Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
24-11-2014, 18:19,
#41
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
[Imagine: 10647185_762163270504047_3810437169885490956_n.jpg]
Răspunde
26-11-2014, 14:33,
#42
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Astazi de la ora 14:30 pe Motorul se joaca UTA - Giarmata.
Răspunde
05-01-2015, 16:13, (Ultima modificare: 05-01-2015, 16:29 de I 929.)
#43
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
UTA – Poli, amicalul-vedetă al iernii pentru arădeni!


Utiștii au clarificat o bună parte din calendarul meciurilor amicale din perioada pregătirii de iarnă. Cap de afiș e un duel cu divizionara secundă Poli Timișoara, iar FC Bihor figurează și ea pe listă!
O primă mișcare e programată la trei zile după reunire, pe 17 ianuarie. Atunci, pe terenul Șega, Roli Nagy, Radu Anca și Sebastian Huțan vor fi față în față cu băieții de la echipa secundă, pe care o pregătesc Dan Stuparu, Cristi Păcurar și Francisc Tisza. Se joacă de la ora 11,00.
Cantonamentul de la Moneasa are ca sediu central hotelul ”Parc”, de unde se pleacă pe 24 ianuarie până în Ungaria, la Gyula. Acolo, de la ora 12,00 (ora României) e programat un meci cu Szeged.
UTA se întoarce acasă vineri, 30 ianuarie, altă zi de meci, în compania Ripensiei Timișoara. În funcție de vreme, pe Motorul sau pe Șega, de la ora 15,00.
Semicantonament cu meciuri tari
Weekendul e liber, apoi, din 2 februarie, Roli Nagy și stafful său au gândit un semicantonament pe plan local, cu câte două antrenamente pe zi.
Pe 4 februarie, trupa arădeană reia un duel pierdut, cu Poli Timișoara! E pentru prima dată când cele două echipe, în noile configurații, vor fi față în față,
Trei zile mai târziu e rândul unei alte întâlniri cu conotații vechi pentru Arad, FC Bihor – UTA, la Oradea. Bihorenii vin și ei la Arad, pe 14 februarie, de la ora 12,00, pe 18 februarie e a doua confruntare a iernii cu Ripensia, de această dată la Timișoara, oraș în care utiștii ajung și pe 28 februarie, pentru returul cu Poli!
Codru Grădinariu a dezvăluit că zilele de 11, 21 și 25 februarie sunt și ele dedicate meciurilor amicale, adversarii urmând să fie stabiliți în cel mai scurt timp.
Și pentru că UTA stă în prima etapă a returului, Botiș și colegii săi au un ultim test, în compania Progresului Pecica, pe 7 martie.
”Am stabilit meciuri și mai tari decât anul trecut, cred că e necesar și pentru băieți. Și pentră că tocmai am pășit în 2015, în numele conducerii, le transmit tuturor suporterilor, partenerilor, colaboratorilor și celor care sunt atenți la destinele UTA-ei să aibă parte de un an cât mai bun!”, a adăugat Grădinariu.

http://sportarad.ro/uta-poli-amicalul-ve...u-aradeni/

Sintagma "amical UTA cu Poli" e una ciudată din cel puțin două puncte de vedere: 1. orice meci UTA - Poli are și ar trebui să aibă o încărcătură deosebită, indiferent de miza jocului, 2. în timp ce UTA e UTA, Poli la care se face referire în articol nu e Poli, cel puțin din punctul meu de vedere. Ca suporteri ai UTA-ei ar trebui să acceptăm că Poli e acolo unde îi sunt suporterii. Deci aceste amicale vor fi UTA - ACS Poli, singurul element "violet" de acolo fiind Dan Alexa...

