Forumul
Stiri din sezonul 2016-2017 - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Arhiva (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Forum: Sezoane trecute (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=26)
+---- Forum: 2016-2017 (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=34)
+---- Subiect: Stiri din sezonul 2016-2017 (/showthread.php?tid=418)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Chere - 22-11-2016

Pfff...sa vinzi din liga ll-a doi copii in juma de an pe o suma undeva la1 milion de euro...e foarte bine!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Oli - 22-11-2016

(22-11-2016, 15:42)psv a scris: Din punctul meu de vedere este mult sub valoarea lui reala si cred ca ar fi o prostie sa renuntam la el!Sunt curios de reactia conducerii in cazul in care oferta este reala , Petre nu poate pleca pe o suma mai mica de 1 milion de euro +bonusuri!

Să plece pe 1 milion de la o echipă din liga a2-a din România, cam sf gândirea ta ! Nu e liga a2-a din Italia, Germania, Franţa, Spania sau Anglia. Suntem totuşi în România...
Părerea mea este că conducerea poate să scoată maxim 500.000 - 600.000 în condițiile actuale.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - cipri_23 - 22-11-2016

(22-11-2016, 17:09)Oli a scris:
(22-11-2016, 15:42)psv a scris: Din punctul meu de vedere este mult sub valoarea lui reala  si cred ca ar fi o prostie sa renuntam la el!Sunt curios de reactia  conducerii in cazul in care oferta este reala , Petre nu poate pleca pe o suma mai mica de 1 milion de euro +bonusuri!

Să plece pe 1 milion de la o echipă din liga a2-a din România, cam sf gândirea ta ! Nu e liga a2-a din Italia, Germania, Franţa, Spania sau Anglia. Suntem totuşi în România...

Si ca sa fim si mai sinceri, jumatate din golurile lui au fost inscrise in portile lui Pancota si Balotesti... Spre binele lui, dar mai ales al UTA-ei, ar fi indicat sa ramana macar pana in vara la noi.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Giuliano - 22-11-2016

Nu cred că poate pleca din liga a doua pe o sumă mai mare. Pentru jucător ar fi mai bine să plece în străinătate şi nu la Steaua (rămân la părerea că e singura echipă care poate să cumpere în România). Iar pentru club suma, bonusurile şi faptul că poate păstra jucătorul până la vară reprezintă o ofertă excelentă.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 22-11-2016

Şi eu sunt de-acord să plece pe banii ăştia. Noi suntem în Liga a II a din România, iar Genoa este pe 10 în Serie A. Să fim serioşi, chiar şi împrumutat în liga a II a din Italia ar fi ok pentru el în primele luni. Dacă ni-l şi lasă până la vară ar fi într-adevăr excelent. Dacă ar vira banii în perioada asta, am avea şi fonduri pentru transferuri serioase plus pentru salarii la zi până intră banii de la primărie. Deci condiţii clare de promovava, sigur, mai puţin cu bazele sportive. Anul viitor nu cred că vom mai avea pe cine să vindem la sumele astea, deci prin vânzarea lui Petre ar trebui să ne asigurăm bugetul pentru a ataca decisiv Liga I.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Redpunk_one - 23-11-2016

Daca ramane pana la vara si primim 400+200 de mii cash pe el de la o echipa precum Genoa , e o oferta super ok pt un junior de 18 ani din liga a 2 a. Daca am pastra si un 15-20% pe el ar fi perfect din pmdv


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 23-11-2016

Chiar daca oferta este tentanta, eu nu l-as da. Adi Petre valoreaza mai mult si va valora mult mai mult.
In plus nu imi place toata febra asta ce v-a cuprins e toti pentru ca asa vorbim de el de parca ar fi o vita din targ. Nu fratilor, Adi este al nostru, este al UTA-ei, al Aradului si nu cred ca e momentul sa plece acum.

