Stiri din sezonul 2014-2015
26-06-2014, 10:27,
#1
Stiri din sezonul 2014-2015
Odata cu promovarea in liga a III-a vom incepe si discutiile despre noul sezon. HAIDE UTA!
Răspunde
26-06-2014, 10:56, (Ultima modificare: 26-06-2014, 10:57 de Kidu.)
#2
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Urmeaza un prim sezon , dupa foarte multi ani, in care nu tremuram pt existenta clubului ci dimpotriva ne putem gandi in liniste la transferuri, promovare, stabilitate, stadion nou, echipament nou, imagine si alte lucruri normale care pana acum ni se pareau mofturi in comparatie cu problemele pe care le avea clubul.

http://sportarad.ro/proca-dupa-foarte-mu...-clubului/

„După foarte mulți ani, suporterul utist e fericit, liniștit, sigur de viitorul frumos al clubului”

Barajul de promovare dintre UTA și Retezatul Hațeg a scos în evidență emulația din jurul noii echipe fanion a Aradului. Galeria, dar și mulți suporteri de rând, au ținut șă-și încurajeze favoriții la Lugoj, impresionându-i pe privitorii neutri prin patosul scandărilor și spectacolul de culori și lumini.

Dar, pe gardul din fața fanilor a fost expus și un banner care reflectă – oarecum – și apăsarea sufletească simțită de Aradul fotbalistic în momentul schimbării „macazului”. „De ce timpul să ne judece? Pentru că începând din luna ianuarie s-au emis tot felul de păreri, multe dintre ele acuzatoare la adresa celor de la Suporter Club UTA, cum că am trădat clubul, legenda, pentru interesele lui Falcă sau Meszar. Apoi, s-a spus că echipa nu va câștiga campionatul și chiar dacă o va face și va promova nu va avea drept de a juca în Liga a III-a. Toate au fost simple baloane de săpun, s-a dovedit și se va mai dovedi și în viitor că am urmărit doar interesul UTA-ei când am luat decizia să ne dezicem de clubul lui Catanzariti și Marțian, care e ca și falimentat. De aceea, am vrut să le transmitem tuturor că doar timpul ne va judeca, cu mențiunea că procesul nostru a început deja și există mari șanse de câștig. Și, nu numai pentru noi, ci și pentru generațiile ce vor urma”, a spus Dan Proca, președintele SCU.

Tot sâmbătă, înainte de a se urca în autocarele pentru Lugoj, suporterii „Bătrânei Doamne” au făcut o poză pentru eternitate. Îmbrăcați în tricourile albe inscripționate cu anul de înființare a celei mai titrate grupări din Provincie, fanii s-au postat la tribuna I a arenei „Francisc Neuman”, arenă care a intrat deja în proces de renovare. „Nu puteam scăpa ocazia să mai intrăm odată pe vechiul stadion, martorul atâtor rezultate mărețe ale clubului nostru drag și să ne facem o poză în semn de rămas bun, dar și de speranță pentru un viitor demn de tradiția UTA-ei”, a mai explicat liderul „tifosilor”.

Acesta a apreciat și răspunsul arădenilor la chemarea galeriei la Lugoj. „Cred că au fost în jur de 1000 de utiști sâmbătă. La tribuna a II-a am fost în jur de 6-7 sute, dar am văzut bucurându-se la goluri destui oameni și la tribuna I. Pentru istoria glorioasă a UTA-ei, câștigarea unui baraj de promovare în eșalonul trei nu înseamnă mare lucru, dar importantă rămâne emulația în jurul acestei echipe”, mai consideră Proca.

Ca la Tauț sau Zăbrani, suporterii „textiliști” au ajuns în teren, chiar dacă cu prima ocazie gardurile au fost forțate din motive nefericite: „S-au adunat prea mulți ani de necazuri, frustrări, rezultate și situații nedemne pentru un club ca UTA, așa că am ajuns să ne manifestările noastre, la nervi sau bucurii, sunt explicabile. Până la urmă, nu s-a întâmplat nimic rău, nimeni nu a avut de suferit, cred că Lugojul a trăit un spectacol fotbalistic, în iarbă și tribune, de bună calitate”.

