Din lumea larga
28-07-2014, 13:26,
#21
RE: Din lumea larga
Am invatat ca extremismul de orice fel nu duce la nimic bun, dar cand vezi ce fac astia nu ai cum sa ai alt simtamnt decat ura...
Semper Fidelis
Răspunde
28-07-2014, 16:03,
#22
RE: Din lumea larga
Un articol si in Special Arad pe subiectul asta si o galerie foto care nu mai are nevoie de comentarii Sad

http://specialarad.ro/imagini-de-cosmar-...-conflict/
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
29-07-2014, 19:37,
#23
RE: Din lumea larga
II bombardeaza intentionat sa le distruga casele si sa ii alunge de tot din tara lor. Palestina si palestinienii trebuie sa dispara. Sa omori intentionat copii si femei ...... Min 8:33 e de evitat , mai ales de catre cei care sunt parinti Sad((


First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
03-08-2014, 21:01,
#24
RE: Din lumea larga
Imputitii de evrei lovesc inca un adapost ONU plin cu refugiati, marea lor majoritate femei si copii. I-au inchis pe palestinieni in cea mai mare inchisoare in aer liber, Fasia Gaza , un gulag de tipul celor facute de nazisti in Polonia, iar acum ii masacreaza meticulos fara grija unor interventii din partea ONU, SUA sau altcineva.

http://www.gandul.info/international/for...i-13026561

http://www.gandul.info/puterea-gandului/...s-13025273

The Times of Israel a scos rapid din pagină textul lui Yochanan Gordon, intitulat „Când genocidul e permis”, publicat ieri, în care autorul argumenta îndreptăţirea premierului Netanyahu de a nu lăsa în Gaza piatră pe piatră, invocând episodul luptei regelui Saul cu amaleciţii. Respect editorilor de la Times of Israel. Să ştergi o astfel de ticăloşie nu e un act de cenzură, ci un demers sanitar.



Problema crimelor de război din Gaza nu poate fi ocolită. Aproape 1500 de morţi, dintre care majoritatea zdrobitoare civili. Legile internaţionale obligă părţile în conflict să distingă între civili şi combatanţi, între ţinte civile şi ţinte militare. Premierul Netanyahu şi ministrul Apărării, Moshe Ya'alon, zis Bogie, cei care conduc operaţiunea Tzuk Eitan (tradusă defensiv, din ebraică, drept Protejarea Frontierei) explică numărul imens al morţilor civili prin faptul că Hamas îi foloseşte drept scuturi umane. Aceeaşi scuză am auzit-o în Liban, în 2006, atunci cu referire la Hezbollah. În mica şi aglomerata Fâşie Gaza e greu, chiar şi cu cele mai performante arme, să execuţi misiuni chirurgicale. „Metoda bătutului la uşă”, adică transmiterea de sms-uri familiilor ale căror locuinţe urmează să fie bombardate, e lipsită de eficienţă într-o zonă în care n-ai unde să te ascunzi. Pe de altă parte, faptul că Hamas aruncă rachete la întâmplare, spre zone populate de civili, e tot o crimă de război. Doar că rachetele palestinienilor – în afară că îngrozesc populaţia israelienă – n-au făcut încă victime.

Modul în care sunt conduse operaţiunile militare în Gaza sugerează un lucru de neacceptat: că acolo nu există victime inocente.

Cuplul Bibi-Bogie devine de-a dreptul nociv pentru Israel. Nimeni nu uită că Bogie Ya'alon declara în 2002, pe când era şeful Statului Major, că palestinienii sunt un cancer, iar împotriva lor, în acel moment, el aplică un soi de ”chimioterapie”. La fel de agresiv s-a dovedit Bogie la începutul lui 2014, când, în calitate de ministru al Apărării, îl persifla cu agresivitate pe Secretarul de Stat american John Kerry: „Nu poate să mă înveţe nimic în privinţa conflictului cu palestinienii! (…) Singurul lucru care ne poate salva este ca John Kerry să ia Premiul Nobel pentru Pace şi să ne lase”.

Cât despre Bibi, Zbigniew Brzezinski declara la CNN: „Cred că Netanyahu izolează Israelul şi îi periclitează viitorul pe termen lung. Şi cred că se cuvine să-i arătăm clar că acesta este un drum pe care îl dezaprobăm în totalitate, pe care nu-l vom susţine şi care ne poate oblige pe noi şi restul comunităţii internaţionale să facem câţiva paşi spre legitimarea aspiraţiilor palestiniene, poate la ONU”.

