UTA II
16-07-2014, 22:07,
#1
UTA II
Citat:Proiectul UTA se consolidează: echipa a doua va juca la Șiria

Clubul alb-roșu a găsit cadrul ideal în comuna natală a lui Ioan Slavici pentru a-și desfășura activitatea echipei secunde. „Satelitul” UTA-ei, în rândurile căruia se vor regăsi jucători atent monitorizați de staff-ul tehnic al primei echipe. Colaborarea cu gruparea din localitatea condusă de primarul Valentin Bot e construită și pe frumoasa bază sportivă a Șiriei, dar nu numai.

„Am făcut primul pas, odată cu promovarea în Liga a III-a. Pentru următorii, UTA are nevoie de sprijin din partea Muncipiului și a Județului, atât din sfera privată și nu numai. Consiliul Local Șiria a făcut un asemenea pas către noi, pas care ne bucură enorm de mult, e primul din județ care vine în sprijinul UTA-ei. Consiliul Local Șiria pune baza sportivă la dispoziție pentru UTA și, totodată, asigură un sprijin financiar consistent, prin susținerea activității echipei a doua, care va juca în Liga a IV-a”, a explicat Alexandru Meszar, inițiatorul proiectului noii UTA.

„Vrem să promovăm brandul”

Valentin Bot, primarul Șiriei, s-a arătat mulțumit de inițierea colaborării și așteaptă o emulație în jurul echipei pe care o găzduiește. „Dorim să dezvoltăm sportul în Podgorie, iar acest lucru poate fi făcut cu oameni care cunosc bine fenomenul. Eu sunt primar și mă ocup de administrație, pot spune că suntem la un nivel superior față de alte administrații, vreau ca și sportul să fie la fel. Vrem să promovăm brandul UTA, e cel mai important al județului, în viitor sperăm că UTA va redeveni echipa fanion a Aradului, la un nivel cât mai înalt, unde îi e locul. Odată cu acest lucru, mult mai mulți tineri din comună și din Podgoria Miniș – Măderat vor veni să facă sport, iar cei mai talentați pot să ajungă la performanță. Condițiile sunt deosebite, era păcat să nu se folosească o asemenea bază sportivă”, a punctat edilul șirian.

În aceste zile, la stadionul din Șiria se execută lucrări de aducere la parametri optimi a instalației de nocturnă. Pe lângă echipa a doua, șirienii i-au invitat pe utiști să dispute cât mai multe meciuri la poalele Cetății. Primul e deja perfectat, sâmbătă, la 10,30, trupa lui Roli Nagy joacă la Șiria primul amical al verii, în compania Naționalului Sebiș.

SURSA: SportArad

O veste excelenta. Avem nevoie de un satelit pentru a rula jucatorii care nu prind lotul.
Răspunde
19-07-2014, 12:03,
#2
RE: UTA II
Laboratorul alb-roșu: UTA întărește aripa tânără, Dan Stupar va conduce „satelitul”!

Conducerea clubului alb-roșu a stabilit coordonatele echipei „satelit”, care va juca la Șiria și va cuprinde tinerii fotbaliști aflați în anticamera primei echipe.

Utiștii au continuat mișcările, iar astăzi, Dan Stupar a fost anunțat drept antrenor principal al trupei din Liga a IV-a, UTA II Șiria. Echipa secundă va fi strâns legată de juniorii republicani A, pe care-i pregătește Cristian Păcurar, iar coordonator al „laboratorului” a fost desemnat Francisc Tisza.

Dan Stupar, fost fotbalist al UTA-ei din anii 90, vine cu experiența ligii secunde, acolo unde a activat ultima dată chiar în alb-roșu. Stagiunea trecută a fost pe băncile tehnice ale Arieșului Turda și Naționalului Sebiș. Cristi Păcurar e campion de juniori E cu Atletico, dar și vicecampion și câștigător al medaliei naționale de bronz cu același club. Iar Francisc Tisza e considerat unul din cei mai buni antrenori de copii și juniori din România, cartea sa de vizită fiind dublată de o pasiune rar întâlnită.

UTA mizează, pentru cele două echipe, pe fotbaliști născuți în anii 1995, 1996, 1997 și 1998, care au astfel trei competiții la îndemână: Liga a IV-a, Campionatul Național de juniori A și, dacă staff-ul tehnic consideră că sunt apți, Liga a III-a.

Juniorii B vor fi pregătiți tot de un antrenor cu rezultate foarte bune la nivel juvenil, Arpad Cserneczky, care a condus Atletico spre trei titluri naționale. UTA va conta aici pe copii născuți în 1999-2000, mai mici ca vârsta cerută de FRF, dar gata pentru un rodaj cât mai timpuriu.