Concluzionând, Dan Proca subliniază prima satisfacție a suporterului „textilist” odată cu îmbrățișarea noului proiect. „Cred că pentru prima oară în ultimii zece ani, în această vară nu stăm ca pe ace de frică să nu ne desființeze Borugă, Sandu Ion, Bara, Chirilă, Catazariti, Olaru sau Marțian. Știm că există stabilitate financiară și sportivă la UTA, că echipa se va reuni conform unui program bine stabilit, se vor face transferuri, vom avea lot și am impresia că ne va fi mai ușor să promovăm în Liga a 2-a decât ne-a fost să ajungem în Liga a III-a. Și mai sunt convins de un lucru. Că dacă acest proiect se derulează conform promisiunilor și semnalelor pozitive pe care le primim zi de zi, iar dacă se va construi și noul stadion, arădenii vor veni alături de echipă în număr mare. Chiar și în Liga a II-a, UTA nu va avea sub 5000 de oameni alături de ea”, a concluzionat Dan Proca
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
27-06-2014, 1:26,
#3
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
http://www.aradon.ro/uta-bd-si-regulamen...ri/1432632

UTA Bătrâna Doamnă a promovat în liga a III-a și – suntem convinși – unicul obiectiv este accederea în liga a II-a. Vorba aceea: „Anul acesta, mai ușor promovezi decât se te menți”. Asta, dacă se aplică regula cu opt retrogradate, propusă de LPF 2, ce „omoară” speranțele majorității echipelor nou-promovate în liga secundă și a celor cu organizări deficitare la nivelul clubului (n.n. – Motru, Bihor, etc).
Regula jucătorilor tineri
În acest moment, există o propunere foarte interesantă a Federației Române de Fotbal, care spune că fiecare echipă va trebui să aibă în teren câte doi jucători Under 19, 21 și 23 și doar trei jucători peste 28 de ani. Dacă facem o socoteală, fiecare club ar trebui, în mod normal, să aibă 18 fotbaliști tineri în lot, deși e posibil să nu se ajungă la urmăroarea variantă: dacă doi sunt suspendați, alți doi, accidentați, ar trebui să intre „tura” a treia. Și tot așa, la fiecare grupă de vârstă.
În cazul în care se va aplica această propunere, în campinatul viitor, nici nu e nevoie să ne gândim ca principala echipă avantajată este UTA Bătrâna Doamnă, care se înscrie perfect în acest sistem.
Două cantonamente
După ce își vor relua pregătirile, adică pe 10 iulie, cei de la UTA Bătrâna Doamnă pregătesc două cantonamente. Primul, de acumulare, se va desfășura – aproape sigur – la Moneasa, iar pentru celălalt, presărat cu multe jocuri de verificare, se studiază varianta Ungaria, acolo unde se pot găsi mai mulți parteneri de întrecere. Dacă nu, se alege variantă pe plan local.
Joacă pe „Motorul”
Cel mai probabil, locația pentru sezonul competițional 2014-2015, al celor de la UTA Bătrâna Doamnă” este arena „Motorul”. „E clar că ne dorim să jucăm pe «Francisc Neuman», dar nu va fi posibil, datorită lucrărilor de la stadion. Cel mai probabil, vom aduce îmbunătățiri la «Motorul» și acolo vom evolua în campionatul viitor” – spune conducerea clubului.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
27-06-2014, 8:57, (Ultima modificare: 27-06-2014, 8:57 de I 929.)
#4
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Nu înţeleg de ce fac atâtea speculaţii cu stadionul când e clar că nu se va putea juca pe Neumann. Au demontat toate scaunele, au demontat gardurile, cum-necum vom juca pe Motorul. Dacă nu, în judeţ poate la Sebiş că tot au "bază sportivă de liga a 2 a" Rolleyes
Răspunde
27-06-2014, 9:03,
#5
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Vezi de treaba cu Sebisul tau. Smile
Vom juca pe Motorul si asta e. Macar in felul asta se mai pune un pic la punct si stadionul ala.
Răspunde
27-06-2014, 9:33,
#6
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Azi am vazut pe facebook la dl.Viorel Musca,poze cu gardul montat langa gazon...cica totusi vom juca pe UTA.De urmarit...Smile)
Răspunde
27-06-2014, 10:09,
#7
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Ma indoiesc c-au pus gardul ala pentru a se putea juca. Din contra, gardul ala te incurca si nici nu cred ca e regulamentar sa fie acolo in timpul unei partide de fotbal.
Răspunde
27-06-2014, 12:20,
#8
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Gardul e la fel de aproape de gazon ca si la Telecom,Taut,Zabrani,Santana...etc.Sa vedem ce va fi...
Răspunde
27-06-2014, 12:32,
#9
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Eu zic ca e facut sa nu intre cu utilajele pe gazon si sa il distruga, fiiindca nu se schimba si ala conform caietului sarcini. Pare mai logic asta decat ca vom juca in picioare cu tribunele daramate in spate Smile
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
27-06-2014, 12:48,
#10
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Corect gardul ala e facut pentru a se proteja gazonul. Desi eu nu prea ii vad rostul pt ca oricum trebuie schimbat. Ma gandesc ca nu o sa avem stadion nou fara gazon incalzit.
Răspunde
27-06-2014, 12:53,
#11
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Eu am inteles ca in prima faza se darama o peluza si tribuna 2...deci ar mai ramane o peluza si tribuna 1...
Răspunde
27-06-2014, 13:07,
#12
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Pei şi la tribuna 1 au dat jos scaunele. Cred că de actualitate e varianta cu dărâmarea întregului stadion. Nu mai avem cum să jucăm pe el fără scaune, garduri, probabil că vor fi tăiate şi utilităţile de la vestiare.

