Forumul
Transferuri, sezonul 2021-2022 - Versiune printabilă

+- Forumul "Bătrânei Doamne" (https://forum.uta-arad.ro)
+-- Forum: Arhiva (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Forum: Sezoane trecute (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=26)
+---- Forum: 2021-2022 (https://forum.uta-arad.ro/forumdisplay.php?fid=41)
+---- Subiect: Transferuri, sezonul 2021-2022 (/showthread.php?tid=762)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Coco13 - 05-01-2022

Din ce am inteles eu vizionind conferinta de presa, la prezentarea lui Karolis Laukzemis, Roger v-a semna prelungirea contractului sau cu UTA Arad, posibil ca cei 10 Mii de euro la semnatura, ceruti de Apostu, vor fi platiti de Meszar daca lungimea contractului v-a fi pe placul acestuia.

Este clar ca lumina zilei ca atit Hora cit si Antal n-au agreat o reducere substantiala a salariilor stipulate in contractele lor cu UTA (urmare a cifrelor statistice foarte modeste obtinute de acestia in tur) ca o varianta propusa acestor jucatori de Meszar, de a continua la UTA pina la finalul contractelor. Deci amindoi i-si v-or rezilia amiabil contractele cu UTA si se pare ca au oferte de la alte cluburi din Liga 1.

Miculescu a inteles in sfirsit ca transferul sau direct in strainatate pe bani foarte multi, depinde de evolutiile sale foarte bune in tricoul UTA-ei si a performantelor acestei echipe pina la finalul acestui campionat !

Interesant sa vedem care v-a fi al doilea atacant cu care semneaza UTA, dar mai ales, mijlocasul ofensiv de care in opinia mea, avem foarte mare nevoie, capabil sa faca diferenta in lupta foarte grea pentru o pozitie de play-off anul acesta !


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - diangelis - 05-01-2022

Liviu Antal a semnat oficial rezilierea contractului. Mult succes! Ne-a ajutat anul trecut si anul acesta cu niste goluri, dar prea putine pentru salariul oferit. Golul cu Rapid si CS U Craiova raman cele mai importante din tricoul UTA-ei.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Adrian07 - 05-01-2022

Mai mult de 6000 nu cred ca are Roger, dar pana la urma nu tinem pe nimeni cu forta, daca nu simti ca poti si vrei sa joci pentru clubul asta si mandria ta e doar sa castigi 2--3000 mai mult sa freci banca si sa ai 300 de suporteri in spate, ca pana la urma cam asta e si fotbalul, suporterii conteaza foarte mult, ar trebui sa fi mandru ca joci pentru un asa club si mai ales cu asa suporteri. Vrei ramai, nu vrei... multumim si la revedere!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Coco13 - 06-01-2022

Jocul lui Roger s-a imbunatatit constant de la momentul in care a semnat cu UTA, sub presiunea constanta la care a fost supus de Balint. 

Are inca probleme de focusare continua, atit pe faza ofensiva cit mai ales pe cea defensiva. Trebuie sa devina acel jucator determinant, leader, care se implica, trage dupa el intreaga echipa pe faza ofensiva ori de cite ori are posesia balonului. Dispune de forta, abilitate fizica individuala, si viteza capabila de a destabiliza orice aparare din Liga 1. 

Aceste calitati trebuie puse in valoare in prestatiile sale viitoare. In tur a avut dificultati majore de pozitionare si atentie la marcaj in propriul careu, la faze fixe care ne-au costat goluri. Trebuie sa-si imbunatateasca substantial precizia centrarilor sale din cornere si lovituri libere. 

Partea buna, este inca tinar si poate progresa. Deocamdata este un jucator de perspectiva, care are mare nevoie de citeva sfaturi bune.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Pelle - 06-01-2022

(05-01-2022, 15:16)diangelis a scris: Liviu Antal a semnat oficial rezilierea contractului. Mult succes! Ne-a ajutat anul trecut si anul acesta cu niste goluri, dar prea putine pentru salariul oferit. Golul cu Rapid si CS U Craiova raman cele mai importante din tricoul UTA-ei.

