Forumul
Stadionul "Francisc Neumann" - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Totul despre UTA (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Ştiri şi noutăţi (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Subiect: Stadionul "Francisc Neumann" (/showthread.php?tid=28)



RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Gru - 09-06-2020

(09-06-2020, 13:05)Kidu a scris: Sincer, incep sa am anumite semne de intrebare si despre cei de la Rulori de Gazon. Deja o dau in vrajeala si numai cine nu a tuns in viata lui o bucata de iarba poate sa le ia chiar toata vrajeala de buna.

M-am gandit si eu la asta, dar totusi, sa nu fie in stare sa faca un gazon care sa arate bine macar cat este nefolosit, parca imi vine greu sa cred. Totusi, cu asta se ocupa. In plus, prea mare coincidenta ca a inceput sa strice gazonul dupa ce nu s-au mai ocupat ei de el. Pe viitor, poate ne gandim la varianta gazonului hibrid din Ungaria de care s-a discutat. Ca si microclimat probabil gazonul din Ungaria e bine aclimatizat pentru Arad.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 09-06-2020

Le-am tot dat circumstante atenuante pana am vazut cat de mult il perie pe Falca si cat de mult dau in Bibart. Sunt ultimul care as fi avocatul lui Bibart sau al actualei administatii insa sa fim seriosi, nu trebuie sa vina primarul Aradului la receptia gazonului. La Siria sau la Tarnova, hai mai treaca mearga insa aici chiar sunt alte atributii pentru un primar de municipiu si nu cred ca asta a fost un blocaj pentru receptia lucrarii.

Legat de povestea cu puturile, ceva nu mi se pare ok pentru ca nicio firma profesionista nu se apuca de treaba daca nu are toata documentatia aprobata, mai ales in relatia cu o primarie.

Nu pot nici sa imi imaginez ce fel de gazon e ala ce are nevoie de ingrasamant tot la nici doua saptamani. Conditiile de la noi nu sunt chiar asa nasoale, este bine aerisit, are suficienta expunere solara, nu contest ca nu trebuie fertilizat la anumite perioade de timp si nici n-o sa intru in niste detalii pe care nu le stapanesc insa chiar si asa ceva nu mi se pare ok.

Nu in ultimul rand, "cowboy-ul" ala mi se pare destul de dubios si mi-e teama sincer sa nu fie in cardasie cu Falca.

Legat de hibrid, in mod sigur aia era alegerea ideala, toate marile cluburi il folosesc cu succes deja de multi ani insa aici s-a ales din cu totul alte considerente si mi-e teama ca mereu vom avea probleme cu terenul, fie din prostie si nepricepere, fie ca cineva vrea sa mulga bani.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 09-06-2020

Probleme și la sistemul de irigare al gazonului de pe ”Francisc Neuman”: „Dacă și partea de infrastructură se deteriorează…și nimeni nu comunică cu noi”

Lucrurile nu merg deloc în direcția bună la gazonul de pe arena „Francisc Neuman”. După ce, ieri, directorul Rulouri de Gazon SRL sesiza faptul că: „S-a instalat boala și că e posibil ca suprafața de joc să fie schimbată dacă nu se intervine rapid și eficient”, astăzi Ovidiu Petrache a mai sesizat o problemă cel puțin la fel de gravă precum cea de ieri.

Reprezentantul firmei giurgiuvene a trimis o echipă la stadion pentru a analiza la fața locului situația și: „Băieții s-au îngrozit de ce au găsit acolo, de data aceasta pe parte de infrastructură, ca să spun așa. Țevile de irigare și cablurile electrice de la sistemul mecanizat au fost tăiate și ulterior cârpite. Nu știm cine a făcut acest lucru, dar trebuia să fim anunțați, pentru că a fost lucrarea noastră și noi știm cel mai bine cum funcționează lucrurile și nu recomandăm aceste operațiuni de peticire. Dacă se strică și sistemul de irigare, gazonul nu poate decât să arate din ce în ce mai rău. Și așa angajații noștri susțin și ei că l-au găsit într-o stare proastă, într-o parte băltea și apa după ploile căzute ieri. Atâta timp cât noi am întreținut gazonul nu s-a întâmplat acest lucru. Din câte am văzut s-a dat la o parte și bucățile de gazon artificial pe care le-am pus, nu știu exact ceea ce fac cei de la Arad, cu atât mai mult cu cât nici nu comunică cu noi. Pur și simplu nici nu răspund la telefoane”, ne-a declarat Ovidiu Petrache.


Într-adevăr, la finalul săptămânii trecute constructorul stadionului s-a intersectat în mod nefericit cu partea de lucrări a celor de la SC Rulouri de Gazon SRL. „Săpând un șanț pentru sistemul ce va alimenta hidrantul, am afectat, într-adevăr, câteva cabluri și țevi de la sistemul de irigare al stadionului. Trebuie spus că acestea nu au fost deloc semnalizate, căci, altfel, vă dați seama că nu ne-am fi pus să săpăm exact pe acolo. Dar, în două zile am remediat problema și acum sistemul de irigare funcționează ca înainte. În ziua în care nu a funcționat, cea de sâmbătă, gazonul a fost udat manual”, ne-a declarat un reprezentant al Drast Company SRL.

