Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
04-02-2015, 14:57, (Ultima modificare: 04-02-2015, 14:59 de Redpunk_one.)
#61
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Prima repriza bunicica in care UTA putea sa conduca cu 2-3 goluri diferenta. Ce pot spune ca am avut un 11 metri ratat de Voicu, 2 bari din actiune (una Hlistei, a doua cred ca Stratila), ocazii mari cu portarul au mai avut Rus, Tudor si Hlistei. In a doua repriza timisorenii au fost mai periculosi , au intrat majoritatea titularilor lor iar la noi au intrat rezervele (doar Botis si Filaret au ramas 90 de min!) . Rezultatul a ramas insa 0-0 pana la final chiar daca UTA a fost mult mai putin prezenta in jumatatea lor. Mi-au placut cum au jucat Chindris, Stratila, Hlistei, Botis, Filaret, Voicu si cei doi portari. Nu mi-au placut Copil, Dobrean si Varga. Slabut au jucat si atacantii insa tinand cont de ce fundasi aveau in fata (Ov Petre, Canu, Balace, Scutaru, Melinte, Neagu, etc) s-au descurcat acceptabil.

Un meci ok cu o echipa foarte buna (timisenii au doua echipe complete bune pt div a II-a cu jucatori care au fost la nationala si au jucat sute de meciuri in liga I) un test util care poate le-a crescut increderea unora dintre jucatorii mai tineri din lotul nostru dar si unor carcotasi "antrenori pe internet".

Frumos terenul la Siria , mai bun ca si cel de pe Motorul si mult mai lat si mai lung permitandu-ne sa jucam mai creativ/combinativ . Chiar vorbeam in tribuna ca la jocul nostru ne chinuim de 2 ani pe Motorul cu echipe care se apara 90% din timp cand pe o arena de dimensiuni normale misiunea ne-ar fi fost mult mai usoara....dar in Arad nu mai avem stadioane pe care sa jucam Sad
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
04-02-2015, 15:32,
#62
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Un meci bun contra unui adversar cu valoare de Liga I.  In prima repriza am fost peste ei, am avut ocazii, iar in a doua ne-am aparat destul de bine si de vreo doua ori am iesit curajos in atac. Stratila si Hlistei au fost oamenii meciului, mie mi-au placut si Claudiu Tudor, Cipri Rus, Botis, Filaret, Chindris, Gheorghita, Silaghi. Un test util, pacat ca am nu am putut juca un astfel de meci in alte conditii: mai tarziu in pregatire, pe o vreme mai buna, la o ora mai accesibila, in Arad...
Mai avem o luna si 10 zile pana la primul meci oficial, ne vom satura de amicale. Sper sa nu se accidenteze nimeni. Eu pe Stratila l-as trata in amicalele astea ca pe un ou de portelan...sa nu cumva sa se accidenteze. Smile
Răspunde
04-02-2015, 19:02,
#63
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Roli Nagy: ”Am avut doar de câștigat. Sperăm ca în viitorul apropiat să fim și noi la acest nivel”


Chiar dacă n-a învins, UTA a jucat curajos contra formației lui Dan Alexa. Arădenii s-au remarcat în special în primul act, când au fost foarte aproape de gol, la penalty-ul ratat de Voicu sau la șuturile trimise în bară de Hlistei și același Voicu. În actul secund, Timișoara a avut superioritate, anii petrecuți la Liga I de Cînu, Ov. Petre ori Bălace s-au văzut, dar UTA a avut un Mitrea inspirat și un Botiș de care s-a trecut greu.
„Îmi face plăcere să avem parte de jocuri de genul ăsta. Am întâlnit o echipă cu pretenții, care e cu un picior în prima ligă, în special în prima repriză ne-am ridicat la nivel, chiar am fost peste, având penalty și două bare. A doua parte a fost echilibrată, cu presiune mai mare și dominare pe alocuri a celor de la Timișoara, pe fondul intării unor jucători cu experiență și a unui lot foarte bun. Am avut doar de câștigat, a fost un prilej pozitiv și prielnic de a vedea ce înseamnă un fotbal la un nivel mai înalt. Ne dorim și sperăm ca în viitorul apropiat să fim și noi la acest nivel”, a analizat antrenorul Roland Nagy.
Pentru vremea rece de afară, gazonul stadionului din Șiria s-a prezentat neașteptat de bine. „Sunt condiții bune la Șiria, ambele echipe am vrut să evităm sinteticul, iar în Arad nu ne-am putut apropia de terenurile cu iarbă. Mulțumim domnului primar Valentin Bot pentru ce ne-a pus la dispoziție. Jocul s-a ridicat în multe momente la un nivel bun”, a adăugat antrenorul UTA-ei.
Deși a doua întâlnire părea că nu va mai avea loc, arădenii și timișorenii vor fi din nou față în față pe 28 noiembrie. Cel mai probabil meciul se va juca pe „Dan Păltinișanu”, mai rămâne de stabilit ora. „O dublă benefică din toate punctele de vedere”, a punctat Nagy.
Sâmbătă, UTA merge la FC Bihor. Sunt două variante de teren – sinteticul de la Salonta, în caz de vreme rea, și arena orădeană „Motorul”.