Cu gazonul logic ar fi să se facă altă licitaţie mai spre sfârşitul lucrărilor la tribune.

Altfel am citit undeva că în 10 iulie e reunirea. La vreo 10 zile distanţă s-ar putea să avem şi primul meci oficial, în Cupă. Vor un cantonament la Moneasa şi apoi unul în Ungaria.
Răspunde
27-06-2014, 13:08, (Ultima modificare: 27-06-2014, 13:09 de Kidu.)
#13
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Hai sa mutam discutia aici. Merci!
Răspunde
30-06-2014, 20:41, (Ultima modificare: 30-06-2014, 20:43 de Oli.)
#14
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
UTA se reunește pe 10 iulie, campania de achiziții e în desfãșurare

Alb-roșiii au savurat rapid promovarea și, după meciul de la Lugoj, echipa a intrat în vacanță. Nu și conducerea, care a schițat deja programul estival, împreună cu antrenorul Roland Nagy.

„Am decis să ne reunim pe 10 iulie, iar acum studiem mai multe variante pentru cantonament. Lucrăm și la capitolul achiziții, aici vom fi foarte atenți. Rămâne să vedem ce se întâmplă cu jucătorii care nu intră în planul primei echipe, sunt tineri de ai noștri și dorim să-i păstrăm sub observație”, a explicat tehnicianul utist.

Oficialii utiști au început discuții cu mai mulți jucători vizați să întărească efectivul pentru campania din Liga a III-a. În paralel, se negociază și cu jucătorii care au reușit promovarea, însă toate numele sunt păstrate sub tăcere până când tratativele devin certitudini.
sportarad
Răspunde
02-07-2014, 18:17,
#15
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
UTA Bătrâna Doamnă se transformă în FC UTA Arad!

Oficialii clubului UTA Bătrâna Doamnă au demarat procedurile pentru schimbarea numelui. Odată adoptată de suporterii de la SCU, cei care dețin drepturile federative pentru brandul „UTA”, gruparea arădeană a început demersurile la FRF pentru a deveni FC UTA Arad, nume sub care va evolua în sezonul următor al Ligii a 3-a.

„Am început demersuri la Federația Română de Fotbal, la Registrul Asociațiilor de la Tribunal, și la Minsterul Tineretului și Sportului să trecem de la numele de „UTA Bătrâna Doamnă” la „Fotbal Club UTA Arad”. Pe scurt, „UTA”. Acțiunea noastră are la bază dreptul de folosință al numelui UTA, a siglei și culorilor, cesionate de Suporter Club UTA către noi”, spun cei din conducerea grupării arădene.

Suporter Club UTA deține drepturile federative din anul 2008, adică siglă, palmares și culori. Cei de la SCU au aderat la noul proiect al clubului UTA Bătrâna Doamnă în iarnă, după ce s-a dezis de FCM UTA, club condus de Adrian Marțian și Giovanni Catanzariti.

