Transferuri
28-06-2014, 15:40,
#1
Transferuri
După ceva timp iată că avem nevoie şi de topicul ăsta. Smile

http://specialarad.ro/uta-bd-a-facut-pri...care-sunt/

"UTA BD a făcut primele transferuri pentru liga a 3-a! Vezi care sunt

UTA Bătrâna Doamnă a promovat în liga a treia la primul sezon pe care l-a disputat în fotbalul județean. După un retur aproape perfect și câștigarea jocului de baraj de la Lugoj împotriva celor de la Hațeg, Bătrâna Doamnă se pregătește pentru un alt sezon greu, cel în care va ataca promovarea din Liga a 3-a în liga secundă.

Deși staful tehnic al Bătrânei Doamne se află în concediu, lucrurile încep să se miște la nivelul lotului formației arădene. Astfel, din start, în lotul Bătrânei Doamne revin doi jucători. Ei sunt Marius Chindriș și Florin Lazea, fotbaliști cărora le-a expirat perioada de împrumut. Chindriș a evoluat la Sebiș în ultimele șase luni, iar Lazea vine după un sezon în care a evoluat la Rapid București și la FCM UTA.

Din informațiile noastre, Florin Lazea are șanse mici să rămână sub comanda lui Roland Nagy. Asta și din cauza faptului că în lotul Bătrânei Doamne sunt deja trei jucători pe acel post, Varga, Chindriș și Avrămuțiu, dar și pentru că anul trecut în vară el a ales să evolueze pentru FCM UTA în detrimentul UTA BD.

Ali Calvin Tolmbaye e aproape de UTA BD

Un alt fotbalist care ar putea evolua în culorile alb-roșii este Ali Calvin Tolmbaye, fost jucător la UTA, ultima dată la Elore Bekescsaba, în liga secundă maghiară. Acesta chiar s-a pregătit de câteva ori cu Botiș și compania și, în următoarele zile ar putea fi demarate tratativele pentru semnarea unui contract. Ali Calvin Tolmbaye face parte din lotul național al Republicii Centrafricane, echipă cu care evoluează în preliminariile Cupei Africii pe Națiuni.

Vine și Alin Drăgan?

Conducerea clubului UTA BD caută un atacant percuntant, dar până acum nu s-a vehiculat niciun nume. În vederile lui Roland Nagy este însă Alin Drăgan, ultima dată la CS Ineu, un atacant cu experiență și cu simțul golului."

Sper că totuşi articolul conţine mai multe speculaţii făcute de un jurnalist care insistă să-i spună "FCM" S.A.-ului...

Chindriş şi Lazea sunt ok din punctul meu de vedere, mai ales că în dreptul lui Varga există nişte semne de întrebare din punct de vedere fizic. Sper ca Lazea să nu fie trimis de la echipă doar pentru că a vrut anul trecut să joace în Liga a II a şi nu în judeţ. Dacă îşi doreşte să rămână la UTA în liga a 3 a, atunci ar trebui păstrat - zic eu.

Ali Tombaye? Nu văd pe ce post am avea nevoie de el pentru că fundaşii laterali sunt ok, el nu prea e fundaş central...Dar pentru că stă bine fizic ne-ar putea ajuta dacă Roli îi găseşte un post.

Alin Drăgan??? Unde a jucat ultima dată şi prin ce s-a remarcat? A fost prea bun pentru D, de ce nu a fost adus anul trecut? Nu mai bine să insistăm pentru Berari sau Peii?
Răspunde
28-06-2014, 16:11,
#2
RE: Transferuri
da,si eu sunt de parere ca nu avem nevoie de calvin si alin dragan in schimb I-as vedea interesanti pentru UTA pe digbeu si bozian,doi jucatori care si-au incheiat contractele cu Sebis-ul si parerea mea sunt peste ce avem noi in lot la ora actuala.Bozian pe postul de mijlocas central iar digbeu ca al doilea varf.
Răspunde
28-06-2014, 17:15,
#3
RE: Transferuri
Din capul locului plec de la premiza ca parerile noastre sunt strict informative si ultimul cuvant il va avea staful tehnic impreuna cu managementul.

