Forumul
Stiri din sezonul 2016-2017 - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Arhiva (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Forum: Sezoane trecute (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=26)
+---- Forum: 2016-2017 (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=34)
+---- Subiect: Stiri din sezonul 2016-2017 (/showthread.php?tid=418)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 06-09-2016

Era bine daca nu pleca Cipri insa asta e acum. Mai avem si alte solutii in pepiniera.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - dariusuta - 06-09-2016

(05-09-2016, 17:20)Kidu a scris:
(05-09-2016, 17:07)tobo` a scris: Ar fi senzational sa ia UTA vreo 300.000 pe Man, numa sa ajunga banii astia in contul clubului UTA si nu pe la atletico...

Deja e penibila chestia asta. Vi s-a spus de n ori ca jucatorii sunt ai UTA-ei. Atletico o sa ia grila de formare ceea ce e normal. Oricum, banii aia tot ai UTA-ei sunt.
Cu toate astea nu as vrea sa il dam pe Dennis. Peste un an jumatate baiatul va valora mult mai mult si ar avea sansa sa plece direct afara nu la cioban unde risca mult.

Kidu,se pare ca nu e chiar penibila chestia asta.Daca jumate din suma merge la Atletico e urata treaba.Probabil se va intampla la fel si cu ceilalti jucatori care vor mai pleca,iar asta nu va face decat sa indeparteze lumea de acest ''proiect''.Noroc bun


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 06-09-2016

Normal ca ajung banii si la Atletico conform clauzei de formare insa repet a mia oara: Atletico este tot UTA.
S-a preferat sa se mentina si aceasta entitate sportiva pentru a se putea depune proiecte la primarie si pe Atletico, pentru a se putea accesa mai multi bani.

Unii dintre voi urlati in necunostinta de cauza insa va comportati de parca nu ati avea pic de cultura fotbalistica. Aduceti-va aminte din trecutul apropiat din timpul lui Bara cand UTA a trebuit sa plateasca unui club din Serbia 50.000 de euro pentru Radovanovic ca si clauza de formare pentru ca acolo si-a terminat junioratul.

Voi aveti impresia ca daca intra bani si in contul Atletico ii va lua Meszar si isi va face vila sau isi va cumpara masina? Nu tot UTA va beneficia in final si de banii aia? Credeti ca la sectorul juvenil nu trebuiesc bani?
A fost mai bine in cazul lui Tucudean unde jucatorul a fost cumparat personal de Sandu Ion si doar lasat sa joace la UTA iar in final cand a fost vandut, UTA nu s-a ales cu nimic.

Ce e urat in toata treaba asta? Ai idee cum functioneaza un club de fotbal din punct de vedere juridic, cum se perfecteaza un transfer?
Urlati in gura mare ca jucatorii sunt ai lui Atletico desi vi s-a spus ca sunt toti cu contract la UTA. Ce ati vrea acum, sa stergeti toti anii aia de juniorat in care au fost la Atletico?


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - psv - 06-09-2016

Observ ca se tot bate moneda pe plecarea lui Denis dar nimeni nu aduce in disuctie necesitatea gasirii de urgenta a unui inlocuitor , astfel incat performantele clubului sa nu fie puse in pericol!
In afara de Petre avem neaparat nevoie de inca un atacant si la cum il stiu pe Meszar nu cred ca nu s-a gandit la acest aspect, din pacate insa perioada de transferari s-a cam incheiat.....


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - sabau15 - 06-09-2016

Cam mult tam-tam ca a plecat Dennis. Pana la urma nu asta era scopul, sa producem și sa vindem pe bani adevărați jucători? Sunt echipe în prima liga care nu vând la bani ăștia. Grija mea este alta și am spus-o și după plecarea lui Rus, ne trebuie atacanți, In acest moment minim doi. Altfel vom pierde rapid plutonul fruntas. Nu se aude nimic de ceva veniri, sau cine ar mai putea urca de la UTA II?


