Forumul
Stiri din sezonul 2016-2017 - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Arhiva (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Forum: Sezoane trecute (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=26)
+---- Forum: 2016-2017 (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=34)
+---- Subiect: Stiri din sezonul 2016-2017 (/showthread.php?tid=418)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Giuliano - 12-07-2016

Corect! Clubul trebuie să facă toate demersurile pentru obiectivul sportiv al UTA-ei. După care, dacă suferim din partea infrastructurii, cei care sunt responsabili să plătească!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Oli - 12-07-2016

O să plătească, chiria la Cluj Arena sau unde o să jucăm. Puţin haz de necaz.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Chere - 12-07-2016

Ba Oli...tu ce cauti la meciuri la UTA?!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Oli - 13-07-2016

Eu nu o sa ma duc in alt oras, simplu !!

Din cate imi amintesc si tu ai avut principiile tale cand nu ai mai venit la meciuri cat timp o fost Gio la conducere .


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - dedei - 13-07-2016

Uuuu.... Smile))

Chere, ai legatura.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Chere - 13-07-2016

Bai ultras, nici noi nu mergem in alt oras, relax! Nu stiu de unde ai scos prostia asta. Aici nu e vorba de principi si morala, aici e vorba de nedreptatea care i se face clubului uta! Comparatia ta e de cacat.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Oli - 13-07-2016

Oricum eu mi-am spus punctul de vedere, nu i-am cerut nimănui să fie de acord şi nu am încercat să conving pe nimeni să facă la fel.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 13-07-2016

Nu pot condamna conducerea ca vrea sa epuizeze orice cale de atac a deciziei celor de la FRF/LPF insa eu nu cred ca are sens sa ne imbatam cu apa rece, sa ramanem realisti pentru ca in momentul de fata nu avem ce cauta in prima liga oricat de tare ne-am dori.
Numai faptul ca a promovat ASU Poli pe mine unul ma face sa imi doresc meciurile cu ei in dauna unor meciuri cu niste sate anonime aparute accidental pe harta fotbalului romanesc.
Lasa sa iasa tot puroiul la iveala, sa sucombeze dracului tot fotbalul romanesc si poate se va face o reforma in adevaratul sens al cuvantului. Pana atunci insa hai sa ne vedem de ale noastre ca pe "Motorul" nu s-a batut un cui si noi tot acolo o sa jucam. Sa ne rugam sa n-avem o toamna ploioasa.

P.S. Voi v-ati simti bine sa calcam pe cadavrul Rapidului chiar si fara nicio vina din partea noastra? Eu unul, nu.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 13-07-2016

Eu mi-aş dori să jucăm în Liga I pentru acele drepturi de televizare, care în mâna lui Meszar sunt sigur că ar fi folosite cu cap şi care ar pune clubul pe picioare solide. Apoi mi-aş dori pentru jucătorii care au fost nişte eroi anul trecut, să fie văzuţi de toată ţara, să primească o şansă mai bună în fotbalul nostru de kkt. Nu călcăm pe cadavrul Rapidului, clubul nu a contestat dreptul lor de a participa în Liga I, ci doar şi-a exprimat nemulţumirea împotriva unor regulamente ambigui de care profită întotdeauna cei mai puţin îndreptăţiţi.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Chere - 13-07-2016

Bine spus Luci.
100% deacord cu postarea de mai sus!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - maryan - 13-07-2016

Cu echipa asta plină de tineri talentaţi ce au demonstrat in campionatul recent încheiat plus maximum 3 - 4transferuri bune , ne vom bate in primele 5 echipe in liga 1!insa alta e problema si anume lipsa terenului...aici din păcate nu mai este vorba strict de valoare sportiva


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - adymax - 16-07-2016

Am vazut ca pe specialarad se face referite la o petitie online: http://www.petitieonline.com/utainliga1


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - RedNeck - 18-07-2016

"UTA aşteaptă, încă, decizia LPF

Arădenii nu fac transferuri deoarece nu ştiu sigur în ce eşalon vor evolua. Echipa secundă, spre liga 3.