Pe de altă parte un amical între UTA și ASU Poli, deși interesant ca idee, ar fi o reeditare foarte tristă a duelurilor de acum doar câțiva ani.  Echipele au probleme de acceptare/identitate, niciunul din stadioanele tradiționale nu poate fi folosit și din nou, (eu cel puțin așa cred) mai repede ar trebui să arătăm solidaritate față de problemele lor (care seamănă în parte cu ale noastre) decât să ne "războim" cu gândul la vremurile trecute când aceste meciuri erau un adevărat eveniment social pentru vestul ţării. Sad

P.S. Mdeah, în timp ce meciul de la Arad va fi într-o miercuri, cel de la Timişoara va fi sâmbătă, pe 28 februarie, dată la care ar trebui să reînceapă Liga a II a, dar timişorenii stau în prima etapă. Deci ACS-ul va juca cu noi ultimul amical al pregătirii de iarnă, frumos, într-o zi de sâmbătă. După vreo trei luni de absenţă a unor meciuri cu miză mă gândesc că mai mulţi dintre noi vom ceda tentaţiei de a merge la meci, riscând să acredităm ideea unui surogat de Poli - UTA dacă nu ne facem cunoscut de dinainte punctul de vedere. Dpdv sportiv înţeleg că e ok să jucăm cu probabil cea mai bună echipă din vestul ţării, însă cred că ar trebui să vorbim puţin despre cum vom "aborda" meciurile astea.
Răspunde
05-01-2015, 19:46,
#44
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Eu nu merg Smile
Răspunde
05-01-2015, 20:56,
#45
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Deci amicalul este cu ACS nu cu ASU? In afara de utilitatea meciului, eu unul nu simt nimic daca jucam cu ACS.
Răspunde
05-01-2015, 22:58,
#46
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
E un mdci cu o echipa buna de liga a II-a , ba chiar una care aproape sigur va promova in liga I anul asta. Ca se numeste acs, cfr , umt sau alta echipa din timisoara e un meci cu o semnificatie mai aparte poate doar ca si oras de provenienta , dar nu e UTA - poli.

Daca vrea lumea sa mearga la amical , la fel ca la orice alt meci al Uta-ei , nu cred ca e o problema insa poate ar trebui sa lamurim intr-o forma sau alta din pct de vedere al suporterilor utisti ce anume reprezinta (sau mai bine zis nu reprezinta )pt noi acest meci . E un amical la timisoara si atat.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
06-01-2015, 17:31,
#47
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
cel putin pe acest subiect exista consens intre suporteri. achiesez cu bucurie la a privi acest meci ca pe unul banal si lipsit de importanta. singurul avantaj e ca intalnesti o echipa de liga a 2-a care va promova in liga 1. oricum doua ligi de maxim cacat intr-un fotbal de imens cacat Smile
ar fi mult mai interesant un meci cu echipa privita ca si Poli de catre suporteri. nu ca as vrea sa vad pumni si pietre ci , poate o actiune comuna
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
16-01-2015, 11:54,
#48
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
http://sportarad.ro/uta-si-a-definitivat...la-steaua/

17 ianuarie UTA – UTA II, Șega, ora 11,00

24 ianuarie UTA – Szeged, Gyula, 12,00 (ora României)

30 ianuarie UTA – Ripensia, Motorul / Șega, 15,00

4 februarie UTA – Poli Timișoara, Motorul, ora urmează să fie anunțată

7 februarie FC Bihor – UTA, Oradea, ora urmează să fie anunțată

11 februarie Crișul Chișineu Criș – UTA, Ch. Criș, ora urmează să fie anunțată

14 februarie UTA – FC Bihor, Arad, ora 12,00

18 februarie Ripensia – UTA, Timișoara, ora urmează să fie anunțată

21 februarie Gyulai Thermal – UTA, Gyula, ora 12,00

25 februarie UTA – Olimpia Satu Mare, Arad, ora urmează să fie anunțată

28 februarie Crișul Sîntandrei – UTA, Oradea, ora urmează să fie anunțată

7 martie UTA – Progresul Pecica, Arad, ora urmează să fie anunțată
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
17-01-2015, 15:24, (Ultima modificare: 17-01-2015, 15:26 de Oli.)
#49
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
A fost prima „joacă” pentru utiști în 2015

A patra zi de pregătiri a trupei roș-albe a venit și cu primul meci al anului. S-a jucat în familie, cu juniorii pregătiți de Dan Stupar, Francisc Tisza și Cristi Păcurar, cu portarii primei echipe între buturile puștilor, pentru a avea mai mult de lucru.

