Infrastructura locala
27-01-2015, 21:18,
#41
RE: Infrastructura locala
Buget de milioane pentru tramvaie


Primăria Arad va pune în bugetul anului 2015 sume de bani pentru continuarea modernizării transportului în comun cu tramvaiul.



5,58 de milioane de lei pentru modernizarea unor tramvaie mai vechi, 268 de mii de lei pentru modernizarea pantografului la tramvaie şi 150 de mii de lei pentru un studiu de fezabilitate privind refacerea liniei de rulare tramvaie şi a reţelelor aeriene. Acestea sunt sumele pe care, marţi, primarul Gheorghe Falcă le-a prezentat, în cadrul unei conferinţe de presă, ca fiind banii care se vor regăsi ca propunere în bugetul municipiului pe anul în curs, pentru modernizarea reţelei de transport în comun cu tramvaiul.
În prezentarea pe care a făcut-o în susţinerea acestor sume, edilul local Gheorghe Falcă a indicat faptul că până acum s-au investit milioane de euro pentru modernizarea transportului în comun (bani veniţi prin cele două credite BERD) şi că investiţiile pe banii băncii vor continua până la finalul achiziţiei celor şase tramvaie noi (în prezent pe linii circulă două tramvaie Imperio) şi a implementării sistemului e-ticketing. Numai că, spune primarul, odată ce aceste investiţii vor fi duse până la capăt, arădenii nu vor mai agrea să circule cu celelalte tramvaie din parcul auto al CTP, ci vor dori să meargă doar cu tramvaie care oferă condiţii de confort asemănătoare celor din Imperio. „Ca atare, am decis să alocăm 5,58 de milioane de lei pentru modernizarea unor tramvaie de tip GP6 şi GP8, bani care vor merge atât pe proiectarea acestui deziderat, cât şi pe modernizarea în sine. La finalul acestei investiţii, vom aduce în aceste tramvaie aer condiţionat, o nouă imagine, pentru că acestea vor fi reabilitate atât pe interior, cât şi pe exterior, şi vom face cămăşuiala roţilor”, a indicat Falcă. Edilul a mai precizat că această modernizare vine în sprijinul celor şase tramvaie noi Imperio şi a parcului de tramvaie al CTP.
Dar investiţiile în transportul în comun din municipiu nu se vor opri aici. Potrivit lui Gheorghe Falcă, 268 de mii de lei vor merge spre modernizarea pantografului la tramvaie, o altă lucrare necesară. Iar visele sunt şi mai mari. Municipalitatea îşi doreşte să acceseze fonduri europene pentru modernizarea liniilor de tramvai pe care încă nu s-a intervenit. Dar până la accesarea sumelor puse deoparte de UE pentru 2014-2020 e nevoie de studii, iar din bugetul anului 2015 o sumă de 150 mii lei se va duce pentru realizarea unui studiu de fezabilitate şi a unui proiect de execuţie cu privire la modernizarea căilor de rulare la tramvaie, a căilor aeriene şi pentru achiziţionarea de tramvaie noi.


Un oraş verde

La finalul tuturor acestor investiţii, susţine primarul Falcă, Aradul va deveni un oraş verde, cel puţin din punctul de vedere al transportului în comun.


http://www.aradon.ro/buget-de-milioane-p...ie/1498968
Răspunde
27-01-2015, 23:02,
#42
RE: Infrastructura locala
Foarte bine ca se investeste in transportul nepoluat insa cine a scris articolul nu are nicio treaba:
- modelele de tramvaie sunt GT6 (cu o singura articulatie) si GT8 (cu doua articulatii)
- camasuiala rotilor se numeste bandaj Smile)
Răspunde
05-02-2015, 22:18, (Ultima modificare: 05-02-2015, 22:20 de Kidu.)
#43
RE: Infrastructura locala
Primăria Arad vrea să schimbe din temelii zona Câmpului Liniştii

Municipalitatea arădeană vrea să aducă civilizaţia într-o zonă mărginaşă şi nelocuită a oraşului. O şosea utilizabilă şi un complex sportiv modern sunt prevăzute în proiectul primăriei, început de câţiva ani, dar blocat mai ales din motive birocratice.

