Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 19-05-2020

Drast Company sunt oameni seriosi, am avut noroc cu ei chit ca nu trebuia sa se ajunga in situatia asta si nu e corect ca problemele si balbele altora sa se sparga in capul lor.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 19-05-2020

(19-05-2020, 10:20)Kidu a scris: Drast Company sunt oameni seriosi, am avut noroc cu ei chit ca nu trebuia sa se ajunga in situatia asta si nu e corect ca problemele si balbele altora sa se sparga in capul lor.

Eu cred ca am avut noroc si ca patronul companiei este utistSmile!Stadionul Francisc Neuman este un test(lucrare) de referinta pentru DRAST si pot spune de pe acum ca l-au trecut cu brio!Sincere felicitari!
Se lucreaza in forta , estimez ca vor termina mai repede de august!Ieri de exemplu ,intr-o zi au terminat toate confectiile metalice de la peluza dinspre vagoane!
Raman doua mari semne de intrebare legate de :
-gardul ala ordinar , va fi sau nu imbracat cu mese de plastic?
-partea din spate a peluzelor si a tribunei a doua vor fi sau nu ivelite?
Se pare ca nimeni nu are un raspuns clar  la cele doua intrebari de mai sus, cred ca asta spune multe despre faptul ca acest proiect a fost defapt dus pe genunchi!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - AdiG - 20-05-2020

Ar fi fain sa inchida partea de sus cu niste panouri similare cum sunt la Tb. 2 a stadionului din Tg. Jiu. Cred ca nu doar ar arata mai bine, dar i-ar si proteja pe cei de pe ultimele randuri din tribune/peluze. De asemenea, intre tribune si peluze era fain sa gandeasca ceva similar ca la Ploiesti. Exemple sunt multe... dar e bine ca totusi avanseaza semnificativ.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Indianredskin - 20-05-2020

Au rezolvat cu scrisul la tribuna a 2-a , UTA și sigla clubului apare acum.
Arată foarte bine.

Felicitări.  Rolleyes


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cipri - 20-05-2020

(20-05-2020, 21:19)Indianredskin a scris: Au rezolvat cu scrisul la tribuna a 2-a , UTA și sigla clubului apare acum.
Arată foarte bine.

Felicitări.  Rolleyes
De abia au rezolvat. Numa eu stiu de cate ori i-am scris la bibart plus ceilalti suporteri. Daca ar fi tinut de sfaturile noastre si in alte dati, ar fi iesit mult mai bine. Cu "T" ala ne radea toata tara. As vrea sa stiu cine a avut "mirifica" idee .


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Indianredskin - 20-05-2020

(20-05-2020, 22:03)Cipri a scris:
(20-05-2020, 21:19)Indianredskin a scris: Au rezolvat cu scrisul la tribuna a 2-a , UTA și sigla clubului apare acum.
Arată foarte bine.

Felicitări.  Rolleyes
De abia au rezolvat. Numa eu stiu de cate ori i-am scris la bibart plus ceilalti suporteri. Daca ar fi tinut de sfaturile noastre si in alte dati, ar fi iesit mult mai bine. Cu "T" ala ne radea toata tara. As vrea sa stiu cine a avut "mirifica" idee .

Bine că într-un final s-a remediat , mai trebuie să rezolve problema cu îmbrăcarea acelor garduri de protecție , am înțeles ca se pune ceva prelata , dar trebuie pusă până sus , nu doar până la înălțimea gardului , altfel vântul și ploaia o să bată pe spectatori .
De urmărit.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 22-05-2020

Ar fi frumos sa inchida tribunele macar sus, de exteriorul lor nici nu ma gandesc ca o sa le inchida curand dar nu e inclus in proiectul asta, firma asta din Bistrita vad ca face panouri industriale etc: https://www.terasteel.ro/aplicatii/


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 22-05-2020

(22-05-2020, 7:24)adymax a scris: Ar fi frumos sa inchida tribunele macar sus, de exteriorul lor nici nu ma gandesc ca o sa le inchida curand dar nu e inclus in proiectul asta, firma asta din Bistrita vad ca face panouri industriale  etc: https://www.terasteel.ro/aplicatii/

