Chestionar: Cu cine veti vota la alegeri?
Victor Ponta
11.11%
4 11.11%
Klaus Iohannis
55.56%
20 55.56%
Calin Popescu-Tariceanu
2.78%
1 2.78%
Elena Udrea
2.78%
1 2.78%
Monica Macovei
5.56%
2 5.56%
Teodor Melescanu
0%
0 0%
Corneliu Vadim Tudor
11.11%
4 11.11%
Kelemen Hunor
2.78%
1 2.78%
Altii (specificati in mesaj)
0%
0 0%
Nu votez / Invalidez votul
8.33%
3 8.33%
Total 36 voturi 100%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Alegeri prezidentiale 2014 - turul I
10-10-2014, 13:08,
#21
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Cum sa fie propaganda electorala un mesaj de genul asta ? Si tocmai ca omul posteaza (daca l-ai urmari ,dar poti sa dai un search si vei gasi alte pzotiii ale sale foarte usor) mereu IMPOTRIVA hipsterilor si feisbucarilor miserupisti suferinzi (din care fara suparare cip tu esti "safu' la toti" si cu feisbucu si cu hatereala si cu hipstereala si cu hai sa mi se rupa ca astfel sunt coool,etc) si atitudinea asta superioara cand taxele ti le platesti aici , painea ti-o cumperi aici si copii iti vor merge la scoala si vor creste aici. Deci.....

"Nu, ei nu vor să mergi la vot, pentru că votul tău este gratis şi imprevizibil."
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
10-10-2014, 13:27,
#22
RE: Alegeri prezidentiale 2014
adeca daca votez cu plm silagy e mai bine decat sa nu votez. da de ce? adica merg la vot 50%, cu neamtu voteaza 45% cu ponta 45% cu restul 10%. cu ce schimb eu alegerea voastra, a alora care voteaza ori neamtu ori ponta mergand la vot? poate imi explicati ca la un copil tampit ce sunt care repeta ca a indemna sa mergi la vot sa votezi dar sa nu votezi hotul dovedit sau sa nu votezi pe ala de nu are copii si nu e roman nu e propaganda electorala atat timp cat toti deontologii astia au 99,99% optiuni politice clare.
sunteti prea implicati din pacate si de-aia nu vedeti realitatea crunta in care traim crezand ca e cool si political corect sa votezi, sa-ti exerciti dreptul castigat prin sange la revolutie si alte atitudini de-astea de activism civic care nu conteaza in lumea reala.
lumea reala e aia in care niste gasti, la nivel mai mic sau mai mare, pun mana pe putere si o folosesc in scop exclusiv propriu. nu conteaza partidul, stanga-dreapta, doctrina, oameni impinsi in fata, conteaza un singur lucru puterea si banul. asta e politica si mai ales asta e politica romaneasca.
asadar, lamuriti-ma, de ce sa merg la vot ? daca merg cu cine sa votez?
singurul care se apropie cat de cat de la ce astept eu de la un presedinte e ungurul ala care are opinii clare pro federalizare, pro descentralizare, singurul care are curajul sa spuna lucrurilor ( unei parti din ele) pe nume. restul sunt gargara si asa cum acum taspe ani am votat iliescu vs vadim si falca vs popa eu nu o sa mai fac in vecii vecilor amin
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
10-10-2014, 13:37,
#23
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Sper ca ai votat vadim si popa , nu ? Smile

Cip mie nu mi se pare nici unul din ei Messia dar asta nu inseamna ca nu voi vota cu cel care mi se pare cel mai putin rau, sau daca vrei sa sune mai pozitiv cu cel mai bun dintre optiunile astea din punctul meu de vedere.

Si totul e atat de simplu incat nu inteleg cum oameni rationali nu isi dau seama de asta !!!! Va conta si votul tau fiindca cu cat mai multi oameni onesti vor vota, oameni care nu si-au vandut votul interesati uneia din tabere care incearca murdar sa manipuleze votul, cu atat mai putin va conta la final procentul acestor voturi cumparate. Fiindca nu ne pot cumpara pe toti iar procentul voturilor cumparate atarna cu atat mai greu si ii fac in castigatori pe aia de ii injuri tu , numai si numai din cauza ca 50-60% NU VOTEAZA!!! Si acei 5-10% din populatia tarii (in unele regiuni procentul e evident mai mare) care e lasa cumparati devin datorita ABENTEISMULUI la vot MAJORITARI !