Primăria Arad şi-a propus ca în 2015 să schimbe total aspectul zonei Câmpul Liniştii. Astfel pentru acest an este prevăzută finalizarea şoselei care leagă această stradă de centura de nord vest a oraşului. Pentru aceasta este nevoie de finalizarea sensului giratoriu de la intrarea pe centură, lucru pentru care sunt prevăzuţi bani în proiectul de buget. La fel sunt alocate sume şi pentru investiţia de la capătul celălalt al legăturii, unde trebuie amenajată o trecere peste liniile de cale ferată. Există o asemenea trecere, dar ea îi obligă pe şoferi să ocolească zeci de metri, iar primăria vrea să realizeze una care să vină în continuarea străzii. Pentru asta este nevoie însă de acordul diverşilor proprietari ai acestor linii ferate industriale. Demersul a început anul trecut şi în acest moment este aproape de finalizare.

„În acest moment suntem într-o fază avansată a procedurilor de a obţine toate avizele şi documentele necesare de la proprietarii acestor linii ferate. Sperăm ca în cel mai scurt timp să finalizăm aceste proceduri birocratice pentru ca anul acesta să realizăm acest obiectiv care, de altfel, este şi prevăzut în proiectul de buget al municipiului Arad”, a declarat Corina Drăghici, purtătorul de cuvânt al Primăriei.

De asemenea municipalitatea vrea ca anul acesta să înceapă extinderea complexului sportiv existent aici, pentru a transforma zona dintr-una industrială şi prăfuită într-o adevărată oază pentru cei care îşi doresc să se recreeze prin mişcare. Astfel în continuarea celor două terenuri existente urmează să mai fie amenajate alte patru pentru fotbal şi rugby, terenuri de care vor dispune cluburile sportive din Arad dar şi amatorii de sport din municipiu. 

Reprezentanţii primăriei au mai declarat că odată cu punerea în practică a acestor proiecte zona dintre strada Câmpul Liniştii şi centură va fi de asemenea igienizată deoarece în acest moment, bălăriile şi deşeurile de la construcţii aruncate ilegal aici oferă locului o imagine dezolantă.

SURSA: vestic.ro
Răspunde
11-03-2015, 11:38,
#44
RE: Infrastructura locala
Stire auzita azi la Radio Romania: contractul pentru pasajele de pe centura de nord a Aradului va fi reziliat si lucrarile vor fi continuate de catre Directia Regionala de Drumuri Timisoara.

Nu se mai termina acest cosmar. Sad
Răspunde
11-03-2015, 12:18,
#45
RE: Infrastructura locala
Oricum doar unul din cele doua se putea finaliza curand, cel din zona 6 vanatori.
Răspunde
11-03-2015, 13:00,
#46
RE: Infrastructura locala
Da dedei insa acum vor apararea alte taraganari, cei de la DRDP Timisoara vor invoca n motive si disfunctionalitati si uite asa vom mai indura cu stoicism pentru ca traim in Romania, futu-ma-n ea tara.
Răspunde
11-03-2015, 13:50,
#47
RE: Infrastructura locala
Din pacate asa se lucreaza in Romania cu Statul. Amanari peste amanari, decontari tarzii si lente, tepe, comisioane, delasare, nepasare, mistocareala.
Răspunde
26-03-2015, 17:38,
#48
RE: Infrastructura locala
http://www.aradon.ro/se-face-jonctiunea-...la/1518139

S-a montat bucata lipsa la pasarela peste Mures. Insa altceva mi-a atras atentia si anume ca primaria a dat un ultimatum firmei Tehnodomus , semn care mie imi spune ca iritarea e maxima intre primarie si ei si probabil sunt la cutite pe fata .