http://sportarad.ro/roli-nagy-am-avut-do...est-nivel/

Se pare ca jucam cu ei si in 28, la Timisoara, asa cum se vorbise initial.

Pe de alta parte Roli confirma ca in Arad avem terenuri mai praf decat la Siria! Exclamation
Răspunde
07-02-2015, 13:47,
#64
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
FC Bihor – UTA 2-1 (0-1) scor final
A marcat Cotoc pentru UTA

http://sportarad.ro/fc-bihor-uta-formatiile-de-start/
Răspunde
07-02-2015, 16:00,
#65
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Nu inteleg rostul unor amicale tari tot la doua zile distanta. Sper sa il ajute pe Roly sa isi faca o idee de joc si despre noii veniti , insa mi-e teama sa nu ne accidentam jucand in ritmul asta atatea meciuri . In fine, sper ca stiu ce fac.

http://sportarad.ro/intr-o-saptamana-uta...e-secunde/

Un amical nou a fost cuprins în programul de iarnă al UTA-ei. Roli Nagy discutase luna trecută cu Daniel Oprița pentru o confruntare UTA – Metalul Reșița, dar cum în Valea Domanului au fost săptămâni agitate, întâlnirea rămăsese în aer.

Lucrurile par să fi intrat pe un făgaș normal la reșițeni, care au confirmat că vin la Arad. Meciul se joacă luni, 9 februarie, la ora 14,00, la Șiria.

Și tot la Șiria, miercuri, 11 februarie, UTA va fi față în față cu Olimpia Satu Mare. Jocul e programat la ora 11,00.

Săptămâna se încheie cu returul „dublei” cu FC Bihor, roș-albaștrii vin sâmbătă, 14 februarie la Arad, coordonatele urmând a fi anunțate în timp util.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
07-02-2015, 20:38,
#66
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Poate e bine pentru ca astfel jucatorii se vor obisnui cu meciuri  tari si vor fi mai concentrati in campionat, mai ales ca primele trei meciuri sunt aproape decisive. 
Răspunde
07-02-2015, 21:20,
#67
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Ma asteptam mai mult de la Silaghi, nu a aratat mai nimic in cele patru jocuri de verificare de pana acum din relatariile care au fost facute..
Răspunde
07-02-2015, 22:50,
#68
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Sincer si eu ma asteptam sa ii batem Bihorul care nu sunt intr-o situatie tocmai fericita. Amical, amical insa exista niste pretentii.
Răspunde
08-02-2015, 10:47,
#69
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Nu asta e important Kidule intr-un amical in care faci 12-13 schimbari. Si in conditiile in care au debutat vreo 2-3 jucatori de 16 ani am condus ostilitatile pana in min 70. Dar cum ziceam rezultatele in meciurile amicale nu sunt importante. Important e sa ii integreze pe cei noi, sa exerseze tactici si formule de joc/schimbari pe care le va folosi in campionat .....si sa nu se accidenteze nimeni. Silaghi nu este inca integrat intr-un atac unde Cipri Rus si Ousmane par piese fixe dar are timp in urmatoarele amicale sa isi faca simtita prezenta.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
09-02-2015, 17:10,
#70
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Livetext UTA – Metalul Reșița 1-1 egalitate la Șiria


Update 8: UTA a avut din nou câteva momente bune în ofensivă, concretizate cu o nouă ocazie bună: Chindriș l-a deschis pe SIlaghi, atacantul a tras din 15 metri ușor dreapta la colțul lung, Zimmermann a scos cu efort fantastic în corner. La arădeni a intrat și Dobrean în locul lui Copil.
Update 7: acțiune rapidă arădeană, mingea circulă pe traseul Silaghi – Ousmane – Hlistei, ultimul e în colțul drept al careului mic, dar nu-i ies pașii și e deposedat în momentul șutului.
Update 6: Minutul 50, e 1-1, Buhăescu agață o minge aruncată în careul arădean și egalează din preajma careului mic.
Update 5: A început repriza a doua. UTA joacă în formula Mitrea – Ad. Popa, Cotoc, Botiș, Burlă – Leucuța, Copil, Chindriș, Hlistei – Ousmane, Silaghi.
La Reșița au intrat Zimmmerman, Ciobanu, R. Cristian, Liuba, Cl. Ionescu. Feher.