Daca il vor astia acum, il vor vrea si peste un an si daca nu vor fi ei cu siguranta vor fi altii.
Adi nu trebuie decat sa isi vada de joc, sa fie serios, sa munceasca, sa fie el insususi asa cum a fost si pana acum: un baiat talentat, muncitor si bun simt. Restul vor veni de la sine.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - psv - 23-11-2016

Nu vreau sa supar pe nimeni ,toti suntem utisti si respect opinia fiecaruia ,dar atat timp cat avem o mentalitate de serie B vom ramane o echipa de serie B.Jucatori ca Petre ,nu se gasesc la fiecare colt si sper ca nu isi imagineaza cineva ,ca dupa sase luni va aparea altul ca el,de aceea spun ca cei 450-600 de mii sunt putini pentru un jucator cu ,calitatile lui!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Giuliano - 23-11-2016

Doar că preţul nu-l stabileşte doar valoarea jucătorului ci şi campionatul şi cota de piaţă a acestuia. E aceeaşi balanţă între cerere şi ofertă care stabileşte preţul în toate domeniile. Sigur UTA poate refuza oferta mizând pe promovare iar odată cu aceasta ar veni şi o creştere a preţului precum şi o relaxare din punct de vedere al necesităţilor financiare doar că acesta este deocamdată un obiectiv cel puţin nesigur. Ori în condiţiile în care o asemenea tranzacţie i-ar putea asigura UTA-ei bugetul de salarii pe anul viitor în liga a doua, e greu să nu o iei în seamă, mai ales dacă rămâi şi cu jucătorul până la vară. De aceea există şi regula aceea nescrisă "vinzi atunci când ai oferte". Să recunoaştem o ofertă pentru un jucător de liga a doua, din partea unei echipe de Serie A e rara avis şi nu ştiu câtă bază putem pune că ea se va repeta. Cum nu poţi garanta nici pentru forma sau sănătatea jucătorului. De asemenea mai este şi aspectul contractului jucătorului, cât timp mai are Petre contract cu noi, ce salariu are... sunt foarte multe aspecte de luat în calcul.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Adrian07 - 23-11-2016

Haideti sa ne gandim putin... Depinde si clubul ce doreste sa faca, daca dorim sa promovam si il vindem pe Petre trebuie sa aducem ceva peste el sau cel putin un jucator apropiat de valoarea si varsta sa ceea ce eu nu cred. Dar, Meszar este un om cu capul pe umeri , destul de echilibrat si stie cel mai bine ce are de facut. Eu nu imi doresc sa plece acum... in vara zic ca ar fi cel mai ok de luat decizia asta! Oricum, sper sa nu mai vedem UTA in liga 2-a si anul viitor!!!
Bravo A.Petre, daca pleci ... o bere in peluza !!!!! Smile


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 23-11-2016

(23-11-2016, 10:33)psv a scris: Nu vreau sa supar pe nimeni ,toti suntem utisti si respect opinia fiecaruia ,dar atat timp cat avem o mentalitate de serie B vom ramane o echipa de serie B.Jucatori ca Petre  ,nu se gasesc la fiecare colt si sper ca nu isi imagineaza cineva ,ca dupa sase luni va aparea altul ca el,de aceea spun ca cei 450-600 de mii sunt putini pentru un jucator cu ,calitatile lui!

De acord 100%.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Redpunk_one - 23-11-2016

Din cate am inteles clubul a refuzat oferta italienilor.

E o greseala din pmdv.

Totul depinde ,cum zice si Giuliano , de conjunctura, de oferta, de moment,etc. Acum doi ani am fi refuzat cu totii oferta pt Burla pt 150-200 de mii de euro plus procente. Acum l-am da cu ochii inchisi poate majoritatea dintre noi si pe jumate din banii aia.

Sa vedem daca am gresit sau nu respingand aceasta oferta.

Sper sa ma insel si peste ceva timp sa puteti sa imi ziceti "vezi mah desteptule , ce bine ca nu l-am dat pe Petre la macaronarii aia".