Ma intreb daca la pasarela unde termenul de finalizare era anul trecut in vara, au ajuns anul asta la ultimatumuri si notificari scrise , date si la presa, la ce sa ne asteptam la stadionul nostru pe care il face aceeasi firma ??? Sad((
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
26-03-2015, 17:48,
#49
RE: Infrastructura locala
La pasarela au aparut intarzieri datorita pieselor metalice. Din cate stiu tablierele nu au fost realizate de Tehnodomus. In plus, lungimea ultimului tablier a fost mai mare cu 10 cm.
Răspunde
26-03-2015, 19:07,
#50
RE: Infrastructura locala
Totusi dedei, subcontractorii, calitatea si seriozitatea lor nu spune ceva si despre calitatea si seriozitatea contractorului initial , adica Tehnodomus ? Daca la stadion vor lucra la fel de "profi" si in acelasi ritm sau cu subcontractori de aceeasi "calitate" ??? Pasarela s-au angajat ca o termina intr-un an si au facut-o in 2 (in august anul asta se implinea al doilea an). La stadion sa inteleg ca au promis ca il vor face in 2 si vor termina in 4 ??? Iar iritarea asta publica pe fata intre primarie si ei , cu notificari si ultimatumuri in scris date in presa mi se pare un semnal destul de ingrijorator !
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
06-04-2015, 23:01,
#51
RE: Infrastructura locala
Wizz Air pleacă de la Arad
[Imagine: wizz-600x450.jpg]
Scris de Alin Gherasim - Compania aeriană va încheia activitatea de pe Aeroportul Arad. Oficialii noştri arată cu degetul spre Bucureşti.


ARAD. Wizz Air îşi face bagajele şi pleacă de pe Aeroportul Arad. Singura companie aeriană care a efectuat transport de pasageri de pe aerogara noastră a decis să încheie colaborarea cu oraşul nostru. Sursele noastre spun că activitatea Wizz Air se va încheia în 20 aprilie. Adică peste două săptămâni. Arădenii nu vor mai putea zbura spre Milano şi nici cei care vor să aterizeze în oraşul nostru din acelaşi oraş italian nu vor mai avea la dispoziţie curse aeriene directe. Deşi, pentru moment, Wizz Air nu a făcut nicio informare oficială în acest sens către clienţi, încetarea colaborării cu Aeroportul Arad este una certă. Acest lucru este recunoscut chiar de către conducerea aeroportului. Iar şefii aerogării arată cu degetul către Capitală, indicând că vinovaţii ar fi cei din Ministerul Transporturilor. „Noi nu facem parte din masterplanul de transporturi întocmit de Ministerul Transporturilor şi prezentat Uniunii Europene”, a spus Dan Bălăcel, directorul Aeroportului Arad. Baza arădeană este singura bază din ţară care nu este inclusă în masterplan, spun arădenii! Bălăcel a mai precizat şi faptul că „au fost greşeli în masterplan. Statisticile pe care le-am trimis noi către cei care au întocmit documentul nu au fost trecute în raport, aşa cum le-am trimis noi”.



Potrivit declaraţiilor lui Bălăcel, Aeroportul Arad a trimis statistici cu numărul de pasageri pe care aerogara noastră i-a găzduit. „Cei care au întocmit masterplanul au susţinut că aeroportul nostru a avut zero pasageri în anii trecuţi. În condiţiile în care noi am avut mii de pasageri. Nici măcar nu au venit pe teren să vadă situaţia, ci au întocmit documentul din birou”, spune directorul aeroportului. Acesta a ţinut să mai precizeze că, din punctul lui de vedere, acesta este singurul motiv pentru care Wizz Air nu va mai opera zboruri la Arad. „În momentul în care nu am fost prinşi în masterplan, s-a decis că nu ne aflăm pe coridoarele europene, că nu prezentăm niciun interes”, a spus Bălăcel. Cert este că singura cursă aeriană de pe Aeroportul Arad va dispărea în curând.