Zilele următoare vor fi anunțate și numele antrenorilor care vor pregăti juniorii C și D ai clubului.
http://sportarad.ro/laboratorul-alb-rosu...satelitul/
Răspunde
19-07-2014, 22:33,
#3
RE: UTA II
Practic Siriana Siria devine UTA II prin aceasta colaborare incheiata intre UTA si Consiliul Local Siria:
Răspunde
21-07-2014, 16:31,
#4
RE: UTA II
Mi se pare absurd că cei de la sportarad mi-au şters un comentariu (de fapt nu i-au dat ok să fie postat) la unul din articolele despre UTA 2 - cel cu ştirea, nu cu interviul. Discuţia începuse de la următorul comment al unuia ce-şi zice "spionu"

Adymaxuta…Kidu..Dan…Ion…voi ce a-ti spune daca Primaria din Arad ar desfinta UTA….si ar plati cheltuielile…lu Poli…ori FC Bihor…sau marog altei echipe…din bani publici…din bani vostri..????….un raspuns sincer va rog..!!

Pe urmă, tipul a mai replicat şi asta:

..sirienii tot pe gratis eu jucat si pana acuma…!!!!…Mercenarii au luat bani…sa cheltuit cu ei bani…de transport…salarii..legitimari…si au facut acest club de rusine…!!!..probabil ca cu sirieni era aceasi soarta..in liga 4…dar era rusinea noastra…pe banii, nostrii..!!!.

În comentariul meu am scris că UTA nu e "de vină" pentru transformarea Şiriei în UTA 2. Clubul UTA şi-a văzut de interesul de a avea o echipă secundă în divizia D, la Şiria s-a bătut palma. Cons Local din Şiria pune la dispoziţie doar baza sportivă, iar primarul de acolo s-a scăpat de cheltuieli cu salarii şi baremuri pentru o echipă care nu făcea performanţe. Altfel spus, primarul îşi lua înjurături că echipa nu merge deşi se băgau bani publici în ea, probabil erau tot felul de nemulţumiri pentru că aşa e unde pretenţiile sunt mai mari decât nivelul echipei. Acum, la Şiria va juca o echipă cu şanse de a ajunge pe locul 1, deci fotbal de calitate, acesta fiind "ambalajul" în care Valentin Bot a împachetat lepădarea sa de Şiriana Şiria. Sigur că cei din Şiria, mai ales adversarii săi politici, vor exploata chestia asta şi vor spune că Bot şi UTA a desfiinţat echipa lor de tradiţie.

Din punctul meu de vedere, UTA nu are nicio treabă aici, şi-a văzut doar interesul. E treaba primarului cu Şiriana, să-şi asume decizia de a accepta UTA 2. Asta am scris pe sportarad şi nu mi-a fost "acceptat", totul pentru că trebuie să se menţină "linia oficială" şi să nu cumva să apară ceva potenţial dăunător pentru un primar de comună bogată. Dar, din păcate, există iar unele acuze la adresa UTA-ei din treaba asta, pe când adevărul e că mişcarea nu se putea face fără semnătura primarului din Şiria. Că e Şiria sau că era Tauţ, Semlac ori Şiştarovăţ, pentru UTA era acelaşi lucru.

Dacă UTA 2 va fi aplaudată sau fluierată la Şiria mai vedem, deşi ultima variantă are slabe şanse de înfăptuire. Nu cred că a fost "omorâtă" cine ştie ce echipă de tradiţie care nu cred să fi trecut vreodată în C. Nu avem pentru ce să ne facem procese de conştiinţă.

P.S. "Condițiile sunt deosebite, era păcat să nu se folosească o asemenea bază sportivă” - zice Valentin Bot. E clar că Şiria ar fi abandonat competiţia...
Răspunde
21-07-2014, 17:28,
#5
RE: UTA II
Daca ai scris de politic e gata. Are Luci ala o aversiune cand vede ceva referiri la politic sau primarul x sau y de nu are sens sa te enervezi. Am lasat eu un comentariu in care i-am raspuns aluia si zic eu ca e ok.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
21-07-2014, 17:32,
#6
RE: UTA II
Ce politic? Cred că nu a înţeles ce am vrut să spun: şi UTA şi Bot şi-au văzut de interes.
Răspunde
22-07-2014, 9:06,
#7
RE: UTA II
Sustin punctul de vedere afisat de Luci (I929) mai sus. Referitor la politica SportArad impusa de Luci Grec (proprietarul sitului) pot spune ca omul nu vrea sa intre in niciun fel de polemica politica si probabil de aia a sters mesajul respectiv. Am patit-o si eu in trecut si chiar daca pe moment m-am enervat, ulterior m-am calmat pentru ca in fond si la urma urmei este treaba lui cum isi administreaza propriul site.

