Stadionul "Motorul"
14-08-2014, 22:28,
#1
Stadionul "Motorul"
Să-i facem şi lui un topic, dacă tot va fi casa noastră pentru următorii ani. Iată că s-au aprobat azi banii pentru modernizare. Rolleyes

"Vot unanim la rectificarea bugetară
Edilul-șef și-a făcut simțită prezența, astăzi, în CLM, însă doar pentru a le mulțumi aleșilor locali pentru votul unanim pe proiectul privind rectificarea bugetului general de venituri și cheltuieli pe anul în curs. În urma aprobării în unanimitate a celor trei amendamente formulate la proiect, Poliția Locală, Stadionul „Motorul” și Școala Generală „Ilarion Felea” vor beneficia de fonduri suplimentare de la bugetul local. În cazul sumelor majorate aferente reparațiilor de pe Stadionul „Motorul”, edilul-șef motivează că banii sunt necesari ținând cont de faptul că toate competițiile de pe Stadionul „Francisc Neumann” (UTA) vor fi susținute pe Stadionul „Motorul” pe întreaga durată a reparațiilor de la Stadionul UTA. Pe lângă suplimentarea de la bugetul local a fondurilor aferente obiectivelor menționate în cele trei amendamente, primarul Gheorghe Falcă a anunțat că lucrări de modernizare vor avea loc și în sala mare a Teatrului Clasic „Ioan Slavici”, cea care va prelua activitatea Filarmonicii de Stat pe durata renovărilor interioare din Palatul Cultural."

http://newsar.ro/pace-clm-canicula-si-li...-probleme/
Răspunde
14-08-2014, 22:39,
#2
RE: Stadionul "Motorul"
Am inteles ca lucrarile au demarat de ieri. Sunt curios sa vad ce or sa reuseasca in doua saptamani. Am mai inteles ca s-a trecut peste capul lui Dugaesescu care baga numai contre si strambe si ca de acum inainte se discuta cu cei de la RECONS, firma care face lucrarile de modernizare la "Motorul".
Răspunde
15-08-2014, 11:09,
#3
RE: Stadionul "Motorul"
Ieri la motorul se lucra afară, la intrare, renovau fațada.
Răspunde
18-08-2014, 18:10,
#4
RE: Stadionul "Motorul"
18.08.2014

[Imagine: DSC09403.jpg]

[Imagine: DSC09401.jpg]

[Imagine: DSC09385.jpg]

[Imagine: DSC09388.jpg]

[Imagine: DSC09399.jpg]

[Imagine: DSC09387.jpg]

Bonus Big Grin

[Imagine: DSC09397.jpg]
Răspunde
18-08-2014, 18:26,
#5
RE: Stadionul "Motorul"
Alea negre ce sunt? Apar in spatele tractorasului si in urmatoarea poza. Fotolii de piele?
Răspunde
18-08-2014, 18:35,
#6
RE: Stadionul "Motorul"
Sunt fostele fotolii de tribuna oficiala de pe Francisc Neumann. Probabil le vor instala la noua tribuna oficiala sau ce vor construi ei pe Motorul.

Robi, multumim pentru poze! Chiar planuiam sa trec zilele astea pe acolo insa iata ca ai venit tu din Germania mai repede. Smile
Răspunde
18-08-2014, 22:31, (Ultima modificare: 18-08-2014, 22:34 de psv.)
#7
RE: Stadionul "Motorul"
cu fotolii de acelasi tip a fost dotat si vestiarul UTA-ei de pe Francisc Neuman,posibil cu parte dintre ele sa fie mobilat vestiarul UTA-ei pe Motorul.
Răspunde
18-08-2014, 22:44,
#8
RE: Stadionul "Motorul"
Da' pe naiba! In vestiare or fi banci din alea "Sistarovat style". Smile
Răspunde
19-08-2014, 7:00, (Ultima modificare: 19-08-2014, 7:00 de adymax.)
#9
RE: Stadionul "Motorul"
Dau au loc unde sa le puna ca alea ocupa ceva loc? Sau le rezolva ploaia..... cum-s alea "Sistarovat style"? Smile
Răspunde
19-08-2014, 9:25,
#10
RE: Stadionul "Motorul"
Fotoliile sunt pt vestiare.
Răspunde
19-08-2014, 14:22,
#11
RE: Stadionul "Motorul"
(19-08-2014, 7:00)adymax a scris: cum-s alea "Sistarovat style"? Smile

Doi butuci, o palanca si eventual cate cui in perete sa-ti agati geaca Smile
Semper Fidelis
Răspunde
20-08-2014, 22:41, (Ultima modificare: 21-08-2014, 1:15 de Kidu.)
#12
RE: Stadionul "Motorul"
Astazi in drum catre amicalul din Sanicolaul Mic am intrat pe la stadionul Motorul sa vad care-i stadiul lucrarilor unde m-am intalnit cu d-l Meszar care in ultima vreme tot pe la stadion a trebuit sa stea altfel nu se face treaba.
Chiar si asa nu s-a facut mare lucru si mai mult s-a fuserit si in afara de materialele facute de Spirti nu prea se vede mare lucru.

