Forumul
Transferuri, sezonul 2021-2022 - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Arhiva (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Forum: Sezoane trecute (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=26)
+---- Forum: 2021-2022 (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=41)
+---- Subiect: Transferuri, sezonul 2021-2022 (/showthread.php?tid=762)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Man09 - 08-12-2021

(08-12-2021, 12:20)sRg97 a scris: Cardoso nu o sa accepte niciodată varianta UTA. Cred ca totuși are aspirații mai mari decât o echipa de mijlocul clasamentului(fără supărare nu cred ca suntem doriți in play off). Mi se pare in aceeași categorie cu Sergiu Bus.

Dacă plecam de la varianta nu, nu o sa transferam jucatori care au confirmat la nivelul Ligii 1 Cardoso e peste Sergiu Bus echipa lui Cardoso e locul 5 in Coreea echipa lui Bus locul 11 din 12.
UTA nu e cu nimic mai prejos decat este a fost Mediaș din contra ar fi un salt pt el sa joace in Romania la o echipă de tradiție. 
Si dacă ii dai un 8 mii la semnătura sa zic si contract pe 2 ani tot merită un efort pt un jucator ca si Cardoso.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - psv - 08-12-2021

(08-12-2021, 12:20)sRg97 a scris: Cardoso nu o sa accepte niciodată varianta UTA. Cred ca totuși are aspirații mai mari decât o echipa de mijlocul clasamentului(fără supărare nu cred ca suntem doriți in play off). Mi se pare in aceeași categorie cu Sergiu Bus.

Pe bune , dar Medias ce super echipa a fost cand o jucat la ei?! Se compara vreodata Medias cu UTA ....sa fim seriosi.Daca nu incetam odata cu mentalitatile astea umile ,d e parca am fi rupti in cur  , nu avem  nici o sansa , dar nici o sansa sa redevenim ce am fost!Prima conditie sa reusesti, este sa crezi!!!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - sRg97 - 08-12-2021

(08-12-2021, 14:27)psv a scris:
(08-12-2021, 12:20)sRg97 a scris: Cardoso nu o sa accepte niciodată varianta UTA. Cred ca totuși are aspirații mai mari decât o echipa de mijlocul clasamentului(fără supărare nu cred ca suntem doriți in play off). Mi se pare in aceeași categorie cu Sergiu Bus.

Pe bune , dar Medias ce super echipa a fost cand o jucat la ei?! Se compara vreodata Medias cu UTA ....sa fim seriosi.Daca nu incetam odata cu mentalitatile astea umile ,d e parca am fi rupti in cur  , nu avem  nici o sansa , dar nici o sansa sa redevenim ce am fost!Prima conditie sa reusesti, este sa crezi!!!

Mediaș a terminat pe locul 5 in acel sezon când a venit el iar sezonul trecut când lucrurile sau stricat la Mediaș a plecat și el. Mediasul are meritul ca la luat din Italia din Serie C sau de unde și l-au dus pana la un nivel destul de înalt (aproape de naționala ). As vrea totuși sa fiu contrazis și in iarna sa îl vedem jucând la noi deși nu văd vreo șansa .


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Zagorakis - 08-12-2021

Nu cred ca Sergiu Bus sau Cardoso cer doar 8k la semnatura,poate undeva la 20-30! Ce parere aveti despre un under roman cu 77 de meciuri in Serie C?Raoul Mal mijlocas central ofensiv sau mijlocas de banda,nascut 2000 in Italia cu parinti romani.Sau despre alt under roman din Anglia cu meciuri in League One si League Two? Dennis Politic ,nascut 2000 la Brasov,joaca atacant central sau mijlocas de banda (aripa) cu un fizic bun ...1,85-1.89. Pe modelul Andrei Cordea,Raul Oprut sau Raul Steau....daca pana la 21 de ani underii nu joaca in Serie B sau Championship..ei ajung in Romania pe la echipe ca Medias sau in trecut Hermannstadt.

https://www.transfermarkt.com/dennis-politic/profil/spieler/470152

https://www.transfermarkt.com/raoul-mal/profil/spieler/393552

Flashscore este cat de cat corect sau Transfermarkt,exista si o aplicatie de urmarit jucatori(despre care a vorbit si Balint la o conferinta) WyScout doar ca trebuie sa platesti abonament lunar daca vrei sa vezi raportul despre jucatori dupa meciuri si filmari cu realizarile lor din meciuri.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - RedNeck - 09-12-2021

