Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
24-08-2019, 18:34,
#23
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Acuma fac și eu pe antrenorul dar... nu contează după părerea mea atât sistemul cât mișcarea jucătorilor. Poți juca 4-4-2 dar pe fază defensivă unul dintre atacanți să coboare la mijloc pentru a suplini omul în minus în zonă față de adversar cum tot așa poți juca 4-2-3-1 dar care pe fază ofensivă să fie de fapt 4-3-3 cu jucătorii de bandă intrând în careu și zonele laterale acoperite de fundașii laterali. Din punctul ăsta de vedere probabil că Balint a văzut multe hibe la mișcarea jucătorilor fără minge. Noi ne uităm la purtătorul balonului dar succesul unui dribling sau al unei pase depinde de ce fac și ceilalți care n-au mingea. Ce-i drept asta pot să remarc și eu, nu suntem o echipă combinativă, care pasează mult ci mai degrabă una directă, care verticalizează mult. De aici și senzația că adversarul domină deoarece nu avem în majoritatea timpului posesia deoarece jucăm deseori direct, din devieri. E o manieră care interpretată corect are eficiență la fel ca oricare alt sistem. Nu cred că ar trebui ca Balint să se grăbească să facă schimbări din punctul ăsta de vedere, ar arăta lipsă de încredere în propriile idei, mai degrabă trebuie lucrat la perfecționarea jocului pe sistemul existent. Altfel, evident că estetic fiecare avem preferințele noastre pentru o anumită manieră de joc dar asta nu înseamnă că aia e neapărat o carte câștigătoare. Depinde mult și de calitățile jucătorilor.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00 - de Giuliano - 24-08-2019, 18:34

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)