Încearcă prin memorii

Aerogara noastră mai are, totuşi, o şansă să apară în masterplanul de transporturi. Prima mână de ajutor a primit-o de la Uniunea Europeană, care a respins planul întocmit de Ministerul Transporturilor şi l-a trimis spre refacere. „Acum am făcut memorii pe care le-am trimis tuturor parlamentarilor din Arad şi la toate ministerele care au semnat primul masterplan, cel respins de Uniunea Europeană. Sperăm ca în varianta care va fi refăcută să fie îndreptate erorile”, a declarat Bălăcel. Însă tot el a spus că, şi dacă apărem în viitorul masterplan de transporturi, asta nu garantează că Wizz Air se va întoarce pe Aeroportul Arad.


Alte negocieri
Directorul aerogării a spus că, în prezent, sunt purtate negocieri cu alte companii aeriene şi se încearcă aducerea altor curse pe aeroport. „Deocamdată, nu putem face public niciun detaliu”, a spus Dan Bălăcel. Însă este greu de crezut că o companie va accepta să opereze pe un aeroport care va deveni un mare şantier odată cu recompartimentarea terminalelor de plecare şi de sosire. Eventual, după finalizarea lucrării, cândva prin 2016, Aeroportul Arad ar putea deveni o soluţie pentru vreo companie aeriană.



http://www.aradon.ro/wizz-air-pleaca-de-...ul/1522194
Răspunde
07-04-2015, 8:38,
#52
RE: Infrastructura locala
Ce inseamna sa avem management de doi bani pus politic. Balacel ala este un incopetent notoriu.
Răspunde
07-04-2015, 22:49,
#53
RE: Infrastructura locala
Vai de mama lor ( Bălăcel și Moșneag ). Au distrus aeroportul... Sunt curios ce rezolvă cu modernizarea, deși, sunt zvonuri că după finalizarea lucrărilor ar veni Ryanair cu 3 curse: Bergamo, Madrid și Londra.

Până una alta, pleacă Wizz-ul, pleacă DHL-ul, rămânem cu SMURDUL ( pentru cât timp ?!? ) ...

Mi-e ciudă, când mă gândesc că de aici erau curse atât interne ( atunci aveam un arădean vice-premier ) cât și externe spre multe destinații din Italia, Germania, chiar și în Spania la Barcelona. Plus că vara erau chartere pentru vacanțe în Croația, Antalya... Au fost companii cu prețuri bune, precum Blue Air, Ryanair, WizzAir și ei f*t tot. Și eu sunt de părere că de vină este conducerea, chiar dacă ei dau vina pe chestia aia cu Masterplanul, puteau face scandal, să pună presiune. E un aeroport regional și chiar dacă era o singură cursă, cea cu Bergamo, avea prețuri bune și le mergea bine, gradul de ocupare al locurilor / cursă era de minim 90% de fiecare dată.
Răspunde
07-04-2015, 22:58, (Ultima modificare: 07-04-2015, 22:58 de I 929.)
#54
RE: Infrastructura locala
Putem avea un arădean preşedinte că situaţia nu s-ar schimba. Pe vremea lui Ceauşescu erau curse zilnice spre Bucureşti ale Tarom...E bine că se plătesc în continuare nişte salarii acolo la aeroport.
Răspunde
08-05-2015, 7:59, (Ultima modificare: 08-05-2015, 8:00 de dedei.)
#55
RE: Infrastructura locala
Şase la asfaltat în acest an
Prima stradă care a intrat la reabilitat: 1 Decembrie Foto: A.B. Prima stradă care a intrat la reabilitat: 
Primarul Gheorghe Falcă a declarat că şase străzi vor intra la reabilitat în acest an pe programul PNDL, deşi banii de la Guvern nu au venit.

ARAD. 1 Decembrie s-a închis. E una dintre străzile „praf” pe care Primăria Arad le-a inclus în cele 27 pe care are de gând să le reabiliteze pe banii Guvernului prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală. Programul a început cu închiderea acestei prime străzi, chiar şi fără bani de la Guvern. Facturile vor fi trimise, însă, într-acolo după ce vor fi plătite lucrările firmei care execută asfaltările, în speranţa că, totuşi, într-un final, Guvernul va plăti banii pe program.