Revesz – Wild, Botiș, Blănaru, Suslak – Strătilă, Copil, Varga, Vlad – Leucuța, Ousmane a fost primul unsprezece al lui Roli Nagy, Radu Anca și Seba Huțan, în timp ce efectivul advers i-a reunit pe  Mitrea – Moza, Irina, Petrache, Dinculescu – Pop, Maxim, Brăniștean – Prună, Ghiunghiuș, Man.

Sorin Strătilă a deschis scorul pe Șega, la capătul unei pătrunderi de admirat, pe care a finalizat-o cu șut la colțul lung.

La pauză distribuția UTA-ei s-a modificat complet: Stanciu – Voicu, Cotoc, Filaret, Burlă – Gheorghiță, Dobrean, Chindriș, Piț – Bulza, Rus. La juniori au intrat Bodea – Stupar, Ghergar, Sava, Costin, Jorza, Stahl, Iova, Ivan, Zopota, Dolga.

UTA „mare” a marcat din nou, Daniel Gheorghiță a făcut 2-0 din centrarea lui Adrian Piț, dar cei mici nu s-au lăsat și au înscris și ei, prin Amir Jorza și 2-1 a fost scorul cu care s-a încheiat disputa.

Luni și marți Roli Nagy și staff-ul său au programat câte un antrenament, iar la capătul celui de-al doilea UTA pleacă la Moneasa pentru cantonament.
http://sportarad.ro/a-fost-prima-joaca-p...i-in-2015/
Răspunde
24-01-2015, 15:14,
#50
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
AMICAL: UTA – Szeged 2011 Grosics Akademia: 1-1, final

Plouă mărunt la Gyula, locul confrunătrii amicale dintre UTA şi Szeged 2011 Grosics Akademia. 20 de suporteri ai UTA-ei au aprins deja torţele, după ce în minutul 3 Rus a deschis scorul cu o lovitură de cap din 6 metri, după centrarea din lovitură liberă a lui Adi Piţ. UTA a început cu: Bodea – Wild, Botiş, Filaret, Burlă – Strătilă, Copil, Chindriş, Tudor, Piţ – Rus.

Meciul se desfăşoară pe unul din terenurile sintetice din Gyula.

Formatia maghiara a avut o bara. Bodea a degajat gresit, iar un fotbalist al Akademiei Grocsis a reluat de la 17 metri la radacina barei. Se joaca tare la Gyual, ungurii nu se dezmint cand vine vorba despre intrarile la limita regulamentului. Au trecut 35 deminute din primul amical al iernii pentru alb-rosii, deocamdata decide golul lui Cipri Rus.

Din minutul 37 e 1-1 la Gyula. O minge lunga pe stanga a fost centrat in careu, Bodea si fundasii aradeni nu s-au coordonat, iar atacantul decareul al maghiarilor a inscris cu capul. UTA putea reveni in avantaj, dar zidul a deviat salvator lovitura libera a lui Pit de la 19 metri. Scorul pauzei e 1-1.

UTA a schimbat liniile in parte a doua, dupa cum urmeaza: Mitrea – Voicu, Cotoc, Blanaru, Vlad – Stratila, Dobrean, Varga, Suslak – Silaghi, Bulza. Aradenii au trecut la 4-4-2.

Formatia maghiara a fost periculoasa prin suturi de la distanta, trei dintre ele fiind respinse de Mitrea. Burla (cap din metri pe langa) si Blanaru (sut de la 18 metri razant cu bara) au fost utistii care i-au dat emotii portarului maghiar. Burla a reintrat in teren in locul lui Stratila.

In minutul 88, Silaghi a finalizat cu capul in bara transversala actiunea ce putea aduce victoria aradenilor in amicalul cu Grosics Akademia. 1-1, rezultat final la Gyula.

http://sportarad.ro/amical-uta-szeged-20...minutul-3/
Răspunde
24-01-2015, 17:17, (Ultima modificare: 24-01-2015, 17:27 de Kidu.)
#51
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Un meci util si un bun antrenament pentru baieti. Puteam sa batem insa chiar nu conteaza rezultatul mai ales ca s-a jucat pe un sintetic un pic mai ciudat fara granule de cauciuc in el.

