Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
08-04-2014, 11:12, (Ultima modificare: 08-04-2014, 11:13 de I 929.)
#1
Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Chiar daca e junior marcat deja pentru echipa mare si se cuvine sa-l felicitam aici pe acest baiat de doar 16 ani.

http://sportarad.ro/david-popa-pustiul-c...nte-in-el/

Alb-roșiii lui Roland Nagy i-au spulberat vineri seară pe cei de la Foresta Oil Sînpetru German jucând fără piesele grele. Dacă Varga și Leucuța au absentat din motive de suspendare, staff-ul tehnic al UTA-ei i-a lăsat pe margine pe Botiș, Nădăban, Flavius Pavel, Hlistei, Suslak ori Capătă, mizând pe (mai) tânăra gardă, în frunte cu Burlă, Vlad, Gheorghiţă sau David Popa. Ne oprim azi asupra ultimului: puștiul de 16 ani a marcat de cinci ori, iar prima sa reușită e una jubiliară, ea fiind cea cu numărul 100 din istoria noii UTA.

Atacantul (măsoară 1,88!) e titular în echipa de juniori republicani B, are convocări şi goluri la echipa națională de juniori și a marcat primul său gol la seniori în victoria UTA-ei din toamnă de la Șofronea (5-0).

E unul din pariurile lui Cristi Păcurar, antrenorul său de la juniori, care i-a făcut un scurt portret: „L-am adus în 2008 de la Aiud după ce l-am văzut la un turneu „Gheorghe Ola”, iar familia lui s-a mutat în Arad. Peste un an a devenit golgeterul României la Cupa Hagi, cu 6 goluri la turneul final și de acolo a început urcușul lui. E printre cei mai importanți jucători ai noștri, în care ne punem mari speranțe. Are o detentă impresionantă, un fuleu fantastic şi o tehnică destul de bună, a lucrat individual cu Marius Demian, Francisc Tisza și Ionuț Popa”.

P.S. Citind acest articol mi-am adus aminte de criticile aduse scorului de vineri. Cum sa condamni echipa ca intreg si implicit un jucator de doar 16 ani care iti marcheaza golul cu nr. 100 din campionat si inca alte 4? Sper ca astfel de atitudini sa fie trecatoare si sa dispara complet de anul viitor competitional.
Răspunde
22-10-2014, 20:33,
#2
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
http://sportarad.ro/sange-proaspat-pentr...-convocat/

Împlinește 17 ani în ultima lună a anului, dar a avut parte deja de aerul primei echipe. Victor Prună a debutat la UTA acum două săptămâni, în meciul cu Minerul Mehedinți și a rămas în atenția lui Roland Nagy. Puștiul crescut de Cristi Păcurar și Francisc Tisza are și un gol la „satelitul” condus de Dan Stupar și arată că e decis să-și fructifice șansa. Marți, Prună a fost pe teren în amicalul cu Bekescsaba.

„E un jucător foarte bun, promite. A jucat și contra celor de la Bekescsaba Under 21, echipă ce ne-a lăsat o impresie foarte bună. Are calitate, a și primit bombonica, sigur că așteaptă mai multe. E important pentru el că a debutat și vor mai fi juniori care vor mai debuta. Au antrenori serioși, ei muncesc zi de zi, iar noi dăm importanță acestui aspect”, a subliniat Roli Nagy.

„Sunt foarte bucuros că am ajuns la prima echipă”, a mărturisit Victor Prună, campion al României cu Atletico la categoria juniori E în 2008-2009. „Mă bucur mult că eforturile mele au fost răsplătite. Voi fi acolo și voi da totul când voi fi convocat! Acum, îmi doresc ca UTA să ia toate punctele de la Motru”, a adăugat tânărul fotbalist cu profil ofensiv.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
09-02-2015, 3:44,
#3
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
UNDER 17 / ROMÂNIA - UNGARIA 2-1 ÎNTR-UN JOC AMICAL

[Imagine: picture-10957902_542200929255661_1729863...3-1-85.jpg]

Reprezentativa Under 17 a României a învins selecționata similară a Ungariei, calificată și ea la Turul de Elită, într-un joc de pregătire

Cel de-al treilea joc al ”tricolorilor” U17 din cantonamentul din Antalya a fost, de asemenea, câștigat, la fel ca precedentele: 3-2 cu Tromso U17 și 4-2 cu Young Boys Berna U18. 
 