1 Decembrie e prima stradă inclusă în PNDL şi care a intrat deja în lucru, după ce firma care a câştigat licitaţia – Sylc Con Trans SRL din Arad – a bătut palma cu Primăria şi a semnat contractul de lucrări. 29 de milioane de lei, la care se adaugă TVA, va încasa deja cunoscută firmă pentru lucrările de reabilitare a celor 27 de străzi, în următorii 3 ani.strada22
Pe lângă strada 1 Decembrie, alte cinci vor intra în acest an în lucru, iar unele vor fi finalizate, conform declaraţiilor făcute joi de primarul Gheorghe Falcă. Este vorba de străzile Nicolae Grigorescu, Pădurii (unde oricum şantierul este în plină derulare, aici realizându-se în această perioadă pistele de biciclete), 6 Vânători, Hunedoarei şi Nicolae Titulescu (pe o singură parte, cea care nu a suportat lucrări de introducere a canalizării, pentru că aici este aşteptat ca pământul să se taseze).

Şi… Constituţiei
Anul viitor, spune edilul, alte străzi vor intra şi ele în lucru: bulevardul Magheru, strada Steagului, strada Cloşca (deşi aici, înainte de a se trece la lucrări, va trebui luată decizia dacă strada va deveni sau nu pietonală), Călăraşilor etc. Anul viitor, spune Falcă, este şi momentul străzii Constituţiei, singura din cele 27 care a avut parte şi de proteste legate chiar de modul în care arată. De ce doar anul viitor şi nu acum? Pentru că, susţine edilul, este strada care va înghiţi cei mai mulţi bani pentru reabilitare, iar în condiţiile în care încă se aşteaptă banii promişi de Guvern, sumele puse în joc de Primărie, din bugetul propriu, sunt cam mici. Până la această oră, pe proiectul de reabilitare a străzilor din Arad, Guvernul a trimis doar … 400.000 lei. Până la 9 milioane de lei calea e lungă şi plină de „gropi”.

Mai tare ca asfaltul
Rămâne de văzut dacă proiectul de reabilitare a celor 27 de străzi din oraş va „curge” fără probleme chiar şi fără bani livraţi din start de la Guvern sau dacă nu cumva jocurile politice vor fi mai puternice decât asfaltul care ar trebui aşternut pe aceste străzi.

http://www.aradon.ro/sase-la-asfaltat-in...an/1532193
Răspunde
08-05-2015, 15:46,
#56
RE: Infrastructura locala
de pasajele nu se mai aude absolut nimic ,este rusinos ,jenant cel putin ce se intampla la cel de la CET ,care este aproape finalizat!Rusinei si presei care ar trebui sa faca o presiune mediatica ca cel putin acest pasaj sa fie finalizat dar de unde..... nimeni nu a scris in 2015 un articol despre bataia de joc care se intampla cu acest pasaj,n-am vazut o intrebare adresata celor de la CNADNR,CCCF ,ICIM sau cine dracu se mai ocupa de acest pasaj!!
Răspunde
20-05-2015, 12:17,
#57
RE: Infrastructura locala
Un articol foarte bun cu o viziune interesanta (suprinzator pentru aradon).

Citat:De vorbă cu oameni care ne plac. Astăzi, arhitectul Claudiu Ionescu
 
Am decis să-i provocăm pe arădeni. Pe cei care au spus ceva şi ar putea spune mult mai multe pentru Arad. Tineri care ar putea schimba traiectoria oraşului. Care nu au treabă cu politica şi care nu vor emite judecăţi de valoare „malformate” doar pentru că au contract cu statul. Am decis că e vremea să le aflăm părerea. Ar putea fi, cine știe, un început ca să nu-i pierdem. Ca să nu spună, la un moment dat, sătui de tot şi de toate, adio Aradului. Să îi chemăm să vibreze. Şi cum puteam altfel decât punându-le o întrebare, două, hai, trei, pe un subiect „natal”, pe care l-am îmbrăcat (cum am ştiut şi noi) în haina meseriei lor. Aşa am decis să facem şi suntem curioși să vedem care din oamenii care ne plac vor accepta provocarea.