As vrea sa remarc pozitiv atitudinea noilor veniti cat si baza sportiva facuta de catre cei de la Szeged prin fonduri europene la Gyula. Da, proprietarii bazei sportive sunt cei din Szeged.
Răspunde
29-01-2015, 14:43,
#52
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Maine, meci amical UTA - Ripensia Timisoara pe terenul Sega de la ora 15:00!

http://sportarad.ro/uta-pune-punct-canto...-ripensia/
Răspunde
30-01-2015, 18:12,
#53
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
UTA Arad - Ripensia Timișoara 2-4 (2-0) scor final.
Răspunde
30-01-2015, 19:01,
#54
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Nah... am ajuns la pauză ca să văd cum primim 4 goluri de la Ripensia!  Circumstanţe atenuante ar fi că în repriza a doua am jucat cu rezerve plus juniori plus oboseala de după cantonament. Dar şi aşa cred că pretenţiile noastre ar trebui să fie peste ceea ce am arătat azi în repriza a doua. Echipa din repriza a doua: Mara - Suslak, Filaret, Cotoc, Wild, Michel, Copil, Dobrean, Prună, Hlistei, Bulza. La 2-2, cam după vreo 10 minute de joc, Roli i-a scos pe Michel şi Prună şi i-a băgat pe Ousmane şi Burlă (mijlocaş dreapta). Am avut vreo 2-3 atacuri-situaţii mai periculoase dar în apărare am fost varză iar dacă Mitrea nu-şi revine (fizic şi psihic) poate n-ar fi rău să căutăm şi un portar deşi Mara a cam luat golurile din poziţie de 1-1. De prima repriză am înţeles că am jucat binişor, Strătilă e în formă mare - a scos două penalty-uri (pe unul l-a ratat) şi a dat un gol.

Miercuri jucăm contra celui mai puternic adversar din această pregătire şi  sper să văd că ne ridicăm la nivelul lor. Am vorbit cu Chindriş la marginea terenului şi ne-a spus că meciul se joacă la Şiria Angry  pentru că pe terenurile din Arad nu e voie să se intre deocamdată.
Răspunde
30-01-2015, 19:51, (Ultima modificare: 30-01-2015, 19:52 de Oli.)
#55
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
UTA – Ripensia 2-4. O primă repriză OK, cu Strătilă în rol principal. A doua a fost a timișorenilor

UTA s-a întors astăzi de la Moneasa și a marcat sfârșitul cantonamentului printr-un amical cu Ripensia Timișoara.

Roli Nagy, Radu Anca și Seba Huțan au început cu Bodea – Voicu, Botiș, Blănaru, Burlă – Strătilă, Tudor, Chindriș, Piț – Rus, Ousmane. Dincolo, Radu Suciu și Ovidiu Olariu i-au trimis în teren pe Carlaonț – Nohai, Firuț, Ciobai, Toma – Francescu, Stoi – Rațiu, Ungureanu, Popa – Barburescu.

În debut de meci, trupa de pe malul Begăi a închegat câteva acțiuni bune finalizate cu șuturi din preajma suprafeței de pedeapsă arădene. Bodea a fost precis de fiecare dată și poarta arădeană a rămas intactă.

Show Strătilă!

Trecând peste oboseala post-cantonament, Strătilă a dat semnalul trecerii UTA-ei în atac și a deschis scorul la jumătatea primului act, finalizând plasat o așezare a lui Cipri Rus, 1-0.

Mijlocașul a fost protagonistul unui moment rar, obținând două penalty-uri – ambele clare – în două minute! Primul l-a executat el, mingea a lovit bara, i-a revenit, a trimis-o în poartă, dar arbitrul Nicoraș a anulat corect golul pentru off-side. Replay peste 60 de secunde, de această dată Adi Voicu și-a potrivit mingea la punctul de la unsprezece metri și a transformat perfect, 2-0.