Revenind la Siriana Siria: au avut o oarecare traditie in fotbalul judetean si din punctul asta de vedere ii pot intelege pe cei ce nu au fost de acord cu transformarea lor in echipa satelit pentru UTA insa pe termen lung si privind din perspectiva interesului nostru eu cred ca vor avea si vom avea de castigat de pe urma acestei colaborari.
Răspunde
27-07-2014, 12:27,
#8
RE: UTA II
Citat:Garda tânără a UTA-ei, la primul meci cu Dan Stupar

uștii alb-roșiilor au jucat dimineață primul amical sub genericul UTA II Șiria. Arădenii au fost învinși de Unirea Sîntana cu 5-3, meciul fiind și primul post-cantonament.

Petre, Man și Costin (în probe, vine de la Liberty Oradea) au marcat pentru team-ul condus de Dan Stupar, care joacă și duminică seară, în fieful Avântului Tîrnova.

Pentru tânăra trupa alb-roșie au jucat Mara – Iova, Petrache, Pocioian, Coșa, Irina, Copaci, Prună, Bubuș, Aldan, Ghiunghiuș. Pe parcurs, au mai intrat Revesz – Petre, Costin, Lazăr, Dinculescu, Brăniștean, Tănase, Jorza, Man, Pop, Stahl.

„Suntem la sfârșit de pregătire centralizată, s-a văzut o stare de oboseală în evoluția băieților, dar am un plus pentru cei din a doua repriză, mi-au plăcut, ca posesie. Pregătirea s-a făcut la volum și intensitate mare, ceea influențează într-un fel sau altul”, a spus fostul fundaș al UTA-ei din anii 90.

Atenți la procesul maturizării

Efectivul de care dispune acum UTA II Șiria urmează să fie divizat între echipa din Liga a IV-a și grupa de juniori republicani A. „Încă sunt în faza în care încerc să-i evaluez cât mai bine, mă ajută mult și nea Feri Tisza, și Cristi Păcurar, amândoi lucrează de atâta timp cu jucătorii, îi cunosc mai bine. S-au mai pierdut din ei, mă refer la cei care au luat probele pe unde au fost, acum e important să aibă cât mai multe jocuri în picioare. E, totuși, o trecere la seniori, trebuie să-i maturizezi, astfel încât să facă pasul spre performanță cât mai rapid. Sperăm să înțeleagă și ei și să-i ducem pe cât mai mulți la nivelul la care fac față la seniori”, a menționat Stupar.

SURSA: http://sportarad.ro/garda-tanara-a-uta-e...an-stupar/
Răspunde
08-08-2014, 13:37,
#9
RE: UTA II
Pentru cine are chef de o ieşire la deal, sâmbătă ora 18 la Şiria e meciul UTA II - Gloria.
Răspunde
08-08-2014, 16:46,
#10
RE: UTA II
E primul meci oficial din D, e prima etapa pentru UTA II, nu ?
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
08-08-2014, 17:55,
#11
RE: UTA II
da, este prima etapă
Răspunde
09-08-2014, 22:16, (Ultima modificare: 09-08-2014, 22:20 de I 929.)
#12
RE: UTA II
Am fost la meciul cu Gloria, s-a terminat 0-2. Pentru noi a jucat grupa 1997 plus Mansour. Gloria a dat primul gol în minutul 3, iar apoi a controlat uşor meciul până după mijlocul reprizei când copiii au reuşit să iasă la joc şi să aibă câteva ocazii, două destul de mari ratate de "Mansi": una singur cu portarul (a şutat în el) şi una când a fost blocat de ultimul fundaş în momentul şutului. Câţiva băieţi au arătat ceva valoare, cu toţii au vrut însă e clar că nu toţi fac faţă la acest nivel şi că nu toţi vor face carieră în fotbal (le doresc tuturor mult succes!). În a doua repriză Gloria a dominat clar şi a mai avut câteva ocazii prin care l-a făcut remarcat pe portarul nostru (ce părea cel mai mic de statură jucător de pe teren, dar are priză, e atent, rapid, degajări tip Francisc Tisza). Noi am ajuns doar de vreo două ori la poartă în a doua repriză însă s-a văzut că în ciuda fragilităţii, băieţii noştri au antrenamente, ştiu să stea în teren (cu unele execepţii) iar unii au mai avut una - două realizări de fotbalişti (intercepţii, câte un dribling, câte o pasă). Căpitanul echipei (nr. 17, mijlocaş central) alături de celălalt mijlocaş central cred că ar avea loc pe banca de rezerve la echipa mare.