Din cauza problemelor de efectiv pe care le-au avut maghiarii, membrii staff-ului celor două echipe au convenit ca jocul disputat la Belek-Caya să cuprindă două reprize de câte 30 de minute, cu cel mult două schimbări.
 
Selecționerul Bogdan Vintilă a folosit următorii jucători:
 
Hodoroabă - Dobre, Ghiță (cpt.), Ciobotariu, Fridrich - Ciobanu, Kilyen, Kanaloș - Mihalcea, Petre, Blănaru (44 Hagi)
 
Kanaloș (23) și Petre (33) au dus scorul la 2-0 pentru România U17 înainte de Ungaria să reducă din avantaj.
 
Ultimul joc în cantonamentul din Antalya al ”tricolorilor” U17, care în martie vor participa la Turul de Elită (contra Angliei, Sloveniei și Norvegiei), este programat luni, 9 februarie, de la ora 15:30, cu Silkeborg U18.  

http://www.frf.ro/romania-u17/under-17--...mical.html
 
Răspunde
09-02-2015, 14:23,
#4
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
http://sportarad.ro/uta-trimite-12-jucat...timisoara/
pana la urma centrul zonal va fi la Timisoara? probabil, atat timp cat nimeni din club sau din administratie nu a mai pomenit despre asta. probabil tot de-aia, acum primaria cauta finantare din alte surse pentru baza de antrenament de pe campul linistii, care era in proiectul enuntat de meszar si sustinut de malca, de atragere a fondurilor frf pentru centrul zonal
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
09-02-2015, 14:53,
#5
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
La Timisoara exista deja o infrastructura sportiva utilizabila cat de cat. Numai in complexul DP exista, cred, cel putin doua terenuri de antrenament, dintre care unul sintetic. Unde sa-i fi dus in Arad pe jucatorii aia de 15 ani, la Siria? Nu putea astepta Burleanu ani de zile pana cand mega proiectele anuntate de Falca se concretizau in niste terenuri de fotbal cu nimic peste ce gasim azi la Gyula, de exemplu.
Răspunde
09-02-2015, 20:03, (Ultima modificare: 09-02-2015, 20:04 de Redpunk_one.)
#6
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Meszar nu a agreat niciodata ideea unui centru controlat de frf ( nici cei de la frf nu mai contribuiau cu nimic financiar la aceste centre zonale) preferand ideea unui complex de terenuri de antrenament care sa poata fi organizat in Academie de fotbal in care sa detii controlul tu si nu niste antrenori de la frf care urmaresc alte interese de cele mai multe ori. Oricum sunt curios cum s-au transformat cele doua proiecte de astfel de terenuri , in terenuri de tot felul, pe langa cele de fotbal au aparut si de tenis, de rugby sau de atletism !?!

Dupa orgoliul cunoscut al lui jita insa tare imi este ca nu ramanem decat cu parerile fiindca nu cred ca va tine cont de orice altceva in afara propriilor idei si convingeri.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
10-02-2015, 12:10,
#7
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
poate il ajuta viitorul mandat sa se razgandeasca. la ala de arestare ma refer...
un centru tip academie de fotbal care sa atraga zeci-sute de copii din toata zona de vest si nu numai e o investitie extrem de serioasa si sincer nu vad cum s-ar putea realiza asa ceva la noi fara o finantare privata masiva plus o infrastructura super serioasa din partea autoritatilor plus un management perfect care sa asigure functionarea sportiva dar mai ales extrasportiva - scoala, timp liber, relatia cu parintii, etc. o academie nu poate functiona pe modulul tip atletico - parinti cu taxe si antrenamente de tip dugaesescu - unul pe sintetic, unul pe motorul, altul poate la siria, altul in subcetate daca-i liber si inapoi pe sintetic daca te lasa echipa bucatarilor pedelisti care are meci cu echipa lingatorilor de afise lipite in campania primarului.
eu m-am saturat de planuri bombastice si vreau lucruri concrete, si nu numai in fotbalul juvenil.
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
25-02-2015, 20:02,
#8
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
http://sportarad.ro/adrian-petre-loveste-si-scotia/

Atacantul UTA-ei a marcat aseară golul României în prima confruntare cu echipa națională Under 17 a Scoției. Adrian Petre, intrat la pauză, a înscris în minutul 48, echilibrând tabela, gazdele conduceau în acel moment cu 1-0.

