Forumul
Liga I - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Alte discuţii (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Forum: Fotbal în general (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Subiect: Liga I (/showthread.php?tid=43)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


RE: Liga I - Crishu - 29-07-2016

@Redpunk_one fotbalul romanesc a decazut in asa hal in ultimii ani, in special datorita lipsei finantarilor, cluburilor aflate in insolventa + amatorismul conducerii FRF,LPF. Nu exista infrastructura, centre de juniori, iar aici nu vorbim doar de fotbal, ci de sport in general . La noi, an de an, nu se stie cine castiga campionatul fiindca se mai judeca cateva litigii, se mai schimba ceva regulamente sa faca jocurile la X sau Y, nu se stie cineva joaca in liga 1 sau liga 2 ca au iar litigii pe rol. De unde profesionalism, performante cand toti viseaza doar bani, cum sa obtina cat mai multi, fara un plan pe termen scurt, mediu si lung, cu obiective trasate clar .
Sper UTA sa creasca sanatos, stabil, iar in cativa ani, cu ajutorul generatiilor care vin, generatiilor actuale, sa se dovedeasca a fi un proiect viabil.

CSU Craiova (invitatie politica), ACS Timisoara (-14 puncte din start) , regulamente facute sa ajute cluburile de prima liga, fotbalul romanesc = o gluma.


RE: Liga I - RedNeck - 19-08-2016

"Presedintele unei echipe din Liga 1: Nu pot spune ca maine se inchide clubul, dar nici mult nu mai avem

Presedintele clubului Pandurii Targu Jiu, Narcis Raducan, acuza situatia financiara tot mai slaba in care a ajuns echipa care anul trecut s-a batut la un moment dat la titlu.
In opinia lui Raducan, clubul nu este deocamdata in situatia de a se inchide, insa nu mai este mult pana la acest moment.
"Cautam intr-un timp as spune chiar record solutii. E o avertizare legata de situatia financiara. Inca o data o spun ca este foarte greu pentru un club de provincie sa se autofinanteze in conditiile in care nu beneficiem de aportul fanilor.
Am luat in calcul orice scenariu. Clubul si viata clubului sunt mai presus de o anumita pozitie. Poate nu sunt eu omul potrivit, poate altcineva nu e omul potrivit, important e ca echipa aceasta sa continue activitatea. E de datoria mea sa fac avertismentul dinainte. Nu puteam sa vin astazi ca maine se inchide clubul. Nu suntem in acea situatie, dar mult nu mai avem", a spus Raducan, potrivit Dolce Sport.
In plus, acesta s-a intalnit cu membrii Adunarii Generale si a vorbit despre o posibila demisie.
"Nu le-am acordat ultimatum pentru ca ideea nu este sa ies eu din ecuatie cu fruntea sus, ideea este sa terminam cu promisiunile si sa trecem la fapte. Daca nu se schimba nimic in perioada urmatoare, sigur ca voi pune in practica ceea ce am spus legat de demisia mea", a completat presedintele Pandurilor.
Echipa antrenata de Petre Grigoras se afla pe locul 4, cu 8 puncte, la doar doua de liderul Dinamo."

http://www.ziare.com/liga-1/stiri-liga-i/presedintele-unei-echipe-din-liga-1-nu-pot-spune-ca-maine-se-inchide-clubul-dar-nici-mult-nu-mai-avem-1433272


RE: Liga I - I 929 - 20-08-2016

E acelaşi drum bătătorit şi de alte cluburi, inclusiv UTA. Bine că i-au dus pe Sânmărtean, Ţucudean şi alţii.


RE: Liga I - dedei - 23-08-2016

Citat:Inca o data o spun ca este foarte greu pentru un club de provincie sa se autofinanteze in conditiile in care nu beneficiem de aportul fanilor.

Pai atunci inseamna ca echipa nu merita finantare. Smile Daca o echipa nu are fani, pentru cine joaca?!

Bine ca se construieste la Tg-Jiu un stadion modern, din bugetul statului. FMM ponta.


