Arad capitala culturala
19-11-2015, 20:19,
#21
RE: Arad capitala culturala
Toni Farcaș, consilierul cu 6 clase (la care poate s-or mai fi adăugat câteva la FF poate n-am urmărit subiectul), un foarte potrivit reprezentant pentru proiectul ”Arad Capitală Culturală a Europei 2021”
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
19-11-2015, 22:14,
#22
RE: Arad capitala culturala
e singurul oras in care majoritatea celor ce il reprezinta sunt politicieni. si inca de-aia de doi bani. lipseste femeia de servici de la clm si instalatorul de la pdl
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
19-11-2015, 23:32,
#23
RE: Arad capitala culturala
(19-11-2015, 20:19)Giuliano a scris: Toni Farcaș, consilierul cu 6 clase (la care poate s-or mai fi adăugat câteva la FF poate n-am urmărit subiectul), un foarte potrivit reprezentant pentru proiectul ”Arad Capitală Culturală a Europei 2021”

Cinci clase...

http://glsa.ro/arad/127569-consilierul-p...scoli.html



Probabil că alte oraşe, cu centre universitare mai puternice, îşi vor trimite profesori. Cine ştie, şi aici vorbesc serios, poate că prezenţa sa acolo vrea să arate că nu glumim cu multiculturalitatea. Bognar maghiar, Farcaş rom...
Răspunde
19-11-2015, 23:46,
#24
RE: Arad capitala culturala
si vreo 3-4 prosti. da' prosti frate!
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
20-11-2015, 1:17,
#25
RE: Arad capitala culturala
Aici in Aarhus , centrele universitare sunt foarte puternice , dar s-au ridicat elitele din cultura. Nici un ban nu v-a fi investit in cladiri, infrastructura sau alte minuni, strict in proiecte culturale.
Primarul a salutat initiativa, a ajutat cum a putut organizatia care se ocupa de acest lucru, dar nicidecum nu si-a asumat vreun merit. Pana acum sunt 350 de proiecte in dezvoltare, bugetul lor fiind de 56 milioane de euro , fiind implicata cam 1/5 din intreaga tara.
Site-ul organizatiei http://www.aarhus2017.dk/en

Stiu ca si Pecs a fost capitala culturala europeana iar marea majoritate a banilor au fost investite in 2 cladiri, care nu s-au terminat la timp , si nici nu au avut o diversitate culturala.

Nu cred ca era momentul pentru Arad sa candideze la acest lucru, dar daca tot si-au asumat aceasta candidatura, trebuie sa se gandeasca serios daca vor sa impresioneze. Pana acum au impresionat strict in sens negativ. Ramane de vazut
Răspunde
20-11-2015, 11:39,
#26
RE: Arad capitala culturala
Jenibil, cine voteaza asemenea specimene in consiliu?
Răspunde
20-11-2015, 12:52,
#27
RE: Arad capitala culturala
Cine-i votează și pe restul de pe listă. El e acolo pentru că are două calități înnăscute ce-l fac foarte valoros dpdv electoral cel puțin în Arad: e rom și e penticostal.
Răspunde
20-11-2015, 14:38,
#28
RE: Arad capitala culturala
adica e multicultural Smile daca ar fi si gay ar fi ideal
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
21-11-2015, 13:54,
#29
RE: Arad capitala culturala
tragicomic Smile
Răspunde
11-12-2015, 14:42, (Ultima modificare: 11-12-2015, 14:44 de Kidu.)
#30
RE: Arad capitala culturala
Citat:Aradul a ratat finala pentru Capitală Culturală Europeană
http://www.aradon.ro/aradul-a-ratat-fina...na/1599341