Zilele trecute, la Canal 10, ziaristul israelian Zvi Yehezkeli (coautorul celebrului documentar despre islamizarea Europei) încerca să explice, cu candoare, de ce palestinienii nu se pot coordona cu israelienii în vederea încetării focului. Pentru că palestienienii, ca mulţi arabi, trăiesc încă într-un timp al lor – timpul măslinului. Un timp al cărui ritm urmează ritmul biologic al măslinului. La ei, totul se desfăşoară „shwaie, shwaie” (cătinel, cătinel), nimic nu arde, nici atunci când vezi flăcările. Zvi Yehezkeli susţine că nici Hamas nu se grăbeşte. E un alergător de cursă lungă, în timp ce Israelul şi întreaga lume occidentală se învârt într-un ritm ameţitor. Palestinienii vorbesc aravit (limba arabă), iar israelienii - maarvit („limba”occidentală). Occidentalii cunosc araba (aravit), dar gândesc în occidentală (maarvit) – iată de ce nu-şi pot potrivi ceasul la timpul măslinului.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
17-09-2014, 21:34, (Ultima modificare: 17-09-2014, 21:42 de Redpunk_one.)
#25
RE: Din lumea larga
Maine Scotia va putea sa decida printr-un referendum daca se vor separa sau nu de Marea Britanie, decizie care le-ar putea reda independenta de Anglia dupa mai bine de 300 de ani! Votul se anunta strans , tinerii isi doresc in marea lor majoritate independenta in timp ce populatia in varsta de peste 50 de ani isi face griji privind viitorul incert din punct de vedere economic al unei Scotii independente. Am citit parerile pro si contra si dincolo de temerile aferente unei decizii fara precedent de la infaptuirea UE , Scotia detine suficiente mijloace economice, resurse naturale (majoritatea platformelor petroliere ale Marii Britanii se afla in Marea Nordului sub stindard scotian) care s-ar putea sa le permita sa se descurce fara probleme pe cont propriu . Desigur o astfel de decizie fara precedent cum spuneam are si riscurile sale . Indiferent de votul de maine se anunta oricum schimbari majore in Anglia si Ue , un prim efect ar putea fi demisia guvernului britanic in frunte cu prim-ministrul Cameron. Mai jos un discurs (unul din cele peste 150 tinute doar in aceasta campanie) tinut de catre Tommy Sheridan , un fel de Dan Puric al scotienilor , la Universitatea din Edinburgh :



ps. Freeeeeddoooooooooommmmm Smile)))

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
18-09-2014, 9:41,
#26
RE: Din lumea larga
Eu nu ii vad bine pe scotieni daca se rup de Regatul Unit Britanic.
Rezervele alea de hidrocarburi au fost in mare parte exploatate si nu vor cantari atat de mult cand Scotia va ramane o tara izolata. Trebuie sa ia de la 0 toate procedurile de aderare la UE, daca isi doresc sa faca parte din uniune.
Răspunde
18-09-2014, 14:01,
#27
RE: Din lumea larga
cel mai interesant aspect este precedentul care il creaza. Daca va urma Catalunia si alte miscari nationaliste ramane de vazut cum si in ce directia se va misca uniunea europeana...
Răspunde
31-10-2014, 11:45,
#28
RE: Din lumea larga
Citat:Reyhaneh Jabbari a fost spânzurată sâmbătă pentru că, pe când avea 19 ani, a reuşit să scape de viol doar omorându-şi agresorul. Conform legislaţiei iraniene a retribuţiei, ea a fost executată în prezenţa familiei bărbatului care a vrut să o violeze. Bărbatul era un fost agent de informaţii iranian, pe care Reyhaneh l-a înjunghiat în gât cu un stilou atunci când a atacat-o.

Iranienii au executat femeia de 26 de ani, în ciuda apelurilor internaționale pentru o rejudecare a cazului, au scris cei de la agenția de știri oficiale IRNA.

Înainte de execuție, mișcările internaționale pentru drepturile omului, inclusiv cele ale ONU, au cerut procurorilor să redeschidă cazul, după ce-au arătat că Jabbari a fost obligată să mărturisească crima în urma unui interogatoriu intens. Sâmbătă, cei de la Amnesty International au dat un comunicat în care au spus că trimiterea lui Jabbari la spânzurătoarea după „o investigație și un proces atât de eronate” este un „afront la adresa justiției.”