Chindris si Lazea pot fi utili echipei, ramane de vazut daca va fii nevoie de amandoi.
Calvin in schimb e un jucator problema care poate compromite toata atmosfera din lot. Nu am nimic cu el, e aradean, nu il vad ca pe un strain dar nu, eu nu il mai vreau.

Da ne mai trebuie un atacant in fata dar nu Digbeu, nu mai vreau sa aducem straini cand putem creste copiii nostri. La nivelul asta nu avem nevoie de straini cum nu avem nevoie nici de Dragan. Asta a dat trei goluri in toata cariera lui, ce sa facem cu el?

La plecari as renunta la Varga, Capata si Magulean. Nu mi se par de liga a III-a. Lui Leucuta i-as mai da o sansa. E tanar, inca are potential sa ajunga fotbalist si sa nu ramana doar un alergator dupa minge.
Răspunde
28-06-2014, 17:45, (Ultima modificare: 28-06-2014, 20:19 de psv.)
#4
RE: Transferuri
un alt jucator foarte foarte interesant in acest sezon mi s-a parut Popescu de la FC UTA SA/SC de fotbal Marcel Baban,nu stiu insa daca poate fi convins sa vina in liga atreia ,nu stiu cat ar costa, insa baiatul chiar mi s-a parut un jucator cu reale calitati ,poate juca pe mai multe posturi si cred ca s-ar potrivi excellent in angrenajul echipei noastre.
la plecari: am inteles ca deja a plecat Claudiu Popa,sincer eu de varga nu m-as desparti,chiar daca are 34 de ani cred ca inca este capabil sa revina macar la jumatate din forma care a avut-o odata(stiu sigur ca Roly il apreciaza foarte mult si nu cred ca va renunta la el),in schimb pe langa capata(care a primit o groaza de sanse si el continua sa fie acelasi jucator inconstant si imprecis in executii) ,sincer nu il vad in aceasta echipa nici pe florin pavel in viitorul sezon(oricum el a jucat destul de putin si in actualul).
Răspunde
28-06-2014, 19:42, (Ultima modificare: 28-06-2014, 19:59 de Redpunk_one.)
#5
RE: Transferuri
Si eu sper sa nu il mai vedem pe Calvin la UTA. Iar pe Lazea sper sa il retina. Chindris sper sa isi revina fiindca dupa accidentarea de acum 2 ani mintea lui nu prea mai e la fotbal si s-a vazut asta in evolutiile lui. Popescu viseaza la liga I si transferuri externe si mai e si blocat de SA cu care a semnat pe 3 ani deci nu e o optiune serioasa pt noi.

_________

Deci cam atat despre "viitorul lui Calvin la UTA" Wink

http://sportarad.ro/international-liber-...-alb-rosu/

Fiindcă „produsele” academiilor maghiare au ajuns la vârsta de 18-19 ani, Federația a dat reguli ce „curăță” echipele de jucători străini. Din stagiunea viitoare, doar „stranierii” cu cetățenie maghiară și cei care au la activ cel puțin 5 ani în fotbalul de peste graniță vor mai putea evolua în NB II, așa că și Elore Bekescsaba a trebuit să renunțe la unele dintre „piesele” sale de bază.

Printre acestea se numără și arădenii Alex Leucuța și Calvin Ali Tolmbaye (foto, al doilea din stânga sus), cu mențiunea că primul și-a găsit deja angajament. Ineuanul va juca pentru FC Olt sub comanda lui Dan Oprescu, în timp ce Calvin își caută încă destinația. Fotbalistul s-a antrenat în săptămâna premergătoare barajului de la Lugoj cu UTA, însă nimic mai mult. Nu au existat discuții concrete privind o posibilă revenire a puternicului fundaș în „alb-roșu”, acolo unde ar fi antrenat din nou de Roland Nagy.

