Forumul
Stiri din sezonul 2016-2017 - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Arhiva (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Forum: Sezoane trecute (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=26)
+---- Forum: 2016-2017 (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=34)
+---- Subiect: Stiri din sezonul 2016-2017 (/showthread.php?tid=418)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - cip_leo - 14-02-2017

asadar muia e oficiala


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 14-02-2017

Stiu ca poate suna aiurea insa intr-un fel e mai buna decizia asta decat sa le fi stricat Primaria si planurile atletilor.
Trebuie respectate toate ramurile sportive din municipiu si judet si la felul cum "modernizeaza" Primaria ceva, ingrijorarile atletilor sunt cat se poate de justificate.

Eu unul le inteleg si lor frustrarile doar ca acestea nu trebuie directionate impotriva UTA-ei pentru ca atat noi cat si ei nu suntem altceva decat niste victime colaterale.

Asta e, vom juca la Siria daca asta e tot ce poate oferi Aradul (in speta Primaria) in momentul de fata.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Adrian07 - 15-02-2017

Imi dau si eu cu parearea... La Vladimirescu de ce nu s -ar putea juca? se poate face o tribuna si in spatele portii!!!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 15-02-2017

La Siria este deja omologat pentru liga a II-a de cand a jucat Pancota s-n plus ai deja o tribuna de aprox 600 de locuri pe scaune.
La Vladimirescu ar fi presupus sa construiesti de la zero tribune si sa aplici pentru omologare pentru liga a II-a. Putin probabil sa o primesti.
Nu mai vorbim de teren, cel de la Siria a fost tot timpul intretinut pentru ca acolo joaca UTA II, cel de la Vladimirescu habar n-am in ce stadiu este.

Sunt ferm convins ca Meszar a cantarit bine toate posibilitatile inainte sa ia decizia asta.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 15-02-2017

Cand luat-o de la zero incepand din judet ma asteptam sincer ca meciurile din liga a IV-a sa fie o sarbatoare pentru tot judetul, ma asteptam la pareri de genul celor exprimate de domnul primar Bot.
Realitatea ne-a aratat insa ca lucrurile nu stau chiar asa si episoade precum Pecica, Semlac sau chiar Taut m-au facut sa imi fie greata de fotbalul judetean. 
Nu m-am asteptat sa se traga nimeni din calea UTA-ei, sa fim bine intelesi insa nici la intrari la rupere fara pic de respect nu m-am asteptat. Acum insa asta tine de trecut, nu mai conteaza, ba chiar privesc oarecum amuzat cum unii ar *****-o si pe ma-sa pentru o masa dupa meci data de nu stiu cine.

Revenind la Siria, la noua noastra casa din acest retur, va spun sincer ca nu imi pare rau ca s-a ales solutia asta. O sa vedeti ca oamenii au sa se bucure alaturi de noi si fiecare meci va fi o sarbatoare.
Nu era corect nici sa ii incurcam nici pe atleti, oamenii nu au nicio vina. Am mai spus-o, nu are sens sa o tot repet.

Pana una alta, tin sa ii multumesc primarului Valentin Bot pentru buna primire. Sunt ferm convins ca o sa avem parte de conditii mai bune decat cele oferite de Primaria Arad pe "Motorul".

Citat:Primarul Șiriei promite: „Ne vom ridica la nivelul așteptărilor. O onoare să găzduiești echipa fanion a județului”

Am trăit s-o vedem și pe asta. Poate cel mai puternic brand al municipiului Arad va fi „exilat” în județ pentru un întreg retur de campionat. În oraș nu se mai găsește un gazon demn de numele și pretențiile echipei pregătite de la Laurențiu Roșu, astfel că Șiria își va deschide porțile (și) pentru echipa de seniori a UTA-ei.

A făcut-o deja la meciurile oficiale ale formației de Liga 4-a anul trecut și cele de juniori și Liga a 3-a în acest sezon. Acum, localitatea de baștină a lui Ioan Slavici va găzdui duelurile de foc pentru Liga 1, iar autoritățile locale sunt pregătite să facă orice sacrificii pentru a pune și ele umărul la o mult visată promovare. „Personal, o așteptam pe UTA și mai devreme la Șiria. Cât am fost și eu fotablist, am jucat și pe Motorul și știam cât de rău e terenul mai ales când plouă mult. Sigur, nu e o situație prea plăcută pentru orașul Arad, dar dacă tot s-a ajuns aici trebuie să punem cu toți umărul pentru a-i fi bine echipei la primăvară. Am discutat cu cei de la UTA, am înțeles că se va monta o tribună mobilă în spatele uneia dintre porții, de aproximativ 500 de locuri, dar capacitatea stadionului poate fi mărită și prin instalarea altor tribune. Probabil, va trebui montat și un gard între aceste tribune și teren, dar această lucrare o vom face rapid, poate chiar din fondurile comunității noastre. Continui să susțin că pentru Șiria e mai important să găzduiască meciuri de Liga 2-a, o echipă de nivelul UTA-ei, decât să aibă o echipă de Liga a 4-a sau a 5-a, ce cheltuie bani fără o finalitate exactă”, susține primarul Șiriei, Valentin Bot.