După ce Reyhaneh Jabbari a aflat că, după 7 ani de închisoare, judecătorii Curţii Supreme din Iran sunt de părere că trebuie să moară pentru că şi-a ucis atacatorul, ea a înregistrat un mesaj audio pentru mama ei, pe care activiştii iranieni l-au tradus şi distribuit în presa internaţională.

Redăm mesajul integral, conform Slate.com

„Dragă mamă, am aflat astăzi că mi-a venit rândul să înfrunt Qisas (legea iraniană a retribuţiei – n.r.). Mă doare că nu mi-ai spus tu personal că am ajuns la ultima pagină a vieţii mele. Nu crezi că ar trebui să ştiu? Ştii cât de ruşine îmi este că eşti tristă. De ce nu mi-ai dat ocazia să-ţi sărut mâna, să-i sărut mâna tatălui meu?

Lumea mi-a permis să trăiesc 19 ani. În acea noapte blestemată ar fi trebuit să fiu eu cea omorâtă. Corpul meu ar fi fost aruncat într-un colţ al oraşului şi, după câteva zile, poliţia te-ar fi dus la morgă să-mi identifici trupul. Acolo ai fi aflat şi că am fost violată. Ucigaşul probabil că n-ar fi fost niciodată găsit, din moment ce nu avem banii şi puterea pe care le au ei. Apoi ţi-ai fi continuat viaţa suferind, în ruşine şi, peste câţiva ani, această durere te-ar fi omorât şi gata.

Însă lovitura aia blestemată a schimbat povestea. Corpul meu n-a fost aruncat într-un colţ, ci în mormântul închisorii Evin şi în carcerele acesteia, iar acum în groapa închisorii Shahr-e Ray. Dar resemnează-te sorţii şi nu te plânge. Ştii mai bine că moartea nu este sfârşitul vieţii.

M-ai învăţat că venim pe lumea asta pentru a căpăta experienţă, pentru a învăţa lecţii şi că fiecare naştere este o responsabilitate pe umerii cuiva. Am învăţat că, uneori, trebuie să te lupţi. Îmi amintesc când mi-ai spus că un bărbat a protestat atunci când eram biciuită, dar bărbatul care mă bătea l-a lovit şi pe el peste cap şi faţă şi că, în final, a murit din cauza acestor lovituri. M-ai învăţat că, pentru a crea o valoare, o persoană trebuie să persevereze, chiar dacă alta moare.

Ne-ai învăţat că trebuie să ne purtăm ca nişte doamne în faţa certurilor şi plângerilor atunci când mergem la şcoală. Îţi aminteşti cât de mult accent ai pus pe felul în care ne comportam? Dar experienţa ta a fost greşită. Atunci când mi s-a întâmplat asta, învăţăturile tale nu m-au ajutat. Am fost adusă în faţa tribunalului drept o criminală cu sânge rece, fără scrupule. N-am vărsat nicio lacrimă. N-am implorat. N-am plâns isteric pentru că am avut încredere în lege.

Dar apoi m-au acuzat că sunt indiferentă în faţa unei acuzaţii de crimă. Vezi, eu nu omoram nici ţânţarii, iar pe gândaci îi apucam de antene şi-i aruncam afară. Acum am devenit un criminal care a premeditat. Felul bun în care mă purtam cu animalele a fost interpretat că aveam înclinaţia de a fi băiat, iar judecătorul nu s-a obosit să vadă că, atunci când mi s-a întâmplat asta, aveam părul lung şi unghiile date cu ojă.

Cât de optimist a fost acela care a aşteptat dreptate de la judecători! Nu a contestat niciodată faptul că braţele mele nu sunt puternice precum cele ale unui sportiv, mai ales ale unui boxer. Iar această ţară, faţă de care mi-ai plantat în suflet iubire, nu m-a vrut niciodată şi nimeni nu m-a ajutat când, sub loviturile celui care mă interoga, plângeam şi auzeam cele mai vulgare cuvinte. Când am lepădat şi ultimul semn de frumuseţe de pe mine şi mi-am ras părul am fost răsplătită: 11 zile de carceră.

