Forumul
Stiri, sezonul 2017-2018 - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Arhiva (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Forum: Sezoane trecute (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=26)
+---- Forum: 2017-2018 (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=36)
+---- Subiect: Stiri, sezonul 2017-2018 (/showthread.php?tid=483)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - psv - 08-01-2018

Sunt total dezamagit de ceea ce face Meszar.OK,vrea sa plece dar macar poate sa o faca pe usa din fata.Am inteles ca se renunta la unii jucatori cu salarii mari,dar chiar la toti?!?!Cred ca se putea face un efort cel putin pentru Scutaru si Pacurar. Erau doi jucatori alaturi de care se putea construi o echipa pentru sezonul viitor.Chiar nu inteleg ce vrea sa faca ,pentru mine este o mare dezamagire acest om astazi!


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Miki - 08-01-2018

Ceea ce e deranjant din punctul meu de vedere e ca se renunta gratuit la ei. Cred ca Adili si Florea puteau aduce si niste bani (si 20-30.000 de euro erau ceva).
Acum e usor sa ne dam cu parerea, dar la inceputul sezonului cred ca toti eram incantati de transferuri si nu isi imagina nimeni dezastrul actual.
Meszar si intreaga conducere au facut greseli nu doar sezonul asta, dar e trist ca nu prea ar avea cine sa vina in locul lor.
Tot fotbalul romanesc e o mare mizerie!


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Adrian07 - 09-01-2018

Da!!! Fotbalul nostru e doar o mizerie pentru ca sunt doar interese... nimeni nu mai pune suflet!
Cea mai buna varianta pentru un viitor bun ar fi Meszar pe partea administrativa cu niste sponsori puternici in spate ( parearea mea personala).
Probabil ca s-a renuntat la Pacurar si Scutaru din cauza salariilor mari si nici ei nu si -au mai dorit sa ramana avand in vedere ca obiectivul e compromis.
Un lot foarte tanar, chiar imi este frica de acest retur... sper sa ma insel.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - adymax - 09-01-2018

Unde e optimismul baieti ? Se incearca construirea unei echipe tinere care sa atace promovarea sezonul urmaror, ce e rau in asta? O sa mai ramana si ceva jucatori cu experianta: Curtuius, Hlistei,Manea. Se poate contsrui echipa in jurul lor. Ce rost avea sa tina jucatori cu salarii mari plus cazare, masa. Banii economisiti se pot folosi in alta parte, eu zic ca stie Meszar ce face.

Sa fiu off topic, Chicago Bears l-au numit antrenor principal azi pe Matt Nagy (mor de ras cum il pronunta "Neghi"): http://www.espn.com/nfl/story/_/id/22003971/chicago-bears-name-former-kansas-city-chiefs-offensive-coordinator-matt-nagy-head-coach


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Cristi_Arad - 09-01-2018

@ Adymax, hai sa fim seriosi. E bine sa fii optimist in viata, dar nici realismul nu face rau la sanatate.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Redpunk_one - 09-01-2018

Eu nu inteleg pe ce va bazati unii dintre voi cand sustineti ca "macar salariul lui x si y il putea plati ca merita" ?

Banii de la primarie nu pot fi folositi pt salarii , cel putin asa cum vin ei acuma sub nici o forma. Investitori privati nu exista. Sponsorizarile de la firmele locale si biletele si abonamentele plus banii din drepturi TV acopera 3 luni de salarii daca nu si mai putin. Banii pe Petre si Man au platit salariile restante si imprumuturile luate de club in anii precedenti 2016 si 2017 pentru a acoperi salariile pe primele luni din an cand nu exista finantare nici pentru deplasari si cazari si totul trebuie platit cash din alte surse.

Acum urmeaza iarasi 6 luni in care nu doar banii pt salar lipsesc ci si banii pt transport, cazare, masa, cantonamente,etc pana intra primii bani de la primarie , adica undeva prin iunie-iulie.

Ce rost are sa ii platesti jucatorului x sau y salar de 1000-2000 euro pe luna cand nu ai nici o sansa sa promovezi anul asta si nici pentru viitor nu se intrevede alta schimbare daca primaria da banii in continuare astfel (tarziu si doar pt trasnport) si nici nu ai un alt Man/Petre de vanzare. Sa speri ca ce ? Ca vine totusi cineva din vara si mergem in sampions lig ? Sau sa reduci cheltuielile la minim , sa nu acumulezi macar mai multe datorii si sa speri ca se va modifica ceva pozitiv pe parcurs ?