Hora in acest tur nu a aratat nimic in afara de niste ratari uriase, in schimb Antal, nu a prea fost jucat de Balint, dar si cand intra se vedea determinare. Acum, eu nu ii cunosc salariul, insa el cred ca merita mai multe minute si  ne mai putea ajuta anul acesta.
Parerea mea este ca dupa analiza parcursului din acest sezon Meszar et comp si-au dat seamna ca nu mai avem decat sanse teoretice la play-off si atunci nu li se justifica salariul plus varsta, poate cauta sa si intinereasca si solidifice un lot pt a ataca play-off-ul sezonul urmator.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Zagorakis - 07-01-2022

https://www.sportarad.ro/2021/09/06/negoescu-a-fost-imprumutat-la-metaloglobus-dar-uta-il-poate-chema-oricand-inapoi/

O stire din vara! De ce acum declara Balint ca totul depinde de jucator daca revine la UTA,adica daca jucatorul rezolva contractul cu Metaloglobus??? Ce este la mijloc??? De ce juniori talentati au fost pedepsiti pe viata de Balint??? Gavrila pentru ca a venit cu mana rupta,Oroian pentru o iesire nervoasa iar Negoescu pentru ca a cerut mai multe minute de joc???In fiecare an pierdem juniori talentati dar vad ca nimeni nu este curios din ce cauze ,poate nici conducerea clubului!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Alin P - 07-01-2022

(07-01-2022, 2:05)Zagorakis a scris: https://www.sportarad.ro/2021/09/06/negoescu-a-fost-imprumutat-la-metaloglobus-dar-uta-il-poate-chema-oricand-inapoi/

O stire din vara! De ce acum declara Balint ca totul depinde de jucator daca revine la UTA,adica daca jucatorul rezolva contractul cu Metaloglobus??? Ce este la mijloc??? De ce juniori talentati au fost pedepsiti pe viata de Balint??? Gavrila pentru ca a venit cu mana rupta,Oroian pentru o iesire nervoasa iar Negoescu pentru ca a cerut mai multe minute de joc???In fiecare an pierdem juniori talentati dar vad ca nimeni nu este curios din ce cauze ,poate nici conducerea clubului!

oare ce scrie in articol ii real? cei de la sport arad au vazut contractul sau doar presupuneau ei ca este cu rechemare orcand a jucatorului? de ce nu a intrebat Mnerie asta in conferinta de presa? 
Cazul lui Gavrila nu il stiu dar la Oroian au fost mai multe episoade cu iesiri NOK chiar si in liga 2 el la schimbari de foarte multe ori avea ceva de comentat.
Negoescu a jucat doar la juniori, iar intre aceste meciuri si cele de la Liga 1 este o diferenta de la cer la pamant. de ce nu joaca la Metaloglobus? are vreo 80 minute jucate in tot turul acolo. marea problema a copiilor romani ca daca la juniori is smei vreau sa arda etapele si cred ca si la seniori ii la fel si dau cu capul de pamant


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - psv - 07-01-2022

(07-01-2022, 9:45)Alin P a scris:
(07-01-2022, 2:05)Zagorakis a scris: https://www.sportarad.ro/2021/09/06/negoescu-a-fost-imprumutat-la-metaloglobus-dar-uta-il-poate-chema-oricand-inapoi/

O stire din vara! De ce acum declara Balint ca totul depinde de jucator daca revine la UTA,adica daca jucatorul rezolva contractul cu Metaloglobus??? Ce este la mijloc??? De ce juniori talentati au fost pedepsiti pe viata de Balint??? Gavrila pentru ca a venit cu mana rupta,Oroian pentru o iesire nervoasa iar Negoescu pentru ca a cerut mai multe minute de joc???In fiecare an pierdem juniori talentati dar vad ca nimeni nu este curios din ce cauze ,poate nici conducerea clubului!

oare ce scrie in articol ii real? cei de la sport arad au vazut contractul sau doar presupuneau ei ca este cu rechemare orcand a jucatorului? de ce nu a intrebat Mnerie asta in conferinta de presa? 
Cazul lui Gavrila nu il stiu dar la Oroian au fost mai multe episoade cu iesiri NOK chiar si in liga 2 el la schimbari de foarte multe ori avea ceva de comentat.
Negoescu a jucat doar la juniori, iar intre aceste meciuri si cele de la Liga 1 este o diferenta de la cer la pamant. de ce nu joaca la Metaloglobus? are vreo 80 minute jucate in tot turul acolo. marea problema a copiilor romani ca daca la juniori is smei vreau sa arda etapele si cred ca si la seniori ii la fel si dau cu capul de pamant
Din reactia lui Balint usor agresiva  am dedus ca el nu isi doreste ca Negoescu sa revina la UTA, parea deranjat de subiect.Personal , cred ca va avea soarta lui Oroian daca Gyuszi ramane si din vara.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Zagorakis - 07-01-2022

@psv. Asta am dorit sa scriu si eu....reactia lui Balint cand a fost intrebat de Negoescu!
@Alin P. Stii ca Negoescu a plecat accidentat la Metalo? A avut o accidentare la nationala U19!
Noi avem un buget mic si trebuie sa crestem tineri ca nu avem un patron! Dupa Miculescu ce vindem daca juniorii dispar mult prea usor din club???


