Forumul
Stiri, sezonul 2017-2018 - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Arhiva (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Forum: Sezoane trecute (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=26)
+---- Forum: 2017-2018 (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=36)
+---- Subiect: Stiri, sezonul 2017-2018 (/showthread.php?tid=483)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Kidu - 10-01-2018

Daca ceea ce a declarat Meszar la presa in momentul cand s-au facut transferurile e adevarat, atunci e cum zic eu. Daca nu e asa inseamna ca cineva minte. Nu ai decat sa cauti in arhiva forumului, sportarad si unde mai vrei tu pentru ca asta s-a declarat public atunci.

In cazul lui Dennis stiu sigur ca ciobanul a refuzat orice varianta de coproprietate viitoare dupa scandalul cu FC Brasov in urma transferului lui Chipciu la Anderlecht.

P.S. Ca tot pomenea Dedei de discutia din vara, imi amintesc clar ca i-am reprosat si asta lui Meszar, lipsa de transparenta a detaliilor de transfer atat in cazul lui Dennis cat si in cazul lui Adi Petre. Nu prea tin minte sa fi avut o problema cu asta dar ma rog, sa nu mai dezgropam mortii.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Redpunk_one - 10-01-2018

Eu asa tin minte ca s-a vehiculat in presa si inclusiv in discutiile cu meszar ca avem 10% dintr-un transfer .

Am gasit si linkurile de la acea vreme in care era mentionat si comunicatul de presa al clubului la acel moment :

"Conducerea clubului UTA a ajuns la un acord cu Steaua Bucuresti pentru transferul lui Dennis Man. Mutarea fotbalistului aradean in curtea ros-albastrilor este efectuata pentru o suma-record in fotbalul aradean, plus un procent dintr-un transfer ulterior. Atacantul a petrecut 9 ani la Atletico si 2 ani la UTA, suma urmand sa se imparta egal intre cele doua cluburi, conform protocolului incheiat pentru toti jucatorii aflati in aceasta situatie. Ii multumim lui Dennis pentru tot ce a facut pentru noi si ii uram mult succes in continuare!"

http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-21271516-dennis-man-13-lea-transfer-realizat-steaua.html

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/transfer-la-miezul-noptii-steaua-a-platit-350-000-de-euro-pentru-atacantul-dorit-de-reghe-487678.html

http://specialarad.ro/dennis-man-transferat-azi-noapte-la-steaua-becali-i-a-stabilit-o-clauza-de-reziliere-astronomica/

https://www.dolce-sport.ro/fotbal/fotbal-intern/update-dennis-man-semnat-cu.html


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Kidu - 10-01-2018

Astea sunt doar articole din faza incipienta a transferului si din ce vad aici informatiile sunt doar speculatii insa adu-ti aminte ca transferul a picat in prima faza cand Meszar a cerut mai mult si ciobanul a oferit numai 250.000 Euro.
Imi aduc aminte foarte clar faptul ca la finalul negocierii s-a batut palma pentru 300.000 Euro plus cele doua clauze de 100.000 Euro deoarece Becali n-a vrut sa accepte nici in ruptul capului niciun procent de coproprietate si de asta a fost de acord sa mai scoata bani din buzunar.

In sfarsit, m-as bucura sa ma insel si sa fi inteles eu gresit desi nu imi fac sperante mai ales cu oierul dupa ce le-a facut brasovenilor cu Chipciu si dupa ce i-a facut chiar lui Man pentru clauza aceea a celor zece meciuri.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Miki - 10-01-2018

Si eu tin minte ca au fost ceva procente care nu au disparut la renegociere.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Ovidiu - 10-01-2018

Kidule, dacă nu mă inșală memoria, chiar tu ai confirmat procentul ăla de 10%, acum câteva luni. Smile


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - mirco - 10-01-2018

da, se mai primeste 10% dintrun transfer ulterior


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Kidu - 10-01-2018

S-ar putea sa ma lase pe mine memoria dar daca bine imi aduc aminte discutia era vorba de Adi Petre. Smile


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Ovidiu - 10-01-2018

http://www.uta-arad.ro/forum/showthread.php?tid=65&page=9

Aici ii discuția...Smile


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Kidu - 10-01-2018

Ai dreptate, ma cam lasa memoria si nu mi-am mai adus aminte de discutia asta. Sper sa ma insel si inca sa mai avem si 10% coproprietate insa atunci dupa negocierea finala eu stiam ca ciobanul n-a acceptat nimic.
Am sa il sun maine pe Meszar sa ne confirme inca o data.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Redpunk_one - 11-01-2018

https://specialarad.ro/mai-rau-nu-poate-fi-previziuni-chiar-cu-o-politica-low-cost-uta-va-avea-un-sezon-de-primavara-mai-bun-decat-cel-din-toamna/