Primul pe lista noastră: Claudiu Ionescu, tânăr arhitect din Arad, oraş pe care l-a părăsit pentru că… dar în care revine des. Ce a făcut Claudiu (în Arad) încât am decis să-l provocăm aşa? De pildă, Muzeul digital de la Pecica. Nu l-aţi văzut încă? Merită. Şi cum l-am provocat? Cu un exercițiu de imaginație: Mă plimb prin Arad în fiecare zi şi ştiu ce aş schimba la oraş pentru a-l face pe gustul meu. Cum e când eşti arhitect şi te plimbi prin Arad? Dacă ai avea puteri magice, ce ai schimba? Cum l-ai transforma?
 
Ne-a luat ceva timp să lansăm provocarea, iar lui Claudiu tot atât de mult ca să transforme Aradul după gustul lui, măcar pe hârtie. Dar a meritat pentru că iată ce a ieşit.
 
Claudiu Ionescu. Sunt născut, crescut şi educat în Arad, dar cu toate acestea… am plecat! Încă de acum 5 ani am decis să-mi mut „temporar” reşedinţa în Bucureşti, transformându-mi perspectiva asupra Aradului dintr-una „pe viu” într-una „sacadată”. Bineînţeles, păstrez zilnic legătura cu oameni care locuiesc în Arad, dar în aceşti 5 ani am văzut Aradul pentru o săptămână, o dată la fiecare 1-2 luni. Recunosc, această sacadare reuşeşte de fiecare dată să mă surprindă. Pentru cei care locuiesc în Arad, schimbările sunt cu siguranţă mai puţin vizibile, mai puţin şocante şi uşor de digerat, însă eu percep lucrurile modificate substanţial de la o vizită la alta.
Înainte de a răspunde, am să fac o analiză personală a ultimilor 5 ani ai Aradului, analiză în care cred că, per total, oraşul s-a dezvoltat într-o direcţie uşor de anticipat.

Dezvoltarea cu un caracter predominant a industriei a absorbit toată forţa de muncă slab/deloc calificată şi implicit prost platită, lăsând domenii precum construcţiile într-o mare lipsă de personal. Serviciile nu au fost excelente niciodată, dar acum sunt cu mult sub nivelul la care ar trebui să fie. Au dat faliment multe afaceri care-i dădeau gust oraşului, au mai dispărut câţiva „coloşi industriali” ai epocii comuniste, Bulevardul Revoluţiei a devenit un bazar ieftin datorită mall-urilor si super-hyper-ultra-marketurilor, iar în general oamenii cu un anumit nivel de pregătire încep să nu mai aibă încredere şi să nu-şi mai găsească locul în oraş.
 
Oraşe precum Timişoara, Bucureşti, Cluj ş.a.m.d. au realizat că un oraş fără servicii nu funcţionează, motiv pentru care au avut grijă să-şi pregătească zone unde angajaţii să primească un salariu decent, iar, la sfârşitul lunii, având un excedent de buget, să îl cheltuiască în mare parte stimulând afaceri locale. Spre exemplu, Clujul are în Planul Urbanistic General o zonă unde regimul minim de înălţime pentru clădiri este de 20 de etaje şi funcţiunea obligatorie este predominant „spaţii de birouri clasa A”. Ştiţi dumneavoastră, cele care atrag firme precum multinaţionalele prezente în Timişoara, Bucureşti, Cluj etc. şi unde salariul mediu este peste 1.000 de euro/lună. În Arad cea mai înaltă clădire nu depăşeşte 60 metri şi a fost construită în anii comunismului. Mai mult, momentan în Arad nu există nicio clădire de birouri clasa A. Oameni inteligenţi sunt suficienţi în Arad, dar cât timp nu se creează contextul necesar, nu este de mirare că niciuna dintre aceste firme nu este interesată să investească în oraşe precum acesta.
 