Totodată, Calvin susține că nu a purtat negocieri cu nicio echipă, însă e sigur că-și va găsi un angajament pe placul său. Arădeanul va profita din plin și de statutul de internațional, el fiind component de bază al naționalei Republicii Centrafricane. Nu mai departe de începtul acestei luni, fotbalistul crescut de Romvest a fost titular în dubla contra reprezentativei Guinea Bissau contând pentru Cupa Africii. „Am remizat 0-0 acasă și am pierdut total nemeritat, cu 3-1, în deplasare. S-au ratat ocazii imense, ar fi trebuit să câștigăm noi lejer, dar ăsta e fotbalul…”, ne-a mărturisit Calvin, care a fost titular în ambele întâlniri pe banda dreaptă a defensivei formației sale.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
28-06-2014, 20:06,
#6
RE: Transferuri
In opinia mea Alin Dragan e peste toti atacantii din lot la ora actuala.A jucat la MTK Budapesta , FC National Bucuresti, ceva echipa din Israel ,Targoviste si ACU. De atacanti avem nevoie cel mai mult in momentul de fata si dupa cum am observat eu conducerea vrea sa aduca doar jucatori originari din Arad.
Răspunde
28-06-2014, 21:09,
#7
Re: Transferuri
Dacă tot vorbim de jucători bătrâni, de Cristi Ianu știe cineva ceva?
Nici eu nu l-aș vrea pe calvin, nu mi-a plăcut niciodată de el.
Semper Fidelis
Răspunde
28-06-2014, 22:26, (Ultima modificare: 28-06-2014, 22:31 de maryan.)
#8
RE: Transferuri
cristi todea?hora?purece?
ultimul cred ca e greu sa-l aduci in liga a 3 a !
ideea cu jucatori aradeni mi se pare foarte ok!poate merita o sansa (inca una) PEII!
poate si Dragalina!
Răspunde
28-06-2014, 22:31,
#9
RE: Transferuri
Todea tocmai ce si-a prelungit contractul la Medias, deci cade si el.
Răspunde
28-06-2014, 22:39,
#10
RE: Transferuri
Hora si Purece sunt in liga I, Ianu in Elvetia . Sa fim seriosi si realisti totusi.

Peii nu este fotbalist ! Un jucator care refuza UTA acum 2-3 ani , pe vremea cand visa italianul promovava in liga I,si a refuzat-o fiindca nu vroia sa faca mai mult de 2 antrenamente pe sapamana , ca e prea vedeta....nu cred ca avem ce face cu un asa jucator.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
28-06-2014, 22:43,
#11
RE: Transferuri
O, acum am vazut nominalizarea lui maryan: Peii. Sa fim seriosi! Asta e doar un cocalar de la Semlac cu impresii de fotbalist. Are deja 27 de ani. Nu ai ce sa mai faci cu el si daca i-ai corecta caracterul pocnind din degete.
E genul de fotbalist care s-a nascut talent si a murit speranta. Sunt atatia ca el care in final ajung doar sa depene amintiri prin birturi obscure regretand si dand vina pe altii.
Răspunde
29-06-2014, 0:30,
#12
RE: Transferuri
Ok kidule!dar dragalina dragoş ...?
Răspunde
29-06-2014, 1:09,
#13
RE: Transferuri
(28-06-2014, 22:39)Redpunk_one a scris: Hora si Purece sunt in liga I, Ianu in Elvetia . Sa fim seriosi si realisti totusi.

http://www.transfermarkt.co.uk/cristian-...eler/19908
Nu are contract, dar nici nu cred ca vine in Romania in liga 3-a. Mai ales ca nici nu e asa batran. Credeam ca are mai multi ani Big Grin Trebuie sa fie prost sa plece din Elvetia.
Semper Fidelis
Răspunde
29-06-2014, 6:44,
#14
RE: Transferuri
Cred ca mai important decat orice transfer este sa-l tinem in lot pe Hlistei.
Răspunde
03-07-2014, 18:01,
#15
RE: Transferuri
Sper sa accepte zilele astea ,Roly Szabo si Sculici, oferta UTA-ei pentru cei 3 .

http://specialarad.ro/cipri-rus-si-mitre...-alb-rosu/

Cipri Rus și Mitrea, între UTA și Ineu! Sunt șanse mari să rămână în alb-roșu

Jucătorilor veniți la UTA BD în iarnă de la Atletico Bekescsaba le-a expirat în această vară contractele cu gruparea arădeană. Astfel, Mitrea, Cipri Rus și Stănaia trebuie să se întoarcă la cei de care aparțin, în cazul nostru la CS Ineu, acolo unde s-a reimplicat Roland Szabo, cel care i-a avut la Atletico Bekescsaba pe cei trei.