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - psv - 06-09-2016

Saulescu de la Sebis ar fi o solutie ,foarte talentat ,practic joaca singur la Sebis,ne-a facut "muci" si in amicalul din aceasta vara .Cred ca am gasi intelegere acolo ,sa-l legitimam cumva chiar daca nu mai este perioada de transferuri.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - sabau15 - 06-09-2016

Având în vedere ca lau dat pe Velici la Deva nu cred sai mai dreapta drumul la Saulescu. Din cate am înțeles se mai pot lua doar jucători liberi de contract.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Redpunk_one - 06-09-2016

Noi nu transferam decat titulari gen Stratila, Curtuius, David sau Andor care vin minim de al liga a II-a daca nu si din a I-a. Altfel mai bine le dam o sansa tinerilor Petre, Covaci, Costin, Stahl. Am adus inca 7 jucatori tineri din tara la echipa a II-a.

ps. Pacat ca Cipri Rus nu si-a vazut de treaba . Cred ca ii pare si lui rau acum . Si fara bani, nici nu joaca, sta cu actele in mana, vezi doamne "in liga I' si nu poate juca. La UTA era acasa, banii si lua , juca titular (sau oricum rezerva de baza pt Curtuius) . Aiurea


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - psv - 06-09-2016

(06-09-2016, 15:07)Redpunk_one a scris: Noi nu transferam decat titulari gen Stratila, Curtuius, David sau Andor care vin minim de al liga a II-a daca nu si din a I-a. Altfel mai bine le dam o sansa tinerilor Petre, Covaci, Costin, Stahl. Am adus inca 7 jucatori tineri din tara la echipa a II-a.

ps. Pacat ca Cipri Rus nu si-a vazut de treaba . Cred ca ii pare si lui rau acum . Si fara bani, nici nu joaca, sta cu actele in mana, vezi doamne "in liga I' si nu poate juca. La UTA era acasa, banii si lua , juca titular (sau oricum rezerva de baza pt Curtuius) . Aiurea

Cipri Rus nu a debutat la ASA ,nu cred ca ar fi o problema sa isi ia actele de acolo dar la cum il stiu pe Meszar si la modul cum a plecat Cipri ,nu e loc de intoarcere desi sunt convins ar fi reciproc avantajoasa pentru ambele parti.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - sabau15 - 06-09-2016

Pai Rus nu a semnat cu ASA? Este inca liber? Deși mie greu sa cred ca va reveni, actuala conducere nu face astfel de reveniri din cate am văzut pana acuma. Eu totuși cred ca vom aduce cel puțin un atacant cu nume în perioada imediat următoare.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Redpunk_one - 06-09-2016

Tinanad cont ca a plecat cu circ, ca Meszar l-a "inviat" practic la UTA luandu-l de prin liga a IV-a din Ungaria acum cativa ani, ca era copilul sau de suflet alaturi de Copil si ca tocmai cei doi, impreuna cu Burla au fost capii rascoalei pt cele 2 salarii (care acum sunt platite) nu cred ca UTA ar trebui sa il caute pe Rus.

Din cate am inteles se pare ca nu era "vrajeala" lipsa vizei medicale si asta e problema si la ASA pt care nu s-a putut face legitimarea. Daca e asa inseamna ca nici la noi , chiar daca s-a intoarce si si-ar pune cenusa in cap, nu ar putea juca pana nu si-ar rezolva problema cu dantura care nu ii permite sa isi ia viza medicala .

In fine , cum ziceam. Or sa joace atunci Petre&co fostii colegi de generatie ai lui Dennis langa Curtuius .


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - psv - 06-09-2016

(06-09-2016, 15:33)Redpunk_one a scris: Tinanad cont ca a plecat cu circ, ca Meszar l-a "inviat" practic la UTA luandu-l de prin liga a IV-a din Ungaria acum cativa ani, ca era copilul sau de suflet alaturi de Copil si ca tocmai cei doi, impreuna cu Burla au fost capii rascoalei pt cele 2 salarii (care acum sunt platite) nu cred ca UTA ar trebui sa il caute pe Rus.