Totodată, văd o preocupare a autoritaţilor pentru lucrări scumpe, insignifiante şi complet lipsite de sens. Un foarte bun exemplu ar fi schimbarea de infrastructură de pe Calea Aurel Vlaicu, cu acelaşi profil stradal de acum 30 de ani, acelaşi număr de benzi/sens, deşi în ultimul deceniu acolo au mai apărut cel puţin 20 de blocuri noi, 2 mall-uri, zeci de case ş.a.m.d. Pot continua la nesfârşit cu această listă a proiectelor foarte costisitoare făcute fără sens şi fără o viziune, însă ceea ce doresc să evidenţiez este faptul că astfel de iniţiative trebuie oprite. Ele nu au produs şi nici nu vor produce niciun efect benefic, iar puţinele resurse de care Aradul dispune se scurg într-o direcţie complet greşită. Construim blocuri noi, dar jumătate din locuinţele din centru sunt goale pentru că nu are cine să îngrijească o astfel de bijuterie. Demolăm diverse şi deschidem mega magazine la fiecare colţ de bloc fără să protejăm lucrurile frumoase ale Aradului. De cultură nici nu mai amintesc pentru că nu ne-ar ajunge spaţiul în 10 articole.
 
Cred că suntem pe o direcţie greşită şi da, cred că lipsa de viziune pentru o dezvoltare durabilă este cea care a adus Aradul unde este. Majoritatea amicilor mei, oameni cu universităţi făcute la Harvard, Princeton, Cambridge, Amsterdam etc. au plecat din Arad şi nu plănuiesc să se întoarcă în următorii 5 ani din simplul fapt că nu văd nicio şansă reală pe care oraşul să le-o ofere.
 
Acum, pentru că sunt arhitect, aş schimba Aradul într-un oraş modern care să nu se dezică niciodată de trecutul său, în care viitorul să fie bine ghidat de prezent. Un oraş modern nu este un oraş agresiv faţă de trecut ci, din contră, îşi înţelege trecutul şi încearcă să-l sprijine cum poate mai bine. Un exemplu nu foarte departe este Viena, care n-ar supravieţui astăzi dacă nu s-ar fi construit noile cartiere de locuinţe şi birouri precum Neues Donau. Centrul oraşului nu ar fi arătat la fel dacă municipalitatea nu şi-ar fi protejat micile afaceri şi clădirile de lăcomia marilor magazine. Astăzi, în Viena, este extrem de complicat să mai deschizi un mall nou, iar toate acestea pleacă de la o politică locală.
 
Compromisul de a avea clădiri cu faţade şi interioare îngrijite, cu oameni care să se respecte între ei, este acela al unei bunăstări generale. Nu este suficient ca 10.000 de oameni să o ducă bine, iar ceilalţi să nu ştie la sfârşitul lunii dacă mai au ce pune pe masă. La asta trebuie să lucrăm şi cu siguranţă vom vedea şi clădiri istorice renovate şi clădiri noi de bun gust, moderne, construite în spiritul vremurilor actuale.
 
Ca proiecte pe care le-aş vedea utile în Arad, primul cred că ar fi sub forma unui ansamblu care să conţină o parcare subterană decentă în zona Piaţa Avram Iancu, iar toată zona de deasupra să fie transformată într-una pietonală; împânzită atât la parterul clădirilor, cât şi în piaţă, de cafenele şi restaurante în genul celor din Piaţa Unirii din Timişoara, Piaţa Mare din Sibiu sau al altor pieţe civice din oraşele civilizate. Cultura poate ieşi aici foarte uşor în stradă, având teatrul pe una din laturile ansamblului. Pe timp de noapte, aici s-ar putea face proiecţii pe faţadele clădirilor, s-ar putea juca spectacole în aer liber, s-ar putea revigora un spaţiu central folosit astăzi în mod greşit. Aradul din păcate nu (mai) are un centru civic permanent, un loc unde oraşul să trăiască cu adevărat.
 