FCM UTA este aproape de faliment

De partea cealaltă, clubul care a evoluat sezonul trecut în liga a 2-a sub numele de FCM UTA este foarte aproape de a închide porțile. Gruparea patronată de Giovanni Catanzariti și Adrian Marțian este înglodată în datorii, este retrogradată în fotbalul județean și nu mai există niciun plan de reorganizare, dar nici un finanțator. Astfel, clubul va dispărea, ceea ce pentru nimeni nu este o surpriză dat fiind managementul dezastruos al celor doi conducători.

http://specialarad.ro/uta-batrana-doamna...-uta-arad/
Răspunde
04-07-2014, 17:42,
#16
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Oficial: UTA va juca pe „Motorul”. Arena din Aradul Nou devine alb-roșie la propriu și la figurat!

Echipa arădeană a limpezit un aspect important al viitorului apropiat – noua „casă”. Până la inaugurarea noului stadion „Francisc Neuman”, UTA își va disputa meciurile de pe propriul teren pe arena „Motorul”.

Baza sportivă din Aradul Nou are trecut recent în liga secundă, fiind cartierul general al celor de la ACU Arad, migrați acolo după ce a căzut „Vagonul”. Echipa studențească a jucat în Liga a II-a în sezonul 2010-2011. Avea să fie ultimul ei an de viață…

După o discuție cu conducerea clubului, Primăria Arad s-a angajat ca până pe 30 august să transforme vechea arenă într-o adevărată bază „UTA”, cu cromatică alb-roșie, iar modernizările vor fi impuse de clubul UTA.
sportarad
Răspunde
07-07-2014, 15:36, (Ultima modificare: 07-07-2014, 22:17 de I 929.)
#17
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Despre Gradinaru s-a scris deja in topicul "conducerea clubului", asa ca pun aici articolul asta pentru informatiile privind conducerea tehnica si mai ales cantonamentul.

Grădinariu intră în conducerea UTA-ei, Roland Nagy și colaboratorii săi sunt confirmați pe bancă


Conducerea clubului alb-roșu a confirmat astăzi componența staff-ului tehnic al echipei: UTA merge mai departe pe mâna trioului care a promovat-o în Liga a III-a, adică Roland Nagy – antrenor principal, Radu Anca – antrenor secund, Sebastian Huțan – antrenor cu portarii. În plus, se dorește completarea băncii tehnice cu un preparator fizic.

Noutatea vine în conducerea grupării, unde rolul de team-manager al lui Radu Anca a fost preluat de Codru Decebal Grădinariu, fotbalistul UTA-ei din prima parte a anilor 90. Grădinariu și-a intrat, de fapt, în rol odată cu meciul de baraj de la Lugoj.

Cantonament în Austria

Oficialii utiști au stabilit și cantonamentul estival. Timp de 10 zile, între 2 și 12 august, Roland Nagy și colaboratorii săi își vor „încărca” echipa în localitatea austriacă Mallnitz.

http://sportarad.ro/gradinariu-intra-in-...-pe-banca/
Răspunde
07-07-2014, 19:36,
#18
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Luci, puneti si voi textele astea un pic mai ingrijit nu le aruncati numai asa cu copy-paste ca Ponta. Titlul sa fie cu font large.
Răspunde
11-07-2014, 11:00,
#19
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Maine vor mai veni ceva jucatori la triunghiularul de la Cris se pare.


http://specialarad.ro/uta-s-a-reunit-bat...-jucatori/

UTA s-a reunit! Bătrâna Doamnă s-a despărțit de golgeter și alți șase jucători!

Roli Nagy, împreună cu staful său, a sunat adunarea pentru reluarea pregătirilor la UTA Bătrâna Doamnă. Nou promovata în eșalonul al treilea intră într-o altă etapă, scăpând din fotbalul județean și aspirând la cât de sus se poate…

Din start trebuie să precizăm că mulți dintre cei care au fost în lotul cu care s-a obținut promovarea nu au mai fost și în această dimineață pe terenul secund al arenei Motorul. UTA a renunțat, printre alții, chiar la golgeterul ediției trecute de campionat, Petre Măgulean, jucător care în ultima parte a campionatului a fost mai mult rezervă, iar la barajul de la Lugoj nu a bifat niciun minut. Au mai plecat și Flavius Pavel – care este aproape de a semna un contract cu Gloria, Dan Raț, Alexandru Capătă, Raul Stănaia și frații Caba. . „Chiar dacă decizia e puțin dureroasă în cazul lor, am făcut analize complete bazate pe tot ce s-a întâmplat în această primăvară”, spune Roli Nagy.