RE: Liga I - Giuliano - 23-08-2016

Foarte corectă observaţie Dedei! Asta este lucrul care mă deranjează cel mai mult în fotbalul românesc, faptul că a ajuns să fie dominat de echipe care nu au reprezentativitate, echipe care nu au suporteri şi nu joacă pentru nimeni: Astra Giurgiu, Pandurii, FC Voluntari şi chiar ce a mai rămas din Steaua, pentru că majoritatea celor care susţin această echipă de fapt nu susţin un club de fotbal ci un personaj cu care instinctiv se identifică.


RE: Liga I - I 929 - 02-10-2016

L-a băgat "Reghe" pe Denis Man în meciul cu CSU Craiova prin minutul 30 şi l-a scos în minutul 65. Comparativ cu alţi jucători ai FCSB-ului nu a greşit mai multe mingi, eu zic că s-a văzut că atunci când are mingea la picior ştie ce să facă cu ea. Atât că a avut vreo două pase greşite şi vreo două situaţii când l-au luat fundaşii tare şi a ratat intercepţia. A fost jucat numai în mijloc, ori el la UTA avea libertatea să vină şi în margine. Dacă juca mai mult cu Golubovic lângă el, cred că s-ar fi evidenţiat mai mult. Sper să mai joace acum, mai ales că Tănase s-a accidentat şi Ovidiu Popescu este jucător de mijlocul terenului unde nu cred că vor renunţa la Muniru sau Bourceanu. 

Ah, şi FCSB au primit un penalty după un henţ cu mult mai puţin vinovat decât vreo câteva pe care le-am văzut nesancţionate anul ăsta pe Motorul. După o centrare, un fundaş al Craiovei şi-a respins o minge în mână, la limita careului, henţ văzut de tuşier.


RE: Liga I - Giuliano - 29-12-2016

Petrecerea continuă?
Astra, această echipă fără identitate, ne reprezintă întru totul

Cel mai bun jucător (şi cel mai indisciplinat): Alibec. Cel mai bun (şi nebun) antrenor: Şumudică. Cel mai bun străin (şi rezervă în devenire): Boldrin. Toţi erau la Astra când şi-au construit aceste distinţii. Practic, azi, niciunul nu mai e acolo. Doi au plecat, unul mai stă doar ca să nu plătească o clauză de contract. Astra, o echipă care trebuia să moară de o sută de ori, care nu trebuia să câştige campionatul, nu trebuia să se califice în grupele Europa League şi cu atât mai puţin, dă-o naibii!, chiar şi mai departe, al cărei patron s-a supărat şi a pedepsit-o aşa cum unii părinţi îşi bat copiii acasă pentru că au probleme la serviciu. Astra asta a luat totul şi nu a rămas cu nimic.

Această echipă fără identitate ne reprezintă perfect: cele mai tari războaie le ducem cu noi, şi când se sfârşesc ne sfârşim şi noi. Ca Rapidul lui Răzvan Lucescu împotriva lui Copos, ca atâţia stelişti de-a lungul vremii care marcau la firul ierbii ca să bage înapoi în gură vorbele ucigătoare de la lojă. Facem performanţă nu pentru ceva, ci în ciuda a cuiva. O facem la nervi, iraţional, fără mâine sau poimâine, şi mai ales când nu se aşteaptă nimeni să o facem. Nu ne place performanţa la punct fix, planificată, construită cu scop, repetabilă. Tot ceea ce vrem şi putem e să dăm o lovitură. Să epatăm. Să stricăm pariurile. Să dăm de pământ cu normalitatea. Şi gata. Cortina. Ce mai vreţi?

Boldrin a devenit de nerecunoscut. În corpul lui Enache au pus pe altcineva. De Amorim probabil că hălăduieşte pe undeva prin Brazilia. Iar „De Alibec” e aşteptat cu atâtea speranţe încât aproape îţi vine să crezi că i se construieşte eşecul. Sigur că sunt motive obiective care ţin de Steaua. Şi nu contează că unii sunt români şi alţii nu. Gaşca de la Astra conta. Dar mai ales conta că nu exista nicio aşteptare, nicio obligaţie, ba nu, tocmai că era una, cea mai mare: nu produc, nu mănânc! Nu distincţiile şi calificările, titlurile sau onorurile îi interesau. Ci doar să-i fure pâinea din buzunar patronului şi să-i râdă în nas. Politica paradoxului. Cu cât e mai rău, să facem mai bine! Din păcate, şi reciproca e valabilă. Astra a fost un bun entertainer. A ţinut viu un fel de fotbal, poate chiar fotbalul. Ne-a dat suspans, ne-a produs uimire şi admiraţie. Dar oricât am spera ştim că această glumă bună nu poate dura. Să vedem dacă va putea cineva inventa alta. E maximul vis.