Daca banii de la primarie nu vin altfel (cum vin si la chiajna, calarasi, etc,etc ) sau nu vine un sponsor/creditor (investitor nu ii pot spune fiindca in Romania toti "patronii" crediteaza cluburile nu fac investitii) asta e varianta in care poti spera sa continui . Daca visam promovare in continuare riscam sa ne trezim inglodati in datorii ca in urma cu 4-5 ani.

Aici nu e vorba de optimism sau pesimism. Asta e realitatea.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - fanatic - 09-01-2018

Ok, dar daca asa sta treaba, pe ce ne-am bazat in vara cand am adus jucatori cu salarii mari? Adica nu era clar de atunci ca nu avem cum sa ii platim pe toti?
Speram doar sa promovam si sa platim eventualele datorii (foarte mari) din banii din Liga 1?


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - BogdyS - 09-01-2018

Fanatic mi-ai luat-o inainte...exact acelasi lucru am vrut sa scriu si eu...


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Adrian07 - 09-01-2018

Stati linistiti ca mai sunt bani pentru continuarea activitatii cel putin pana in vara. Insa din vara trebuie sa vina cineva sa sustina financiar echipa daca se vrea un obiectiv mai indrasnet.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Redpunk_one - 09-01-2018

Probabil ca asta s-a si facut. S-a fortat o promovare pentru a iesi din cercul vicios de liga a II-a in care ai aceleasi cheltuieli ca un club de liga I mai putin banii din drepturi TV si care liga a II-a, fara vanzarea unor jucatori precum Man sau Petre, te duce la faliment sigur.

Ori joci cu juniori si cu salarii f mici si te mentii fara sa faci datorii (....prea multe, fiindca teoretic salariile oricat de mici, tot trebuiesc platite din ceva fonduri, altele decat milionul de la primarie) ori vinzi un jucator si fortezi promovarea sa scapi din liga a II-a unde doar cheltui bani fara alt orizont.

Nu s-a reusit promovarea , deci nu se pricep evident, nu ? Sa plece si sa vina altii mai priceputi .

M-am obosit si eu sa tot atrag atentia ca riscam sa ne intoarcem in era Gio cu heirupuri de promovava care ne duc la datorii si intr-un final (nu foarte indepartat) la faliment.

Nu moare UTA fara Meszar , insa asa cum am stat acum in astia 5 ani , de stabili si fara datorii nu am fost de mult timp. Dar se pare ca nu e suficient si mai mult s-a saturat si el si vrea sa plece. O sa vedem ce va fi , daca se schimba modul in care vin banii de la primarie sau vine gruppo gemi cu popa mustata salvatore de la patria, sau un alt investitor/creditor cu echipa lui, sau alt gio , sau alt martipan,etc. Pana una alta jucatorii astia cu salarii mari nu aveau sens sa mai ramana , iar de vandut , sa fim seriosi, nu se pot vinde pe bani jucatori in Romania decat la un singur om. Restul iau pe procente, imprumut,etc si foarte putine transferuri in fotbalul romanesc implica si vreo suma de bani cash.

In fine ...


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - dedei - 09-01-2018

Cand te-ai obosit Dani sa ne zici ca ne intoarcem in era Gio? Cand ne-am intalnit la sediul clubului? Cand am atras atentia ca ramanem fara bani in iarna si meszar pleaca pt ca nu mai are ce vinde? Imi aduc bine aminte de ce parte erai... Cand am intrebat care e bugetul clubului si cum platim salarii asa mari? Cand ne-a ras in fata cand am zis ca UTA trebuie sa joace in Europa League, nu in liga a 2-a? Cand s-a laudat ca are o pepiniera foarte buna la atletico si ca va vinde in continuare, cu sau fara UTA?

A fost o decizie foarte proasta, iar SCU l-a sustinut. Si pe el, si pe cercetatii penali.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Crishu - 10-01-2018

UTA mai are vre-un procent pentru o eventuala vanzare a lui Man?


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - adymax - 10-01-2018

Chrisule de ce?  Ai auzit ca are Becali oferta de 14-15 Mil pe Man?  Si daca-l vinde nu o sa deal la UTA nici un ban cum a mai facut cu Brasovul sau alte echipe.  Eu tin minte ca era vorba de 20%, poate 10%, daca nu au anulat la renegociere.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Kidu - 10-01-2018

(10-01-2018, 0:45)Crishu a scris: UTA mai are vre-un procent pentru o eventuala vanzare a lui Man?