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Alin P - 07-01-2022

(07-01-2022, 11:10)Zagorakis a scris: @psv.  Asta am dorit sa scriu si eu....reactia lui Balint cand a fost intrebat de Negoescu!
@Alin P. Stii ca Negoescu a plecat accidentat la Metalo? A avut o accidentare la nationala U19!
Noi avem un buget mic si trebuie sa crestem tineri ca nu avem un patron! Dupa Miculescu ce vindem daca juniorii dispar mult prea usor din club???

de accidentare s-a tratat inainte de transfer. El a jucat in al doilea meci dupa transfer 45 min, iar apoi in urmatoarele 5 meciuri nu a mai jucat. Apoi a jucat 14 minute si iar nu mai jucat in doua meciuri iar apoi vreo 30 minute.In restul meciurilor locuitor pe banca de rezerve. Acum cine e de vina ca el nu s-a impus la Metaloglobus unde se dau sanse tinerilor  destule , trei exemple Pandele de 18 ani are 16 meciuri, Enache de 20 ani are 14 meciuri, iar Grosu de 19 ani are 10 meciuri. Informatii care le gasesti fain frumos pe flashscore nu trebuie cautare exagerata.
UTA are acum in pregatire 6 copii crescuti in pepiniera si inca unul Mar care este al clubului, cam cati ai vrea sa fie in echipa?
@psv de ce ti s-a parut tie ca Balint a fost agresiv la adresa lui Negoescu. A spus doar atat 'el este sub contract cu Metaloglobus si daca cei de acolo il doresc in continuare el nu poate vorbi de un jucator sub contract cu alta echipa, daca nu va mai fi dorit sigur se va intoarec la Arad".
Inteleg ca nu ne place tuturor de Balint, dar nici cu tineri fotbalisti romani nu imi e rusine deloc.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Zagorakis - 07-01-2022

@ Alin P. Esti 100% sigur ca a fost apt medical cand a jucat o repriza cu Unirea CT? Tu zici ca Negoescu este slab! Spune-mi te rog frumos un junior din academia UTA bun dupa parerea ta.....
Spune-mi te rog frumos in 2 ani si jumatate ce junior a fost debutat cu adevarat la echipa mare si vandut macar pe 50.000 euro....
Enache este atacant de careu,Pandele mijlocas central si Grosu este fundas dreapta,nu joaca nici unul pe postul lui Nego sa zici ca este slab.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Gru - 07-01-2022

Vad ca la Clinceni situatia e grava, practic clubul se pulverizeaza. Dintre jucatorii de acolo cred ca ar putea fi de interes Cascini, inlocuitor pentru Pasaglia care nu mai are mult timp ramas la nivel inalt. Cascini insa se poate dovedi un jucator extrem de util pentru anii care vor veni.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Alin P - 07-01-2022

(07-01-2022, 12:09)Zagorakis a scris: @ Alin P. Esti 100% sigur ca a fost apt medical cand a jucat o repriza cu Unirea CT? Tu zici ca Negoescu este slab! Spune-mi te rog frumos un junior din academia UTA bun dupa parerea ta.....
Spune-mi te rog frumos in 2 ani si jumatate ce junior a fost debutat cu adevarat la echipa mare si vandut macar pe 50.000 euro....
Enache este atacant de careu,Pandele mijlocas central si Grosu este fundas dreapta,nu joaca nici unul pe postul lui Nego sa zici ca este slab.

Omule unde am zis eu ca Negoescu este slab am scris ca nu s-a impus si intre cele doua termene exista o diferenta imensa. Negoescu iti spun, daca nu sti, ca este un jucator extrem de fitos cu probleme mari de comportament si asta o sa ii dauneze mult in cariera, pacat de talentul lui.
Cine se risca sa il bage pe Negoescu accidentat in meciul cu Constanta daca nu era apt. Eu inteleg iti plac tineri si mie, iar prin exemplele de jucatori pe care i-am scris de la Metalo vroiam sa iti arat ca acolo tineri sunt jucati, dar din pacate Nego nu a jucat. Tu crezi ca daca juca constant acolo vroia sa plece acum?