Atât Mitrea cât și Rus au fost piese foarte importante în angrenajul Bătrânei Doamne în această primăvară. Mitrea s-a impus ca titular în fața lui Bodea, iar Rus a fost unul dintre cei mai activi atacanți în finalul de sezon, el având un aport extrem de important și la baraj, când a dat pasa la golul al doilea, marcat de Leucuța.

Mai mult, Rus a devenit și preferatul galeriei, el fiind cel care a dat mereu tonul la cântecele jucătorilor. Chiar dacă a plecat la Ineu, echipă care și-a reluat deja pregătirile, atât Rus cât și Mitrea au șanse mari să continue la Bătrâna Doamnă. „Lor le-a expirat contractul de împrumut, dar cred că vom găsi înțelegere la Roland Szabo pentru a le mai prelungi șederea la UTA”, spune Alexandru Meszar.


Cel mai probabil, până în data de 10 iulie, Meszar și Szabo vor avea o întâlnire în care vor ajunge sau nu la o înțelegere pentru prelungirea împrumutului celor doi. De situația lui Stănaia nu știm încă nimic, el jucând mai puțin în acest retur. Totodată, UTA are o variantă și pentru înlocuirea lui Mitrea după ce a revenit tocmai de la Ineu portarul Andrei Cioară.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
03-07-2014, 18:13, (Ultima modificare: 03-07-2014, 18:28 de I 929.)
#16
RE: Transferuri
Ar fi cam aiurea sa-i lase la Ineu, mai ales ca Mitrea si C. Rus au confirmat la UTA. Cred ca le-ar strica serios viitorul celor doi, dar si lui Stanaia, daca ar pune cine stie ce conditii.
Răspunde
03-07-2014, 22:56,
#17
RE: Transferuri
(03-07-2014, 18:13)I 929 a scris: Ar fi cam aiurea sa-i lase la Ineu, mai ales ca Mitrea si C. Rus au confirmat la UTA. Cred ca le-ar strica serios viitorul celor doi, dar si lui Stanaia, daca ar pune cine stie ce conditii.

pana la urma vor sa ii imprumute ori sa-i cumpere definitiv?!cel putin pentru mitrea care a confirmat cu varf si indesat ar fi normal sa se faca o oferta de transfer definitiv!
Răspunde
04-07-2014, 8:53, (Ultima modificare: 04-07-2014, 8:54 de I 929.)
#18
RE: Transferuri
Pe Stanaia probabil il vor lasa la Ineu, pentru ca aia nu prea au juniori si regula e cu trei jucatori sub 21 de ani pe teren. Pentru Mitrea si Rus ar trebui insistat. In rest nimic concret despre transferuri din cate vad prin presa. Leo Sfara il cita pe Meszar care spunea ca da, Lazea si Chindris au revenit la UTA, insa in functie de ofertele pe care le primesc s-ar putea sa plece. Lazea inca are sub 21 de ani.
Răspunde
04-07-2014, 12:29,
#19
RE: Transferuri
S-a facut oferte de cumparat si nu de prelungire a imprumutului. Probabil Stanaia se va intoarce la Ineu. Nimic despre alte transferuri deocamdata. Sunt in tratative cu cativa jucatori insa pana nu se semneaza nu vor aparea in presa.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
05-07-2014, 9:03,
#20
RE: Transferuri
(04-07-2014, 12:29)Redpunk_one a scris: S-a facut oferte de cumparat si nu de prelungire a imprumutului. Probabil Stanaia se va intoarce la Ineu. Nimic despre alte transferuri deocamdata. Sunt in tratative cu cativa jucatori insa pana nu se semneaza nu vor aparea in presa.

dani,se poarta tratative cu jucatori exclusiv din judetul arad sau se abordeaza si alte piste?
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)