Infrastructura locala
17-03-2017, 14:15, (Ultima modificare: 17-03-2017, 14:15 de Kidu.)
RE: Infrastructura locala
Nu gasesc cuvinte care sa imi descrie scarba:

Citat:Au pasat iar pasajele de pe centura Aradului

Jocul de alba-neagra cu pasajele de pe centura Aradului, varianta DN 7, continuă. Toate socotelile s-au modificat în totalitate şi a apărut deja un nou termen de finalizare: „la anul”. Acest termen este folosit încă din anul 2011, de când a început construcţia celor două pasaje de pe centură. Dar, cu toate că suntem în 2017, nu am ajuns încă „la anul”, nu am atins termenul de finalizare. În anul 2016, cu Guvernul tehnocrat în frunte, cei de la Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România, transformată ulterior în Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, au anunţat că pasajul de la CET va fi finalizat în regie proprie, de către Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara. Atunci chiar ministrul Transporturilor, Sorin Buşe, aflat într-o vizită la Arad, anunţa că lucrările de pe pasajul de la CET vor fi finalizate în regie proprie de către DRDP.

Mai mult, lucrările urmau să înceapă în luna martie a anului 2017 şi să se finalizeze în vară. Aşadar, dacă strategia rămânea aceeaşi, trebuia ca acum să vedem muncitori pe pasaj. Din păcate, nu-i vedem. Şi nici nu-i vom vedea degrabă. Simion Horaţiu, directorul DRDP Timişoara, a spus că a fost abandonată ideea finalizării pasajului în regie proprie.
Acesta a spus că termenele puteau fi mult mai întinse dacă se demara lucrarea în regie proprie. Şi, totodată, Horaţiu a mai spus că lucrurile puteau intra într-un blocaj total. „Am vrut să finalizăm în regie proprie un pasaj la Arad. Aveam 40-50 de oameni care erau necesari pentru lucrare. Şi, dacă mai aveam nevoie, îi angajam. Dar era nevoie de nu mai puţin de 27 de achiziţii publice de materiale care puteau fi contestate şi, dacă se întâmpla acest lucru, intram în blocaj total”, a spus şeful DRDP.

Încep licitaţiile

Care este acum strategia? Aceeaşi care a fost timp de 5 ani de zile, înaintea Guvernului tehnocrat: organizarea unei licitaţii. „Am decis să anulăm procedurile de finalizare în regie proprie şi să optăm pentru organizarea unei licitaţii pentru finalizarea pasajului de la CET. Proiectarea o facem noi, este gata pentru autorizaţie de construcţie, pentru studiu de impact. Nu există motive ca lucrarea să nu fie gata în acest an”, a declarat Horaţiu Simion. Aşadar, intrăm din nou într-o perioadă de aşteptare, intrăm din nou în cercul vicios al licitaţiilor, intrăm din nou în zona de pericol provocată de contestaţii. Cu toate acestea, directorul DRDP ne asigură că pasajul de la CET va fi gata în acest an. Promisiunea aceasta am auzit-o deja de cel puţin patru ori. Indiferent de partidul care s-a perindat la guvernare, pasajul de la CET urma să fie gata „în acest an”. Dar nu a fost să fie…

Micălaca, „la anul”

Horaţiu Simion a vorbit şi despre lucrările la pasajul din Micălaca. „Acolo vorbim despre o lucrare de amploare mai mare. Teoretic, potrivit estimărilor, lucrările ar urma să se întindă pe 11 luni. Şi aici pregătim o licitaţie, iar finalizarea pasajului ar putea să înceapă în acest an, dacă procedura de achiziţie va merge cum trebuie. Lucrarea ar trebui să fie gata la anul”, a spus şeful drumarilor. Şi apare din nou acest „la anul” care, dacă vorbim strict pe pasaje, nu a trecut nici măcar după şase ani. Poate că de această dată va fi cu noroc. Poate nu.

SURSA: http://www.aradon.ro/au-pasat-iar-pasaje...ui/1798817
Răspunde
18-03-2017, 19:42,
RE: Infrastructura locala
Nu cred ca se vor termina anul asta, totusi am stat si m-am intrebat, cu ce mama dracului se ocupa Prefectul de Arad ? Nu e el reprezentantul local al guvernului, nu are nici un cuvint de spus in cazul asta ? Pentru ce e functia asta inafara de anonimat si cred un salar baban ?
Ave UTA, morituri te salutant !
Răspunde
28-10-2017, 8:12, (Ultima modificare: 28-10-2017, 8:15 de Adrian07. Motivul editării: Edit )
RE: Infrastructura locala
INCREDIBIL!!! ALTE 13 STRĂZI INTRA LA PARCAREA CU TAXA!!!
http://mobil.aradon.ro/#!mobilenews/detail/1922978
Si inca ce sume, bieții orășeni...
Răspunde
28-10-2017, 12:38,
RE: Infrastructura locala
Lasa sa plateasca ! Majoritatea lor au votat sa fie asa, sau mai rau au stat acasa si acum se plang. Sper sa le dubleze cat de curand. La fel si taxele locale si impozitele si gigacaloria, tot, tot, tot.