Noul stadion „Otto Grefner” a fost inaugurat în 2011 chiar de UTA, într-un meci în nocturnă disputat în compania fostei divizionare a patra, Șiriana Șiria. „Am câştigat un proiect pe Ordonanţa 7 a Guvernului. Am renovat stadionul, iar în urma finalizării lucrărilor de modernizare facem inaugurarea. Consider că, după stadionul echipei UTA, stadionul din Şiria este cel mai frumos din judeţ”, spunea Bot în urmă cu aproape 6 ani, anticipând – oarecum – mutarea din această iarnă.
Vechea arenă din Podgorie a intrat în circuitul fotbalistic în 1946, purtând acum numele unui fotbalist emblematic pentru Șiria. Capacitatea tribunei este de 680 de locuri, dar „oficialii” arădeni o vor ridica până la cel puțin 1100 de locuri. Probabil, la solicitarea suporterilor arădeni, deja inflamați de ideea de a pleca din Arad pentru a asista la partidele echipei de suflet, se vor mai adăuga și alte locuri. „Fiind onorați să găzduim echipa fanion a Aradului, suntem dispuși să ajutăm cu tot ceea ce putem pentru a nu-i lipsi nimic echipei. Gazonul a fost bine întreținut pe tot parcursul iernii, vestiarele sunt și ele în stare bună, stadionul e – de altfel – omolgat deja pentru Liga 2-a, eu zic că ne vom ridica la nivelul așteptărilor. Pe de altă parte, aș fi ipocrit să nu recunosc că și imaginea comunei Șiriei va avea numai de câștigat odată cu găzduirea celui mai titrat club de fotbal din Provincie”, a adăugat primarul localității aflate la 25 de kilometri distanță de municipiu.

Adversarii pe care îi va întâlni pe teren propriu în acest sezon al Ligii 2 UTA Bătrâna Doamnă: Metalul Reşiţa (4 martie), FC Braşov (18 martie), Luceafărul Oradea (1 aprilie), Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (15 aprilie), Olimpia Satu Mare (26 aprilie), Unirea Tărlungeni (desfiinţaţă – 6 mai), CS Baloteşti (24 mai) şi Chindia Târgovişte (3 iunie).

SURSA: Sport Arad



RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - maryan - 15-02-2017

Chiar nu conteaza unde jucam, important e sa promovam si nu in ultimul rand sa avem unde juca in liga 1 in Arad!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Adrian07 - 15-02-2017

Importanta promovarea si sa mergem in numar foarte mare la meciuri!!! HAI UTA


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - adymax - 16-02-2017

Cred ca e o greseala sa se joace toate meciurile ramase de acasa la Siria. 

O sa fie multe meciuri decisive iar presiunea publicului nu o sa fie la fel ca pe Motorul. 

Ar trebui  sa joaca la Siria doar pana se imbunatateste vremea. oicum nu cred ca primaria se va apuca de refacerea gazonului primavar asta. Pot sa-l refaca si la vara intre sezoane.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 16-02-2017

Pei ideea e să facă gazonul de pe Motorul plus tribunele până în vară când va începe Liga I. De obicei, Liga I începe la sfârșitul lunii iulie. Ultima etapă, acasă cu Chindia, va fi pe 3 iunie. Nu există gazon bun, în momentul ăsta, în județul nostru.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 16-02-2017

Adi, nu te supara dar gresesti. Spun asta pentru ca asa cum subliniaza si I929 mai sus, in cazul in care promovam "Motorul" trebuie sa fie la nivelul unui stadion ce poate fi omologat provizoriu si pentru liga 1.
Asta inseamna:
- teren impecabil
- tribune refacute de la zero (fie si pe structura metalica) sa avem minim o capacitate de 5000 de locuri
- vestiare puse la punct
- cai de acces si de evacuare clar definite si puse la punct

Toate astea cer timp si la felul cum lucreaza primaria, mi-e teama ca nici returul asta nu le ajunge sa faca toate astea.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Adrian07 - 16-02-2017

Sega,subcetate, Sanicolau, ICRTI 2 terenuri, Gloria,motorul 2 terenuri...8( OPT) terenuri pe care nu se poate antrena echipa? Da-o in m***** masii de treaba. Trebuie urecheati bine astia din primarie!!!
La ICRTI ar trebui umblat... Aproape de viitorul stadion !!!
Ipocritii naibii!!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Chere - 16-02-2017

(16-02-2017, 9:31)I 929 a scris: Pei ideea e să facă gazonul de pe Motorul plus tribunele până în vară când va începe Liga I. De obicei, Liga I începe la sfârșitul lunii iulie. Ultima etapă, acasă cu Chindia, va fi pe 3 iunie. Nu există gazon  bun, în momentul ăsta, în județul nostru.