Si eu sunt de aceeasi parere, mai bine inventam noi un junior atacant, ca o fi roman din alt campionat, muntenegrean, nu conteaza...decat sa platim foarte mult pentru cineva care nu ofera nici o garantie ca poate reveni la o forma buna.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Man09 - 09-12-2021

https://www.transfermarkt.com/zoran-marusic/profil/spieler/220780
https://www.youtube.com/watch?v=IuTtI3HYSyE
Zoran Marusic 1,87m sarb 28 ani golgeterul la zi din Georgia de la Dinamo Tbilisi 36 meciuri-16 goluri 8 assisturi devine liber.
E adevarat ca Dumitru Cardoso are un salar de peste 20k/luna in Coreea UTA nu-i poate oferi nici jumatate dar poate vrea sa joace si salariul trece in plan secund merita incercat sa fie adus.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - psv - 09-12-2021

Antal 8 +Ilie 4 +Tomozei 4 +Bustea 4 , iaca sa tot fie 20 de mii pe luna ,salariul unui atacant adevarat!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Man09 - 09-12-2021

(09-12-2021, 10:37)psv a scris: Antal 8 +Ilie 4 +Tomozei 4 +Bustea 4 , iaca  sa tot fie  20 de mii pe luna ,salariul unui atacant adevarat!

Faci disensiuni in vestiar daca unul castiga dublu ca restul sau de 10-20 de ori cat un junior Balint stie asta la fel si Meszar a mai fost problema asta la UTA cand creste plafonul salarial trebuie sa crească pt toți.
In schimb sarbul asta Zoran Marusic s-ar incadra in Georgia nu sunt salarii mari si mai e un avantaj ca e aproape de casă 100% poate fi adus acest sarb.
Are lovitura de cap ft bună mobilitate excelentă pt inaltimea lui si eficiență ce ne lipsește nouă in 36 de meciuri a contribuit la 24 de goluri are realizări la aproape fiecare meci.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Zagorakis - 09-12-2021

Nu cred ca Sergiu Bus merita 20 pe luna,poate doar Malele!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - psv - 09-12-2021

Nu stiu ce sa zic referitor la diferentele salariiale ,si la cluburile mari exista,si nu am auzit sa se faca atat caz!Ideea e ,cand ai un jucator de clasa care iti face diferenta ,cred ca nici ceilalti nu se supara ,pentru ca pana la urma prin reusitele sale le baga bani in buzunar tuturor!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Man09 - 12-12-2021

https://www.fanatik.ro/david-miculescu-transfer-fcsb-19840185
Fanatik anunta ca Miculescu e prioritate zero pt FCSB.
Daca pleaca si Miculescu vom avea nevoie de cel putin 3 transferuri in ofensiva.Fara posibila plecare si a lui Roger la CFR.
Si un super gol marcat de Zoran Marusic in preliminariile UECL!Dinamo Tbilisi vs Neftchi Baku
https://www.youtube.com/watch?v=SYOZ8HT7YcQ


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Zagorakis - 12-12-2021

500k de la oier pentru Miculescu este putin! Dar cu cat este folosit in banda pretul lui tot scade! Vad la antrenori uriasi din Europa vestica ca atunci cand debuteaza un junior este folosit in "pozitia naturala" adica unde este obisnuit sa joace la juniori,la noi Balint tot reprofileaza pe ei!Miculescu marcheaza doar cand este aproape de poarta ,nu din banda!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - psv - 12-12-2021

Se pare ca Bus a acceptat un salariul de 13 000 de euro pe luna la CFR conform DIGI sport.Poate n-ar fi rau sa ne uitam putin si la jucatorii de la Botosani,unde salariul maxim este de 5000 de euro pe luna !Eu zic ca un Pap ori un Papa ori Florescu ar fi jucatori foarte buni pentru noi!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Zagorakis - 12-12-2021

https://www.sportarad.ro/2021/12/12/crisul-si-a-atins-obiectivul-stagional-prin-calificarea-in-play-offul-ligii-a-3-a-am-gasit-calea-spre-performanta-dar-nu-avem-presiunea-promovarii/
Andrei Halos fundas dreapta si Sergiu Sabau fundas central eu cred ca sunt variante corecte pentru echipa mare!Halos in locul lui Tomozei iar Sabau in locul lui Ilie,plus ca ai doi iepuri dintr-o lovita .....ai lotul numeros dar scazi bugetul de salarii!Cu diferenta salariala poti sa platesti mai bine un viitor atacant dar ai si dubluri pe posturi!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - sRg97 - 14-12-2021