A furat , dar a facut.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
08-11-2017, 9:46,
RE: Infrastructura locala
Situatia lucrarilor la pasajul CET de pe centura de Nord a Aradului:
http://www.aradon.ro/cum-se-lucreaza-pe-...et/1930011
Răspunde
27-07-2018, 11:11, (Ultima modificare: 27-07-2018, 11:11 de Kidu.)
RE: Infrastructura locala
Noi informatii despre centura de SE a Aradului, cea care va lega DN7, ocolind Aradul si comuna Vladimirescu, de autostrada A1.

Articolul original aici: http://www.aradon.ro/aradul-in-grafic-pe...ro/2083748

Din ce deduc eu in randarile din articol are o singura banda pe sens, speram sa fie dubla.
Daca la A1 mi-e clar ca pleaca din giratoriul de langa benzinaria Gazprom, in celalalt nu mi-e clar unde ii va fi capatul in DN7.
Răspunde
02-08-2018, 15:33,
RE: Infrastructura locala
Pasajul ala are vreo sansa sa fie finalizat pana in 2020? Ca deja ma exaspereaza incompetenta asta...
Răspunde
02-08-2018, 16:57,
RE: Infrastructura locala
(02-08-2018, 15:33)Crishu a scris: Pasajul ala are vreo sansa sa fie finalizat pana in 2020? Ca deja ma exaspereaza incompetenta asta...

Noul termen..... septembrie......anul asta
Răspunde
03-08-2018, 8:18,
RE: Infrastructura locala
Oficial, iarasi l-au amanat? Incredibil!
Nu pot sa imi explic ce naiba e atat de dificil pentru labarii astia de la Tehnodomus si cine mai lucreaza acolo in conditiile in care alti contructori muta dealuri intregi, vedeti la langa Deva, sa poata construi autostrada.
Răspunde
03-08-2018, 11:32,
RE: Infrastructura locala
E, de ce..., pt ca avem niste labari care sunt in functii de conducere!
Răspunde
20-08-2018, 16:25,
RE: Infrastructura locala
(03-08-2018, 8:18)Kidu a scris: Oficial, iarasi l-au amanat? Incredibil!
Nu pot sa imi explic ce naiba e atat de dificil pentru labarii astia de la Tehnodomus si cine mai lucreaza acolo in conditiile in care alti contructori muta dealuri intregi, vedeti la langa Deva, sa poata construi autostrada.
Asta este rezultatul cand lucreaza cu statul un antreprenor care nu dispune de cash!Platile de la stat pentru lucrarile efectuate se fac foarte greu astfel ca putine firme is permit sa lucreze pe "banii lor"!Da ,sunt constructori cu situatie solida in spate gen STRABAG,PORR,ASTALDI,TiRRENA chiar si UMB(care dispune de oameni proprii si utilaje proprii),care lucreaza dupa cum am spus mai sus iar progresul in teren se vede , la restu insa avem situatii similare cu cea de la pasajul CET.
Răspunde
21-08-2018, 10:10,
RE: Infrastructura locala
Comparam mere cu pere, aia sunt in alta liga. E ca si cum ai compara Champions League cu Liga 1 iar carpacii astia de la Tehnodomus sunt undeva la nivelul Ligii 2.
Răspunde
07-10-2018, 20:47,
RE: Infrastructura locala
Dupa lupte seculare si greata maxima,in sfarsit pasajul CET e gata!Saptamana viitoare se va da in trafic!La celalalt pasaj a inceput organizarea de santier , sa speram ca se vor misca mai bine decat Tehnodomus,inaugurarea anul viitor pe vremea asta!
Răspunde
07-10-2018, 21:12,
RE: Infrastructura locala
In sfarsit!!!!
Răspunde
08-10-2018, 12:05,
RE: Infrastructura locala
" L-am întrebat dacă într-adevăr se va circula pe pasaj pe 10 octombrie. Iată răspunsul: „Eu nu pot garanta că pasajul va fi gata pe 10 octombrie sau altcândva. Tot ce pot spune în deplină cunoș­tință de cauză este că din data de 4 octombrie constructorul intră în penalități, conform contractului”.

Deci ar fi trebuit in 10 , nu saptamana viitoare si sper sa se tina de cuvant sa ii penalizeze pentru LUNILE , nu zilele, in care nu s-a circulat pe pasaj. Oricum piatra care s-a tasat acolo, am inteles ca nu este recomandata pentru poduri. Ramana de vazut, sper sa fie totul bine si sa mai decongestionam din traficul zonal.
Răspunde
24-10-2018, 10:54,
RE: Infrastructura locala
Pasajul CET in ziua inaugurarii:
Răspunde
25-10-2018, 4:58,
RE: Infrastructura locala
Ii multumim lui Dacian pentru filmare, si tie Kidule ca ai postat clipul.
Răspunde
08-04-2019, 13:28,
RE: Infrastructura locala
Centura Arad Sud-Est

[Imagine: Image_1.jpg]

[Imagine: Image_2.jpg]

[Imagine: Image_3.jpg]

[Imagine: Image_4.jpg]

[Imagine: Image_5.jpg]

[Imagine: Image_6.jpg]

SURSA: ARQ
Răspunde
22-09-2019, 21:07,
RE: Infrastructura locala
https://youtu.be/gQdcTBhTWwc
Sa ne facă ăștia centura s-ar juca cu ea firma are sediul central in Germania deci nu e pb sa castige lucrarea trebuie doar invitați să participe.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)