Până la urmă, tot ceea ce contează sunt măsurile pe care Primăria, administratorul gazonului le va lua rapid dacă mai vrea să salveze lucrarea de 3.145.368 de lei efectuată de „Rulouri de Gazon”, care pare a se duce -încet, dar sigur – pe apa sâmbetei.

https://www.sportarad.ro/2020/06/09/probleme-si-la-sistemul-de-irigare-al-gazonului-de-pe-francisc-neuman-daca-si-partea-de-infrastructura-se-deterioreaza-si-nimeni-nu-comunica-cu-noi-foto/


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 09-06-2020

Or sa puna hybrid pana la urma, alti bani, alta distractie. 
Nu stiu cum pot sa gandeasca astia in halul asta si chiar nu a fost alta firma care sa fie mai aproape de noi si sa se poata ocupa de gazon? Doar din Giurgiu?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - BogdyS - 10-06-2020

Ba da sigur ca exista! Exista chiar si Arad firme care s-ar putea ocupa de gazon. Dar probabil nu au cotizat unde trebuie!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 10-06-2020

Sunt probleme( si) cu tabelele de marcaj , cica au ajuns saptamana trecuta si nu pot fi montate pe coronament la cele doua peluze deoarece au doua tone una si nu rezista structura metalica. Acum trebuie montate undeva in colturi , dar trebuie construita si montate pe structura independenta , si nu prea e loc......


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Redpunk_one - 10-06-2020

(10-06-2020, 12:57)psv a scris: Sunt probleme( si) cu  tabelele de marcaj , cica au ajuns saptamana trecuta si nu pot fi montate pe coronament la cele doua peluze deoarece au doua tone una si nu rezista structura metalica. Acum trebuie montate undeva in colturi , dar trebuie construita si montate pe  structura independenta , si nu prea e loc......

Nu creeeed. De ras, de plans, de injurat de morti si raniti.....nu am cuvinte


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - red11 - 10-06-2020

Tot stadionul asta este bataie de joc la adresa aradenilor  Sad . Eu chiar incep sa pierd si ultima farama de speranta ca poate sa iasa ceva bun din aceasta lucrare.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 10-06-2020

Ca sa vedeti ce tilicari au proiectat si au lucrat la stadionul asta. Ii exclud aici pe Drast pentru ca nu au ei nicio vina desi nu sunt nici astia nu stiu ce mega firma, macar sunt onesti si harnici.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Indianredskin - 10-06-2020

Parca suntem blestemați cu toate in orașul ăsta cu așa incompetenți sau răuvoitori la conducerea urbei.

Singurul lucru ce ne mai unge pe suflet o să fie promovarea.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - RedNeck - 10-06-2020

Meszar mai candideaza la postul de primar?


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 10-06-2020

Cum drac sa proiectezi un stadion si sa nu tii seama de unde vor fi montate tabelele, wow! Fusereala taraneasca!


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Adrian07 - 10-06-2020

La faza cu gazonul, ar trebui sa isi dea demisia angajatul primariei care se ocupa de bazele sportive. Pana la urma tot primaria trebuie sa scoata banii pentru refacerea gazonului.
 Cat despre postul de primar mi se pare implicat Bibart, de cate ori am avut ocazia de a discuta cu dansul deapre locurile de joaca pentru copii , si viaducturile din micalaca chiar a fost foarte implicat si a raspuns foarte rapid, ca persista problema cu apa la orice ploaie mai puternica asta e altceva, problema e in tot orasul.
Si Meszar ar fi o solutie, nu as zice nu... sunt multe probleme pe langa infrastructura sportiva in Arad, sper sa le tina piept.
Problema e cu cine lucreaza primaria la astfel de lucrari.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - RudolphWST - 11-06-2020

proiectul ca proiectul dar cred ca cine a comandat tabela putea sa se informeze daca are de ce sa o agate...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - adymax - 11-06-2020

Nu cred ca erau incluse in proiectul initial nici un fel de tabele de marcaj. Nu sunt inginer dar coronamentul peluzelor pare sa fie solid incat sa tina tabela de marcaj.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - psv - 13-06-2020

Au adus astia politia locala si jandarmeria la stadion,probabil de teama sa nu vina petrache sa inchida puturile,deja totul capata conotatii a telenovela de prost gust...cat despre petrache,e cert ca cei din primarie sunt niste incompetenti ,dar asta nu scuze cu nimic atitudinea lui petrache care are apucaturi de o epoca pe care o vrem uitata,de genu eu nu vorbesc cu voi astia mici,eu vorbesc doar cu prim secretaru...a se citi primaru....probabil asa inca se procedeaza la bucale...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - sabau15 - 13-06-2020

Eu unul nu tin partea lui Petrache, aceasta firma a montat gazoane pe stadioanele din Giurgiu, Iasi, Craiova si Arena Nationala. Unde ati mai vazut astfel de discutii? De ce in aceaste orase sa putut fara circ fara scandal. Sau toti primari ceilalti sunt nebuni numai noi la Arad suntem drepti,  corecti si stim mai bine cum sta treaba cu iarba? Daca ar fi fost doar problema asta cu gazonul la stadion mai ziceam dar la noi nimic nu este bine facut, toate is praf si nu sunt deloc gandite.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - RudolphWST - 20-06-2020

cele doua tabele, doua tone fiecare, vor fi puse in colturi...


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Kidu - 20-06-2020

E singurul compromis posibil.


RE: Stadionul "Francisc Neumann" - Cristi_Arad - 20-06-2020

Sincer...s-ar putea sa fie un compromis "pozitiv" asta cu tabele in colturi. Si asa trebuie umplute colturile alea cumva.