Amfitrionii aveau să se impună cu 2-1, după ce marcau în minutul 58. Celălalt utist din lotul tricolor, Ionuț Tănase, a fost folosit titular de selecționerul Bogdan Vintilă, care l-a înlocuit la pauză. Același statut și pentru Răzvan Oaidă, arădeanul care joacă acum la Wolverhampton.

Meciul s-a jucat la Kilmarnock, pe gazon sintetic, după ce terenul din Ayr, unde ar fi trebuit să se joace partida, a fost inundat din cauza ploii, scrie site-ul oficial al FRF.

Al doilea joc e programat mâine după-amiază, la ora 17,00 (ora României).
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
27-02-2015, 15:48,
#9
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Pana acum Adrian Petre a marcat in fiecare joc la nationala Romaniei U17 !!!

http://sportarad.ro/adrian-petre-marchea...a-scotiei/

Adrian Petre marchează din nou în poarta Scoției!

Atacantul UTA-ei a punctat din nou împotriva Scoției, în al doilea meci pe care România Under 17 l-a susținut pe tărâmul ”cimpoierilor”. Ieri, la Kilmarnock, în ultimul test susținut de tricolori înaintea Turului de Elită al Campionatului European, a fost Scoția – România 1-1.

Petre, care marcase și în urmă cu două zile (2-1 pentru scoțieni atunci), a lovit transversala și a avut un șut din întoarcere greu scos de portarul advers. A fost protagonistul situațiilor în primul act, scrie frf.ro, apoi, după ce gazdele au deschis scorul (60), a reușit golul egalizator dintr-o lovitură de pedeapsă (67).

Celălalt utist convocat de Bogdan Vintilă, Ionuț Tănase, a fost titular și a jucat 55 de minute. Și Răzvan Oaidă (Wolves) s-a regăsit în primul unsprezece, fiind înlocuit în minutul 64. Petre a fost integralist.

„Reprezentativa Under 17 a României se pregătește pentru Turul de Elită, ultima rundă înainte de EURO. Pe 21, 23 și 26 martie, la Birmingham, ”tricolorii” vor întâlni Slovenia, Norvegia și Anglia pentru un loc la turneul final”, conchide frf.ro
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
12-03-2015, 23:18,
#10
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Cred ca Adrian Petre a marcat in fiecare partida la nationala (cel putin in ultimele 5 sigur) si cred ca a ajuns la 8 goluri marcate pt nationala doar in stagiunea asta .

http://sportarad.ro/inca-un-gol-sub-tric...i-alkmaar/

Încă un gol sub tricolor pentru Adrian Petre! A marcat în poarta lui Alkmaar

Atacantul UTA-ei a înscris iar pentru selecționata Under 17 a României! Tricolorii au intrat pe ultima sută de metri pentru Turul de Elită al Campionatului European și se pregătesc în Olanda. Antrenorul Bogdan Vintilă a programat două meciuri în Țara Lalelelor, primul s-a jucat ieri, în compania celor de la AZ Alkmaar. Batavii s-au impus cu 4-1, golul românesc semnîndu-l Petre la scorul de 2-0. Arădeanul a punctat cu șut din întoarcere la colțul scurt din marginea careului de 16 metri, notează site-ul oficial al FRF.

Petre a fost integralist, la fel ca și Răzvan Oaidă, fostul mijlocaș de la Atletico, acum la Wolvehampton. Din lot face parte încă un fotbalist al UTA-ei, mijlocașul Ionuț Tănase, care n-a intrat în meciul de ieri.

România joacă sâmbătă al doilea și ultimul meci din Olanda, contra Spartei Rotterdam.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
13-03-2015, 9:41,
#11
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Adi este prezent aici pe forum. Daca vrea sa ne impartaseasca din experienta sa la lot, i-am fi recunoscatori. Smile
Răspunde
13-03-2015, 22:54,
#12
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Sunt prezent Kidu,de aici din Olanda..as vrea sa va salut si sa va multumesc ca ma urmariti si sunteti atenti la tot ce fac.
E adevarat,in 11 meciuri am marcat 10 goluri,sunt intr-o perioada foarte buna ,din pacate pentru mine la prima echipa sunt foarte multi atacanti de valoare si e foarte greu pentru mine sa prind macar lotul dar eu ma antrenez ai muncesc ca la un moment dat cand se va apela la mine sa fiu 100% si sa demonstrez ca merit sa joc pentru UTA,momentan ma gandesc la Turul de Elita pentru ca e cariera mea in joc si e cel mai important turneu la care am participat vreodata.
O noapte frumoasa baieti !
Răspunde
14-03-2015, 0:02,
#13
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
E foarte bine asa Adi. Concetreza-te pe Turul de Elita si o sa iti vina randul si la UTA. La cum joci cred ca va fi cat de curand. Cel putin eu unul asa sper.
Multumim pentru impresii si ori de cate ori vrei sa ne tii la curent cu una alta, te rog s-o faci fara retineri.