Eu unul dintre toate numele vehiculate, l-as aduce inapoi pe Florea de la Târgoviște . Un atacant foarte bun,probabil fără foarte mari pretenții și cred ca s-ar încadra perfect in echipa actuala a noastră . Nu ii știu exact situația contractuala ,însă ar fi o pâine de mâncat cu el. Îl apreciez enorm


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Kidu - 15-12-2021

Eu l-as readuce inapoi pe Buhacianu, cu ce mijloc avem acum eu zic ca ar arata o cu totul alta fata.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - psv - 15-12-2021

Nu stiu pe cine trebuie sa aducem dar ne trebuie neaparat minim doi jucatori ofensivi, este pacat de toata munca echipei care se duce pe apa sambetei din cauza lipsei interesului in cazul unora si a calitatii in cazul altora!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Zagorakis - 19-12-2021

De ce sa fie vandut Miculescu la cioban?Eu cred ca Miculescu marcheaza pana la sfarsitul sezonului 10-12 goluri si in vara poate sa fie vandut direct afara pe 1-2 milioane ! Ca pune ciobanul presiune pe copil cu presa de la Bucuresti?Ca are jurnalisti in buzunar?Ca pune ciobanul presiune pe jucatorii tinta prin persoane "dubioase" numite si interlopi pe la Bucuresti....vezi cum a fost transferat Stanciu ! Am vazut ca tot a fost injurat Miculescu pe FB si pe fel si fel de site-uri de suporterii de carton din Arad....daca nu sustinem un tanar talentat, ce dorim?DA Miculescu are meciuri si cand greseste dar si invata pentru ca este tanar !Nu exista un under in L1 disciplinat tactic ca si Miculescu ,care face si faza ofensiva si faza defensiva!!!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Coco13 - 19-12-2021

(19-12-2021, 1:47)Zagorakis a scris: De ce sa fie vandut Miculescu la cioban?

Conducerea clubului UTA a precizat de mai multe ori prin intermediul mass-media, ca orice jucator din lot este de vinzare pentru pretul corect. 

Deci banuiesc ca toti jucatorii lotului au momentan atasata o eticheta cu pretul lor de vinzare (reziliere) pe durata contractului lor cu UTA.

Am inteles ca Miculescu mai are un an si jumatate de contract cu UTA si deci pe aceasta perioada, orice reziliere de contract al acestuia ar fi posibila INSTANTANEU daca un ofertant agreeaza sa plateasca pretul de reziliere stabilit de club. Din ce s-a zvonit pina acum se pare ca pretul lui Miculescu este undeva la peste 1 milion de dolari (euro?). 

Ceea ce stim este ca Domnul Gigi Becali ar fi facut o oferta scrisa de  $ 600.000, cam la jumatate apreciez eu, sub pretul de reziliere stabilit de clubul UTA pentru Miculescu.

Inclin sa cred ca daca UTA ar intra in play-off sau ar reusii sa prinda o participare Europeana in 2022, fie ea si dintr-o postura de play-out, sansele clubului de a-l vinde pe Miculescu la pretul pre-stabilit direct in strainatate, ar creste insutit. Cu certitudine, acest lucru ar aduce UTA-ei siguranta financiara de care are nevoie in vederea imbunatatirii calitative a lotului de jucatori, primelor de joc, nivelului salariilor, samd. Dar pentru acest deziderat, Miculescu are mare nevoie de ajutorul coechipierilor sai actuali, si de o evolutie personala de exceptie din Ianuarie 2022 incolo. Dupa parerea mea varianta de vinzare la FCSB a lui Miculescu implica riscuri majore pentru cariera acestui tinar talent, inca in formare.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - psv - 20-12-2021

Desi prioritate pentru UTA este unul s-au doi atacanti, vad ca Craiova a pus zece jucatori pe liber , din lista respectiva Pigliacelli si Vladoiu mi se par intersanti pentru noi, Vladoiu este chiar impresariat de Apostu si inca eligibil pentru regula U21.