Ar insemna foarte mult pt UTA ca aceasta oferta sa fi fost una proasta si decizia lui Meszar de azi sa fi fost una inspirata.

ps. Si mai sper ca Adi sa fie tare ca si pana acum, sa nu se demoralizeze dupa atatea zvonuri de plecare vehiculate prin presa saptamana asta si sa munceasca ca si pana acum si sigur va avea ocazia sa sa ajunga si afara


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Xtreme - 23-11-2016

foarte bine ca au refuzat! Promovarea depinde in mare parte de jucatori si de meciuri castigate! Nu de banii primiti prin vanzarea lor. Sigur, si asta ar ajuta, dar nu imediat. Banii se duc, esalonul in care suntem ramane neschimbat... adica noi cu buzele umflate. Trebuie sa avem o strategie pe termen mediu si lung, sa cream si sa mentinem un nucleu de jucatori capabili de promovare si de mentinere in liga 1.O fluctuatie prea mare ar fi contraproductiva.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Giuliano - 23-11-2016

Din ce a fost prezentat aici, oferta era cu plecare abia de la vară; deci nu aveam nimic de pierdut. Jucătorul ne ajuta în lupta pentru promovare; dacă o obţineam bine, dacă nu câştigam nişte bani care ne-ar fi ajutat în sezonul viitor. Aşa însă jucăm totul pentru o singură carte: promovarea. Dacă o obţinem e ok, şi Petre poate continua la noi, cota creşte şi obţinem peste 1-2 ani chiar mai mulţi bani. Dacă însă nu promovăm s-ar putea să-l dăm pe o oferta inferioară. E foarte greu de ţinut un astfel de jucător în liga a doua: îi blochezi progresul plus că ştim cu toţii cam ce salarii au juniorii din lot. Partea optimistă a acestei decizii e faptul că ne demonstrează din nou că obiectivul clar al clubului pentru sezonul ăsta e promovarea. În condiţiile astea, ca o paranteză, meciul de duminică de la Târgovişte devine aproape crucial!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 23-11-2016

Felicit conducerea pentru decizie. Un mare BRAVO!
Cum a spus si psv: un jucator ca Adi Petre nu se naste asa usor, nu ai jucatori ca el si ca Dennis pe banda rulanta sa ii poti da asa la prima strigare. In plus de asta si din punct de vedere financiar nu ne constrange nimic sa il vindem. Inca o data, BRAVO! Avem c****.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 24-11-2016

Deşi eu îl dădeam la banii ăştia, merg pe mâna lui Meszar, adică nu am o problemă că rămâne. Dacă totul va merge bine şi devine golgheterul campionatului, la vară îl putem vinde cel puţin la fel de scump şi în cel mai rău caz ne asigurăm o parte din buget dacă nu promovăm. Sper şi eu să rămână cu picioarele pe pământ, dacă rămâne la fel de serios vor veni trenuri mult mai rapide pentru el.  Smile


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kapa - 24-11-2016

Foarte bine ca a ramas jos palaria, e un jucator cum rar se nasc si va devenii tot mai bun, oferte vor mai fii nu aveam nici un motiv sa ne grabim si sa il dam rapid ca ultimii amarasteni!
Un mare Bravo si de la mine!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - adymax - 24-11-2016

Sa nu ne grabim. Si cu Man au zis ca au refuzat oferta si peste 2-3 zile au anuntat ca trasferul sa realizat.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - tobo` - 24-11-2016

Da, dar din cate im amintesc, in cazul lui Man s-a plusat pe ultima suta de metri...


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 24-11-2016

Ma indoiesc ca vor plusa ei cat valoreaza potentialul lui Adi. Ei au facut o oferta cu gandul ca gata, ne dau pe spate si le vom da jucatorul impreuna cu multumirile de rigoare.
Nu merge chiar asa.