Fatada a fost renovata insa nu le-a dat prin cap sa stranga cablurile alea, sa nu arate asa spanzurate. Zici ca asta-i boala nationala la noi la romani. Poarta de la intrare mai necesita un rand de vopsea insa bine ca i-au pus sticker cu firma de securitate. Ala a fost important, ala lipsea.
[Imagine: image.jpg]

Culoarul ala de intrare am inteles ca ramane asa insa mi se pare o mare tiganie. Trebuie si ala reparat si zugravit in alb. Am inteles ca nu se pot face nimic cu instalatiile alea de aer conditionat insa nici asa.
[Imagine: image.jpg]

Iarasi cabluri spanzurate, futa-le soarele de cabluri de zici ca suntem batuti in cap. Nu ne zgarie pe retina.
[Imagine: image.jpg]

Apreciez munca lui Spirty desi eu as fi facut banerele alea mai abstracte pentru ca nu vreau sa-l vad pe Proca cu doza de bere in mana. Tongue
ATENTIE! Am vazut abia acum in pozele lui Robi de mai sus: banerul asta mascheaza si o evacuare de la o termoteca pe gaz a celor de la Banca Transilvania. Cand aia or sa dea drumul la termoteca or sa topeasca banerul pentru ca gazele alea au un jur de 90-100 de grade C la termotecile normale. La cele cu condensare sunt in jur de 30 de grade insa ma indoiesc ca au din asta, tehnologia fiind mult mai noua.
[Imagine: image.jpg]

In spatele banerelor nu au mutat nici macar gunoaiele alea ce erau sprijinite de zid, nu au reparat si le-au mai si fixat strambe. Chere, eu zic ca mergem noi maine sau poimaine sa le fixam mai ca lumea daca nu are cine pentru ca asa e bataie de joc.
[Imagine: image.jpg]

Vin invitati de seama si noi ne facem de rahat cu cocina asta numita stadion.
[Imagine: image.jpg]

S-au montat niste banere pentru a servi drept paravan la usile de acces in vestiare. O idee buna pentru ca tunelul ala te duce cu gandul la Jilava.
[Imagine: image.jpg]

[Imagine: image.jpg]

[Imagine: image.jpg]

Fotoliile alea negre de la oficiala de pe Francisc Neumann s-au folosit la vestiare. Mai bine decat bancile alea rudimentare. Problema e ca dusurile au ramas la fel de infecte.
[Imagine: image.jpg]

Aici se vor tine conferintele de presa si alte actiuni de organizare. Inainte era un fel de birou care mirosea destul de greu.
[Imagine: image.jpg]

Terenul arata in conditii decente. Tribunele si bancile de rezerve sunt tot asa, adica nimic. Am inteles ca scaunele de la bancile de rezerve sunt la retapitat si se vor instala pana la urma.
[Imagine: image.jpg]

Concluziile le tageti singuri insa eu unul m-am convins ca o sa ne facem de ras pentru ca nu e suficient sa aduci doi-trei "Dorei" sa iti spoiasca o zugraveala pe viteza si nici aia completa.
Răspunde
21-08-2014, 10:17,
#13
RE: Stadionul "Motorul"
e perfect. mai bine de asa nu se poate Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
21-08-2014, 10:38, (Ultima modificare: 21-08-2014, 12:26 de Kidu.)
#14
RE: Stadionul "Motorul"
L-am sunat pe Codru sa mai insiste si el ca culoarul ala de acces sa fie curatat si zugravit iar banerele alea sa fie puse ca lumea, nu spanzurate asa pe tevile de gaz.
Mi-a spus ca face tot posibilul insa si el e dezamagit pentru ca Dugaesescu ala nu il ajuta cu nimic. Chipurile se mai si plimba pe acolo tantos cu un clop de paie in cap. Doamne ce taran coclit! Jur ca imi vine sa ma urc in masina si ma duc sa matur cu el pe jos.