Roland Nagy a spus că ar vrea întăriri pentru noul campionat, dar conducerea e, încă, în stand-by. Umblă vorba că utiştii vor muta pe piaţa transferurilor doar după ce Liga Profesionistă de Fotbal va anunţa echipa acceptată să evolueze în prima ligă, având în vedere problemele majore de la Rapid.
E drept, se tatonează cu ceva jucători, dar se amână aducerea lor, până când utiştii vor şti dacă rămân în „B”.
Sinceri să fim, UTA actuală nu e pregătită pentru startul ligii I, dar dacă va fi musai, va participa cu plăcere. Totul depind de LPF, iar anunţul va fi făcut la joi.
Echipa secundă, în Liga 3!
Cel mai probabil, cei de la UTA vor profita de o invitaţie a Federaţiei Române de Fotbal şi va înscrie echipa a doua în liga a III-a. Sunt ceva cheltuieli în plus, de transport şi cazare, dar ele se pot deconta din banii care vin de la Primărie, aşa că nu ar fi o problemă. Doar antrenor ar trebui numit, după ce Dan Stupar a plecat la Centrul de Excelenţă al FRF de la Deva.
Interesant e faptul că în liga a III-a, utiştii vor fi obligaţi să folosească, pe tot parcursul meciului, trei jucători Under 19 şi cinci, Under 21.
Cermeiul aşteaptă
Strâns legat de ce se întâmplă la UTA e interesată echipa nou promovată în Liga a III-a, Lunca Teuz Cermei. Aceasta vrea să înregimenteze câţiva tineri jucători ai „Bătrânei Doamne”, dar dacă ambele echipe vor ajunge în liga a III-a, atunci lucrurile se schimbă. Până atunci, însă, Cotoc, Suslak şi Bulza rămân la Cermei, iar Aldan, Petrache şi Coşa au acceptul UTA-ei să se prezinte la reunirea lotului, care va avea loc maine.
Botiş revine
Chiar dacă s-a dat impresia că nu va fi cooptat în stafful UTA-ei, Sorin Botiş plecând, la un moment dat, în concediu în Croaţia, fostul căpitan va primi, totuşi, o funcţie la club. Cel mai probabil, una care să aibă legătura cu echipa, să rămână „în iarbă”. De urmărit!"


http://www.aradon.ro/uta-asteapta-inca-decizia-lpf/1665223


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 20-07-2016

http://sportarad.ro/rapidul-e-tot-faliment-lpf-ul-decide-formula-ligii-1-continua-cu-13-echipe-sau-apeleaza-la-una-dintre-poli-si-uta/

Curtea de Apel București a amânat judecarea dosarului privind falimentul Rapidului pentru data de 24 august. Motivația deciziei este lipsa de procedură.
Deși înfățișarea ar fi trebuit să înceapă la 9:00, completul de judecată a intrat în sală cu o întârziere de aproape două ore. Abia la ora 11 s-a comunicat decizia de amânare, pentru finalul lunii viitoare.
Rapidiștii au făcut apel la decizia inițială a Tribunalului București, prin care societatea ar trebui să intre în faliment pentru datorii de peste 4 milioane de euro. Decizia a fost amânată în data de 12 iulie, deoarece lichidatorul judiciar Aurel Brihac nu s-a prezentat în sala de judecată şi nici nu a semnat o împuternicire pentru avocaţii care reprezintă clubul Rapid.
Cel mai probabil giuleștenii nu vor juca în Liga 1, locul lor urmând să fie luat de ACS Poli Timișoara sau UTA. Din informațiile noastre, cota echipei arădene a crescut la LPF, existând destule argumente pentru care „alb-roșii” ar trebuie să le ia fața elevilor lui Ionuț Popa.
Dar, mai e o variantă: să se ajungă la un campionat cu 13 echipe. Pentru că Rapid nu poate semna cu nici un jucător, după două meciuri va fi exclusă din campionat pentru neprezentare, iar adversarele sale vor câștigat cu 3-0 la „masa verde” restul partidelor. „Conform regulamentului aflat acum in vigoare, Rapid poate juca in Liga I!”, a confirmat pentru sport.ro, Marius Mitran, directorul de imagine al LPF Arad.
Pe 12 iulie, la data la care a fost stabilit programul campionatului, Liga Profesionistă de Fotbal a stabilit că se va lua o hotărâre în privința Rapidului în momentul în care se va ști exact soarta clubului. Dacă va fi exclusă din Liga 1, Rapid poate da în judecată LPF, cu şanse maxime de câştig.
Singura salvare pentru Iorgulescu ar fi acum ca reprezentanţii Rapidului să se ceară singuri afară din competiţie. În acest caz, teoretic, echipa ar putea în Liga 2, care începe pe 30 iulie. Dacă nici până atunci nu se vor putea rezolva problemele, Rapid va pierde acest an competiţional.

