Forumul
Stiri din sezonul 2016-2017 - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Arhiva (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Forum: Sezoane trecute (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=26)
+---- Forum: 2016-2017 (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=34)
+---- Subiect: Stiri din sezonul 2016-2017 (/showthread.php?tid=418)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - psv - 11-08-2016

Pana la urma ne lamureste cineva de ce a plecat Tucudean?Am inteles ca nu a dat foarte multi bani sau cel putin nu atat cat se astepta dar totusi ...el si-a asumat parte din acest proiect iar acum pleaca asa fara sa spuna cu subiect si predicat de ce o face????Cel putin presa in loc sa caute nod in papura de ce se intampla in club ,ar putea sa-l intrebe pe Tucudean asa putin de sanatate.....


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Giuliano - 11-08-2016

Şi-a asumat vreodată Ţucudean vreun rol la UTA?! A vorbit vreodată în numele UTA-ei?! Poate că dacă o făcea asta implica şi o minimă responsabilitate, aşa a fost însă mult mai comod. Mai nasol e pentru George care acum trebuie să-şi găsească o altă echipă la care să fie patron


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Robi - 12-08-2016

Bravo Giuliano, eu zic ca va fi mai nasol pentru George ca nu se va putea antrena cu UTA cand Pandurii il vor pune pe liber!
Sa nu mai planga lumea dupa Tucudean, el are afaceri grele, nu-i curios de UTA, daca era curios se implica si nu facea mofturi, sau mai bine zis nu venea cu 2%! Proiectul asta merge mai departe, sunt oameni care lupta pentru asta, faptul ca vin jucatori, ca in Liga III lucrurile merg bine cu Dan Oprescu mie imi da o siguranta! Nu e cazul sa plangem dupa nimeni!
Sita cerne, e mai bine ca am scapat de asa UTISTI "adevarati" acum, macar nu mai incurca clubul si se incearca gasirea altor solutii!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Chere - 12-08-2016

Nu asta e atitudinea corecta fata de cineva care baga bani in fotbal. Ca-s multi, putini...nu conteaza.
Nu vedeti ca nimeni nu vrea sa bage bani in rahatul asta de fotbal? Credeti ca-i asa de simplu?


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Crishu - 12-08-2016

Pana nu apare o lege care sa incurajeze firmele , sa beneficieze si ei de ceva deduceri de pe urma finantarilor, suportul financiar este echivalentul investirii banilor intr-o gaura neagra.
Incet , incet, orice urma de performanta tinde sa dispara, indiferent ca vorbim de fotbal sau alte sporturi, iar cei care inca mai pompeaza bani se reduc pe zi ce trece. Priviti haosul din primele ligi din Romania, modul in care se manifesta FRF, LPF promovand mediocritatea si nu performanta, politicul ajungand sa infecteze majoritatea cluburilor. Ca vorbim de UTA, Corvinul sau U Cluj, primarii decid care este destinul echipei, suporterii aproape ca nu mai au nici o putere.
Pana nu dispare politicul din sport, performanta este o frumoasa amintire.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Giuliano - 13-08-2016

Chere, am mai spus, m-am săturat de pretenţia de a avea atitudini de milogi care pupă mâna unui stăpân care le aruncă nişte firmituri. Dacă te revendici utist şi vrei să îţi ajuţi clubul care ţi-a făcut numele respectat, o faci fără mofturi. Dacă nu poţi sau nu vrei, nu te bagi sau dacă te bagi nu dai impresia că aştepţi onoruri cu mult peste ajutorul real. Băltirea asta între nici prea convins dar nici retras mi se pare o lipsă de verticalitate şi îi face rău în primul rând lui Ţucudean. Nu poţi şi cu banii în buzunar dar şi cu imaginea de utist providenţial.
În al doilea rând şi cel mai important, dacă Ţucudean şi alţii ca el privesc fotbalul ca pe un azil de bătrâni la care mai aruncă doi lei din când în când să nu moară cu totul şi să nu zică lumea că n-au suflet... mai bine lipsă. Fotbalul nostru are nevoie nu de pomeni ci de investitori. Care să intre în fotbal ca într-o afacere şi să îşi asume asta. E ceea ce însă nu sunt dispuşi să facă nici Ţucudean nici alţii ca el. De ce?... eu am un punct de vedere dar pentru că discuţia tinde să devină pesonalizată în jurul lui Ţucudean, mă abţin, pentru că nu vreau să fie interpretat puntul meu de vedere ca un atac la adresa lui deoarece opinia mea se referă cam la 99% dintre patronii şi manageri de mari firme româneşti.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Chere - 13-08-2016