Pe de altă parte Meszar trebuie să fie atent cu această echipă. În acest campionat sunt doar 14 echipe, valorile sunt mai apropiate şi sunt mai puţine echipe slabe. Trebuie să ne câştigăm jocurile cu Păuliş, Şofronea, Banatul, Naţional 2 iar pentru asta trebuie să intre în teren şi jucători mai cu experienţă. Probabil o vor face cei care nu vor prinde echipa mare. Dacă s-ar normaliza lucrurile cu grupele de juniori ale S.A.-ului, probabil că o selecţionată a republicanilor din cele două loturi ar face o echipă de primele locuri.

Mansur mi s-a părut cam neinspirat. Are viteză, execuţii aşa şi aşa (mai le nimereşte, mai ratează), fizic stă binişor, dar a ratat două ocazii care transormate ar fi putut aduce mare bucurie pentru coechipierii săi de azi. E drept şi că a jucat cam singur în faţă, nu prea a fost ajutat din spate. Degeaba chibiţăm, el e jucătorul nostru în acte, aşa că să sperăm că îşi va arăta valoarea în campionat sau cupă - dacă a jucat azi cred că va avea drept de joc şi miercuri.

Poate când mai revine lumea din concedii, dacă vor juca în continuare copiii ăştia, ar trebui să mergem măcar la un meci mai greu şi să-i încurajăm pentru că merită, luând în calcul numai vârsta lor. De exemplu putem să mergem la meciul cu Pecica...
Răspunde
09-08-2014, 23:02,
#13
RE: UTA II
Nu-i nimic. Campionatul e abia la inceput. Nu cred ca se pune problema sa nu ne putem mentine in liga a IV-a.
Răspunde
17-08-2014, 20:45,
#14
RE: UTA II
AS VICTORIA LUNCA TEUZ - UTA II 2 - 2 (Radu Popa 2 - Daniel Bulza, Ovidiu Ghergar)
De la prima echipa au jucat: Gheorghita, Bulza si Dobrean
http://www.ajf-arad.ro/
Răspunde
18-08-2014, 10:12,
#15
RE: UTA II
La prima vedere poate parea un rezultat modest insa daca tinem cont ca Cermeiul/Lunca Teuz nu mai este echipa din sezonul trecut pentru ca s-au intarit consistent si si-au manifestat pretentii la castigarea campionatului, vedem ca rezultatul nu-i chiar asa rau.
Răspunde
18-08-2014, 12:51,
#16
RE: UTA II
.....Si au egalat (cermeiul) cu doua goluri date in ultimele minute, dupa ce a luat portarul nostru rosu si au primit 11 m la aceeasi faza. Daca rezultatul are importanta sa , imbucurator e insa jocul si faptul ca doar cu niste juniori de 16 ani si cu 3 "intariri" de la prima echipa jucatori de 18 ani (Bulza,Dobrean si Bulza) pot tine piept ba chiar sa fie si la un pas sa castige in deplasare la una din echipele cu pretentii din D-ul aradean. Am inteles ca si Adrian Petre se intoarce de la Fiorentina peste cateva saptamani iar daca David Popa se intoarce de la Birmingham unde este imprumutat 1 an (ambii de 16 ani), chiar avem viitor!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
20-08-2014, 23:55,
#17
RE: UTA II
Cupa Romaniei, faza judeteana

Cetate Săvîrșin – UTA II 2-7
Răspunde
23-08-2014, 22:54, (Ultima modificare: 23-08-2014, 22:54 de Kidu.)
#18
RE: UTA II
Liga a IV-a, etapa nr. 3: UTA II - Banatul Sanicolaul Mic 3-0 (goluri: Ghiunghiuș 2, Gheorghiță)

Celelalte rezultate ale etapei:
Șoimii Lipova – Lunca Teuz Cermei 2-1
Victoria Zăbrani – Gloria 1-3
Frontiera Curtici – Național Sebiș II 1-1
Crișul Ch. Criș – Aqua Vest 4-2
Voința Mailat – Progresul Pecica 2-0
Unirea Sîntana – Păulișana Păuliș 8-2
Răspunde
11-09-2014, 11:47, (Ultima modificare: 11-09-2014, 19:54 de Oli.)
#19
RE: UTA II
Turul 3 al Cupei faza judeţeană

UTA II – Național II Sebiș 3-4 (după prelungiri)


Liga a IV-a, etapa nr. 4:
ACS UNIREA SÎNTANA 3-2 UTA II

Liga a IV-a, etapa nr. 5:
UTA II 1-4 CS PĂULIŞANA PĂULIŞ
Răspunde
11-09-2014, 13:44,
#20
RE: UTA II
(11-09-2014, 11:47)Oli a scris: Turul 3 al Cupei faza judeţeană

UTA II – Național II Sebiș 3-4 (după prelungiri)

un rezultat rusinos dupa parerea mea .....
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)