Desi nu e nicio surpriza si nu spun asta cu satisfactie ci pentru ca am vazut cine a fost in echipa organizatorica a acestei campanii si am vazut cu totii pe ce tampenii au marsat, ma intreb si eu acum daca ne putem vedea de problemelei reale ale urbei, sa ne apucam de treaba si sa nu ne mai stea gandul la sifonat banii europeni? Zic si eu asa...
Răspunde
11-12-2015, 15:19,
#31
RE: Arad capitala culturala
Una dintre problemele reale şi de fond e desprinsă chiar din situaţia asta: am ajuns ca într-o competiţie pe teme culturale (fie şi una de "management cultural" cum tot se chinuiau unii să ne explice "proştilor") să fim întrecuţi de... Baia Mare!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
11-12-2015, 19:13,
#32
RE: Arad capitala culturala
Din punctul meu de vedere, Aradul nu putea ajunge capitală a culturii în 2021 din două mari motive:
    1. Ne bazam pe ceva ce nu avem - Cetatea, învestită cu un rol determinant în proiect dar care, iată, nu a impresionat un juriu care la o simplă informare a găsit că în acel spaţiu încă îşi desfăşoară activitatea o unitate militară importantă, în timp ce în Gai, unde ar fi trebuit să se mute, nu s-a făcut nimic. Deci am încercat să vindem pielea ursului din pădure, stratagemă care nu a mers. Degeaba s-a spus că un criteriu de jurizare era "ce facem în viitor", dacă realist vorbind s-ar putea să nu fie gata cetatea până în 2021, tot proiectul nostru s-ar fi dovedit imposibil de pus în practică.
    2. Din proiect lipseşte componenta autentic privată, independentă de fonduri publice. Când toate manifestările culturale principale ale oraşului sunt plătite exclusiv din bani publici, înseamnă că e o problemă pe care trebuie s-o tratăm foarte serios, zic eu. Trebuie să vedem de ce în oraşul ăsta totul se face din banii CMC-ului, de la cultură la acţiuni de binefacere. Cu cei peste 600 de lei pe care SCU ar putea să-i cheltuie acum de sărbători pe acţiuni umanitare, dacă vom găsi familii care au nevoie de ajutor, cred că suntem printre asociaţiile cu cei mai mulţi bani proprii daţi spre astfel de gesturi.E o problemă în şi cu mediul privat, aşa cum e o problemă mai mare şi în administraţie unde există oameni cărora le convine de minune situaţia pentru că par a fi singurii care "fac ceva", chiar dacă făcutul ăla e chiar "jobul" lor din care "încasează" bani. E o demobilizare tristă în oraş, în foarte multe cercuri de unde ar putea răsări iniţiative bune. În contextul ăsta, arădenii servesc ce tip de cultură li se dă de la "centru".

Cu Baia Mare nu aş lua-o atât de drastic, pentru că până la urmă au devansat oraşe mai mari şi mai interesante decât Aradul: Braşov, Iaşi, poate Craiova. Eu mă aşteptam la Iaşi, Craiova şi poate Sfântu Gheorghe să se califice, dar probabil că pe aspectul poziţionării geografice şi culturale a punctat mai bine Baia Mare. Iaşiul a fost capitala culturală a României mici, Craiova are o pleiadă de personalităţi culturale  pe opera cărora putea să pună accentul, în timp ce Sfântu Gheorghe mă gânedam că are o şansă bună la capitolul corectitudine politică/majoritate în minoritate.

Ceea ce e un semn de întrebare serios pentru mine, în privinţa oraşului Baia Mare, este că scandalul zidului care se dorea să ascundă nişte blocuri locuite de ţigani nu e atât de vechi, e chiar din vremea actualului primar, Cătălin Cherecheş (fost pe la vreo 3 partide, PNL-PSD-UNPR). 

Unul dintre cele mai dezbătute subiecte, pe plan naţional şi chiar internaţional, este construcţia „Zidului ţigănesc“ de pe strada Horea. Nu este român să nu fi auzit de povestea sa, care încă face furori. Sute de curioşi au venit la Baia Mare să vadă cu ochii lor dacă zidul de pe strada Horea este act discriminare pentru comunitatea romă sau nu. Mai mult, povestea acestui zid a făcut şi ca CNCD să amendeze primarul băimărean.

Citeste mai mult: adev.ro/mx0kvk

VS

Este un angajament puternic de dialog intercultural, de politici antidiscriminare şi de includere", a spus Steve Green (preşedintele juriului), precizând că toate oraşele din România care au candidat au avut idei culturale nemaipomenite şi le-a încurajat să continue proiectul prezentat, pentru a nu îi dezamăgi pe aceia care s-au implicat în realizarea lui.