Mie mi-e tare frica de-o noua umilinta...sa nu traim o noua dezamagire cu motoru'


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Giuliano - 16-02-2017

Eu sunt unul care crede că avem chiar șanse reale la promovare dar hai să nu punem căruța înaintea cailor. Ne cam place să ne referim la participarea de la anul din Liga I ca și cum ar fi ceva obținut deja ori lucrurile nu stau chiar așa. Sper ca cei din club și mai ales jucătorii să fie cu mintea la ce au de făcut ei și nu la treaba altora.

Altfel, îmi pare rău să o spun, dar n-am nici cel mai mic argument să cred că de data asta cei de la primărie se vor ține de cuvânt. Tare îmi e că vom juca la Șiria degeaba iar tot ce se va întâmpla pe Motorul va fi o fușereală de mântuială.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - adymax - 17-02-2017

Asa cred si eu. Nu cred ca primaria e in stare sa faca ceva ce  in alte parti e normal la Motorul pana in Iulie. 

In alta ordine de idei:  Inteleg ca clubul va asigura autocare dar cate la numar?  Ar fi normal ca sa asigure macar locuri in autocar pentru cei cu abonament. 

Daca unora cu abonament nu le convine sa merga la Siria din diferite motive, nu ar fi normal sa le dea banii inapoi pe meciurile ramase?

Oricum o sa fie o cheltuiala enorma cu autocarele.

La Siria cine cosntruieste tribunele extra? Clubul UTA, primaria Arad (nu cred) , cea din Siria?  Nu e normal sa-si cheltuie banii cei din Siria, si asa au aparut multi pe SportArad care contesta primarul de acolo pe tema stadionului.

Scuze de intrebari dar cred ca sunt intrebari care ar trebui sa aiba un raspun si un plan.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Redpunk_one - 17-02-2017

Din cate am discutat la club autocarele vor fi puse la dispozitia oricui vine la meci (bilet sau abonament) gratuit. Cheltuielile pt o distanta asa de scurta nu sunt atat de mari (de ordinul sutelor de lei) insa vor costa clubul evident. Insa era singurul mod prin care clubul isi putea "cere scuze" oficial platitorilor de abonamente si bilete pentru incovenienta creata , chiar daca din vina celuialcaruinumenuilmaipronuntam .

Ii vad destul de montati din ce am discutat cu diversi jucatori , Rosu sau oameni din club. Asta nu inseamna ca se vad deja castigatori insa din toate discutiile razbate o siguranta , nu una aroganta, cat mai degraba una cum nu am mai simtit de multi ani la noi, data de pregatire, valoare, seriozitate.Stiu sunt cuvinte mari pt fotbalul asta mic si corupt si mizerabil si cum mai vreti voi, dar asta e fotbalul in care s-a nascut UTA si joaca si azi. Sincer nu pot sa va explic mai bine insa la cum vad eu lucrurile singurii care ne-ar putea pune probleme ar fi terenul si.......neterminarea la timp pt liga a I a unuia dintre cele doua optiuni pe care le avem , fie Francisc Neuman (insa la ritmul cum se misca primaria/tehnodomus nici o sansa) , fie Motorul cu planul care exista deja .

Decizia eliberarii arenei din Aradul Nou are logica din punctul asta de vedere. Sa vedem insa si partea cealalta cum se vor achita de obligatii.

Pana una alta din cate am inteles s-a batut palma si cu un atacant care va sosi pe ultima suta de metri. Sa speram ca va fi jucatorul pe care si-l dorea Rosu si ca va avea suficiente optiuni atunci pe toate posturile


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - adymax - 18-02-2017

Bukari?

A jucat 25 de minute tot anul 2016 in Cipru, ar fi o jreseala sa-l aducem.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Redpunk_one - 18-02-2017

Nu stiu , insa din cate nume au avut pe lista de propuneri si nu s-au grabit sa aduca pe cineva , cred ca au analizat bine fiecare jucator in parte. Eu tind sa le acord credit sincer pe baza experientelor de pana acum.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Triple H - 02-03-2017

Am si eu o intrebare, nu sunt la curent cu toate lucrurile juridice care tin de club, si atunci am zis ca mai bine intreb aici
Era vorba la un moment dat ca se va reveni la titulatura de " FC UTA " fara acel "Batrana Doamna" in denumire. Se mai vorbea de acest aspect si in tribune uneori. Opinii diferite.
Stiti ceva de acest lucru ? Se va intampla la un moment dat sau va ramane asa ?


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Redpunk_one - 02-03-2017

Inca se lucreaza. Speram ca in vara chiar vom avea niste vesti bune


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 05-03-2017

Una caldă şi una rece azi dimineaţă despre UTA. M-am amuzat cu ştirea de pe siteul clubului despre traseele spre Şiria, cu nr. de km şi starea drumurilor, dar după aceea m-am enervat rău când am văzut că, după cum bănuiam, vom juca la Mioveni vineri seara! FMM de televiziuni. Nu e vorba că ar fi imposibil de jucat într-un asemenea ritm, dar totuşi, iar suntem noi proştii campionatului? Pentru cine naiba să se facă jocurile? Pentru Sepsi sau Satu Mare? Colentina e clar promovată, nu dar în rest?