Forumul
Liga a II-a - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Alte discuţii (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Forum: Fotbal în general (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Subiect: Liga a II-a (/showthread.php?tid=44)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36


RE: Liga a II-a - Giuliano - 18-09-2016

Nu ne-a bătut Braşovul, ne-am bătut singuri. Dacă jucam la fel ca în prima repriză câştigam la scor. Dar pentru asta trebuie să cunoşti potenţialul echipei, punctele tari şi punctele slabe plus să nu faci pe tine de frică în faţa tuturor desculţilor.


RE: Liga a II-a - I 929 - 21-09-2016

Clinceni-Foresta: 3-3 (1-3). De mai multe ori scrie în livetextul partidei că sucevenii parcă ar fi vrut să ia gol. Să fie slabi sau poate s-au terminat și pe la ei banii?

http://liga2.prosport.ro/seria-1/campionat/braila-valcea-0-0-fc-clinceni-foresta-3-3-dupa-un-final-halucinant-daniel-balan-a-fost-eliminat-15736298


RE: Liga a II-a - Kidu - 22-09-2016

Foarte slabi movii! Nu au putut trece de Pancota pana cand nu li s-a terminat alora benzina. Nu ii vad bine si daca nu fac ceva nu cred ca scapa de retrogradare.


RE: Liga a II-a - Gdeck - 22-09-2016

Poate chiar si sub Resita. Ei cu ACS Berceni, Pancota si Balotesti au sanse foarte mari de a parasi liga a 2-a la finalul sezonului. Cate echipe retrogradeaza in formatul acesta, 5?


RE: Liga a II-a - Kidu - 22-09-2016

Cinci da. Si eu tot acolo ii vad alaturi de Pancota, Balotesti, Resita si Berceni.


RE: Liga a II-a - I 929 - 22-09-2016

Ținând cont ca ne-au gratulat la Siria, putem si noi canta "UTA e cea care baga poli-n C", mai ales in retur?  Big Grin


RE: Liga a II-a - Kidu - 22-09-2016

Stiu si ei cum stau lucrurile. Cu cantatul la Siria raman.
Cat despre ce au scandat si cine a dat tonul: nu pot decat sa zambesc. Smile


RE: Liga a II-a - Crishu - 24-09-2016

Ciuca bătăilor în campionat, Şoimii Pâncota poate câştiga primul meci în acest sezon la ”masa verde”. ”Arbitrul ne-a cerut să fim înţelegători, noi am făcut contestaţie”
Învinsă fără drept de apel în primele opt etape din campionat, înaintea meciului de astăzi de la Baloteşti având un golaveraj dezastruos, 1-65, Şoimii Pâncota ar putea bifa prima victorie în acest sezon nu pentru că a găsit un adversar mai slab, ci pentru că ar putea profita de o situaţie rar întâlnită în fotbal. Doctorul echipei CS Baloteşti, Leonid Grigore Turcan, a întârziat la meci din cauza unui accident produs în drumul său spre stadion, iar jocul a început cu o întârziere de aproape 30 de minute. Arbitrul Claudiu Marcu (Constanţa) a permis desfăşurarea jocului din etapa a 9-a, deşi în regulament scrie că după 15 minute de întârziere de la startul oficial trebuie să fluiere finalul. Ilfovenii spun că medicul a ajuns înaintea expirării celor 15 minute, în timp ce arădenii au depus o contestaţie şi vor victoria la ”masa verde”, reclamând că acesta ar fi ajuns după 18 minute.

Gruparea arădeană a avut astăzi, de la ora 11:00, meci în deplasare la CS Baloteşti şi ar putea câştiga la ”masa verde” dacă li se va da dreptate din partea Comisiei de Disciplină şi Etică din cadrul Federaţiei Române de Fotbal. Şoimii reclamă că doctorul meciului a ajuns după cele 15 minute de la data la care ar fi trebuit să înceapă partida. Cum arbitrul a permis desfăşurarea jocului, cu o întârziere de 27 de minute, timp majorat de contestaţia făcută de arădeni, pe teren ilfovenii s-au impus cu 2-0, prin golurile lui Claudiu Herea (54) şi Marius Bâtfoi (73). Comisiile FRF vor decide rezultatul final al acestui joc.