Din cate am inteles se pare ca nu era "vrajeala" lipsa vizei medicale si asta e problema si la ASA pt care nu s-a putut face legitimarea. Daca e asa inseamna ca nici la noi , chiar daca s-a intoarce si si-ar pune cenusa in cap, nu ar putea juca pana nu si-ar rezolva problema cu dantura care nu ii permite sa isi ia viza medicala .

In fine , cum ziceam. Or sa joace atunci Petre&co fostii colegi de generatie ai lui Dennis langa Curtuius .

Care atacanti Dani,ca nu sunt altii in afara de Petre??Cel putin sa fortam mana federatiei in cazul sau ,este inadmisibil sa ne dispensam de el in actuala situatie!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 06-09-2016

Cred că nu ar fi o nenorocire să vină Cipri înapoi, sigur dacă își va rezolva problemele medicale. Și alt fiu rătăcitor,Copil, a primit a doua șansă. Să nu uităm că în jocuri la fel ca și cel cu Mioveni, Cipri Rus a marcat goluri de la distanță și ne-a adus victoria. De la Stahl nu poți cere să fie la fel de decisiv ca Man după doar câteva minute jucate la seniori. Poate băieții aduși din țără au mai multă experiență și pot fi soluții mai certe pentru atac. Și eu cred că avem nevoie acum de o rezervă pe atac mai cu experiență, care să le poată amenința locurile lui Curtuiuș sau Ad. Petre. Oare cine să mai fi rămas fără contract prin țară?  Să nu ne trezim ca în anul de C când Strătilă ne-a schimbat jocul în bine din primele sale minute.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - psv - 06-09-2016

(06-09-2016, 15:42)psv a scris: [quote='Redpunk_one' pid='15511' dateline='1473165188']
Tinanad cont ca a plecat cu circ, ca Meszar l-a "inviat" practic la UTA luandu-l de prin liga a IV-a din Ungaria acum cativa ani, ca era copilul sau de suflet alaturi de Copil si ca tocmai cei doi, impreuna cu Burla au fost capii rascoalei pt cele 2 salarii (care acum sunt platite) nu cred ca UTA ar trebui sa il caute pe Rus.

Din cate am inteles se pare ca nu era "vrajeala" lipsa vizei medicale si asta e problema si la ASA pt care nu s-a putut face legitimarea. Daca e asa inseamna ca nici la noi , chiar daca s-a intoarce si si-ar pune cenusa in cap, nu ar putea juca pana nu si-ar rezolva problema cu dantura care nu ii permite sa isi ia viza medicala .

In fine , cum ziceam. Or sa joace atunci Petre&co fostii colegi de generatie ai lui Dennis langa Curtuius .

Care atacanti Dani,ca nu sunt altii in afara de Petre??Cel putin sa fortam mana federatiei in cazul sau ,este inadmisibil sa ne dispensam de el in actuala situatie!Dovada seriozitati clubului nostru  ar fi gasirea de urgenta a unei solutii de inlocuire a lui Denis astfel incat obiecteivele clubului pentru acest sezon sa nu fie compromise!
 Nu exista nici un dubiu ca clubul nostru este intr-o ascensiune si o perfectionare continua iar urmatorul target  pe termen scurt nu poate fi altul decat promovarea in liga 1!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Kidu - 06-09-2016

Am vorbit cu Cipri pe FB si concluzia lui a fost, citez: "Multumesc mult . Dacă va fi nevoie de mine la UTA si voi fi dorit cu siguranță voi reveni .."

Cred ca e constient si el ca s-a pripit si cred ca decizia asta a luat-o fiind stresat de faptul ca sotia lui e insarcinata. Si eu i-as da o a doua sansa.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - Xtreme - 06-09-2016

(06-09-2016, 16:01)Kidu a scris: Am vorbit cu Cipri pe FB si concluzia lui a fost, citez: "Multumesc mult . Dacă va fi nevoie de mine la UTA si voi fi dorit cu siguranță voi reveni .."