Fotbalul românesc şi regulamentele făcute aiurea şi schimbate de la an la an. Pe Poli a lui Iancu şi pe încă o echipă parcă (Progresul?) le-au retrogradat din cauza datoriilor, dar Poli a mai jucat un campionat până să dispară din fotbal. 

A fost Burleanu la Arad. Oare presa l-a întrebat ce părere are despre cazul Rapid/ACS sau UTA în Liga I?  Oare a vorbit cu Falcă&co despre asta? Oricum nu cred că are puterea de a influenţa decizia Ligii. Dar ceva motiv mai ascuns ar trebui să aibă vizita asta, nu cred că a venit până aici doar să discute chestii generale despre fotbalul din ligile inferioare. Să fie oare şi ceva combinaţie politică? 


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - maryan - 20-07-2016

Indiferent in ce divizie vom începe campionatul, cred ca ne va prinde puţin nepregătiţi ...cu atat mai mult o eventuala participare in Liga 1!in centrul apărării suntem in fundul gol, in poarta stăm in Miron (daca se accidenteaza ...doamne fereşte)!în rest o mai scaldam!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Giuliano - 20-07-2016

O decizie luată acum pentru participarea în Liga I cred că va avea efect de bumerang. În ultima lună, toată lumea, de la primar la șefii clubului s-au întrecut în declarații referitoare la dorința, putința și dreptul de a juca în Liga I. Practic însă nimeni n-a făcut nimic. Să zicem că cei din club s-ar putea mișca repede pe piață și ar putea aduce întăriri (în România nu-i o mare problemă să găsești jucători cu experiență de prima ligă, liberi de contract sau dispuși să-și lase echipe înglodate în datorii pentru un salariu mic dar relativ sigur). În schimb, din punct de vedere al infrastructurii este mult prea târziu. Nu s-ar mai putea rezolva decât o fușereală tipică pentru actuala administrație. Mă îndoiesc că am putea păcăli federația cu o cosmetizare rapidă a stadionului care să nu rezolve problema gazonului și care să ridice semne de întrebare cu privire la siguranța spectatorilor în ceea ce privește o mărire subită a capacității arenei. Iar o participare în Liga I cu jocurile de pe teren propriu disputate la Cluj cred că ne-ar face mai mult rău decât bine. Dar, pe de altă parte cei din conducere au avut grijă ca în ultimii 3 ani să nu-l atingă pe Falcă nici măcar cu o floare. Noa, acuma să se spele pe cap cu el și cu Dugăeșescu. Dacă primim cumva decizia de a juca în Liga I, toate neajunsurile viitoare ni se vor trage de la indivizii ăștia doi.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - tobo` - 21-07-2016

Daca ar fi dupa mine, le-as da o palma mare federatiei si ligii, pe principiul, "ati fi vrut sa jucam in liga 1 ? Trebuia sa ne chemati dupa barajul cu Voluntari. Acum e prea tarziu, ramaneti cu o echipa cu -14 sau cu rapid si spalati-va pe cap cu ele". Nu cred ca o "promovare" in extremis in zilele astea ne mai avantajeaza ca si club pe termen mediu sau lung.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 21-07-2016

Rămân la părerea că pentru club ar fi bine să ne cheme în Liga I, în condițiile în care nu avem un investitor privat (mai) serios. Cu riscul de a retrograda, de a juca pe Motorul sau chiar la Cluj vreo două meciuri,...am făcut noi compromisuri și mai mari. În plus, sportiv, merităm să fim acolo indiferent de ce scrie în regulamentul idiot făcut de Federație.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 21-07-2016

Sustin pararea lui Giuliano. Cu riscul de a ne face de ras s-ar putea ca populismul lui Falca sa i se intoarca ca un bumerag. Pacat insa de echipa si de suporteri pentru ca ne vom face de mirul lumii jucand pe "Motorul" sau la Cluj.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 21-07-2016

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/breaking-news-lpf-a-anuntat-in-urma-cu-cateva-minute-decizia-oficiala-in-cazul-rapidului-484029.html

Nah, cică au promovat-o pe ACS cu minus 14 puncte. Bravo lor, ce să zic. Să vedem dacă într-adevăr va merge Meszar mai departe cu depunerea contestațiilor. Dacă a spus-o oficial, ar trebui s-o facă. Fotbal de kkt.