Dragă mamă, nu plânge pentru ceea ce auzi. În prima zi în secţia de poliţie, un agent neînsurat m-a atacat pentru unghiile mele şi atunci am înţeles că frumuseţea n-are ce căuta aici. Frumuseţea înfăţişării, frumuseţea gândurilor şi a dorinţelor, un scris de mână frumos, frumuseţea ochilor şi a felului în care vezi cu ei, chiar şi frumuseţea unei voci blânde.

Draga mea mamă, viziunea mea s-a schimbat şi nu tu eşti responsabilă pentru asta. Cuvintele mele sunt fără sfârşit şi le-am dat pe toate cuiva astfel încât atunci când voi executată, fără prezenţa şi ştiinţa ta, să-ţi fie date. Ţi-am lăsat multe cuvinte scrise de mână ca moştenirea mea.

Însă, înainte să mor, vreau ceva de la tine, care ai avut grijă de mine cu toată forţa ta şi oricum ai putut. De fapt, este singurul lucru pe care-l vreau de la această lume, această ţară şi de la tine. Ştiu că ai nevoie de timp pentru asta. De aceea, îţi spun dinainte o parte din testamentul meu. Te rog să nu plângi şi să mă asculţi. Vreau să mergi la tribunal şi să le spui solicitarea mea. N-am cum să scriu asta din închisoare, într-un mesaj care să fie aprobat de directorul închisorii. Aşa că încă o dată trebuie să suferi tu din cauza mea. Este singurul lucru pentru care poţi implora fără ca eu să mă supăr – deşi ţi-am spus de atâtea ori să nu implori pentru viaţa mea.

Blânda mea mamă, cea care-mi eşti mai dragă decât viaţa, nu vreau să putrezesc în pământ. Nu vreau ca ochiul meu sau inima mea tânără să se facă pământ. Imploră să se aranjeze ca, imediat după ce sunt spânzurată, inima mea, rinichii, ochii, oasele şi orice poate fi transplantat să fie luat din corpul meu şi date în dar cuiva care are nevoie de ele. Nu vreau ca recipienţii să-mi ştie numele, să-mi cumpere flori sau să se roage pentru mine. Îţi spun din tot sufletul meu că nu vreau să ai un mormânt la care să vii, să jeleşti şi să suferi. Nu vreau să porţi doliu pentru mine. Fă tot efortul pentru a uita zilele mele grele. Dă-mă vântului, ca să mă ducă departe.

Lumea nu ne-a iubit. N-a vrut soarta mea. Iar acum mă supun în faţa ei şi îmbrăţişez moartea. Pentru că în tribunalul lui Dumnezeu, eu îi voi acuza pe inspectori, eu îl voi acuza pe inspectorul Shamlou, eu îl voi acuza pe judecător, pe judecătorii Curţii Supreme care m-au bătut şi m-au hărţuit. În tribunalul Creatorului, îl voi acuza pe doctorul Farvandi, îl voi acuza pe Qassem Shabani şi pe toţi cei care, din ignoranţă sau cu bună ştiinţă, minţind, m-au nedreptăţit şi mi-au călcat în picioare drepturile şi care n-au vrut să înţeleagă că, uneori, ceea ce pare real de fapt, nu este.

Dragă mamă cu inimă bună, pe lumea cealaltă tu şi eu suntem acuzatorii, iar alţii sunt acuzaţii. Hai să vedem ce vrea Dumnezeu. Vreau să te strâng în braţe înainte să mor. Te iubesc.

Reyhaneh”


SURSA: Vice Romania
Răspunde
31-10-2014, 13:15,
#29
RE: Din lumea larga
Am citit si eu articolul . Nici nu stiu ce mai poti adauga la un astfel de mesaj.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
31-10-2014, 15:11, (Ultima modificare: 31-10-2014, 15:44 de Kidu.)
#30
RE: Din lumea larga
http://www.gandul.info/international/pri...a-13476851
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
31-10-2014, 15:48,
#31
RE: Din lumea larga
Va dati seama: pe langa Ardeal vor sa ne fure acum si parola de la Wi-Fi. Smile
Răspunde
02-11-2014, 15:55, (Ultima modificare: 02-11-2014, 16:03 de Xtreme.)
#32
RE: Din lumea larga
Maratonul din New York este unul dintre cele mai mari si cunoscute din lume, cu peste 50.000 de participanti. In cateva ore se va da startul editiei nr. 44.
Maratonul a fost initiat de un aradean, Fred Lebow a carui statuie poate fi gasita in Central Park.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fred_Lebow
http://www.tcsnycmarathon.org/
Răspunde
03-11-2014, 14:11,
#33
RE: Din lumea larga
Bravo Frau Merkel!