Este greu să mai scrii ceva despre UTA în acest sezon. Gruparea arădeană a fost considerată principala favorită la promovarea în Liga 1, după două baraje pierdute consecutiv cu Voluntari și ACS Poli, dar a încheiat prima jumătate a campionatului, plus alte două meciuri din retur, pe un rușinos loc 12.

Începând de la conducerea clubului, de la conducerea tehnică, jucători, suporteri dar și adversarii din competiție, nimeni nu și-a explicat eșecul. Motivele ar fi mai multe: lipsa unei pregătiri de vară adecvate, adversari foarte slabi la meciurile amicale, transferul a nu mai puțin de 11 jucători ceea ce a adus la lipsa de omogenitate, pierderea jucătorilor – mai precis îndepărtarea lor – care erau de fapt „coloana vertebrală a echipei”, Miron, Gligor, Chindriș, Adrian Petre, evoluțiile slabe și foarte slabe ale jucătorilor aduși în vară, jucători cu experiență de la care se aștepta foarte mult: Grahovac, Ciucă, Scutaru, Cârstocea, Asani, Buleică, ca să nu mai spunem despre Grigorie și Dan Roman, jucători care au plecat după patru etape. Mai mult, a slăbit și randamentul unor jucători care au evoluat bine și foarte bine în campionatele anterioare, cum ar fi Ionuț Tănase sau mai ales Albert Stahl, dar și Curtuiuș.

O altă problemă a fost forma slabă și apoi accidentarea lui Sorin Strătilă, jucător care timp de trei ani a fost cel mai bun servant pentru atacanții echipei UTA, el ajutând foarte mult la creșterea în valoare a unor fotbaliști foarte tineri ca Dennis Man sau Adrian Petre, fotbaliști vânduți apoi pentru aproape un milion de euro, împreună, la cluburi ca FCSB sau Esbjerg (Danemarca).

De asemenea, o problemă majoră a fost instabilitatea băncii tehnice. S-a plecat la drum cu Adrian Mihalcea, apoi a venit pentru câteva etape Adrian Falub, iar în a doua parte a sezonului de toamnă a fost instalat Cristian Todea.

Singurii jucători transferați în timpul acestui campionat care au dat satisfacție au fost Daniel Florea (plecat deja de la Arad) și arădeanul Cătălin Hlistei.

S-a vorbit mult, s-a jucat puțin. În rândurile de mai jos vom scrie câteva motive pentru care credem și suntem aproape siguri, că UTA în cele 17 etape care au mai rămas de jucat din acest campionat va acumula puncte mai multe decât în cele 21 disputate până acum. În pofida politicii „low cost”, UTA va avea un parcurs mai bun în primăvară decât în toamnă

Lotul de jucători este format în majoritate din arădeni sau fotbaliști care și-au făcut junioratul la Arad. Chiar dacă este o politică „low cost”, nu este exclus ca în această iarnă la Arad să mai apară jucători.
Dorința de afirmare la jucători sosiți în această iarnă, ca Roberto Bodea, portarul revenit la UTA, Denis Lazăr, Rafael Iuga, Iulius Dinculescu, Darius Buia, sau a atacantului David Popa, este mult mai mare decât la jucătorii plafonați care au venit în vară și între timp și-au reziliat contractele cu clubul. Mai pot apărea surprize gen Petra sau Dumbrăveanu.
Jucători ca Ionuț Tănase, Amir Jorza, Victor Prună sau Bogdan Burlă știu că au avut un sezon de toamnă foarte slab și pot mai mult
Prin plecarea jucătorilor sosiți în vară și miza pe cei tineri formați la Arad, cu siguranță UTA va câștiga în viteză, dar pierde la capitolul experiență. Singurii jucători cu experiență rămași în lot vor fi Polgar, Manea și Curtuiuș, dar majoritatea celor tineri au deja două-trei sezoane la nivelul ligii secunde, sau la liga a treia.
David Popa ar putea fi revelația sezonului de primăvară. Plecat la doar 17 ani în Anglia, la Birmingham, David revine la UTA după trei ani în care a evoluat doar pentru echipa Under 23, sau pentru Kettering Town din liga de amatori. Popa a jucat la juniorii lui Atletico alături de Adrian Petre și seamănă foarte mult, ca profil, cu fostul golgeter al echipei UTA în sezonul trecut. Popa are 190 de centimetri înălțime, este foarte tehnic pentru un jucător cu înălțimea sa, are o viteză bună și un simț al porții foarte dezvoltat, dovadă fiind și golurile marcate pentru echipele de juniori și de tineret ale clubului Birmingham. Popa are o sarcină destul de ingrată, ceea de a-i înlocui pe Adrian Petre sau Daniel Florea.
Cristian Todea, împreună cu staff-ul tehnic format din Botiș, Păcurar și Țapoș, nu mai preiau echipa din mers și conduc chiar ei pregătirile de iarnă.
Statistic, UTA nu va mai avea o serie de nouă meciuri fără victorie, așa cum s-a întâmplat în toamnă.
Conform previziunilor, în cele 17 meciuri pe care le mai are de disputat, UTA va câștiga opt meciuri (minim șapte).