Editat ulterior: problema banerelor a fost rezolvata de catre Codru care a stat pe capul lor pana le-au pus cum trebuie, la fel si partea de curatire a paianjenilor. Urmeaza sa mearga tot Codru sa le cumpere lavabil sa zugraveasca acel culoar.
Tot din spusele lui si ale lui Chere am inteles ca s-au mai miscat lucrurile si arata mai decent si macar e curat. Probabil pana incepem campionatul lucrarile vor continua pentru ca Meszar a intocmit o lista cu ce trebuie facut acolo, lista inmanata celor de la RECONS, firma insarcinata de Primarie sa faca treaba asta.
Răspunde
21-08-2014, 14:56,
#15
RE: Stadionul "Motorul"
Am fost azi la stadion la Motorul. Arena arata mai prezentabil totusi dupa o saptamana in care s-a facut ceva (90% clubul, reconsul a refacut doar fatada deocamdata, angajatii dela primarie in frunte cu dugaesescu nu au facut nimic). Pentru turneul care incepe maine e clar ca nu se mai poate face nimic dar pt inceputul campionatului s-ar putea face destule numai sa se si doreasca cu adevarat.

[Imagine: DSCF4394.jpg]

[Imagine: DSCF4395.jpg]

[Imagine: DSCF4396.jpg]

[Imagine: DSCF4403.jpg]

[Imagine: DSCF4404.jpg]

[Imagine: DSCF4406.jpg]
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
21-08-2014, 16:48,
#16
RE: Stadionul "Motorul"
Bravo baieti! Totusi arata mai decent iar unele lucruri nu pot fi facute de voi sau club cum ar fi dusurile,mascarea/mutarea AC-urilor etc. Nimeni nu-l poate concedia pe nesimtitul ala de la primarie? Parca ca vad ca-si trage realizarile la Motorul de pe urma voastra si a clubului.
Răspunde
27-08-2014, 19:13, (Ultima modificare: 27-08-2014, 19:18 de adymax.)
#17
RE: Stadionul "Motorul"
Vad ca la meciul cu Pancota inca nu erau schimbate bancile de rezerva. Raman alea vechi pana la urma?
Răspunde
27-08-2014, 19:37,
#18
RE: Stadionul "Motorul"
S-au adus bancile de rezerve de la Neuman. Plexiglasul poate fi montat deja iar scaunele sunt la retapitat la Cotta, dar dupa cum "se misca" (a se citi "nu se misca") cei de la primarie parca vad ca tot clubul le va si monta pe cheltuiala sa Sad
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
28-08-2014, 7:38,
#19
RE: Stadionul "Motorul"
avand in vedere ca stadionul arata cum arata cred totusi ca s-ar putea face cateva modificari de bun simt care nu implica nu stiu ce costuri din partea clubului.una din modificarile care le-as sugera este taierea gardului de la tribuna 1 si tribuna 2 (cred ca se poate adopta foarte bine solutia aplicata pe francisc neuman la tribuna 1),sunt efectiv o oroare acele garduri inalte de peste 2 metri,datorita acestor garduri imense vizibilatea campului de joc este groaznica!
cred ca este o masura de bun simt care ar imbunatati simtitor conditiile de vizionare a partidelor.
Multumesc
Răspunde
02-09-2014, 10:13, (Ultima modificare: 02-09-2014, 10:20 de Kidu.)
#20
RE: Stadionul "Motorul"
Am vorbit cu "Sanyi" Meszar despre lucrarile de la baza "Motorul". Am inteles ca se lucreaza si ca ce se va face in viitorul apropiat (probabil pana la primul nostru meci acasa) ar fi:
- instalarea bancilor de rezerva aduse de pe "Francisc Neumann". Se vor instala inafara actualului perimetru sa fie incorporate in tribuna a II-a pentru a nu obtura vizibilitatea celor din spatele lor. Scaunele sunt la retapitat la firma Cotta.
- pe partea tribunei I se vor instala doua sectoare de tribuna mobila aduse de la Primarie.
- gardul de la tribuna I si tribuna a II-a va fi taiat la inaltime de 1 m pentru o mai buna vizibilitate
- masa presei va fi mutata
- se vor mai face lucrari de ajustare la sectorul tribunei "oficiale"

- pe viitor se vor instala scaune rosii
- tot pe viitor i-am dat o sugestie sa mai instaleze o peluza similara cu cea existenta si in spatele portii unde este teren viran

Problema tabelei inca nu este rezolvata pentru ca acolo nu depinde de Meszar si trebuie si girul primariei iar atat timp cat olteanul ala incompetent de Dugaesescu continua sa bage bete in roate, nu prea vad cum vom avea tabela instalata in curand.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)