Citat:Angela Merkel: Iesirea Marii Britanii din UE, o varianta mai buna decat restrictionarea libertatii de miscare

Cancelarul german Angela Merkel ar prefera ca Marea Britanie sa paraseasca Uniunea Europena mai degraba decat ca guvernul de la Londra sarestrictioneze libertatea de miscare a cetatenilor UE pe teritoriul tarii insulare, au declarat surse din guvernul german pentru saptamanalul Der Spiegel, relateaza EUobserver.

Potrivit surselor citate de publicatia germana, intentia Marii Britanii de a limita numarul de imigranti necalificati din UE care vin pe teritoriul sau ar fi un pas prea departe in opinia cancelarului german.

"In cazul in care Cameron continua (cu acest plan - n.red.), cancelarul Angela Merkel isi va abandona eforturile de a mentine Marea Britanie in UE. Odata cu asta, ar fi atis un punct de la care nu ar mai exista cale de intoarcere", a declarat sursa.

Este posibil ca opozitia aratata de Merkel fata de schimbarea legislatiei UE privind libertatea de miscare sa fi influentat decizia luata de Marea Britanie in weekend de a renunta la cota impusa imigrantilor europeni, planuind in loc sa impuna o interdictie care sa ii vizeze pe cei care nu au un loc de munca sau nu se pot intretine dupa 3 luni.

Sunday Times sustine ca premierul David Cameron intentioneaza sa prezinte, intr-un discurs viitor, o serie de propuneri anti-imigranti care, in schimb, vor extinde "pana la limita" legislatia UE, astfel incat sa o multumeasca pe Merkel.

Declaratia atribuita cancelarului german privind "punctul de la care nu ar mai exista cale de intoarcere" este importanta pentru ca este prima data cand sefa cancelariei de la Berlin aduce in discutie posibilitatea unui exit al Marii Britanii din UE.

SURSA: Hotnews
Răspunde
09-11-2014, 22:00, (Ultima modificare: 09-11-2014, 22:16 de Xtreme.)
#34
RE: Din lumea larga
Astazi se implinesc 25 de ani de la caderea zidului din Berlin, zid ce despartea est de vest, dincolo de granitele Germaniei de odinioara.
Traseul zidului a fost iluminat de 7000 de baloane, baloanele fiind tocmai lansate in aer.

[Imagine: size=708x398.jpg]
http://www.youtube.com/watch?v=mhfrAd_Pa8M
http://www.tagesschau.de/multimedia/anim...v-103.html


Stau si ma intreb, ce am invatat eu, ce au invatat romanii si ce ne va aduce viitorul la 25 de ani de la caderea comunismului. Pentru mine indeosebi libera circulatie si libera exprimare. Pentru voi?
Răspunde
07-01-2015, 20:00, (Ultima modificare: 07-01-2015, 21:49 de Kidu.)
#35
RE: Din lumea larga
Citat:Cel mai grav atentat terorist din Franta: Cel putin 12 morti si 20 de raniti in redactia ziarului francez Charlie Hebdo, care l-a ironizat pe profetul Mahomed. Atacatorii s-au revendicat din Al Qaida si au strigat Alah akbar!, L-am razbunat pe profetul Mahomed

Un atentat terorist a avut loc miercuri dimineata la sediul saptamanalului francez de satira Charlie Hebdo, cunoscut pentru publicarea unor caricaturi ale profetului Mahomed. Bilantul se ridica la 12 morti. Atacatorii au fost trei barbati cu cagule negre, care au ucis doi politisti si zece membri ai redactiei, printre care directorul si unul din actionarii ziarului. Atentatorii, care vorbeau franceza fara accent, sunt cautati de autoritati, in timp ce nivelul de alerta in zona Parisului a fost ridicat. De semnalat faptul ca la ora 12.28, redactia Charlie Hebdo publica, pe contul de Twitter, un desen care il infatiseaza pe Al Baghdadi, liderul gruparii Statului Islamic, peste care apare textul: "Urari si lui Al Baghdadi".
Atacatorii au strigat "Allah Akbar" si "L-am razbunat pe profetul Mahomed", dupa care au fugit de la locul atentatului cu o masina, gasita ulterior de politisti.