Bafta pe mai departe atat la U17 cat si la UTA.
Răspunde
16-03-2015, 18:38,
#14
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Mai un utist inscrie pt nationala U17 : Ionut Tanase. 

http://sportarad.ro/inscrie-si-ionut-tan...-de-elita/

Înscrie și Ionuț Tănase pentru România U17! Urmează Turul de Elită!

Mijlocașul utist Ionuț Tănase a marcat un gol în victoria repurtată ieri de tricolori în Olanda, în fața Spartei Rotterdam Under 17. România a câștigat cu 2-0, arădeanul a deschis scorul în minutul 70, finalizând cu latul o minge venită din banda stângă. Al doilea gol l-a înscris Coman. Tănase a intrat la pauză, iar Adrian Petre, marcator în precedentul amical, a rămas pe margine. A jucat și Oaidă, înlocuit în minutul 65 cu Hagi junior.

Stagiul din Olanda precede Turul de Elită al Campionatului European. Turneul se joacă în Anglia și începe sâmbăta viitoare cu România – Slovenia. După două zile e România – Norvegia. Trupa lui Bogdan Vintilă (pe care a calificat-o Florin Răducioiu la Turul de Elită) încheie întrecerea contra Angliei, pe 26 martie.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
19-03-2015, 21:14,
#15
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Cel putin 3 aradeni joaca in nationala U17 (au mai fost testati in amicale inca 3 jucatori care insa nu au fost convocati pt turneul de elita din Anglia) : Adrian Petre, Ionut Tanase (UTA) si Razvan Oaida (Wolverhampton). Sambata incepe turneul de elita din Anglia unde Romania va juca contra Sloveniei, Norvegiei si Angliei. Hai baieti, Hai Romania!

http://vochin.gsp.ro/stiri/1796/cmon-romania.htm

Naționala U17 are nevoie de toată dragostea și tot suportul românilor din Marea Britanie pentru a se califica la Campionatul European

Dacă patriotismul înseamnă colecția pozelor jucătorilor din echipa națională, așa cum minunat definea Kusturica, atunci clasorul de lux pentru Euro 2020 începe să se contureze încă de la sfîrșitul acestei săptămîni. Sîmbătă, la Nuneton, o localitate de lîngă Birmingham, naționala de juniori U 17 începe urcușul Golgotei: turneu de elită la capătul căruia miza este calificarea la Campionatului European din Bulgaria.

România n-a fost o obișnuită a acestor baluri. Ba, din contră. În ultimii 10 ani, din 20 de încercări de accedere la Euro, atît pentru puștii de 17 ani, cît și pentru cei de 19, doar O SINGURĂ DATĂ, în 2011, am reușit calificarea. Trist, dar adevărat. Performerul s-a numit Adrian Văsîi, iar generația excepție de la regulă a fost cea în care evoluau Brănescu, Steliano Filip, Darius Buia sau Iulian Roșu.

Copiii care se află în fața acestui nou examen au fost mai norocoși decît toți cei dinainte. Mai întîi pentru că mulți dintre ei au fost crescuți într-o Academie serioasă, așa cum este cea a lui Gică Hagi de la Constanța, iar a doua pentru că au ajuns să concureze pentru România într-un moment în care selecția nu mai este alterată de nici un factor exterior, așa cum se întîmpla înainte. Scandalurile cu copiii de vameși, de măcelari sau pile de impresari îmbrăcați ilicit în tricoul echipelor naționale, obișnuite în toți acești ani de non-performanță, au dispărut, locul lor fiind luat de trialurile în care peste 200 de copii au fost văzuți, selectați și trimiși către marea performanță. Dacă au fost aleși bine o să vedem la capătul unei săptămîni grele în care Slovenia, Norvegia și Anglia ne vor fi adversari. Dar măcar de un lucru sîntem siguri: că înainte de orice competență profesională, toți cei care au lucrat la acest proiect de anvergură se pot privi în oglindă și pot spune că nu au călcat în picioare nici un suflet nevinovat. Că, și dacă au greșit în alegerile lor, nu au făcut-o mînați de interese meschine.