Cum ar putea arăta UTA în sezonul de primăvară?

Formula de echipă: Bodea – Polgar (Denis Lazăr), Manea, Iuga (Dumbrăveanu), Burlă – Stahl, Victor Prună (Jorza), Tănase, Hlistei – Curtuiuș, David Popa.

Cel mai probabil, gazonul de pe arena Motorul nu va fi gata să primească UTA nici în această primăvară. Astfel, fanii arădeni vor fi nevoiți să se deplaseze, în continuare, la Șiria, pentru a urmări meciurile de pe teren propriu ale formației favorite.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Adrian07 - 11-01-2018

Nesimtiti ordinari. Sa nu fi in stare sa faci pentru aradeni nici macar un stadion?? Doamne cat timp a trecut... sfidare maxima, niste puturosi , nu merita pic de respect!


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - I 929 - 11-01-2018

Am vorbit eu ieri cu Meszar, avem...11% procent din revânzarea lui Man. Acel procent în plus cred că a fost obţinut la renegocierea clauzei cu meciurile jucate.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Adrian07 - 11-01-2018

E foarte bine.. FCSB o sa primeasca o suma mare pe Man in cativa ani, profitam si noi.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Kidu - 11-01-2018

E foarte bine daca e asa, macar atat.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - RedNeck - 11-01-2018

Excelenta vestea...


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Redpunk_one - 12-01-2018

Mi se pare foarte tare faza cu 1% ala extra scos de la cioban , cand a insistat (de fapt santajat e cuvantul potrivit) sa renuntam la clauza de 10 meciuri.

Chiar daca s-ar putea sa insemne ceva, la un pret de 10 mil euro un 100 de mii de euro in plus, imi place si ideea de principiu ca l-am taxat pe cioban...... chiar si cu un 1% Smile))


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Cristi_Arad - 12-01-2018

Da, daca e asa, atunci Jiji a negociat in pierdere pentru el la orice suma de transfer peste 800 de mii de euro!  Big Grin
Doar sa si primim banii de la el la momentul respectiv.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - D10S - 13-01-2018

tocmai aia e problema ca intr-o situatie similara becali a taraganat lucrurile la maximum, asta in conditiile in care cei de la FC Brasov erau pur si simplu disperati sa primeasca banii cuveniti in urma transferului lui Chipciu la Anderlecht. a fost nevoie sa se ajunga la comisii pentru ca clubul lui becali sa vireze banii respectivi.

oricum Man are un viitor frumos, pare un pusti serios - ca talent are indiscutabil. singurul lucru care ar putea sa-l traga inapoi ar fi pretentiile aberante ale ciobanului, din lacomie sa nu-l lase sa faca pasul spre un campionat puternic la momentul potrivit.


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Kapa - 15-01-2018

In sfarsit mai auzim si ceva pozitiv, e foarte bine pt noi ca avem 11% dintr-un eventual transfer!


RE: Stiri, sezonul 2017-2018 - Crishu - 16-01-2018

http://m.prosport.ro/fotbal-intern/exclusiv-clubul-traditie-romania-ar-putea-redeveni-forta-scurt-timp-isi-schimba-finantatorul-cinci-ani-zile-luam-campionatul-vreau-ma-bat-gigi-becali-banii-hagi-l-batut-16929070


Stiti ceva despre articolul respectiv?