Din ce stiu eu nu mai are pentru ca ca in momentul vanzarii ciobanul nu a vrut sa cedeze niciun procent de coproprietate. Totusi mai exista sansa sa mai luam 100.000 Euro daca va fi convocat la nationala mare.

Din ce imi amintesc Dennis a fost la transferat la FCSB pentru 300.000 Euro + o clauza care ne asigura cu inca 100.000 Euro daca ajunge sa fie convocat in nationala mare + inca o clauza de 100.000 Euro daca Dennis ar fi jucat 10 meciuri titular la FCSB. Stim cu totii ce s-a intamplat cand dupa 8 meciuri nu a mai fost jucat pentru ca in final ciobanul sa plateasca 20.000 Euro pentru a se stinge acea clauza.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Redpunk_one - 10-01-2018

(09-01-2018, 18:48)dedei a scris: Cand te-ai obosit Dani sa ne zici ca ne intoarcem in era Gio? Cand ne-am intalnit la sediul clubului? Cand am atras atentia ca ramanem fara bani in iarna si meszar pleaca pt ca nu mai are ce vinde? Imi aduc bine aminte de ce parte erai... Cand am intrebat care e bugetul clubului si cum platim salarii asa mari? Cand ne-a ras in fata cand am zis ca UTA trebuie sa joace in Europa League, nu in liga a 2-a? Cand s-a laudat ca are o pepiniera foarte buna la atletico si ca va vinde in continuare, cu sau fara UTA?

A fost o decizie foarte proasta, iar SCU l-a sustinut. Si pe el, si pe cercetatii penali.

Cand va ziceam de fiecare data ca fortarea promovarii si dorinta de a juca in "Europa League" cu orice pret ne va duce aici exact cum am patit-o si in era gio. Dar ne-am dorit cu totii promovarea si eu mai mult pentru ca stiam ca in ritmul asta nu vom iesi din liga a II-a ani de zile si "suporterul utist vrea Europa League" . Ai scris-o si tu acum ca in timp ce noi nu aveam bani de salarii noi vorbeam de Europa League si mirajul banilor din liga I .

 Bugetul clubului am scris de mii de ori din ce ii format, doar cineva rau intentionat se face ca nu l-a vazut . Ai bani de salarii din vanzarea de jucatori si din sponsorizari. Nu vinzi jucatori , ai vreo 150.000 de euro maxim care sa acopere vreo 400.000 de euro salarii . Simplu. Atunci unii erau suparati ca il vindem pe Man si Petre. Eu tot spuneam ca fara sa ii vindem suntem iarasi in datorii .

Degeaba ai un milion de euro de la primarie daca nu ii poti folosi pt ce ai nevoie.

 De fapt ce vrei sa spui ca daca pleaca meszar o vom duce mai bine ? Nu poti fi atat de inconstient incat sa nu iti dai seama ca va ramane clubul in aer daca ar pleca de azi pe maine. Ma bucur ca ramane macar sa faca curat in salariile jucatorilor (pe care pana la ruma ei i-au adus)  si mi l-as fi dorit sa ramana si alaturi de joita sau cine ar fi dorit sa vina, pentru a avea o minima garantie ca nu ne intoarcem inapoi de unde am plecat. 

Asa mi-e teama ca un joita, gruppo gemi, marius stan, florin manea sau cine mai vreti voi sa vina salvatori in locul ungurului ne vom intoarce rapid la situatia martipan de acum 5 ani fara a putea face prea multe exact ca si atunci. Ce mitinguri, intalniri , proteste, retrageri de sigle sau ce vreti voi credeti ca functioneaza ....cred ca ati vazut cu totii ultima data cand am trecut prin asa ceva. Si da , teama de a nu mai trece prin asa ceva , ma face sa aleg varianta mai sigura si pe care o cunsoc si am vazut-o cum functioneaza . Asa cu greselile facute si cu stangaciile lor nu i-as schimba niciodata pe actualii cercetati penali cu o varianta gio-martipan. 

E parerea mea si o sustin in continuare


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Kidu - 10-01-2018

Asa vorbesti de parca toti de aici am fi niste diletanti si numai tu ala lucid care simte nevoia sa ne reaminteasca de mii de ori.
Da, eu sunt ala rau care m-am suparat in vara cand Meszar l-a vandut pe Petre si ma deranja chiar si atitudinea ta care nu mai conteneai sa il vezi plecat odata. Am sustinut si atunci si imi mentin parerea ca Adi Petre ar mai fi putut ramane jumatate de campionat pentru ca inssi sterilitatea atacului a povocat criza fotbalistica care ne-a cuprins in turul asta. E drept ca puteam sa ne si pacalim si pe fondul rezultatelor slabe sa ii scada cota insa mi-e greu sa cred ca Adi n-ar mai fi marcat si lucrurile ar fi stat la fel.