Aripa mai tânără, depășită de ripensiști

Distribuțiile s-au modificat radical la pauză. UTA: Bodea – Wild, Cotoc, Filaret, Suslak – Prună, Dobrean, Copil, Vlad – Bulza, Hlistei. Mara avea să mai intre în locul lui Bodea, apoi Burlă și Ousmane au mai primit câteva minute de joc. Pentru ”Ripi” au jucat Rădulescu – Luca, Ciobai, Solomon, Toma – Zaluschi, Vasilcin – Mediop, Briciu, Bobină – Rațiu.

A fost repriza timișorenilor, a căror prospețime i-a dus la prima victorie împotriva UTA-ei. Rațiu a redus diferența, Mediop a egalat, Briciu i-a adus pe vizitatori în avantaj și același Mediop a stabilit scorul final, 4-2 pentru Ripensia.

UTA are weekendul liber, iar miercurea viitoare e față în față cu ACS Poli. Duelul cu team-ul lui Dan Alexa va avea loc la Șiria.
http://sportarad.ro/uta-ripensia-2-4-o-p...sorenilor/
Răspunde
30-01-2015, 23:19,
#56
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Am ajuns de la munca direct la repriza a doua si sincer sa fiu am plecat cam dezamagit de ce am vazut. De data asta le dau circumstante atenuante ca au venit direct din cantonament dupa o perioada foarte dura pentru ei din punct de vedere fizic insa chiar si asa avem pretentii.
Răspunde
02-02-2015, 17:19,
#57
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Utiștii vor fi față în față cu o mare campioană a Ungariei!


UTA e pe cale să includă un nou meci în calendarul amicalelor de iarnă. Ar putea fi cea mai tare întâlnire a iernii, după cea cu Poli, liderul din B2. Trupa arădeană a fost contactată de conducerea clubului maghiar Honved Budapesta pentru un joc!
„Ne-am bucurat și am răspuns afirmativ”, a dezvăluit Codru Grădinariu. Meciul se va juca pe 21 februarie, la Budapesta, chiar dacă în aceeași zi utiștii aveau programat o confruntare la Gyula, cu echipa locală. „Vom onora ambele invitații, lot avem. Înainte de meciul cu noi, cei de la Honved au meci oficial în Cupa Ligii și, tot așa, vor împărți și ei efectivul”, a explicat conducătorul roș-albilor.
Honved, fosta echipă a lui Sorin Botiș dintre 2009 și 2012, e într-un sezon al căutărilor, ocupând locul 13 (din 16) în NB1, prima ligă maghiară. Roș-negrii au palmares impresionant, cu 13 titluri de campioni ai Ungariei și 7 Cupe. De-a lungul celor 105 ani de istorie (clubul a luat ființă în 1909), au avut fotaliști senzaționali în componență, începând cu Ferenc Puskas, Sandor Kocsis, Gyula Lorant (campion cu ITA) și ceilalți internaționali care au jucat finala Campionatului Mondial din 1954.
Budapestanii sunt conduși, din luna decembrie, de Csabi Jozsef, fotbalist al lor în deceniilor trecute. În trecut, timp de câteva luni, în 2002, antrenor a fost arădeanul Ioan Pătrașcu. Foștii utiști Marin Balint, Adrian Negrău și Viorel Vancea au jucat și ei pentru marea campioană, iar o experiență mai recentă a trăit-o și Claudiu Pascariu.

www.sportarad.ro

Pe de altă parte miercuri la ora 11 jucăm cu ACS Recaș (ACS Poli) la...Șiria.
Răspunde
04-02-2015, 13:51,
#58
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
UTA - ACS Poli 0-0
Am inteles ca in a doua repriza au jucat mai mult rezervele si ca s-au achitat bine de sarcini.

Mai multe detalii o sa primim de la I 929 si Redpunk_one, prezenti la meci.
Răspunde
04-02-2015, 14:42,
#59
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Melinte ala de la recasani e cel care a plecat de la noi?
Nu-i rau rezultatul.
Semper Fidelis
Răspunde
04-02-2015, 14:57,
#60
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Pana una alta intr-un meci de genul asta, rezultatul conteaza mai putin. Oricum a fost un meci util in compania unei echipe bune (fotbalistic vorbind sunt cam cei mai buni din zona noastra).
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)