http://www.mediafax.ro/cultura-media/buc...1-14916623
Răspunde
12-12-2015, 16:34,
#33
RE: Arad capitala culturala
hai sa nu mai lungim vorba: m**** falca si labarilor din asociatia pulii! si inca o data m**** pentru declaratiile jegului de dupa anunt, prin care declara ca asociatia va fiinta in continuare si va sifona bani publici. poate face cineva vreo plangere la cc si dna. macar acum
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
12-12-2015, 16:43,
#34
RE: Arad capitala culturala
De acord 100% cu cip_leo. Cum sa "continue"asociatia vietii si sa sifoneze bani publici in continuare ? Eventual ar trebui sa aduca bani de acasa cei implicati, pentru ca nu vad plus valoarea adusa pt oras si comunitate la cati bani ne-a costat pana acum aceasta fantasmagorie penibila.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
12-12-2015, 18:51, (Ultima modificare: 12-12-2015, 19:02 de I 929.)
#35
RE: Arad capitala culturala
Sifonări se produc, mai multe chiar, şi într-o altă parte "culturală", unde banii Centrului Municipal de Cultură merg în foarte multe direcţii în funcţie de voinţa numărului 1, dar şi mâinii libere pe care o au din partea lui câteva persoane care au asociaţii, firme de organizare evenimente culturale, firme de publicitate, firme care asigură suport tehnic la evenimente şi altele. Din aceeaşi "puşculiţă" se cumpără şi spaţii în ziare/televiziuni. Nici ce se întâmplă la Centrul Cultural Judeţean nu e departe, indiferent cine e sau va fi director.
Interesant e, însă, că toată lumea vorbeşte de "sifonare" pe facebook, dar nici măcar o informaţie concretă nu apare. Adică nu apar încă informaţii de genul: "pentru a organiza un kkt de eveniment, CMC a plătit x către firma a, y către firma b şi tot aşa". Asta şi pentru că în joc sunt prinşi foarte mulţi jurnalişti iar cine are deja o informaţie dar vrea să mai "trăiască" mediatic în Arad, consideră că nu merită "dezvăluirile".
Concluzia: foarte multă o duce bine de pe urma banilor pe care primăria îi împarte prin CMC sau îi direcţionează spre "cultură", exclus UTA zic eu, unde sunt multe cheltuieli (cu salariile) mari şi reale. Spre deosebire de anii (electorali) trecuţi, acum din "camarilă" nu mai fac parte doar mari patroni de firme, ci mult mai multe persoane destul de influente în cercurile lor, inclusiv cele on-line, media etc. Nesimţiţii au şi zis negru pe alb chestia asta, în strategia culturală a municipiului care a fost votată de CLM în 2 decembrie:
Există în rândul creativilor și organizaţiilor culturale din Arad, publice sau private, teama că un posibil eșec al candidaturii pentru Capitala culturală, sau o posibilă schimbare politică în urma alegerilor locale din 2016 vor stopa acest avânt și dorinţă a autorităţii locale de a reinvesti cultura cu un rol fundamental de dezvoltare și regenerare a orașului. Efectele investiţiei crescute din ultimii se văd însă deja, atât în sectorul cultural, cât și printre locuitorii orașului, și depinde și de aceștia să susţină în continuare acest demers comun al arădenilor.

Marin Lupaş a făcut un amendament ca să scoată porcăria asta din textul strategiei şi - surpriză! -  amendamentul a trecut în unanimitate (primul amendament al lui Lupaş aprobat în CLM după trei ani jumate de mandat). Comentariul  primarului cică ar fi fost următorul: "oricum nu va fi nicio schimbare politică la anul..." .
Răspunde
15-06-2018, 15:22,
#36
RE: Arad capitala culturala
Aarhus - Capitala Culturala Europeana 2017



In acest video este un scurt rezumat al unui intreg an plin de cultura si implicare politica minima. Nici un politician nu si-a asumat vreun merit, cu totii au fost recunoscatori tuturor persoanelor implicate si au fost peste 6000 de voluntari. Anul acesta s-a tras linia si s-a vazut profitabilitatea proiectului. S-au investit bani multi, peste 50 de milioane de E , iar toti banii s-au folosit  pentru promovare si cultura. Candidatura pentru un astfel de program putea sa fie destul de usoara, in conditiile in care ai cel putin 30 de capitale culturale de la care sa te inspiri si sa vezi pe ce sa pui accentul.  
Sper si ma rog sa se schimbe clasa politica aradeana, iar atunci sa putem pune si noi lucrurile la punct si sa mergem in directia care trebuie.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)