Prima lege care as da-o la romani ca sa iesim din mizeria asta ar fi obligatia sa mergi la vot altfel sa prestezi munca in folosul comunitatii cateva zile. Si atunci nu vor mai putea cumpara cu galeti 51% din populatia tarii ci vor trebui sa fie atenti la ce anume ne intereseaza pe noi si sa se schimbe ei.

Dar nu, VOI stati acasa si plangeti-va pe urma ce de cacat si ce hoti sunt toti si cum nimic nu se poate schimba. E mai cool.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
10-10-2014, 13:47, (Ultima modificare: 10-10-2014, 13:48 de Kidu.)
#24
RE: Alegeri prezidentiale 2014
N-ai cu cine Dani, niste tarani. Smile

P.S. GLUMESC!
10-10-2014, 13:50,
#25
RE: Alegeri prezidentiale 2014
http://www.ziare.com/alegeri/alegeri-pre...iu-1326760 un interviu despre campanie cu Naumovici omul care-i face de fapt campania media lui Macovei
eu nu ma plang. eu doar constat. tie ti se pare ca mergand la vot esti mai cetatean decat mine? doar cu mersul la vot deovesdesti cat esti de bun cetatean si ca ai dreptul sa te plangi?
ca vad ca asta e marea problema. daca nu merg sa votez cu x sunt nedemn. nu conteaza ca fac afaceri cu statul si fur, ca arunc gunoiul pe strada, ca ascult manele la maxim, ca scuip seminte in capul vecinilor, ca trag tzepe zilnic si oricui pot, ca sunt membru de partid si beneficiez dde avantaje exclusiv datorita acestui fapt, ca pup in cur mici sau mari functionari sau trepadusi politici pentru un blid de jumere, ca ma fac ca muncesc intr-un post de functionar pseudopolitic intr-o institutie locala sau centrala, ca iau si dau spaga de la toti si tuturor. daca merg la vot sunt salvat. e ca la biserica, bag 10 tatal nostru - pun stampila si imi sunt iertate pacatele de cetatean si in plus sunt singurul care am dreptul sa ma revolt, plang, de viata de cacat pe care o traiesc.
povestile astea nu sunt pentru mine si faptul ca am o opinie contrara "propagandei" majoritate nu ma va face sa ma razgandesc. oricum minoritar sunt cam in toate opiniile Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
10-10-2014, 14:10,
#26
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Faci si tu niste comparatii si analogii tot dintr-o extrema intr-alta.
10-10-2014, 15:10,
#27
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Chiar ca n-ai cu cine. Ce zic eu si unde ai ajuns tu. Pai tocmai ca 90% dintre romani nu fac ce zici tu cip si tot aia 10% (de care zici tu si ziceam si eu, prosti+hoti) decid si pt noi fiindca tu si alti 60% stati ca boii acasa.

ps...'te dreacu de hipster.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
10-10-2014, 15:13,
#28
RE: Alegeri prezidentiale 2014
da' tot nu mi-ati raspuns la intrebari Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
10-10-2014, 15:21,
#29
RE: Alegeri prezidentiale 2014
tie ti se pare ca mergand la vot esti mai cetatean decat mine? DA

doar cu mersul la vot deovesdesti cat esti de bun cetatean si ca ai dreptul sa te plangi? Nicidecum nu e suficient , dar daca vrei sa te autointitulezi "bun cetatean" cum spui tu ai si obligatii nu doar drepturi