Nu spun ca statea toata UTA in el insa faptul ca a plecat el, coroborat cu plecarile altor utisti si venirile unor indolenti a dus la situatia actuala.
S-a dovedit clar ca revenirea lui Hlistei a fost de bun augur si a schimbat fata jocului, initial Meszar nici n-a vrut sa auda de el, chipurile el nu isi incalca principiile. Ce bun ne-ar fi fost acum si un Cipri Rus langa Curtuius in atac, un alt jucator pe care Meszar l-a cam aruncat ca pe un mar stricat. E drept ca a gresit si Cipri insa hai sa fim seriosi, astia sunt ai nostri, astia ti-au dovedit ca sunt utisti si pun suflet, se implica afectiv si trag echipa dupa ei.

Eu cu Meszar m-am impacat si l-am inteles, nu mi-l doresc plecat si mereu l-am aparat atat online cat si in discutiile de zi cu zi cu alti utisti insa e si el om si ar fi cazul sa isi vada limitele si sa actioneze in consecinta.
Nu vreau sa il vad vulnerabil in fata sacalilor pentru ca il consider un om corect, cinstit si de buna credinta, calitati rare in ziua de astazi. Il vad si suficient de destept sa nu repete aceeasi greseala de doua ori insa e cazul ca si el sa isi accepte culpa, fapt pe care l-a si facut in presa, insa trebuie sa isi mai aduca pe cineva langa el si o stie si el.
Mersul pe burta, sa nu-l deranjam pe ala, sa nu deranjam pe celalalt, tergiversarea anumitor probleme majore (vezi tranzitia ACS UTA Batrana Doamna -> AFC UTA Arad sau clarificarea relatiiei cu Tucudean) nu au cum sa duca la ceva bun.

Chiar nu-i cazul sa tot faci atata dojana moralista pentru ca majoritatea celor de pe forum sunt utisti de buna credinta si au propriul discernamant. Nimeni nu face hating gratuit cum fac anonimii aia de pe sportarad.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Adrian07 - 10-01-2018

Cu totii ne -am dorit promovarea si chiar am fost woow dupa transferurile facute. Meszar a fortat sezonul acesta si din cauza noastra SI mai ales dupa acuzele ca nu se vrea promovarea dupa ratarea a doua baraje. Pur si simplu nu a iesit anul asta omul reduce cheltuielile si poate mai bine la Anu'!!!
Sa nu fim orbi, fara proiectul acesta UTA nu ar mai fi avut viata pentru ca nu suntem in stare sa ne strangem minim 3000 de UTISTI adevarati cum am fost o data si printr-o suma de bani data pe luna clubului sa decidem pe p*** noastra. Asta e, s-a ajuns la discutii si la dezbinari in loc sa strangem randurile. Acum e tarziu, suntem putini ... poate dupa o promovare si rezultate bune o sa fie mai altfel. Am in minte o discutie cu Bara , ca daca Falca o sa plece, el o sa investeasca in clubul UTA, mai avem putin si vin alegerile, daca suntem in stare sa votam si sa nu ne gandim la trotuare si multe betoane, poate ne va fi mai bine din toate punctele de vedere nu doar in sport.
Pana atunci, haideti sa vedem pruncii mult doriti , sa vedem ce rezultate aduc returul asta.
Haide Uta!


NU DAM NICIODATA INAPOI!


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Redpunk_one - 10-01-2018

(10-01-2018, 0:45)Crishu a scris: UTA mai are vre-un procent pentru o eventuala vanzare a lui Man?

La Man mai este o cota de transfer de 10% . La Petre nu mai este nimic extra din cate stiu eu


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Kidu - 10-01-2018

Stii prost, la Man nu mai avem nimic in afara de acea clauza daca va fi convocat la nationala de care ziceam mai sus, in schimb la Petre avem coproprietate de 10% daca suma viitorului transfer va fi pana in 2 milioane Euro si 20% daca va fi peste 2 milioane Euro.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Redpunk_one - 10-01-2018

La Man mai avem 10% clauza dintr-un viitor transfer .