Tot procesul de selecție și pregătire a inclus patru stagii în străinătate și unul în țară, 12 meciuri amicale în 3 luni, astfel încît acești copii să beneficieze de toate condițiile pe care le merită o echipă națională. Am încercat să-i facem să se simtă la fel de importanți ca Marica și Raț, să vină la lot cu plăcere și cu convingerea că ei sînt cei mai buni din țară și pentru asta merită tot ce e mai bun. Mai mult, acum, în timpul liber din Olanda, i-am suit pe biciclete și i-am dus în vizită la muzeul clubului Heerenveen, acolo unde au văzut ce înseamnă să fii vedetă în adevăratul sens al cuvîntului. Precum Rodion Cămătaru, purtat pe brațe de coechipieri și public, după ultimul meci oficial jucat. Și a cărui poză stătea alături de cea a marelui Van Nistelroy.

Sîmbătă seara, contra Sloveniei, 11 românași vor începe prima operă fotbalistică importantă a carierei lor. Știu că vor avea emoții pentru că știu cît de mult le pasă. Dar mai știu și că în Marea Britanie avem peste o sută de mii de români harnici și buni, care simt și care înțeleg mai bine decît noi, cei rămași acasă, ce înseamnă acel fior dat de "Deșteaptă-te, române!". Haideți, fraților, la Nuneton, sîmbătă seară, să-l cîntăm împreună și să-i ajutăm pe copiii noștri să devină pozele din clasorul cu care ne vom lăuda în 2020!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
26-03-2015, 19:51,
#16
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Gheorghita pleaca in Suedia sa isi incerce norocul Sad Pacat, mi s-a parut unul dintre cei mai buni jucatori ai nostri Sad

http://specialarad.ro/adio-uta-un-fotbal...edia-foto/
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
19-06-2015, 19:34,
#17
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Pentru campionatul viitor e regula cu minim doi jucători în teren sub 19 ani. Deci Burlă poate sta liniştit la manele toată vara, dacă-i plac bine-nţeles, (glumă...), are postul de titular asigurat. Serios vorbind e meritul său că s-a impus în campionatul trecut, a făcut meciuri bune, e o variantă sigură de luat în calcul chiar fără criterul vârstei (deşi îl avem şi pe Suslak care e ok). Portarii cred că depăşesc vârsta, poate Bodea nu. Ar mai fi Dobrean cred iar în rest jucători ca Adrian Petre, Man, Tănase - nu mai ştiu cum îi cheamă. Hlistei depăşeşte vârsta, la fel şi fundaşii Wild&Cotoc, Ousmane nu ştiu dacă mai rămâne...Ar mai fi Dobrean care e U 19.
Răspunde
19-06-2015, 22:20,
#18
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Portarii sunt ambii din 93....
Răspunde
26-08-2015, 17:05,
#19
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Interviu exclusiv cu Adrian Petre: Voi da 110 % din mine pentru UTA!

Adrian Petre, internațional U17, este cel mai interesant nume pe care UTA Bătrâna Doamnă îl propune pentru acest sezon de Liga a-II-a. Atacantul care susține în această săptămână probe de joc la Atletico Madrid ne-a vorbit în exclusivitate despre dragostea sa pentru UTA, despre ambițiile și planurile sale de viitor.

ZdS: Ce înseamnă pentru tine să porți tricoul unei formații legendare precum UTA?

Adrian Petre: De mic copil am fost fan UTA și am urmărit tot ce se întamplă la club. Am sperat ca într-o zi să joc pentru UTA, iar acum sunt foarte onorat să port acest tricou, sa îmi trăiesc visul.

ZdS: Debutul de campionat se anunță unul incendiar pentru voi, cu un meci acasă cu Gaz Metan, urmat de un altul, la Cluj, cu ”U„. Cum vezi acest început de campionat și cum crezi că se va descurca echipa ta?