Pauză, UTA rămâne în avantaj.
Update 4: Strătilă și-a făcut o minge bună în careu, a pătruns în diagonală, a tras la colțul lung, dar mingea a trecut prea departe de bara din dreapta portarului.
Update 3: Ocazie bună a Reșiței în minutul 27, Crețu finalizează cu șut din unghi din careu, dar Bodea e atent și prinde. După un minut, o centrare de pe dreapta e forfecată de Szabo din careul mic, Bodea are o nouă intervenție bună.

Update 2: Din minutul 20, UTA conduce cu 1-0! Strătilă a insistat în dreapta careului la o minge ce părea pierdută, i-a subtilizat mingea lui Gohoreanu, centrarea l-a depășit pe portarul Ciucă și Cipri Rus a apărut la finalizare, împingând mingea în poartă din careul mic. Golul a venit după câteva momente bune de construcție ale arădenilor, cu Tudor, Varga și Chindriș printre remarcați.

Update 1: În minutul 12, Claudiu Tudor a executat o lovitură de colț de pe dreapta, Gheorghiță a reluat cu capul din 7 metri ușir stânga, un fundaș a respins de pe linia porții.
De câteva minute, la Șiria, Tudor Jurcă a dat startul primului amical pe care UTA îl susține în această săptămână. E soare cu dinți la poalele cetății, iar terenul e acoperit cu un strat subțire de zăpadă ce face ca totul să fie mai alert.
În minutul 7, o primă ocazie în contul UTA-ei: Copil l-a deschis în dreapta pe Strătilă, acesta l-a depășit pe portarul Ciucă, ieșit la intercepție, dar șutul n-a avut forța dorită și frâna zăpezii a fost suficientă să fie ajunsă și golul iminent să nu cadă.
UTA: Bodea – Gheorghiță, Varga, Botiș, Suslak – Strătilă, Chindriș, Tudor, Copil – Rus, Bulza.
Reșița: Ciucă – Crețu, Tătaru, Popescu, Gohoreanu – Bărbulescu, A. Ionescu – Sziji, Szabo, Vasile – Buhăescu.

Sursa: sportarad

Iar nu am reușit să ne menținem avantajul, ca în meciurile cu Bihor sau Ripensia.Nu știu ce să zic, rezultatul e ok împotriva unei echipe de pe locurile 2-3 cu un eșalon mai sus și din relatare se pare că am avut ocazii.Ar trebui să dăm mai multe goluri și se pare că Mitruț acolo la mijloc nu prea ține echipa așa cum o face Tudor.
Răspunde
10-02-2015, 19:18,
#71
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
 "Mâine, UTA merge din nou la Șiria unde, de la ora 12,00, primește vizita Olimpiei Satu Mare."

http://sportarad.ro/szekely-s-a-antrenat...uta-maine/
Răspunde
11-02-2015, 10:37,
#72
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Mda, se pare că tot la Șiria vom juca și amicalul de sâmbătă, cu Bihorul. Chiar așa probleme să fie cu terenul din Sânicolau Mic? Înțeleg că pe cel de la Motorul vor să-l protejeze. Din păcate un oraș ca Aradul nu e în stare să ofere UTA-ei un teren bun pentru un amical!!!
Răspunde
11-02-2015, 14:47,
#73
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
UTA – Olimpia Satu Mare 2-1 (1-0) scor final
A marcat Szabolcs Szekely si Cotoc pentru UTA

http://sportarad.ro/a-inceput-uta-olimpi...e-titular/
Răspunde
11-02-2015, 14:48,
#74
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
La golul doi a contribuit decisiv Silaghi. Cei doi au facut un meci reusit, din cate se pare.
Răspunde
11-02-2015, 14:59,
#75
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Cam toti antrenorii echipelor de liga a II-a cu care a jucat UTA in amicale au spus ca avem echipa de play-off liga a II-a . Stiu ca mingea e rotunda , ca sunt doar 12 meciuri, ca o surpriza poate aparea si la cluburile mari intr-o zi mai slaba ,etc,etc, , dar la cum ne pregatim la conditiile pe care le au si ce la ce lot avem nu avem voie sa ratam promovarea.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
11-02-2015, 17:26,
#76
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Am vazut pe gsp ca și la Fortuna Brazi (zic ei, nu Câmpina), echipa de pe locul 2 în B sunt probleme financiare și jucătorii au primit liber să semneze cu cine vor. La Reșita iar sunt probleme financiare.