Forte impresionante de ordine sint desfasurate in toata capitala Frantei.

SURSA: Hotnews
Răspunde
07-01-2015, 21:55,
#36
RE: Din lumea larga
Nu imi vine sa cred ca asta s-a putut intampla astazi pe strazile Parisului:
Răspunde
08-01-2015, 0:16,
#37
RE: Din lumea larga
Incredibil de-a dreptul...Sunt de salutat toate gesturile de solidaritate ale breslei şi nu numai. O colecţie de caricaturi aparţinând celor mai buni din domeniu ca reacţie la evenimentele de azi:

http://www.buzzfeed.com/ryanhatesthis/he....huJ7NvyWy
Răspunde
08-01-2015, 16:43, (Ultima modificare: 08-01-2015, 16:51 de CristiH.)
#38
RE: Din lumea larga
Ma intreb ce tari au finantat gruparile teroriste din iraq, syria, liban, libia? Cum au reusit sa se dezvolte astfel? Oare franta nu e printre tarile care au finantat aceste grupari radicale? In tarile mai sus mentionate executiile in masa sunt la ordinea zilei. Nu ma mira faptul ca au ajuns si in europa.
Oare merita sa tai capul unui balaur (Assad-Syria) alimentand unul de 10 ori mai mare si mai rau? Dar petrolul e tot petrol si are pretul lui. Din pacate marile puteri considera ca acest petrol merita pretul platit si interesele lor merita moartea a sute de mii de oameni.
Răspunde
09-01-2015, 0:06,
#39
RE: Din lumea larga
martirii falsi de la Charlie Hebdo

Imaginati-va urmatoarea scena: in noaptea de Inviere, cineva se duce la o biserica ortodoxa din Romania imbracat cu un tricou pe care scrie "crestinii romani se dracuiesc cand stau la coada la anafura". Eu deduc, logic, ca individul va manca o bataie decenta. Asta daca experimentul nu are loc la Vaslui, unde putem fi siguri ca experimentalistul va fi omorat.

Dar sa zicem ca scapa neomorat. Amenintat va fi sigur, mai ales daca e tot ala care de Craciun a purtat tricoul cu "crestinii romani isi fac daruri cu bani pe care ii fura statului prin evaziune", si care, de Sfanta Maria, a purtat tricoul cu inscriptia "Napoleon zicea ca toate femeile sunt curve, deci si maica Precista este".

Clar, dementul cu tricouri cu mesaj o sa aiba nevoie de protectia politiei ca sa ramana in viata. Pe toata durata vietii. Asta desi, legal, ai voie sa porti tricouri cu orice, in afara de simboluri naziste sau obscenitati. Nimeni n-o sa puna problema rational, respectiv: De ce trebuie protejat un trepanat care a vrut cu tot dinadinsul sa ofenseze o comunitate religioasa? Nu. Politia din judetul ala o sa-i asigure protectie prostului, ca sa-l tina in viata, desi si-a pus singur viata in mana comunitatii.

Nu sustin terorismul, nici omorurile, iar despre fanaticii religiosi am o parere foarte proasta. Nu aprob si nici nu sustin ce-au facut jegurile alea care, azi, in Paris, au omorat 12 oameni. Dar ma intreb care era/este folosul adus democratiei de "jurnalistii" de la Charlie Hebdo.

Si le zic "jurnalisti" cu ghilimele pentru ca, in afara caricaturilor anti-islamice care i-au facut celebri, baietii aia nu faceau tocmai jurnalism. N-au publicat anchete care sa scoata la iveala afaceri de coruptie, si nici stiri care sa foloseasca cuiva. Faceau si ei niste misto-uri modeste, chititi complet pe comunitatea islamica. Si-au castigat faima fiind extremi, nu plini de umor. Cautati pe net caricaturile lor: pe bune, alea-s glume? Rade cineva la ele, in afara unor cretini pentru care Islamul este raul suprem pe pamant?

Pentru glumitele lor de cacat, baietii astia de la Charlie Hebdo au fost amenintati de fundamentalistii islamici inca de acum doi ani, munceau cu un politist in redactie, in timp ce alt politist le insotea redactorul-sef si la baie. Si-au continuat sa faca misto de musulmani.