Cred ca e constient si el ca s-a pripit si cred ca decizia asta a luat-o fiind stresat de faptul ca sotia lui e insarcinata. Si eu i-as da o a doua sansa.

Nu stiu cat de oportun ar fi, din moment ce au existat ceva tensiuni in vestiar. Oricum, aceasta declaratia ar trebuie transmisa cumva lui Meszar sau la cei care se ocupa de transferuri/legitimari. Pe de alta parte, daca el cu adevarat vrea si poate atunci ar trebuii sa-si puna cenusa in cap si sa bata la usa UTA-ei cum se cuvine.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - maryan - 06-09-2016

Eu zic ca poate juca si Andor atacant!asta nu înseamnă ca nu avem urgent nevoie de un atacant in contitiile in care Curtuius nu prea e in forma iar Petre e mai tot plecat la lot!


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - cipri_23 - 06-09-2016

(06-09-2016, 17:29)maryan a scris: Eu zic ca poate juca si Andor atacant!asta nu înseamnă ca nu avem urgent nevoie de un atacant in contitiile in care Curtuius nu prea e in forma iar Petre e mai tot plecat la lot!

E mai mult decat evident ca Petre nu va mai fi lasat la lot in acest conditii..la fel cum s-a intamplat si cu Dennis Man.


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 06-09-2016

Nu cred că avem de ales la meciurile oficiale ce vor urma în octombrie. Pericolul este să-l mai convoace şi pe Tănase...


RE: Stiri din sezonul 2016-2017 - I 929 - 06-09-2016

Daniel Popa, unul din glogheterii Chindiei, 22 de ani, a fost vândut lui Dinamo cu doar 50.000 de euro! Un articol foarte bun a lui Lucian Dănilă. 

http://specialarad.ro/lumina-de-la-miezul-noptii-logica-unei-tranzactii-ilogice-pentru-romania/