Tu crezi ca cineva e dispus sa-si toace resursele pe un sport? In Romania? Hai ma Giuli...
Crishu si-a expus un punct de vedere foarte coerent la care subscriu in totalitate. Tucudean a spus de la inceput: atata pot sa dau! Ca nu ti-a spus tie personal sau ca omul nu cauta notorietate nu cred ca e de acuzat. Problema e undeva la mijloc si nu sunt nici eu nici tu in masura sa o comentam...se poate rezolva doar de catre meszar si tucudean.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Giuliano - 13-08-2016

Păi la cât a putut el să dea atât a şi primit. Eşti sponsor, primeşti spaţiu publicitar. Dar când "atât am, atât pot să dau" nu ai pretenţii după aceea să controlezi existenţa clubului. Când arunci firmituri nu-i de bun simţ să lansezi semnale despre felul în care clubul "s-a îndepărtat de filosofia iniţială". Sau poate cine ştie care o fi fost filosofia iniţială. Dar oricum, nu-i prima dată în care declaraţiile oficiale date de Ţucudean se bat cap în cap cu semnalele lansate pe alte canale.
Din punctul meu de vedere patronii români (nu doar Ţucudean, cam toţi) nu înţeleg importanţa şi rolul public pe care un om de afaceri îl are într-o comunitate. Dar până la urmă egoismul şi obloanele trase faţă de lumea în care trăieşti pot fi o opţiune de viaţă. Mă deranjează însă mult ipocrizia de a lansa şopârle despre o entitate despre care declari public, cu fiecare ocazie, că nu te interesează.
Cât despre afirmaţia "să îşi toate resursele pentru sport", faptul că imensa majoritate a afaceriştilor români văd în sport doar o "maşină de tocat", arată şi maturitatea lor managerială.


RE: Etapa #2: Foresta Suceava - UTA (13.08.2016, ora 11:00, Digisport 1) - Kidu - 13-08-2016

Chere, du-te caciuleste-te tu in fata lui "Marius". Eu unul m-am saturat de besinile lui de mare "om de afaceri".
Nu a stat UTA in el si nici n-o sa planga nimeni dupa sfaturile lui.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Adrian07 - 14-08-2016

Prea negativisti uneori! Ca a bagat bani ? Foarte bine!! Ca nu mai baga? Trebuie sa mergem mai departe, omul nu poate fi obligat sa arunce cu banii. Curios ca el a deschis oare cum proiectul si dintr-o data a inchis robinetul... Pacat, era un ARADEAN sa zic asa care totusi a simtit si cred ca mai simte ceva pentru Uta.
Sincer ?! Nu cred ca am vazut vre-un interviu cu domnul Tucudean sa vorbeasca despre Uta sau sa iasa cu declaratii. Asta este, nu se stie niciodata ce se va intampla in viitor.
Hai Uta!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Redpunk_one - 17-08-2016

http://www.aradon.ro/barna-doi-ani-la-uta/1681963

Până la urmă, s-a tranşat problema portarului, după plecarea lui Anca Trip. UTA l-a luat pe Alexandru Barna, liber de contract, care a evoluat, ultima dată, la Ceahlăul Piatra Neamţ. Portarul din Moldova a cochetat şi cu FC Botoşani, dar nu a prins un contract la echipa antrenată de Leo Grozavu.

Alexandru Barna va fi la dispoziţia antrenorilor încă de la meciul de sâmbătă, cu Dacia Unirea Brăila, ultimul cuvânt avându-l, aşadar, Roland Nagy. Portarul din Moldova a semnat un contract valabil pe două sezoane şi va fi prezentat mâine, într-o conferinţă de presă a clubului UTA.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Robi - 17-08-2016

Ce se mai stie de Polgar? Asa grava e accidentarea? Anul trecut a fost jucatorul cu cele mai multe prezente in primul "11" din lot. Banuiesc ca daca nu era ceva grav nu era cumparat Alexandru David!
Sa nu uitam nici de Filaret, se tot vorbeste de cumpararea unui fundas central, dar in ultima etapa, sezonul trecut, la Brasov a jucat foarte bine in centrul apararii.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - psv - 17-08-2016