Adrian Petre: După părerea mea e bine că avem meciuri tari la început, deoarece acest lucru ne va motiva. Iar dacă vom scoate rezultate pozitive în urma acestor jocuri vom prinde aripi pentru restul campionatului!

ZdS: La doar 17 ani, ai toate șansele să joci meci de meci în liga secundă. Ce promisiune le faci fanilor UTA-ei, care este numărul de goluri pe care crezi ca îl poți înscrie?

Adrian Petre: Eu muncesc și încerc să demonstrez că pot juca titular meci de meci. Le promit fanilor că de fiecare dată când voi intra în teren voi da 110% din mine pentru UTA! Eu îmi impun mereu niște obiective înainte de fiecare campionat, iar acum mi-am propus să inscriu cel puțin 10 goluri și voi da totul ca să le marchez!

ZdS: Cum este să lucrezi cu o legendă a clubului, Roland Nagy?

Adrian Petre: Este un lucru pozitiv, deoarece ne ajută mult cu sfaturi din propria experiență și mă bucură faptul că pot lucra cu un asemenea staff.

ZdS: În 2017, la Arad se anunță inaugurarea unui nou stadion în oraș. Crezi că UTA va fi în prima ligă atunci? Visezi la meciuri de cupă europeană jucate pe noul stadion?

Adrian Petre: Sper să se inaugureze in 2017 (râde)!. Nu stiu să spun dacă UTA va fi sau nu în prima ligă atunci, eu îmi doresc mult lucrul acesta. Și, da, mâ gandesc să joc cu UTA în prima ligă, dar și în cupele europene de asemenea.

Zds: Presa locală anunța un interes al celor de la Atletico pentru tine. Exista el într-adevăr? Te-ar tenta o experiență înafară la o vârstă atât de fragedă sau ai prefera să mai acumulezi experiență în țară?

Adrian Petre: Este adevărat. Am fost solicitat pentru a da probe de joc. Eu am însă de gând să joc la UTA până voi fi destul de matur ca să pot juca ”afară„. Dar mai întâi să acumulez experiență în liga a-II-a cu UTA și apoi în viitor vom vedea ce va fi.

ZdS: În primăvară, tu ai fost cel care a mai spălat din onoarea naționalei sub 17 ani, cu golul tău marcat în poarta Angliei. Din păcate, au fost trei infrângeri în tot atâtea meciuri în Elite Round. Ce crezi că a mers greșit acolo și ce speranțe de viitor ai legate de loturile naționale la care vei fi convocat?

Adrian Petre: Nu imi pot da cu părerea ș nici să dau vina pe ceva sau cineva. Poate simplul fapt că au fost mai buni și mai proaspeți ca noi din punct de vedere psihic si fizic în acea perioada a făcut diferența pe tabelă. Eu sper sa fiu convocat în continuare și să ne calificăm la Europene sau Mondiale.

ZdS: Foarte mulți tineri arădeni la echipele de tineret și juniori ale unor formații puternice din Europa, din Anglia în special. Visezi să te duelezi cu ei în campionatele mari în viitor?

Adrian Petre: Mă bucur pentru fiecare dintre ei. Împreună putem face să se audă de Arad mai des prin Europa, în sensul bun. Sper ca la un moment dat să ne intâlnim ca rivali sau ca și colegi la echipe de top din Europa.

ZdS: La final, te rog să le transmiti un mesaj fanilor UTA, dar și apropiaților tăi.

Adrian Petre: Am văzut că mulți dintre ei sunt nemultumiți deoarece am plecat într-o săptămână în care sunt două meciuri pentru a da probe la Atletico Madrid. Țin să le transmit pe această cale că voi veni înapoi și voi fi prezent la UTA mult timp de acum incolo! Și de asemenea că îmi văd de treabă și că am în gând să joc doar pentru UTA în acest moment. Nu îmi doresc să plec nicaieri, mă simt perfect aici. Apropiaților mei le transmit să aibă încredere în mine și să mă susțină.

http://www.ziaruldesport.ro/articol_10527_zds_pg_0.htm
Răspunde
28-08-2015, 14:44,
#20
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Ce se va întâmpla oare cu UTA II, dacă mare parte din jucători vor intra şi în campionatul ăla nou U 19, U17? Jucăm cu o generaţie mai tânără în campionat şi pe cei mai mare îi păstrăm pentru D?
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)