Daca am fi fost in B, cu lotul ăsta eram în cărți serioase pentru locul 2.  Avem poate cea mai bună echipă dintre cele care au promovat din C în B în ultimii ani, în zona noastră cel puțin. Important e ca Roli și Meszar să-i țină motivați pe toți băieții până când promovăm matematic, dacă o vom face.
Răspunde
13-02-2015, 14:38, (Ultima modificare: 13-02-2015, 14:40 de Oli.)
#77
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Cade amicalul Honved – UTA, posibil să apară alt adversar

Pe 21 februarie, UTA ar fi trebuit să fie la Budapesta, pentru un amical cu multipla campioană maghiară. Meciul nu se va mai disputa pentru că, după cum le-au transmis arădenilor cei de la Honved, instalația de nocturnă de pe Bozsik Stadion e în plin proces de înlocuire și până la ora meciului (era programat la lumina reflectoarelor) mișcarea nu e gata. Ideea de a se întâlni în viitor cu cei de la Honved rămâne valabilă.

Cu siguranță rămâne în picioare meciul de la Gyula, tot pe 21 februarie. Și cum staff-ul arădean intenționa să împartă lotul între Gyula și Budapesta, Codru Grădinariu a dezvăluit că există varianta căutării unui noi adversar pentru acea zi.
http://sportarad.ro/cade-amicalul-honved...-adversar/


Mâine, UTA – FC Bihor. „Am perceput dorința tuturor de a se autodepăși”


Câte două antrenamente au avut utiștii ieri și astăzi, înainte să încheie o săptămână plină. Epilogul se scrie mâine, la Șiria, de la ora 11,00, odată cu meciul contra celor de la FC Bihor. Sâmbăta trecută, la Oradea, roș-albaștrii s-au impus la limită, 2-1.
Între antrenamentele conduse de Roli Nagy, Botiș și colegii săi au trecut de vizitele medicale, care n-au relevat probleme, apoi, pe rând, au discutat cu Balazs Zsolt, psihologul chemat să completeze schema ce se vrea câștigătoare. „Toți au avut feedback pozitiv. Sunt lucruri noi pentru foarte mulți, dar fără de care nu se poate progresa și nu se pot face performanțe așa cum noi ne dorim”, a explicat team-managerul Codru Grădinariu.
Team-managerul roș-albilor a tras o concluzie după ultimele patru meciuri, toate susținute în compania unor divizionare secunde: 0-0 cu Poli, 1-2 cu Bihor, 1-1 cu Metalul Reșița și 2-1 cu Olimpia Satu Mare. „Rezultate bune și, cum am perceput eu, a apărut dorința fiecărui jucător în parte de a se autodepăși. Relațiile de joc sunt foarte OK pentru perioada asta. Sunt convins că în așa fel va fi calculată curba de formă încât în timpul campionatului să dea toți randament maxim”,  a analizat Grădinariu.
http://sportarad.ro/maine-uta-fc-bihor-a...utodepasi/
Răspunde
14-02-2015, 14:11,
#78
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
UTA – FC Bihor 2-0 (1-0) scor final
Au marcat Ousmane si Copil pentru UTA

http://sportarad.ro/uta-fc-bihor-echipe-de-start/
Răspunde
14-02-2015, 18:34,
#79
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
A fost careva la meci? As fi curios sa stiu cum ne-am miscat?
Răspunde
14-02-2015, 18:47,
#80
RE: Meciuri amicale in sezonul 2014-2015
Încă o săptămână cu trei amicale pentru UTA

UTA revine luni la antrenamente, iar miercuri merge la Timișoara pentru revanșa cu Ripensia. Pe 30 ianuarie, la sfârșitul cantonamentului montan, roș-galbenii de pe malul Begăi se impuneau la Arad cu 4-2. Returul amical se joacă de la ora 15,00, arena urmează să fie anunțată în scurt timp.

Cum meciul cu Honved a căzut, utiștii s-au reorientat rapid și s-au înțeles cu o altă divizionară secundă, FC Caransebeș. Meciul e programat sâmbătă, când lotul – completat cu jucători de la echipa a doua – se împarte: jumătate pleacă în Ungaria, pentru a onora meciul cu Gyula, cealaltă jumătate e la Șiria, pentru confruntarea cu team-ul lui Alin Artimon.

http://sportarad.ro/inca-o-saptamana-cu-...entru-uta/
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)