O altă idee ar fi crearea în municipiul Arad a unor trasee turistice serioase. Avem foarte multă istorie pe care nu o punem în valoare şi nu o ştim lega de alte lucruri. Primul pas cred că s-ar putea face foarte simplu: imaginaţi-vă un ghid care să vă plimbe prin oraş pentru o oră şi care să vă arate toate clădirile din centru împreună cu poveştile lor. Cine nu şi-ar dori aşa ceva?
 
Un alt proiect important ca politică de urbanism este aeroportul. În mod evident, pentru a se deschide un nou mare aeroport de pasageri, cum este Frankfurt, de exemplu, ai nevoie să deserveşti o populaţie de minim 6-700.000 de locuitori, pe care nici Aradul, nici Timişul nu o au decât împreună. Tot la fel, dacă nu ai un terminal de mărfuri legat de calea ferată, autostradă şi eventual spaţii de liber schimb, nu poţi face un terminal cargo important. În acest domeniu, fără o strategie comună care să deservească ambele judeţe, nu văd cum s-ar putea face ceva serios şi vom ajunge iar la investiţiile fără sens.
 
Ştrandul, la rândul său, ar putea atrage o mulţime de turişti dacă s-ar face un complex de tip Spa modern cu apă termală, cazare şi tratament, în genul celor din ţările vecine. În Arad există ape geotermale, spaţiul este suficient şi sunt sigur că ar exista şi investitori privaţi pentru astfel de oportunităţi. Ştiu chiar eu unul.
Venind precum spuneam, sacadat, în Arad am şi câteva locuri în care mi-aş dori să schimb câte ceva. Aceste locuri au decăzut foarte tare în ultimul deceniu şi m-am gândit într-o zi că aş face un experiment. Aş fotografia locuri precum Cinematograful Dacia, care au încremenit în timp, le-aş da fotografiilor o patină de acum 30-40 de ani iar apoi aş pune oamenii de pe stradă să recunoască când a fost realizată poza. Sunt foarte curios ce ar spune… Din nefericire, locuri cu un enorm potenţial nostalgic sunt astăzi lăsate în „background” pentru a fi batjocorite de voia vremurilor.
 
În afară de aceste lucruri, aş vedea (măcar) faţadele clădirilor reprezentative restaurate cum trebuie, aş vedea clădiri noi şi eficiente care să aducă firme în care studenţii şi tinerii arădeni să poată lucra după facultăţile pe care le termină în toate marile centre universitate din lume şi mai ales aş vedea câteva clădiri iconice noi, proiectate de mari arhitecţi naţionali sau internaţionali care să insufle un nou început! M-aş oferi să fac conceptul uneia pro-bono.
 
„Din nefericire, locuri cu un enorm potenţial nostalgic sunt astăzi lăsate în «background» pentru a fi batjocorite de voia vremurilor”.

SURSA: Aradon
Răspunde
21-05-2015, 0:48,
#58
RE: Infrastructura locala
http://www.aradon.ro/sefii-aeroportului-...ta/1536131

Rezultatele conducerii Aeroportului Arad vor fi analizate de Consiliul de Administraţie, existând posibilitatea ca doi directori să fie demişi.         
Răspunde
22-06-2015, 17:39,
#59
RE: Infrastructura locala
Gara Arad - 20.06.15

[Imagine: n3kmzg5.jpg]

[Imagine: hDFQco8.jpg]

[Imagine: uhLXgeW.jpg]

Sursa: http://www.skyscrapercity.com/showthread...7&page=617
Răspunde
22-06-2015, 18:41, (Ultima modificare: 22-06-2015, 18:42 de BaTAI.)
#60
RE: Infrastructura locala
Se stie pe cand se preconizeaza sa fie gata toata lucrarea?
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)