Probabil ca vor face si asta , dar dupa ce va face lumea scandal pentru ca cei care vor sta pe ultimele randuri nu vor feriti de intemperii .Adevarul  este ca proiectantul stadionului ar merita cel putin un sut in fund , si daca nu ma insel e fratele lor Stanca de la Stacons, vedeti acum si faza cu bancile de rezerve care nu mai sunt bune desi nici macar nu au fost inaugurate cele cumparate in acelasi contract cu gazonul.Au incercat sa faca absolut totul la minimul din cerinte , in curand vad o situatie similara si cu nocturna care chiar daca au schimbat-o pe LED si au pus sistem DMX ( pentru asta un mare bravo) , s-au zgarcit din nou la cateva LED -uri si tot de 1400 de lucsi este ca si cea precedenta!!Vedeti si voi ce urat arata stalpii aia cu cateva LED -uri lipsa!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 23-05-2020

Cu bancile de rezerve sigur e ceva putred la mijloc, deoarece in proiectul 3D apar 23 de scaune, numai ca din nou au intrat la apa in cardasie cu Tehnodomus ( nu ai cum sa gresesti fara vointa cu 10 scaune la fiecare banca de rezerve)


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Grama - 23-05-2020

(23-05-2020, 13:02)sabau15 a scris: Cu bancile de rezerve sigur e ceva putred la mijloc, deoarece in proiectul 3D apar 23 de scaune, numai ca din nou au intrat la apa in cardasie cu Tehnodomus ( nu ai cum sa gresesti fara vointa cu 10 scaune la fiecare banca de rezerve)

Nu s-a spus nimic pana acum de tabela sau tabelele elctronice ale stadionului, unde vor fii amplasate si cand?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 23-05-2020

(23-05-2020, 13:02)sabau15 a scris: Cu bancile de rezerve sigur e ceva putred la mijloc, deoarece in proiectul 3D apar 23 de scaune, numai ca din nou au intrat la apa in cardasie cu Tehnodomus ( nu ai cum sa gresesti fara vointa cu 10 scaune la fiecare banca de rezerve)

N -are nici o treaba Tehnodomus cu bancile de rezerva,bancile au fost cuprinse in contractul cu cei de la Rulouri de gazon!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 23-05-2020

(23-05-2020, 15:17)psv a scris:
(23-05-2020, 13:02)sabau15 a scris: Cu bancile de rezerve sigur e ceva putred la mijloc, deoarece in proiectul 3D apar 23 de scaune, numai ca din nou au intrat la apa in cardasie cu Tehnodomus ( nu ai cum sa gresesti fara vointa cu 10 scaune la fiecare banca de rezerve)

N -are nici o treaba Tehnodomus cu bancile de rezerva,bancile au fost cuprinse in contractul cu cei de la Rulouri de gazon!

Eu ma refeream ca exista clar o diferenta intre ce apare in proiectul 3D unde sunt 23 de scaune in linie iar in actualul locas sapat in beton sigur nu au cum sa incapa atatea, de aia spuneam ca nei de la Technodomus nu au respectat proiectul. Intradevar acum pe langa cele 13 scaune sigur mai este loc dar 23 sigur nu incap. Poate se pot pune pe doua randuri ca si pe Motorul, din ce vad in poza peretele de beton din spatele bancilor este destul de inalt si nu cred ca va obstructiona vizibilitatea celor de pe primul rand. Dar atunci vine intrebarea de ce ai comandat la Rulori de Gazon doar 13 scaune? de ce nu 18?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 24-05-2020

"Proiectul 3D" cred ca este doar randare 3D cu rol pur orientativ.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 24-05-2020

(23-05-2020, 22:00)sabau15 a scris:
(23-05-2020, 15:17)psv a scris:
(23-05-2020, 13:02)sabau15 a scris: Cu bancile de rezerve sigur e ceva putred la mijloc, deoarece in proiectul 3D apar 23 de scaune, numai ca din nou au intrat la apa in cardasie cu Tehnodomus ( nu ai cum sa gresesti fara vointa cu 10 scaune la fiecare banca de rezerve)

N -are nici o treaba Tehnodomus cu bancile de rezerva,bancile au fost cuprinse in contractul cu cei de la Rulouri de gazon!