Despre evenimentele de la Baloteşti a vorbit în direct la radio Sport Total FM Mugurel Elisei, unul dintre apropiaţii lui Angelo Massone, italianul care vrea să preia clubul Şoimii Pâncota, însă întârzie să o facă.

„La ora 11:00 medicul nu a fost prezent la teren. Li s-a acordat gazdelor cele 15 minute regulamentare şi, după părerea noastră, nici după aceste minute medicul nu s-a prezentat la teren. Avem filmări care arată că medicul a sosit la ora 11:18, meciul nu trebuia să înceapă şi arbitrul trebuia să ia act de cele întâmplate. Normal trebuia să câştigăm cu 3-0 la masa verde.

Domnul arbitru a refuzat să ne mai prezinte ceasul dânsului, ne-a cerut să fim înţelegători şi meciul să se joace. Noi am făcut contestaţie, după care meciul a început. Pentru noi este o partidă de antrenamnet. Meciul a început la ora 11 şi 27 de minute.

Conform regulamentelui, ceasul oficial este cel al arbitrului, dar ale noastre arătau ora exactă şi a fost evidentă întârzierea mare a medicului, numai că arbitrul a refuzat să ne arate ceasului lui pentru a-i face poză şi a demonstra la comisii că noi avem dreptate. Dacă aşa scrie la regulament, noi suntem de vină?

Medicul a spus că a fost în operaţie, din acest motiv a întârziat. Ceea ce ne-a deranjat a fost refuzul arbitrului de a ne arăta ora de pe ceasul lui”, a declarat apropiatul echipei pâncotanilor la „Fotbal la matineu”.

Împăratu: ”Nu există motive să pierdem partida la masa verde”

Directorul sportiv al echipei CS Baloteşti, Cătălin Împăratu, şi-a spus, la rândul său, punctul de vedere în privinţa acestui incident produs la începutul meciului cu Şoimii Pâncota.

„Medicul a venit la 11 şi 13 minute, iar la 11 şi 14 a fost în cabina arbitrilor! A avut o operaţie în dimineaţa meciului şi acesta a fost motivul. Problema este că noi nu am găsit niciodată un medic care să fie alături de noi la meciurile de acasă, să ne bazam pe el. Nu-i găseşti din diferite motive… Eu zic că nu există motive să pierdem partida la masa verde”, a spus şi Împăratu, care crede că rezultatul obţinute pe teren va rămâne şi după ce Comisia de Disciplină şi Etică a FRF va analiza contestaţia celor de la Şoimii.

CS BALOTEŞTI - ŞOIMII PÂNCOTA 2-0
Cl. Herea '54, Bâtfoi '73

http://liga2.prosport.ro/seria-1/campionat/ciuca-batailor-in-campionat-soimii-pancota-poate-castiga-primul-meci-in-acest-sezon-la-masa-verde-arbitrul-ne-a-cerut-sa-fim-intelegatori-noi-am-facut-contestatie-15744893

Logic ca vor Pancota prima victorie cu orice pret, dar ii un motiv pueril. Omul a venit, a inceput meciul, le-au dat 2 boabe si i-a trimis acasa. Sa isi plateasca jucatorii existenti pana sa comenteze ei de regulamente , ca daca isi faca memorii, pa pa liga2 pentru ei.


RE: Liga a II-a - I 929 - 25-09-2016

E ridicol să invoci aşa ceva, cei de la "Pâncota" să îşi facă echipă, club, un rost prima dată!


RE: Liga a II-a - Kidu - 25-09-2016

Ce bine joaca CS Mioveni la Targoviste. Au 2-0 din minutul 40 si ii inghesuie pe targovisteni in propriul careu.