http://blogsport.gsp.ro/naum/2016/12/27/petrecerea-continua/


RE: Liga I - I 929 - 16-02-2017

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/premiera-in-fotbalul-romanesc-dupa-disparitia-stelei-duelul-pierdut-care-ii-infurie-pe-fanii-stelisti-502155.html#
[b] Steaua nu mai există în Liga 1, după ce Becali a declarat că a schimbat numele societăţii şi că echipa sa va continua sub numele FCSB. [/b]
  • Una dintre consecinţele acestei schimbări este că Dinamo va deveni cea mai titrată echipă din Liga 1!
FCSB are 5 campionate în palmares, câte s-au luat din 2003 încoace. Și luptă pentru al 6-lea. 
Sâmbătă va disputa un derby pentru titlu la Craiova, contra altor inițiale apărute recent în campionat: CSU. Clubul Sportiv Universitatea a apărut în locul FC Universității lui Mititelu și a fost primit direct în liga a doua. Noii alb-albaștri încă nu au niciun trofeu în palmares.
Dinamo, rivalul tradițional al steliștilor, rămâne al doilea cel mai titrat club românesc, cu 18 campionate în vitrină, de peste trei ori mai multe decât are FCSB.
Liderul tradiției e CSA, cu 21 de titluri luate din 1947 până în 2003.
"Becali va vedea acum ce înseamnă să conduci FCSB şi se va convinge ce a însemnat să conducă un club cu numele Steaua! Va vedea diferenţa! Acest FCSB nu ştiu ce caută în prima ligă" Victor Piţurcă

***Conform articolului, Steaua nu mai există, titlurile fiind împărțite între CSA și ...FCSB. Rolleyes Shy Rolleyes Shy


RE: Liga I - Kidu - 16-02-2017

Da, cam asta e logica lucrurilor.
Suna hilar insa asta ar trebui sa fie o lectie pentru toti patronii din Romania, prezenti sau viitori.


RE: Liga I - Crishu - 27-02-2017

”Am discutat subiectul Gazului imediat după ce TAS a decis returnarea punctelor. Aşteptăm motivarea judecătorilor de acolo în cazul acestei speţe şi în funcţie de asta vom lua nişte hotărâri.

Dacă vom constata că problemele sunt într-adevăr la noi, vă asigur că se va lăsa cu demisii! Pentru că şi eu, personal, m-am săturat de influenţări ale clasamentului şi m-am săturat de aceste independenţe ale unor comisii, cum sunt Departamentul de Licenţiere şi cel de arbitraj...”, a declarat Răzvan Burleanu, în cadrul unei conferinţe de presă, citat de Digi Sport.

Gaz Metan a fost depunctată pe 23 decembrie 2016, după ce clubul a fost acuzat că nu le-a plătit 90.000 de euro celor de la Cernomoreţ Burgas, în contul transferului ghanezului Godfred Beko. Jucătorul s-a prezentat, în 2014, la Gaz Metan cu cartea verde şi a susţinut că este liber de contract. El, însă, aparţinea de Cernomoreţ Burgas, care a făcut plângere la FIFA. Drept urmare, medieşenii au fost obligaţi să le plătească bulgarilor 90.000 de euro. Comisiile FRF nu au ţinut cont de argumentele medieşenilor şi au decis să îi penalizeze cu trei puncte. Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu a declarat că ar fi bine să nu se mai ajungă la astfel de situaţii.

”M-am întâlnit cu cei de la Mediaş, cu avocaţii lor şi cunosc punctul dumnealor de vedere. Este adevărat că LPF a susţinut cauza Mediaşului la TAS, dar nu-şi dau seama că atunci când aperi un membru într-o astfel de situaţie poate îi dezavantajezi pe ceilalţi. Este un lucru pe care îl fac mereu şi consider că ar fi bine să regelemnteze intern astfel de situaţii. Ar trebui în primul rând să susţină regulamentele”, a spus Răzvan Burleanu.