Sigur ca nu trebuia sa fie omorati pentru ca erau rai si n-aveau umor. Dar au fost ucisi pentru se comportau ca niste extremisti, iar alti extremisti au considerat asta ca fiind impardonabil. A fost o rafuiala intre doua culturi de cretini: unii care nu suporta sa nu fie lasati sa se ia de oricine, iar altii care nu suporta ca oricine sa se ia de ei.

Am avut si eu niste belele cu niste bad boys d-astia. Dar le-am avut pentru ca pe unii i-a mancat puscaria dupa ce am scris ce-au facut, nu pentru ca am zis de sora unuia ca-i curva si de ma-sa altuia ca bea pana lesina. M-am raportat la fapte, nu la ce sunt ei, de unde vin, daca-s tigani sau nu (apropo, erau tigani).

Ce vreau sa spun este ca e timpul sa facem distinctia intre libertatea de expresie si responsabilitatea cuvantului scris. Nu mai putem sa ne luam de unii si de altii doar pentru ca sunt diferiti de noi. Eu, de exemplu, sunt un pic homofob, dar n-o sa gasiti pe acest blog manifeste anti-gay. Daca unii vor sa miroasca a cacat cand fac dragoste sunt liberi sa o faca, nu e treaba mea. Asa cum nu era treaba celor de la Charlie Hedbo daca religia islamica e cool sau nu.

O mai spun inca o data, pentru cretini: nu aprob omorarea celor 12 insi, in atentatul de azi de la Paris. Dar va rog frumos sa nu mai spuneti nimanui ca cei 12 sunt niste martiri ai democratiei. Erau la fel de intoleranti ca asasinii lor, doar ca foloseau altfel de arme.

Sigur, ce vedeti la tv si pe net arata mult mai sensibil si mai misto decat ce-am scris eu aici, acum. De-aia, am o rugaminte: peste vreo luna, incercati sa vedeti ce s-a intamplat in Franta, in urma atentatului. Ce decizii s-au luat, ce modificari structurale au aparut, ce investitii s-au facut si in ce, cine a luat contractele, ce legaturi are cu miscarile pro sau anti-islamice.

Si stiti de ce? Pentru ca, in politica nu este vorba despre democratie, libertate, demnitate, viata sau moarte. In politica, totul se reduce la trei cuvinte:

follow the money

P.S. 1 - Daca te simti foarte ofensat de acest text, te rog sa-ti aduci aminte cum ai reactionat atunci cand presa sportiva franceza a scris ca nationala Romaniei e formata din tigani sau atunci cand la televiziunile franceze s-a difuzat celebrul Le Salut Roumain.

P.S. 2 - La nici 24 de ore de la atentat, pe ebay.com au aparut deja anunturi de vanzare a unor exemplare din ultima editie a ziarul francez, la preturi incepand de la 1.200 de euro. Ce va spuneam? Smile


http://bogdanstoica.ro/blogul/item/20645...rlie-hebdo
Răspunde
09-01-2015, 0:29, (Ultima modificare: 09-01-2015, 0:31 de I 929.)
#40
RE: Din lumea larga
Nu luau peste picior doar islamul, ci şi creştinismul sau iudaismul. Discuţia despre ceea ce scrie presa e destul de complexă, însă câteva linii de demarcaţie există.  În primul rând este vorba de criteriul comercial care poate cerne publicaţiile. Apoi există diferite legi care apără subiecţii de publicarea unor informaţii false.  În presă, fie serioasă, fie satirică, nu ar trebui să existe subiecte tabu - fiie că se scrie despre luxul popilor ortodocşi, fie că se fac glume de genul "când vine popa să îmi sfinţească apartamentul îmi pun tricoul cu ghost busters şi îi spun că nu-i nevoie", fie că se scrie despre îndoctrinarea practicată în unele biserici neoprotestante, despre presupuse acte de pedofilie ale unor preoţi catolici, ori despre manifestările medievalo-barbare ale unor islamişti şi aşa mai departe. Nu e corect să nu spunem bancuri cu Allah numai pentru că se supără cineva în timp ce tolerăm miile de bancuri cu Dumnezeu şi Sfântul Petru. Islamul ca şi celelalte religii sunt fenomene din societate care atunci când scapă de sub control trebuie corectate fie prin vorbă bună, fie prin vorbă aspră (cum ar fi satira). Aşa e în democraţie, un lucru pe care din păcate radicalii musulmani nu-l înţeleg.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)