Printre noutăți se numără reveniții Chindriș și Florin Lazea, dar și atacantul Miron care în ultimele șase luni nu a mai evoluat după ce a refuzat să mai joace la Sebiș. „Cei care au venit nu sunt bătuți în cuie. Toți au experiența ligii secunde, au confirmat deja prin evoluții și goluri, însă trebuie să se implice cu minte și suflet în acest nou proiect. Cu Miron chiar am apucat să vorbesc puțin și i-am transmis că îi acordăm tot creditul, însă așteptăm să răspundă pe măsură. Sper să ia exemplul lui Copil, despre care se spunea că ar putea fi un bluf, dar el a fost resuscitat și privește acum doar înainte”, spune Roli Nagy.

A revenit și Mitrea

Deși ieri era la un pas să semneze cu Șoimii Pâncota, portarul Alex Mitrea va continua cu UTA. „A fost dorința lui”, spune Nagy. Discuțiile dintre oficialii clubului arădean și Roland Szabo, cel care îl are în proprietate pe Mitrea, nu s-au finalizat, dar se pare că cel puțin verbal s-a ajuns la o înțelegere.


La antrenamentul de astăzi s-au prezentat 26 de jucători: Bodea, Mitrea – A. Popa, Condrea, Eric Wild, Botiș, Cotoc, Burlă, Pantea, Suslak, Filaret, Varga, Lazea, Chindriș, Dobrean, Avrămuțiu, Nădăban, Hlistei, Copil, Ghergar, Gheorghiță, Vlad, Bulza, Rus, Leucuța, Miron. Singura noutate o reprezintă Codrea, un fundaș dreapta de 22 de ani care a evoluat în returul sezonului 2012-2013 la Europa Chișineu Criș, dar a mai trecut pe la FC Univ. Craiova și Astra Giurgiu.

După cum se vede, din listă nu lipsesc juniorii Burlă, Pantea, Ghergar și Dobrean, dar nici tinerii Michel Vlad și Bulza. Reamintim că UTA va trebui să folosească în viitoarea stagiune trei jucători U21 permanent în teren.

Sâmbătă, UTA va participa la un turneu cu alte două echipe din județ la Chișineu Criș, „triunghiular” la care mai participă echipa gazdă și Păulișana Păuliș. „Acolo vom mai vedea mai mulți jucători cu care am discutat, fie personal, fie cu impresarii. Avem nevoie de un lot de 25-26 de jucători cu tot cu cei trei portari. Am mai avea nevoie de un fundaș dreapta, de un mijlocaș coordonator și atacanți”, continuă Roli.


„Tindem la primele locuri”

În ceea ce privește obiectivul pentru următorul sezon, Roland Nagy se ferește să vorbească direct despre promovare dar laăs multe de înțeles: „Cel puțin până acum nu am discutat concret cu conducerea clubului despre locul ce ar trebui să-l ocupăm la finalul campionatului. Însă, așteptările rămân la fel de mari, iar filozofia mei pooea a fost dintotdeauna să câștigăm tot ce se poate. Numele UTA-ei obligă la mai mult, inclusiv să facem un lot mai competitiv. Nu o să mai jucăm cu Sînpetru German sau Șiria, vom întâlni echipe ce se pregătesc zilnic și au jucători de un alt calibru. Chiar dacă nu ni s-a impus sau ni se va impune obiectiv promovarea, trebuie să tindem la primele locuri, iar în paralel să reconstruim o echipă a Aradului pe criterii sănătoase”, spune Nagy.

Miercuri, UTA susține primul meci oficial al verii, în Cupa României, la Sânicolaul Mic. Adversarul nu se cunoaște încă.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
11-07-2014, 11:08,
#20
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Nu exista "tindem la primele locuri" ci doar "atacam promovarea". In liga a III-a nu poate fi alt obiectiv.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)