Gaz Metan Mediaş ocupă locul patru în clasamentul Ligii I, cu 39 de puncte, în urma rezultatului de egalitate, scor 1-1, cu FC Steaua şi va evolua în ultima etapă a sezonului regulat, în deplasare, cu CS Universitatea Craiova, într-un meci decisiv pentru accederea în play-off.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/reactia-frf-dupa-ce-gaz-metan-si-a-primit-punctele-la-tas-burleanu-daca-sunt-probleme-la-noi-se-va-lasa-cu-demisii-16175122


De cativa ani la noi campionatele sunt decise de comisii , regulamente schimbate din mers, facand jocul lui X si al lui Y. Campionat de prost gust


RE: Liga I - Kidu - 27-02-2017

Din pacate nici cluburile si conducatorii nu se achita de obligatii si responsabilitati. Nu e vina comisiilor.


RE: Liga I - adymax - 01-03-2017

Parca  directorul de marketing a lor, dupa inteviul dat la  prosport face treaba buna la ACS Timisoara:

http://www.gsp.ro/fotbal/cupa-ligii/situatie-disperata-la-timisoara-aduce-profesorul-bani-de-bere-si-de-pizza-503361.html


RE: Liga I - I 929 - 04-03-2017

Nici la meciul ăsta cu puşcaţii de la Târgu Mureş, Man nu e nici măcar rezervă la FCSB, alţi puşcaţi. În schimb e rezervă Tudorie, pe care l-au dat afară parcă în iarnă. Pe bune că poate e valabilă chestia că nu-i dau meciuri pentru a nu mai ne plăti banii ăia în plus. Pe de altă parte e mai bine aşa: dacă ar intra Man şi ar face lucruri bune, tot meritul lui "Reghe" ar fi... Angry


RE: Liga I - RedNeck - 05-03-2017

(04-03-2017, 20:49)I 929 a scris: Nici la meciul ăsta cu puşcaţii de la Târgu Mureş, Man nu e nici măcar rezervă la FCSB, alţi puşcaţi. În schimb e rezervă Tudorie, pe care l-au dat afară parcă în iarnă. Pe bune că poate e valabilă chestia că nu-i dau meciuri pentru a nu mai ne plăti banii ăia în plus. Pe de altă parte e mai bine aşa: dacă ar intra Man şi ar face lucruri bune, tot meritul lui "Reghe" ar fi... Angry

Poti sa fi sigur...ciobanul mai bine sacrifica puncte decat sa dea bani...
Eu sant convins ca n-a platit inca pentru Man (ma refer la plata initiala, nu la bonus)...citeam undeva ca Brasovul si acum asteapta bani de la cioban.


RE: Liga I - Kidu - 05-03-2017

Din ce stiu eu au venit banii aia, ma refer la cei 300.000 €.


RE: Liga I - RedNeck - 06-03-2017

Atunci e bine.


RE: Liga I - adymax - 01-04-2017

Cum poate Liga si FRF sa schimbe numele unei echipe in timpul camionatului?  Intreb si eu ca parca nu era posibil.


RE: Liga I - Redpunk_one - 01-04-2017

Se poate doar in baza unei hotarari judecatoresti definitive


RE: Liga I - RedNeck - 02-04-2017

LPF si FRF poate, "ca asa vrea ei" !
Nu au lasat ei Craiova (in liga 2 parca) pe baza ca "orasul trebuie sa aiba o reprezentanta" ? Nu au inventat ei barajul ala cu echipa retrogradata din Liga 1 ?Nu au tinut ei pe ACS Recas in Liga 1 chiar daca ar fi trebuit sa promovam noi ?
Ar trebui ca LPF si FRF sa fuzioneze si sa-si schimbe numele in "PLM" ! Am sti si noi o treaba !


RE: Liga I - Giuliano - 02-04-2017

Oameni buni nu exageraţi. Este absolut normal şi de bun simţ ca legile ţării şi hotărârile judecătoreşti din instanţele civile să "bată" regulamentele FRF. Vi s-ar fi părut normal ca tribunalul să dea o hotărâre iar FRF să spună "ne doare-n pix, noi numa de la vară putem face asta că aşa zice regulamentul nostru?!". Eu ştiu că e o modă în România să critici tot ce e legat de fotbal dar hai să nu o facem fără discernământ şi să mai şi aplicăm logica puţin.