Lumina de la miezul nopții! Logica unei tranzacții ilogice pentru România
Să vă mai obosesc puțin? Risc să o mai fac scriind, încă, despre subiectul care astăzi a abundat pe toate rețele de socializare, pe toate portalurile locale sau de sport, pe buzele tuturor fanilor echipei UTA: Dennis Man.
Transferul lui Dennis Man de la UTA la Steaua a produs o schismă în rândul fanilor arădeni. O arată comentariile din mediul virtual, unele „pro”, altele „contra”. Așa am ajuns să citesc mesaje de felicitare a fotbalistului, dar și comentarii foarte acide la adresa conducătorilor clubului și chiar a antrenorilor (n.m. asta nu am înțeles-o atâta timp cât Roli Nagy nu avea niciun rol în această tranzacție). „Conducere de rahat”, „îmi pare rău că mi-am făcut abonament”, „nu mai avem cu cine juca”, „nu vă doriți promovarea”, sunt doar câteva dintre ele.
Conducerea clubului UTA a întins coarda la maxim. A forțat Steaua să plătească suma cea mai apropiată de doleanțele arădenilor, adică undeva aproape de 400.000 de euro. UTA a obținut această sumă pentru că și-a jucat cartea până la ultima secundă, iar cei de la Steaua au fost nevoiți să accepte suma cu câteva minute înainte de a expira termenul pentru finalizarea transferurilor pe plan intern.
Hai să gândim logic dacă acest transfer este benefic sau nu pentru UTA. Ce are de câștigat UTA și ce are de pierdut.
  1. Mă voi referi la început la ceea ce are de pierdut. Da, UTA a pierdut un jucător exponențial din acest sezon, cel care și-a pus cel mai mult amprenta pe rezultatele echipei în acest start de campionat.
Dennis este un tânăr jucător de 18 ani cu multe realizări, cu 12 goluri marcate în 28 de jocuri pentru gruparea arădeană. Are un joc de cap foarte bun, ajutat fiind și de înălțimea sa, 183 de centimetri, are un picior stâng foarte bun, are o viziune a jocului foarte bună, dovadă și pasele de gol pe care le-a dat și mai are un foarte bun simț al porții. Dennis însă, este departe de a fi fotbalistul perfect. Cei de la Steaua cu siguranță au văzut la Dennis toate aceste calități, dar pentru ei mai mult a contat perspectiva. Dennis are un potențial de creștere enorm dar nu este, încă, un jucător format. El se află într-un mare progres, însă mai trebuie să-și îmbunătățească calitățile fizice, în special forța, dar și randamentul din timpul jocului, având destule meciuri în care dispare minute bune din joc, ceea ce la nivel mai înalt nu se mai poate. El are acum posibilitatea ca toate aceste calități să și le îmbunătățească la Steaua, pregătit de un alt staff, într-un alt mediu și, poate cel mai important, într-o altă competiție, mult mai puternică decât cea în care a excelat până acum.
Ca să vă dau un alt exemplu, în 2012 Steaua a plătit 500.000 de euro Academiei „Gheorghe Hagi” pentru serviciile lui Gabi Iancu, jucător care atunci avea tot 18 ani dar marcase 10 goluri pentru Viitorul în Liga 1. Tranzacția a fost un eșec pentru clubul Steaua, Iancu având prestații mediocre care într-un final l-au făcut să se întoarcă la clubul de la care a plecat, Viitorul.
Steaua este în acest moment clubul din România care an de an joacă în Europa, și tot Steaua este singurul club din România care vinde bine, asta după ce câțiva ani a avut și concurența celor de la CFR Cluj. Tocmai de aceea, și cei de la UTA recunosc că nu l-ar fi vândut pe Dennis unui alt club din România, chiar dacă suma ar fi fost mai mare. Steaua este singura rampă de lansare pentru jucătorii români spre fotbalul din Europa, așa cum o demonstrează cazurile lui Chiricheș, Gardoș, Tătărușanu, Chipciu sau Stanciu.
  1. Dar ce a avut de câștigat UTA?
În primul rând, o sumă foarte importantă de bani. Cei 400.000 plătiți de Steaua, plus cele 30 de procente dintr-un eventual viitor transfer, frizează oarecum logica dacă ne raportăm la condițiile actuale din fotbalul românesc. UTA va încasa, însă, doar 200.000 de euro, banii fiind împărțiți egal cu clubul la care s-a format Dennis, Atletico Arad.
Astfel, cei 200.000 de euro acoperă o bună parte din bugetul pentru salarii al clubului, capitol la care UTA a suferit foarte mult în sezonul trecut, ajungându-se la restanțe salariale de patru luni la jucători și angajații clubului! Cifra lunară a salariilor la clubul UTA este de aproximativ 25.000 de euro, adică aproximativ 300.000 de euro pe an.