E ok acum ?
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
10-10-2014, 15:25,
#30
RE: Alegeri prezidentiale 2014
1. te inseli
2. imi respect toate obligatiile de cetatean si refuz sa-mi exercit dreptul de vot
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
10-10-2014, 18:30,
#31
RE: Alegeri prezidentiale 2014
@cip, eu inteleg frustrarea ta, dar anuland votul sau neparticipand nu ajuta pe nimeni ba din contra. Ii ajuta pe cei care ii hulesti sa-si atinga scopul. Matematic vorbind majoritatea voturilor valabil exprimate decide viitorul tuturor. Deci practic conteaza daca nu mergi sau iti anulezi votul deoarece majoritatea simpla se calculeaza relativ la intregul numar de voturi valabil exprimate. Cel putin asa stiu eu, dar ma puteti corecta daca e altfel.
10-10-2014, 21:54,
#32
RE: Alegeri prezidentiale 2014
http://www.piticigratis.com/2014/10/opti...ocietatea/
Optimismul strică societatea
JOI, 9 OCTOMBRIE 2014
În urma ultimului articol, în care am spus, fără să explic prea tare, de ce votul cu Monica Macovei e o labă tristă de băgare în seamă. Mulți naivi au fost supărați.
CĂ DOM’LE, MĂCAR EI FAC CEVA!
Fix asta e marea țeapă a democrației corupte/prost implementate. Că îți lasă impresia că, la fel ca într-o democrație normală, să fii împotriva curentului în interiorul sistemului schimbă ceva. Că dacă votezi împotriva răului cel mare, chit că răul cel mare câștigă, tu faci ceva.
Că transmiți un mesaj. Că pui niște lucruri pe un drum spre bine. Chit că ce ai votat tu nu a câștigat. Chit că cauza pentru care ai ieșit tu cu pancarta în mână să țipi la Universitate a fost ignorată, tu ai făcut niște oameni să o conștientizeze.
Nimic mai fals. E doar sistemul cutia cu plângeri.
Știți voi. Ai un restaurant de căcat. Nimănui nu-i place mâncarea. Dar ca să nu să intre lumea peste tine în bucătărie și să țipe la tine, pui o cutie mare în care lumea își poate scrie nemulțumirile. Și ei scriu acolo zeloși și pleacă convinși că au făcut ceva ca să se schimbe situația. Au scris acolo că sunt nemulțumiți! Încet-încet lucrurile o să se schimbe, că ei sunt mulți și nemulțumiți.
Un căcat. Tu le bagi în continuare p*** prin farfurie și din când în când golești cutia cu plângeri direct în ghenă.
Ei, proștii, au impresia că cutia aia e acolo ca să-i ajute pe ei. Că tu vrei să le rezolvi într-un fel nemulțumirile și că ai pus-o acolo ca să le dai oportunitatea să se facă auziți.
De fapt cutia e acolo să te ajute pe tine. Să le dai impresia proștilor că pot schimba ceva respectând regulile impuse de tine. Până la urmă naivii proști mai mult vor să se simtă bine cu ei înșiși că sunt oameni buni care vor să schimbe lumea în bine. Aparența că au făcut ceva, au pus plângerea în cutie e de ajuns să nu intre peste tine în bucătărie și să-ți rupă oasele.
Exact așa e votul cu monica macovei sau oricine altcineva reușește să îmbrace haina asta, de bine fără șanse care trebuie promovat ca idee, chit că nu câștigă.
Asta e protestatul în stradă, votatul cu un candidat care nu are șanse, depusul de petiții și alte labe triste demonstrative care nu fac nimic. E cutia aia cu plângeri pe care democrația coruptă o mai golește la ghenă din când în când, după care se întoarce la a face treaba prost, cum vrea ea.
Și dacă pleci de la restaurant fără să depui o plângere la cutie, proștii încep să țipe la tine. CUM ADICĂ SĂ NU DEPUI O PLÂNGERE, PĂI EȘTI MULȚUMIT CU MÂNCAREA?
Nu. Nu sunt. Sunt doar convins că de cutia aia nu-i pasă nimănui din bucătărie și e o pierdere de timp.
Vrei să faci ceva bine pentru țară? Vrei realmente să faci ceva, nu doar să te păcălești că faci ceva? Mergi la cel mai apropiat politician corupt și bagă-i un cuțit în glandă. Prea hardcore pentru tine? Atunci stai în p*** mea în banca ta, nu încerca să-mi scoți mie ochii că ești un cetățean mai responsabil decât mine.
Doar pentru că depui plângeri în cutia în care nu se uită nimeni.