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Zagorakis - 07-01-2022

Stiu ca Negoescu nu este un "yes man" si ca are un caracter puternic dar este chiar foarte ambitios,doar cate nopti a dormit prin masina cand a fost la probe in Italia.
Oare ce a patit Rotea la Ripensia? A jucat la inceput de sezon dar a disparut din lot....


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Man09 - 07-01-2022

Pt fundas dreapta ar putea fi o solutie portughezul Ricardinho (27 ani) de la Voluntari care nu a fost luat in cantonament de Ciobotariu.
Daca reziliaza cu Voluntari si nu cere un salariu peste media echipei e un jucator care ne-ar putea ajuta are o tehnica destul de buna si capacitate de efort si mai poate juca inca 2 posturi mijlocas dreapta si mijlocas central.
https://www.transfermarkt.com/ricardinho/profil/spieler/337537


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Zagorakis - 07-01-2022

Ricardinho este jucatorul lui Apostu,poate ai dreptate!
Dar o lovitura pentru poli tm? Daca este corect pe Transfermarkt ,juniorii Doru Andrei(2003) si Denis Radu(2003) au contracte pana in Iunie 2022! Plus ca au ceva meciuri la L2!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - Zagorakis - 08-01-2022

In ce situatie este Clinceni ,eu cred ca nu trebuie ratat juniorul Valentin Dumitrache(2003) ,atacant sau aripa dreapta cu un fizic bun!
De la Astra,sunt juniorii Darius Vasilescu(2003),fundas central cu fizic 1.90-195,are multe meciuri in acest sezon de L2.Ionut Zaharia(2003) mijlocas lateral,foarte tehnic si el cu multe meciuri in L2,a marcat golul direct din corner cu CSA Steaua!
Medias,un alt club cu probleme financiare,ei au 4-5 juniori talentati de care multa lume nu a auzit...juniori cu prezente in nationalele mici! Cristian Avram(2003) fundas central sau mijlocas defensiv la 1.86! Ramon Gaspar(2003) aripa stanga/dreapta cu viteza,a debutat in acest sezon de L1! Rares Dogaru(2003) un mijlocas de banda foarte tehnic ! Generatia 2003 Medias a pierdut anul trecut in semifinale cu Viitorul in Liga elitelor!


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - suporterutabuc - 08-01-2022

(08-01-2022, 12:40)Zagorakis a scris: In ce situatie este Clinceni ,eu cred ca nu trebuie ratat juniorul Valentin Dumitrache(2003) ,atacant sau aripa dreapta cu un fizic bun!
De la Astra,sunt juniorii Darius Vasilescu(2003),fundas central cu fizic 1.90-195,are multe meciuri in acest sezon de L2.Ionut Zaharia(2003) mijlocas lateral,foarte tehnic si el cu multe meciuri in L2,a marcat golul direct din corner cu CSA Steaua!
Medias,un alt club cu probleme financiare,ei au 4-5 juniori talentati de care multa lume nu a auzit...juniori cu prezente in nationalele mici! Cristian Avram(2003) fundas central sau mijlocas defensiv la 1.86! Ramon Gaspar(2003) aripa stanga/dreapta cu viteza,a debutat in acest sezon de L1! Rares Dogaru(2003) un mijlocas de banda foarte tehnic ! Generatia 2003 Medias a pierdut anul trecut in semifinale cu Viitorul in Liga elitelor!

Cum se face ca atat Clinceniul cat si Mediasul, echipe cu probleme financiare, sunt la pregatire cu noi in Turcia si au zburat cu UTA in acelasi charter? Au bani de asa ceva, dar nu au bani in general sa i si plateasca jucatorii, ca nu prea inteleg?


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - adymax - 08-01-2022

Pana nu se va face ca LPF sa plateasca direct jucatorii din drepturile de televiziune tot asa o sa fie.


RE: Transferuri, sezonul 2021-2022 - psv - 10-01-2022

Conform site-ului oficial, astazi a reziliat si Ioan Hora, acum chiar exista certitudinea ca bugetul de salarii a fost degrevat de cateva mii de euro buni si speram ca in cateva zile sa apara si atat de necesarele achizitii.