RE: Liga a II-a - I 929 - 25-09-2016

E gata 2-0, dar Juventus au bătut la Călăraşi cu 2-1. Foarte greu va fi meciul cu ei... Confused


RE: Liga a II-a - Xtreme - 25-09-2016

Juventus Bucuresti si FC Brasov sunt echipele care au un "management" cu trecere si sustinere la liga... va fi foarte greu, daca nu chiar imposibil sa te bati cu ei in culise pentru promovare. Macar de am convinge pe teren. Eu zic ca jocul direct va decide, sper sa fie unul corect...


RE: Liga a II-a - adymax - 28-09-2016

Movii se muta sa joace pe un stadion fara tribune: http://liga2.prosport.ro/seria-1/asu-poli-isi-schimba-casa-timisorenii-sunt-nemultumiti-de-cati-suporteri-vin-sa-i-sustina-pe-dan-paltinisanu-am-pierdut-o-batalie-15748637


RE: Liga a II-a - Kidu - 28-09-2016

Nu prea le-a venit lumea la meci asa cum se asteptau (e drept, nu i-au ajutat nici rezultatele) si-n conditiile astea le este greu sa isi plateasca cheltuielile.
Nu vreau sa ii jignesc insa ceea ce fac ei nu are nicio treaba cu fotbalul profesionist si in curand vor ajunge la capatul rabdarilor, puterilor, banilor etc.
Fara sa te ajute nimeni, fara niste sponsori langa tine nu merge numai cu bunavointa si implicarea suporterilor.


RE: Liga a II-a - adymax - 28-09-2016

Ma gandesc ca odata cu falimetul celei din Liga1 se va implica si primaria. Dar e tragic ca nu-i ajuta nimeni. Mai sunt echipe din Liga 2 care joaca acasa pe stadion fara tribune?


RE: Liga a II-a - Giuliano - 28-09-2016

Mie îmi place faptul că şi-au asumat eşecul, nu s-au victimizat şi n-au dat vina pe nimeni; atitudine care e rara avis în fotbalul românesc.
Kidule ai dreptate legat de faza cu profesionismul dar întrebarea e... din punct de vedere organizatoric care sunt cluburile din România care au vreo treabă cu profesionismul?!
Foarte tristă situaţia oricum în tot fotbalul românesc


RE: Liga a II-a - Kidu - 28-09-2016

Nu vreau sa fac comparatii insa sunt destule exemple in liga a II-a printre care si noi. Nu e totul roz insa ss fim seriosi: nu poti tine o echipa in liga a II-a cu fonduri venite din "cutia milei".
Efortul e laudabil insa daca vrei sa fii o echipa a comunitatii trebuie mult mai mult.

Nu e vina lor insa si la ei ca si la noi lumea nu vine la stadion asa cum ne-am astepta. La noi de bine de rau avem o prezenta constanta de 1500 de spectatori in conditiile alea de pe "Motorul". Ei la ultimele meciuri nu i-au mai avut nici pe aia si se simte. Asta e si motivul pentru care s-au intors pe "Stiinta".

Sper sa termine competitia si sper sa se salveze desi in conditiile astea nu ii vad in stare.


RE: Liga a II-a - Giuliano - 28-09-2016

Prima condiție a unui club profesionist este să fie organizat sub formă de societate pe acțiuni, de afacere. Noi suntem ong, teoretic nici nu putem avea profit. Despre ce profesionism vorbim? Da, la noi se fac lucrurile mai transparent, mai cu cap și avem în club oameni care își fac bine meseria. Putem spune că avem profesioniști în club dar ca organizare nici noi nu suntem ceea ce trebuie. Și nu știu dacă găsim vreun club în România care, organizatoric, ar putea face parte dintr-o ligă profesionistă din vest


RE: Liga a II-a - Kidu - 29-09-2016

Cine spune asta? De ce doar SA-urile pot fi considerate cluburi profesioniste?


RE: Liga a II-a - Giuliano - 29-09-2016

Pentru că fotbalul profesionist înseamnă că un club este organizat ca o afacere, un ong nu poate fi, prin natura lui o afacere. În cazul nostru, sumele generate de club sunt derizorii (prin atragerea de sponsori, bilete - abonamente - merchendise, vânzare de jucătorişi drepturi de televizare) dacă nu ar fi banii de la primărie am fi exact în situaţia timişorenilor.