Eu ma refeream ca exista clar o diferenta intre ce apare in proiectul 3D unde sunt 23 de scaune in linie iar in actualul locas sapat in beton sigur nu au cum sa incapa atatea, de aia spuneam ca nei de la Technodomus nu au respectat proiectul. Intradevar acum pe langa cele 13 scaune sigur mai este loc dar 23 sigur nu incap. Poate se pot pune pe doua randuri ca si pe Motorul, din ce vad in poza peretele de beton din spatele bancilor este destul de inalt si nu cred ca va obstructiona vizibilitatea celor de pe primul rand. Dar atunci vine intrebarea de ce ai comandat la Rulori de Gazon doar 13 scaune? de ce nu 18?
Mare problema este ca ,indiferent de solutia aleasa,pe un rand ori pe doua,aceste banci de rezerva nu mai pot fi folosite...poate ca vor incerca sa le adapteze cumva dar tare imi e ca va iesi o tiganie....dar nu prea ne mira ,avand in vedere alte solutii tehnice aplicate in timpul proiectului.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 24-05-2020

(23-05-2020, 14:41)Grama a scris:
(23-05-2020, 13:02)sabau15 a scris: Cu bancile de rezerve sigur e ceva putred la mijloc, deoarece in proiectul 3D apar 23 de scaune, numai ca din nou au intrat la apa in cardasie cu Tehnodomus ( nu ai cum sa gresesti fara vointa cu 10 scaune la fiecare banca de rezerve)

Nu s-a spus nimic pana acum de tabela sau tabelele elctronice ale stadionului, unde vor fii amplasate si cand?

Cel tarziu inceputul lui iulie,pe coronamentul celor doua peluze!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Indianredskin - 28-05-2020

Salutare tuturor,

Mai știe cineva care este soarta statuiei lui Petschovschi, cea din stadion de la intrarea la tribuna 1?
Exista posibilitatea să fie montată din nou in interiorul stadionului ?
Mulțumesc.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cipri - 02-06-2020

Am trecut azi pe langa stadion si vreau sa spun ca gazonul arata destul de rau.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 08-06-2020

Avertismentul final pentru Primărie: „S-a instalat boala pe gazonul de la Arad, dacă nu se intervine rapid și bine va fi necesară schimbarea totală a acestuia”

De cand a fost recepționat din mâna celor de la SC Rulouri de Gazon SRL, gazonul de pe arena „Francisc Neuman” s-a deteriorat de la o săptămână la alta. A trecut mai bine de o lună de atunci și iarba arată din ce în ce mai rău, ca „arsă”, deși temperaturile din luna mai și primele zile ale lui iunie nu au fost deloc mari. Și, până la urmă, degradarea vizibilă a suprafeței de joc nu are nimic în comun cu căldura, ci cu întreținerea ce s-a făcut după ureche sau – oricum – nerespectându-se ad literam sugestiile firmei ce a montat gazonul.

Imaginile din ultimele zile ale suprafeței cândva verzi din Calea Aurel Vlaicu au ajuns și la directorul SC Rulouri de Gazon SRL și: „Pur și simplu m-am îngrozit. Nu mai am cuvinte pentru ceea ce se întâmplă la Arad, de fapt firma noastră a și ridicat garanția stadionului încă de acum trei-patru săptămâni, când am realizat că lucrurile nu merg deloc într-o direcție bună. Sfatul nostru a fost să se adauge nisip cuartic, de 0,2 milimetri și, din câte am înțeles, s-a optat pentru nisip de râu, ce ar putea fi rău inclusiv pentru jucători. Apoi, le-am spus celor de la Primărie să fertilizeze în permanență gazonul, cu atât mai mult cu cât l-au tuns. Dacă nu hrănești cel puțin odată pe săptămână, sau hai, la interval de 10-12 zile, gazonul nu se va regenera și, mai mult, distrugi și rădăcina. Din câte am văzut eu din imagini, s-a instalat boala pe gazonul din Arad și, dacă nu se intervine rapid și bine, va fi necesară schimbarea totală a acestuia. Cu siguranță noi nu o vom mai face din moment ce am ridicat garanția, va fi nevoie de o altă licitație, iar prețul e undeva între 60 de mii și 100 de mii de euro. E nevoie de specialiști și de toată implicarea celor de acolo pentru a mai salva ce se poate salva. Vă reamintiți că noi am lăsat gazonul verde și acum suntem și noi speriați de cum arată”, spune Ovidiu Petrache.


