rugineste?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - cipri_23 - 06-05-2020

(06-05-2020, 18:47)adymax a scris: Multumin Cipri de poze. La T1 acolo unde inca nu au pus scaunele o sa vina mesele presei si zona VIP?  Grotesc arata balustradele, nu au putut sa pune din material care nu rugineste?

Da, exact. Tribuna 1 o să arate cam aşa: 
[Imagine: 95138149-10214686430708862-7483317159876100096-o.jpg]

Nu prea sunt progrese vizibile. La tribuna oficială mai e mult de lucru, am reţineri că vor termina în 3 luni de zile. În continuare, gazonul se prezintă destul de rău (l-au tuns şi acum se văd şi mai bine imperfecţiunile). Per ansamblu, un stadion simplu, cochet, dar unde se poate observa că nu a avut un buget de construcţie pe care brandul UTA, poate, îl merita. De la balustradele sau scaunele folosite, până la aspectul exterior al stadionului (am senzaţia că nu vor insista prea mult la capitolul ăsta) şi multe altele.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cristi_Arad - 07-05-2020

Stie cineva...stadionul are 11500 de locuri pe scaunele simple care sunt deja montate? Sau 11500 este capacitatea finala cu tot cu scaunele de la zona vip?
Mai demult, am vazut intr-un artricol ca ar fi 11500 fara cele de la vip. Daca e asa, acolo mai sunt vreo 500 de locuri.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 07-05-2020

Daca acele scaune negre de pe ultimele doua randuri sunt locurile VIP, inseamna ca sunt 120. Din cate repere am verificat comarand aceasta captura 3D cu T1 se aseamana 1 la 1. Diferenta mare este la bancile de rezerve unde in 3D sunt 23 de scaune iar fizic noi avem 13 (10 locuri minus ?!?), oare de ce nu sa respectat aici proiectul?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 07-05-2020

Foarte neinspirata mi se pare si aceea foarte mare cale de acces din spatele portilor, pe nici un alt stadion nu am mai vazut sa pui asa o cale de acces lata chiar pe mijlocul portilor, loc unde ar trebui sa fie populat in intregime de galerie/suporteri.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kapa - 08-05-2020

Chiar ca e neinspirata calea de acces din spatele portii acum realizez si eu...total aiurea, macar 2 randuri de scaune daca s-ar mai pune pe o parte si pe alta scarilor, s-ar mai castiga aprox 60 de locuri plus ca nu ar mai arata asa!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cristi_Arad - 08-05-2020

Au mai pus si altii probolema aici pe forum in trecut...parca @PSV zicea ca ar fi o norma ISU care impune astfel de culuare late...dar atunci nu inteleg de ce nu sunt la fel de late si pe Ghencea de exemplu.
Daca s-ar mai pune cate un rand de scaune pe fieare parte a culuarului, la ambele peluze si la tribuna a doua unde sunt vreo 2-3 culuare late....s-ar mai putea castiga vreo 300 de locuri, dar nu cred ca mai sparge nimeni treptele.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Indianredskin - 17-05-2020

Am trecut azi dimineață pe lângă stadion , chiar dacă ploua erau câțiva muncitori , se lucra în special la subsolul tribunei 1 și la ultimul nivel al tribunei 1 șiin zona de la masa presei , tâmplăria e montata în mare parte , se dezafectează baza  vechiului turn  , a fost demolat și gardul vechi ( cel pe care a fost scris mesajul ptr frf -să fie oare o coincidență?)
Casa de bilete e și ea aproape gata chiar dacă nu corespunde arhitectural cu ce era in schița inițială-dar la câte modificări s-au făcut nu mai e nicio mirare.
La tribuna a 2–a au refăcut greșeala cu T -ul acela care pica pe căile de acces, dar nu am înțeles de ce au scris UTA A , echipa este UTA , nu UTA A, mai bine puneau sigla clubului in locul ultimului A , sper să corecteze să nu rămână așa.
La peluze au fost montați hidranți de incendiu și corpurile de iluminat pe căile de acces spre peluze.
Încet încet stadionul prinde tot mai mult contur și culoare , de-abia așteptăm să fim alături de băieți pe noul stadion.

PS :vă rog să mă ajutați cu info cum se pun poze in mesaj ?Eu nu am reușit decât atașament în thumbnail.
Mulțumesc.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - RedNeck - 17-05-2020

UTA A ?! Astia trec de la o tampenie la alta ! Cretini !


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - raptor - 17-05-2020

(17-05-2020, 20:00)RedNeck a scris: UTA A ?! Astia trec de la o tampenie la alta ! Cretini !

Am inteles ca se va pune sigla clubului in loc de al doilea A.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - RedNeck - 17-05-2020

(17-05-2020, 21:06)raptor a scris:
(17-05-2020, 20:00)RedNeck a scris: UTA A ?! Astia trec de la o tampenie la alta ! Cretini !

Am inteles ca se va pune sigla clubului in loc de al doilea A.

Sper !


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 18-05-2020

Daca aveati putin rabdare...nu le pot face si oamenii aia instant pe toate...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 18-05-2020

(18-05-2020, 15:17)BogdyS a scris: Daca aveati putin rabdare...nu le pot face si oamenii aia instant pe toate...

Arata ok!!!
Sa trecem de perioada asta si ne vedem pe stadion.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - RedNeck - 18-05-2020

Da, sunt foarte placut impresionat ! S-au miscat foarte repede. Se pare ca e o firma serioasa.