nah, nici acum nu pricepeti? Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
10-10-2014, 22:21,
#33
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Cred ca tu nu ai inteles, ori te duci la vot ori te înscrii în partid Wink
10-10-2014, 22:27,
#34
RE: Alegeri prezidentiale 2014
As vrea sa stiu, de curios, cei care au spus ca voteaza cu vadim si cu kelemen, ce i-a facut. Care sunt argumentele lor pt alegerea facuta.
Semper Fidelis
11-10-2014, 10:08,
#35
RE: Alegeri prezidentiale 2014
caterinca . ca si cip...antisistem, adica.

cip, blog piticigratis ? cutit in glanda ? impuscati ciocoii ? judcata publica pe stadion ? oare unde am mai auzit tampenii din astea ? medicamente vadim si domnu' dan ? adica mesaje pentru idioti care viseaza revolutii si executii publice ....la televizor sau pe net, ca ei in viata de zi cu zi baga capul in pamant si sunt umiliti ca niste carpe, iar singura lor revolta e acasa in baie, dupa ce au ferecat toate usile sa fie in sugranta.

Hai sa luam exemplul tau cip. Pai il tot incercati mai hipsterilor de vreo 15 ani incoace de cand a scazut prezenta sub 40-50%. Adica VOI , din diferite motive , stati acasa si va pisati chipurile pe EI .Dar nu vedeti ca nu le pasa , ba dimpotriva s-au adaptat si le convine sistemul ? Isi scot omuletii platiti, kekeciul si colonia Alfa si Ar Nou, isi scot oltenia, moldova dar si saracimea de prin toate orasele si satele si se bat in galeti. Putem sta acasa 70% ca la europarlamentare ca EI castiga si ne conduc oricum. Nu functioneaza ce faceti voi bai puturosilor cu pretentii de Batmani revolutionari. Nu se schimba nimic in stilul vostru . Sau asta nu intelegi ? Cat mai jucam prostia asta cu votez nul, nu ma duc, etc,etc ? Puterea , politicenii, nu se reformeaza si schimba singuri. NICIODATA si NICIUNDE in lume. Daca in Germania sau SUA ar gandi aia la fel ca voi hipsterii ar fi si aia condusi de un ponta sau base , pastrand proportiile.

Care e diferenta ? Aia se implica, participa la mitinguri, discutii si forumuri in care dezbat problemele comunitatii lor. Se duc la vot 60% din ei si atunci cand sunt inselati in alegerea lor, riposteaza, fac mitinguri, protesteaza public si....la urmatoarele alegeri voteaza cu altcineva. Nu se scarbesc si stau acasa fiidnca stiu ca nu vor rezolva nimic lasandu-se intimidati de politicieni care daca ii lasi fac ce vor ei.

Nu crezi ca la noi se poate ? Crezi ca Romania "e altfel" ? Fiecare tara e altfel dar anumite lucrui sunt la fel peste to. Politicienii vor fi corupti daca nimeni nu ii taxeaza. Puterea nu se schmba si reformeaza singura din interior.

Hai sa incercam acum exemplul meu cip. Mergem la vot 60-70% dintre noi. Acele 10% active de partid sau oameni cumparati , imparite la principalele 3 partide devin insignifiante (5% din totalul alegatorilor devine 8% la o prezenta la vot de 60% si 7% la o prezenta de 70%,etc) si astfel nu isi mai pot controla dinainte castigurile si negocia functiile pentru aliante. vor trebui sa tina cont de ce anume i-a indemnat pe 51% din cei 70% sa voteze cu x sau y si......sa se schimbe. Oameni , mesaj, idei, acituni, tot, fii sigur ca se vor schimba fiindca un lucru ii intereseaza. Sa castige puterea fiindca asta e drogul lor. Iar odata ajunsi acolo se comporta impotriva a ceea ce au zis , promis ii sanctionezi public iar data viitoare ii sanctionezi dand votul tau altcuiva. Iti garantez ca peste 15 ani vei vedea diferenta .

Metoda voastra NU functioneaza. De ce nu incercam metoda asta practicata de zeci de ani de civilizatii cu care ne punem poze pe facebook?