Am inteles ca Abrudan este liber si ar fi tentat sa de a curs ofertei de la U cluj aflata acum in liga a patra!!Continui sa cred in continuare ca ar fi o buna varianta pentru noi.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - dariusuta - 17-08-2016

(17-08-2016, 21:07)Robi a scris: Ce se mai stie de Polgar? Asa grava e accidentarea? Anul trecut a fost jucatorul cu cele mai multe prezente in primul "11" din lot. Banuiesc ca daca nu era ceva grav nu era cumparat Alexandru David!
Sa nu uitam nici de Filaret, se tot vorbeste de cumpararea unui fundas central, dar in ultima etapa, sezonul trecut, la Brasov a jucat foarte bine in centrul apararii.

Filaret a jucat in centrul apararii si in meciul din Cupa Romaniei cu Pandurii si a facut-o foarte bine


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 05-09-2016

http://www.uta-arad.ro/stiri/uta-isi-deschide-portile/3332

UTA își deschide porțile

”Unul din dezideratele autoimpuse ale conducerii clubului UTA este deschiderea pentru toți arădenii”, prefațează Codru Grădinariu acțiunea prin care gruparea roș-albă dorește să le facă tinerilor și copiilor un cadou de sfârșit de vacanță.

Mâine dimineață, la ora 10,00, echipa arădeană face un antrenament cu public dedicat arădenilor, pe care îi așteaptă în număr cât mai mare la arena Motorul. ”E una din ocaziile prin care echipa îi așteaptă lângă ea pe cei care îi sunt aproape. Așteptăm cu drag pe cât mai mulți copii și tineri, după ședința de antrenament vor fi oferite autografe și alte surprize, sperăm să le facem tuturor o bucurie”, a adăugat directorul general al UTA-ei.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - cipri_23 - 05-09-2016

EXCLUSIV | Steaua forţează un transfer pe ultima sută de metri: "Dennis e un fotbalist cum greu mai găseşti azi!"

Încercarea de a-l aduce pe Harlem Gnohere de la Dinamo a eşuat, însă Steaua este pe cale să obţină semnătura unui alt fotbalist în formă. Dennis Man de la UTA, unul dintre cei mai apreciaţi tineri din fotbalul românesc, este pe lista vicecampioanei, iar clubul lui Gigi Becali doreşte să finalizeze transferul până la închiderea perioadei, adică până luni la miezul nopţii.

Astfel, pentru mijlocaşul ofensiv de 18 ani a fost făcută o ofertă de 200.000 de euro, ofertă refuzată în primă fază de arădeni. Sursele ProSport indică faptul că UTA ar accepta să îi dea drumul lui Man pentru 450.000 de euro, însă sunt şanse mari ca cele două cluburi să ajungă la o înţelegere chiar şi pentru o sumă mai mică.

Sursa: prosport.ro


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Redpunk_one - 05-09-2016

La banii astia (DACA E REALA OFERTA fiindca presa sportiva in Romania mai are obiceiul sa speculeze si sa nu fie nimic real) plus un eventual procent ulterior de 20-30% ar trebui sa ii dam drumul repede, repede.

Banii aia ne-ar asigura bugetul de salarii pe un an intreg cu tot cu impozite la stat. Asta ca sa nu mai vb ca ar fi cred cel mai mare transfer pe bani (nu procente iluzorii) realizat de o echipa din liga a II-a in ultimii nu stiu cati ani in Romania .

Dar sa vedem ce se intampla.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 05-09-2016

Greu de zis ce aş accepta: 200.000 euro plus procent, sau 450.000 de euro cu banii jos. Depinde cât de strâmtorat e clubul. În orice variantă, parcă mi-aş păstra un minim 10-15% dintr-un ulterior transfer. 

S-ar putea să fie doar "bombe" de presă în ultima zi de transferuri. Am citit că Man ar fi  alternativa la Ghonere, ori dacă Steaua vroia un atacant cu experienţă (sau o "certitudine", cum se zice), nu văd de ar fi ales un atacant foarte tânăr, care încă a confirmat doar în Liga a II a. Să mai aşteptăm update-uri...


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - tobo` - 05-09-2016

Ar fi senzational sa ia UTA vreo 300.000 pe Man, numa sa ajunga banii astia in contul clubului UTA si nu pe la atletico...


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 05-09-2016

La UTA vor ajunge, Tobo, să fii sigur de asta! Toţi jucătorii sunt ai UTA-ei.