În acest sezon, UTA a contractat doar trei sponsori mai importanți: Pizza 5 Colțuri – cu 13.000 de euro pe an, Deninstal – cu 11.000 de euro pe an și Carpatina – cu 9.000 de euro pe an. Deci, suma totală se ridică la 33.000 de euro, la care se mai pot adăuga și contribuțiile altor sponsori mai mici, dar care însumat nu depășesc 5.000 de euro.  
De asemenea, cheltuielile la fiecare meci de pe teren propriu se ridică la 12.000 de lei, constând în baremul arbitrilor și observatorilor federali, ambulanța, firma de pază etc. La o medie de 1.000 de spectatori pe meci, în măsura în care un bilet costă 10 lei, UTA câștigă 10.000 de lei la fiecare meci, adică sub suma cheltuielor.
Unii se vor grăbi și vor spune că UTA încasează anual 800.000 de euro de la Primăria Arad. Perfect adevărat, dar legile din România nu permit ca jucătorii să fie plătiți din bani publici, iar în lipsa sponsorilor clubul UTA se afla mereu în incapacitate de plată a salariilor. Cei 800.000 de euro primiți de la Primăria Arad au o cu totul altă destinație: plata cantonamentelor, plata deplasărilor – cazare, transport, masă -, chiriile pentru fiecare oră în care se folosesc terenurile din proprietatea Primăriei, UTA neavând un stadion propriu, îngrijirea terenului de joc, la care se adaugă și plata competițiilor de la nivelul juniorilor, deplasări, cazări, chiria pentru orele de antrenament etc.
undefined
FOTO: Cei 200.000 de euro pe care îi încasează UTA în schimbul transferului lui Dennis Man pot aduce o stabilitate financiară clubului arădean, dar totodată și posibilitatea ca acest proiect să meargă mai departe
Pentru că am dat un exemplu și la punctul de mai sus, vom exemplifica și acum. Daniel Popa a fost în sezonul trecut golgeterul echipei Chindia Târgoviște cu 16 goluri în 31 de meciuri, cifre mai bune decât cele 12 goluri ale lui Dennis în 28 de meciuri. Daniel Popa are 22 de ani și s-a transferat în această vară la Dinamo pentru suma de 50.000 de euro – o sumă de aproape zece ori mai mică decât cea oferită pentru Dennis, după ce Chindia refuzase inițial o ofertă a celor de la Botoșani de 30.000 de euro. Ciar și în condițiile în care și-a vândut golgeterul, Chindia a început campionatul cu cinci victorii consecutive, fără a transfera niciun jucător după cedarea lui Popa la Dinamo. Mai mult, Chindia a încasat doar 25.000 de euro, jumătate din sumă mergând la FCM Târgoviște, clubul care l-a format pe Popa.
undefined
FOTO: Daniel Popa are 22 de ani, a marcat 16 goluri în sezonul trecut pentru Chindia și a fost vândut pentru 50.000 de euro, sumă din care Chindia a încasat doar jumătate
Fotbalul românesc a trăit în ultimii ani drama dispariției cluburilor de tradiție, așa cum s-a întâmplat chiar cu FC UTA, în vara anului 2014, cu Poli Timișoara, cu Sportul Studențesc, cu FC Național, cu FC Argeș, cu Universitatea Craiova, cu Oțelul Galați, cu Universitatea Cluj și cu Rapid București. Dispariția acestor cluburi a venit logic, din moment ce niciuna dintre aceste societăți nu funcționa după regulile economiei de piață. Se cheltuiau bani mulți pentru salarii, nu se plăteau dările la bugetul de stat, se acumulau datorii și apoi urma falimentul.
În lipsa unui patron potent financiar, sau a unor sponsori foarte puternici, fiecare club este obligat să se autofinanțeze, altfel va falimenta. Această autofinanțare nu poate veni decât din vânzarea efectivă produsul: spațiile publicitare din jurul terenului de joc, bani pentru televizări, bilete și abonamente și, în special, vânzarea jucătorilor.
La miezul nopții, UTA a arătat că știe să vândă. Și nu a făcut-o ieftin. Pe site-ul transfermarkt.de, Dennis Man era cotat la suma de 250.000 de euro, iar UTA a obținut 400.000 de euro. La miezul nopții, clubul UTA s-a despărțit de cel mai important jucător, dar a văzut lumina, adaptându-se la rigorile economiei de piață și asigurându-și stabilitatea financiară pentru următorul sezon.
A fost o tranzacție ilogică pentru un fotbal atât de sărac, un fotbal românesc în care 99 la sută dintre jucătorii transferați sunt liberi de contract, un fotbal în care același club care l-a achiziționat pe Dennis Man pentru 400 de mii de euro, a plătit doar un milion de euro – 1.000.000 – pentru a-și asigura serviciile a doi campioni naționali, Wiliam de Amorim și Boldrin.