Acum intelegi ?
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
11-10-2014, 11:06,
#36
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Dani nu stiu daca ai copiat de undeva sau chiar l-ai scris tu. Inclin pentru a doua varianta insa trebuie sa recunosc ca mesajul tau e foarte tare si nu ma refer la asta ca e cool pe net, FB, forum ci ca si solutie de gandire. La fel vad si eu lucrurile si pot spune ca mi-au trecut demul gargaunii aia in care eram revolutionar anti-sistem.
Mi si-i inchipui pe muistii astia indiferent de partid cum ne rad in nas cand stam acasa ca fraierii, chipurile suntem altfel. Suntem o p***, suntem fraierii fraierilor daca plecam capul si ne resemnam.
12-10-2014, 10:14, (Ultima modificare: 12-10-2014, 10:17 de Old UlTrA.)
#37
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Eu inteleg situatia asa : Avem tara pe care o avem din cauza celor care stau acasa si nu voteaza si pe urma tot ei se pling ca avem o tara de cacat. Veniti fratilor si votati daca vreti sa schimbam situatia asta de cacat.
Ave UTA, morituri te salutant !
12-10-2014, 20:46,
#38
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Inca un articol la fel de bun, dar intr-o nota mai.... diferita Smile

http://www.gandul.info/puterea-gandului/...a-13378408

La prezidenţialele din noiembrie ies din casă.

Pentru că:

- dacă tot nu pun de-o răscoală la fiecare sfârşit de lună, cum ar binemerita guvernanţii, măcar să dau cu ştampila;

- nu mai sunt de acord să mi-o ia înainte toţi repausaţii; dacă ei se scoală din morminte şi se deranjează până la urne, pot şi eu să fac efortul de a mă ridica din fotoliu;

- n-aş vrea să decidă pentru mine activele de partid, îndesate în autobuze;

- ştiu că, dacă nu-mi rup acum cinci minute, mi-aş reproşa-o cinci ani;

- nu doresc, după anunţarea rezultatelor, să dau vina pe alţi proşti.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
13-10-2014, 7:42,
#39
RE: Alegeri prezidentiale 2014
e o fractura intre cum ganditi voi si cum gandesc eu. voi credeti ca schimband o p*** cu alta p*** facem lucrurile sa mearga. fals. atat timp cat sistemul e imputit si corupt ei se adapteaza si nu schimbam decat gastile.
exemplu simplu: cea mai dde dreapta guvernare - teoretic, aia lu boc cu liberalii, a luat impotriva firmelor cele mai de stanga masuri. fara legatura cu doctrina, ideologia, progresul, ue, etc ci doar pt ca asa au crezut ei ca pot aduna mai multi bani si pentru ca asa le-a cerut sistemul.
la fel si astialati fac doar ceea ce le asigura lor banul si puterea condusi de cam aceeiasi "moguli". aia raman si chiar daca se schimba nume sistemul castiga.
dar eu sunt un caz izolat, eu si cutite-n c**** si inca cativa tembeli. voi marea masa de oameni carora le pasa puteti schimba lucrurile. go for it! Smile
succes!
asa am schimbat si lucrurile in Arad de zece ani, mergand la vot. si? si de lupta pentru Arad chiar imi pasa, si? si falca e bine mersi, consolidandu-si pozitia la nivel local si national idolatrizat de populatia majoritara a Aradului, implicata sau pacalita dar nu neaparat platita si manevrata.
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
13-10-2014, 8:41,
#40
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Pai tocmai cip ca tu nu esti singur Smile Mai ai inca 60% dintre romani cu tine si nu se schimba nimic ca stati voi acasa din diverse motive. Si nu iti spun sa votezi o alta p*** cu alta p*** ci alege cel care ti se mai pare mai putin ca p*** . E un efort de 5 minute si daca l-ar face si restul de "cutite in glanda" sau macar jumate dintre voi ai sa vezi cum se poate schimba ceva in cativa ani. Incearca si convinge si pe altii ca tine sa mearga la vot. Asa te pisi pe ei si pe sistem aratandu-le ca au mizat degeaba pe absenta voastra si dandu-le peste cap calculele.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)