O altă problemă ce va apărea peste câteva zile este legată de pompele ce permit irigarea gazonului. „Nu s-a rezolvat nimic cu privire la intrarea în legalitate a celor două puțuri săpate de noi și, cu părare de rău o spun, ne vom lua de la Arad și cea de-a două pompă. În plus, vom închide și cele două puțuri, peste tot firma noastră a lucrat în legalitate, nu știu de ce se întâmplă toate aceste lucruri la Arad. Cu atât mai mult cu cât vorbim despre mulți bani publici, pentru risipirea cărorar cineva s-ar putea să răspundă într-o zi. Pe doamna Oana Oprean (n.a. noua șefă a Serviciului Baze Sportive din cadrul Primăriei) o apreciez, fiindcă e poate singura persoană ce a încercat să găsească o cale de colaborare între firma nostră și cei care și-au asumat întreținerea gazonului de cinci săptămâni încoace, dar pur și simplu nu s-a putut întâmpla asta. Când ni s-a spus că se va ține cont de sfaturile noastre doar când le vom trimite acte oficiale am renunțat cu totul, mai ales că nu mai eram obligați contractual să oferim asistență. Vă spun sincer că m-a mirat puțin și lipsa de interes a actualului primar, care nu a fost nici la recepție, nici nu a mai vorbit cu noi de atâta timp. În schimb, cu domnul Falcă, țineam legătura în permanență și ne-a oferit sprijinul dânsului”, a adăugat directorul SC Rulouri de Gazon SRL.

Așadar, la cum arată gazonul astăzi și la cum decurg lucrurile privind întreținerea sa, există riscul să se intervină radical. Petrache vorbește chiar de o înlocuire integrală a suprafeței de joc, iar costurile nu sunt deloc de neglijat. Dar, mai mult decât aceste costuri, există îngrijorarea că UTA nu s-ar putea întoarce acasă chiar dacă Drast Company va finaliza lucrările la infrastructura arenei „Francisc Neuman”.

https://www.sportarad.ro/2020/06/08/avertismentul-final-pentru-primarie-s-a-instalat-boala-pe-gazonul-de-la-arad-daca-nu-se-intervine-rapid-si-bine-va-fi-necesara-schimbarea-totala-a-acestuia/


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 08-06-2020

Nu pot sa spun ca nu ma asteptam la genul de probleme diverse cu acest stadion din partea Primariei Arad, dar am sperat si inca mai sper in al 12-lea ceas ca cei de la km 0 sa se trezeasca o data si sa externalizeze/contracteze catre o firma privata tot ce insemna intretinerea si operarea unui astfel de stadion. Eu inteleg ca este o proprietate a Primariei, dar acest stadion incet incet trebuie sa produca (partide de fotbal, concerte, muzeu, tururi de stadion, etc) astfel sunt o groaza de bani blocati daca ne gandim ca va fi folosit de UTA o data la doua saptamani si atat. Stau si ma intreb cum va fi in stare Primaria in regim propriu (aici probabil cu ajutorul celor de la Recons) sa administreze un astfel de stadion? Ce cunostinte, experienta sau abilitati au acestia sa gestioneze un astfel de stadion? Acesta nu e Motorul sau ICRTI sa tungi iarba o data la doua saptamani si sa vopsesti gardul o data la doi ani. Sper din tot sufletul sa nu retraim episodul cu Bazinul de Inot din subcetate cand la cateva saptamani dupa inaugurare a fost inchis pentru reparatii...Din pacate cred ca ne vom face de ras cat mai curand cu bâlbele celor de la Primarie.....vreau sa zic ca ne vom face de ras mai mult decat ne-am facut pana acuma...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 09-06-2020

Sincer, incep sa am anumite semne de intrebare si despre cei de la Rulori de Gazon. Deja o dau in vrajeala si numai cine nu a tuns in viata lui o bucata de iarba poate sa le ia chiar toata vrajeala de buna.